Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3457
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Eu nu stiam ca Holver vinde si cantitati atat de mici, catre persoane fizice.
Stiam ca vand doar cantitati mari, catre persoane juridice.

#3458
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Este Holver la Remetea. Stii deja :) Zi-ne si noua daca vand "la bucata".

#3459
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005

View PostZolly2002, on 23 aprilie 2019 - 09:36, said:

Am gasit mai demult ceva firma din timisoara care vindea lemn stratificat incleiat, rindeluit, cica imi dadeau si certificat de conformitate etc, tehnicas ro.
Cica Tehnica Schweiz produc și pentru Holver. Ei cel puțin așa se laudã.

#3460
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Eu cand am vorbit la Holver, mi-au zis ca vand si o singura bucata. Unele produse prefera sa le vanda prin intermediari(spre care te redirectioneaza ei), dar la cherestea vand direct, pentru ca ai nevoie de aviz de transport.
Au 45x95x3000 (daca tin bine minte), tras la 4 fete, 12%...vreo 5 euro bucata..

#3461
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Intrucat folosesc podul foarte mult, urc si cobor scule si materiale, m-am decis sa-l dotez cu un lift. Posted Image

Ridicarea / coborarea si mentinerea la punct fix este asigurata de un electropalan de 900 W, cu frana electromagnetica inclusa.
Electropalanul este fixat pe o teava patrata 40 x 40 mm, iar teava la un capat pe centura de beton, iar la celalalt capat pe un cleste al acoperisului, de 15 cm inaltime, 5 cm latime.

Ansamblul culiseaza pe doua sine circulare de 25 mm folosind 4 rulmenti liniari cu bile recirculate.
Astea sunt piese care se folosesc la masini automate de tip CNC (Computer Numerically Controlled).
Deh, defect profesional. Posted Image

Axa liniara de 25 mm: https://assefair.ro/...cizie-16mm.html
Rulmenti liniari SCS 25 UU: https://assefair.ro/...ar-scs25uu.html
Suporti de capat SK25: https://assefair.ro/...capat-sk25.html

Pentru diversele "panouri" metalice, am folosit o placa de aluminiu de 10 mm grosime, pe care am taiat-o si gaurit-o la masina cu jet de apa.

Placa am luat-o de aici: http://new-alushop.p...uminiu-debitate
Debitarea am facut-o la Electric Still in Timisoara: http://www.electricstill.ro/en/

In prima poza vedeti ca sunt doua inchizatori tip carabina legate la placa de ridicare. Pe una se leaga electropalanul. Pe cealalta vreau sa pun o panglica retractabila cu protectie anti-cadere (se blocheaza daca tragi brusc, ca si centura de siguranta de la masina).
http://www.mondo-rom...p=65&idprod=880

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 April 2019 - 21:55.


#3462
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Tii si petreceri in pod, asa-i? :D

#3463
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Nu era mai buna o magazie in curte?

#3464
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postben80, on 08 mai 2019 - 10:27, said:

Nu era mai buna o magazie in curte?
Ba da, dar ca sa faci o chestie ca lumea, ar fi costat semnificativ mai mult si ar fi ocupat spatiu din curte, care si-asa nu-i foarte mare.
Spatiul din pod este "gratis".

Edited by kolfleading, 08 May 2019 - 13:51.


#3465
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Plus ca acum ai si barele alea doo care parca invita dansatoarele :D

#3466
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Sunt bare in poza aia cu Feteasca Neagra si Cabernet Franc?

#3467
hdm

hdm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2007

View Postcristobob, on 23 aprilie 2019 - 14:49, said:

Si eu am nevoie de o grinda de  cca 7 metri si vreo 2 stalpi de cca 2.5 metri, lemn de calitate. Ma gandesc sa caut la Holver , cum a folosit si DIY. Nu ti-ar fi ok si tie ?

Tehnica Schweiz (tehnicas.ro) fac la comanda aproape orice profil vrei (au doar limita inferioara de grosime, mi se pare ca 6cm), eu am luat tot lemnul pt o terasa de la ei, inclusiv 2 grinzi de 140 * 240 * 9000 mm. Pretul e mult mai bun ca la Holver, iar la unele profile chiar mai bun decat la Hornbach.
Problema la Tehnica Schweiz e costul transportului, ca ei sunt la Voiteg.

Pana acuma am cumparat lemn de la toti 3 (Tehnica Schweiz, Hornbach, Holver).

#3468
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
OFF TOPIC.
kolf , "ne-ai scapat" de unu', e bine ca i-ai pus gand rau celuilalt. "peace..."

#3469
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdenky, on 26 ianuarie 2019 - 19:53, said:

Faceti mai multe zone de udare, sa nu aveti surprize cu putul. Sau cu pompa. Musai o pompa buna, am aruncat 3 hidrofoare, bani aruncati la gunoi, adica gunoi la gunoi.
Am forat intre timp la vreo 11m, diametru 120 mm. Vor fi mai multe zone de udare, evident. Mai ales in spatele casei, unde sunt, grosso-modo, vreo 200 mp. Aveti vreo pompa care merge fara probleme de cativa ani buni (submersibila)? M-am oprit la submersibila pentru ca nu as vrea sa o aud pe cea de suprafata daca pleaca la 5 dimineata si noi avem vreun geam crapat / deschis.

View Postcristobob, on 30 mai 2019 - 11:34, said:

OFF TOPIC.
kolf , "ne-ai scapat" de unu', e bine ca i-ai pus gand rau celuilalt. "peace..."
Good point. Care e lista ta, Arya Kolf? :)

#3470
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu nu am submersibila.
P.S cu astalalt cred ca o sa mearga mai repede treaba cu puscaria...

#3471
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Kolf la ce pagina ai gardul de la strada caut de 10 min si nu gasesc. Oscilez intre gard de beton la seminaltime si stalpi beton si gard doar cu fundatie si din boltari decorativi s vreau sa ma documentez. Marius si Adrian se plangeau ca la al lor de beton nu a fost cofrat bine si acum e cu burti si acum trebuie reparat zonal, tencuit, etc. Banuiesc ca cel de boltari e mai scump dar totusi banuiesc ca are si niste plusuri. Ce plusuri au atarnat in decizia ta.

E grea  bucata de boltar, ce fundatie ai facut, latime, adancime, ce fier ai bagat. Elevatie ai facut sau ai turnat pana la CTN si dupa boltarii, sau te-ai mai inaltat putin peste CTN si dupa boltarii?


#3472
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 06 iunie 2019 - 19:25, said:

gardul de la strada
Pe aici sunt ceva poze cu gardul:
https://forum.softpe...0#entry23594187

Vecinul din stanga mea a venit cu ideea. Eu m-am luat dupa el, apoi si vecinul din dreapta mea s-a luat dupa mine. Deci avem 3 case alaturate, 3 x 15 ml = 45 ml de gard din acesta.

Mi s-a parut o varianta ok, costuri acceptabile, timp redus de executie, avantaj ca ne-a fost mult mai usor sa gasim echipa care sa vina pentru 45 ml vs. gasit una care sa se deranjeze pentru 15 ml daca am fi facut fiecare individual, ne-am ajutat reciproc la aprovizionarea cu materiale, etc.

Pentru fundatie s-a facut sant 50 cm adancime de la CTN, armatura cu 4 bare fi 12 mm cu etrieri cu latura de 15 cm (doar asta am gasit pe stoc).

Pentru elevatie s-a facut cofraj. S-a turnat pana la nivel 15 cm peste nivelul asfaltului de pe strada. Nivelul a fost luat cu furtunul de nivel si marcat prin cuie batute partial pe interior in cofraj. Elevatia este, din pacate, armata cu o singura bara orizontala fi 12 mm, ca doar atat fier ne-a mai ramas. Am vrut sa folosim la maxim resturile de fier care ne-au ramas la toti 3 de la constructia caselor.

Stalpii au cate doua bare verticale de 12 mm la fiecare, prin mijlocul boltarilor.

Am mai pus si armatura orizontala intre boltari (PC 6 mm), dar doar din doua in doua randuri de boltari. Doreii n-au vrut sa puna deloc (se cam grabeau sa termine, ca-i tot bazaia la telefon clientul urmator), noi am fi vrut armatura orizontala la fiecare rand de boltari, asa ca in final am facut un compromis cu doreii si am acceptat sa puna doar din doua in doua randuri.

Edited by kolfleading, 06 June 2019 - 20:40.


#3473
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Boltarii folositi de Kolf si de mine au 4 cm grosime in "carne", cele 2 goluri au 12X12 net, 16 cm inaltima, 20 latime si 40 lungime - sunt foarte grei, lucrati "sanatos". Nu cred ca iese mai scump in total ba dimpotriva : la beton mai trebuie finisajele care chiar costa!. Altfel am procedat similar, vezi la noi pe topic. Doar fie am pus mai mult gen grinda cu 6 bare, cate 4 fire de fi12/14 lasate pentru stalpi, sapatura ceva mai adanca, fundatie lata de vreo 40 cm. Insa la noi o sa fie poarta culisanta, e ingropata si sina acolo - din acest motiv am facut ceva mai solida fundatia. Azi si maine avem acest grad in progress, revin cu poze probabil luni.

View Postkolfleading, on 06 iunie 2019 - 20:37, said:

Alegeri Europarlamentare 2019: Din 9 milioane de voturi, 2 milioane de voturi pentru PSD.

Cu tot cu voturile Alde, UDMR(suta aia de mii furata) si "Pro"Romania =  in total vreo 3 milioane de rednecsi..

Edited by catalijns, 07 June 2019 - 12:34.


#3474
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 07 iunie 2019 - 12:32, said:

Boltarii folositi de Kolf si de mine au 4 cm grosime in "carne", cele 2 goluri au 12X12 net, 16 cm inaltima, 20 latime si 40 lungime - sunt foarte grei, lucrati "sanatos". Nu cred ca iese mai scump in total ba dimpotriva : la beton mai trebuie finisajele care chiar costa!. Altfel am procedat similar, vezi la noi pe topic. Doar fie am pus mai mult gen grinda cu 6 bare, cate 4 fire de fi12/14 lasate pentru stalpi, sapatura ceva mai adanca, fundatie lata de vreo 40 cm. Insa la noi o sa fie poarta culisanta, e ingropata si sina acolo - din acest motiv am facut ceva mai solida fundatia. Azi si maine avem acest grad in progress, revin cu poze probabil luni.



Cu tot cu voturile Alde, UDMR(suta aia de mii furata) si "Pro"Romania =  in total vreo 3 milioane de rednecsi..


Pai de ce soclu de 40 cm daca boltarul are 20 cm latime, nu o sa se vada urat? Sau pui boltari la fata exterioara si cei 20 cm vor fi in curte unde probabil in timp te ridici cu pamant si nu o sa mai fie sesizabil. Ce adancime ai facut fundatia, la un gard, 50 cm cat a facut kolf mi se pare arhisuficient, alti de la tara nu au 50 cm la caselele lor facute de bunicu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate