Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

The Man In The High Castle (2015) serial TV (poate)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Am crezut ca e miniserie, dupa carte, dar vad ca ar fi in plan si seria a doua. Iar finalul ultimului episod dadea de inteles foarte clar faptul ca acela ar fi trebuit sa fie sfarsitul.
Sunt si eu curios cum vor evolua lucrurile.

#20
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Am terminat si eu de vazut primul sezon.Foarte bun pana acuma,sper s-o continue tot asa

View Postmaster_oz, on 19 februarie 2016 - 23:11, said:

Am crezut ca e miniserie, dupa carte, dar vad ca ar fi in plan si seria a doua. Iar finalul ultimului episod dadea de inteles foarte clar faptul ca acela ar fi trebuit sa fie sfarsitul.
Sunt si eu curios cum vor evolua lucrurile.
Nu prea vad cum finalul ultimului episod dadea de inteles ca asa se sfarseste cand au lasat o gramada de lucruri in plop

#21
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Pai parea ca Adolf e ultima persoana care are acces la acele filme, iar restul lucrurilor ramase in plop nu e neaparat nevoie sa fie explicate, ca doar nu toate filmele trebuie sa fie asemeni unui basm frumos, sau ca in filmele la care inainte de genericul de final mai sunt scrise cateva randuri in care se mai spun cateva lucruri despre personaje. Zic.

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Eu nu inteleg un lucru. Serialul asta incearca sa ne spuna ca nenea ala japonez e mai fericit intr-o lume unde ai lui primesc 2 bombe atomice si unt invinsi in razboi (cu toate efectele negative care vin cu asta) decat in lumea din film unde se intind pe 2 continente? halal premisa

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil a luat in considerare cel mai mic dintre 2 rele:

1) stapanirea mondiala nazista, ce a dus la moartea multor oameni timp de zeci de ani, "inrobirea" Americii de Nord, in timp ce ei insisi (japonezii) au ajuns sa depinda in mare parte de tehnologia nazistilor
2) moartea celor peste care urmau sa pice bombele, dar un boom economic si tehnologic al Japoniei, plus o stare mondiala mult mai buna decat cea din realitatea in care traia el.

#24
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Da, dar actiunea serialului se intampla la sfaristul anilor 50 daca am inteles eu bine. Japonia pe atunci nu era dezvoltatata.

Sa depinda de tehnologia nazistilor. Si asta mi se pare un pic trasa de par. E greu de crezul ca o tara castigatoare nu isi poate dezvolta programe tehnologice avansate. Adica serios, in lumea reala, sovieticii care erau pleava au reusit sa duca primul om in spatiu.

Overall, nu e rau serialul, e destul de interesant asa cu tot spy-stuff, dar premisele mi se par mult prea exagerate chiar si pentru un Fiction.

#25
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Nu e vorba ca japonezii nu erau avansati, doar ca nu erau la nivelul nazistilor. La cat de axati pe superstitii erau, nu mi se pare nerezonabil.

Nerezonabil mi se pare ca acele tarisoare sa fi reusit sa invadeze (pe langa jumate de rusie) un teritoriu imens ca SUA, izolat de mii de km de ocean, si cu o forta militara puternica (inclusiv navala, impreuna cu ceilalti aliati fiind mult superioara) cand ele in realitate abia ar fi reusit sa pupe malurile de la departare.

#26
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View PostN-ter, on 08 martie 2016 - 18:15, said:

Nu e vorba ca japonezii nu erau avansati, doar ca nu erau la nivelul nazistilor. La cat de axati pe superstitii erau, nu mi se pare nerezonabil.

Nerezonabil mi se pare ca acele tarisoare sa fi reusit sa invadeze (pe langa jumate de rusie) un teritoriu imens ca SUA, izolat de mii de km de ocean, si cu o forta militara puternica (inclusiv navala, impreuna cu ceilalti aliati fiind mult superioara) cand ele in realitate abia ar fi reusit sa pupe malurile de la departare.

pai nu zicea  in serial ca america a pierdut razboiul din cauza asasinarii lui roosevelt?Care poate a fost omul providential care a inclinat balanta razboiului?

#27
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca putem vorbi realist de o balanta care sa incline catre invazia US, fara prea multe "daca si cu parca". Pur si simplu n-aveau cu ce. Hai, poate cucereau cumva UK si Moscova si ajungeau la pace cu americanii, apoi un razboi rece cu ei daca reuseau sa-si pastreze tinuturile stapanite. Dar cam atat.

#28
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YekQIyZdmVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Sper sa fie la fel de bun ca prima serie.

#30
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostN-ter, on 08 martie 2016 - 18:15, said:

1Nu e vorba ca japonezii nu erau avansati, doar ca nu erau la nivelul nazistilor. La cat de axati pe superstitii erau, nu mi se pare nerezonabil.

2Nerezonabil mi se pare ca acele tarisoare sa fi reusit sa invadeze (pe langa jumate de rusie) un teritoriu imens ca SUA, izolat de mii de km de ocean, si cu o forta militara puternica (inclusiv navala, impreuna cu ceilalti aliati fiind mult superioara) cand ele in realitate abia ar fi reusit sa pupe malurile de la departare.
1De fapt si nazistii erau blocati de niste interpretari destul de superstitioase ale fizicii - nu le placea Einstein & co, in schimb le placeau tot felul de mistici arieni...
2Dap, Axa n-avea cum cuceri America. Ar fi fost nevoie de un WW3 numai pentru asta, dupa lungi decenii de pregatire.

#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Se pare ca cei de la Amazon au pus in circulatie si seria a 2 a... Filmul ar fi interesant dar e enervant rau cat de incet se desfasoara actiunea si cat de rar mai arunca cate un indicu important de ce si cum si unde.
Sunt pe le episodul 8 si chiar daca in episodul asta ne-a fost dezvaluit unul din marile comploturi in sanul taberei naziste tot mai sunt enorm de multe lucruri care nu prea au sens si inca nu pare sa primim o explicatie prea curand...
The show must go on...

#32
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Scriam mai sus ca nu prea vad de ce ar avea motive sa continue filmul dupa finalul primului sezon si avand in vedere ca am citit si cartea mi se parea ok asa. Totusi sunt in prezent la episodul 3 si pe cale de a viziona al 4-lea si vad ca mai apar cateva dezvaluiri: cutare e fiul lui... sau altcineva e fiica lui..., apar noi intrigi, noi interese, ma rog cel mai bine e sa fie vazut.

Avand in vedere faptul ca are un rating mare, chiar e un motiv suficient ca serialul sa continue.

#33
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Bun. Intre episodul 3 si 4 se intampl ca ministrul japonez al comertului sa aiba din nou o trecere catre cealalta dimensiune, respectiv inapoi, la fel ca si la finalul primului sezon. Chestia e ca la inceputul episodului 4 se observa o neconcordanta in aceiasi scena: la finele episodului 3 o fotografie inramata gasita pe jos e pusa pe birou, la revenirea ministrului inrealitatea din serial, fotografia o gaseste tot pe jos.

Asadar fie e o nefericita neconcordanta, fie la revenirea in dimensiunea din care s-a plecat unele evenimente sunt pur si simplu sterse: in acest caz faptul ca secretarul ministrului a intrat in birou si a pus fotografia pe biroul ministrului.

Pana la a trage o conluzie mai profunda, daca oi fi in stare, mai vizionez din restul episoadelor.

#34
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Bun si sezonul 2. Nu s-au grabit cu actiunea, au dezvoltat unele personaje, au raspuns la cateva dintre intrebarile primului sezon.
Mi-a mai placut faptul ca nu au idealizat imaginea Rezistentei - numa' eroi setati pe self-sacrifice.

#35
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mie imi place mai mult sezonul 2. Intriga mai multa, personaje mai multe... Super.

#36
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Am vazut primul sezon si acum il vad pe al doilea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate