Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

The Man In The High Castle (2015) serial TV (poate)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Am vazut ambele sezoane, pe cand devine interesant......se termina.

#38
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Vis-a-vis de planul lui Heusmann si planul de atac:

1. Imposibil ca Imparatul japonezilor sa nu aiba bunker anti-atomic dupa ce nemtii au dat cu aproape 10 ani inainte cu nucleara in Washington.

2. Germanii desi datorita santierelor navale din Franta, Britania si Rusia (fara a mai pune Amerika ca si japonezii au acolo) ar fi depasit cu siguranta flota nipona, nu ar fi avut cum sa treaca din Atlantic in Pacific cum arata planul ala. Atat in canalul Panama cat si la capul Horn ar fi suferit pierderi catastrofale.

3. Invazia terestra dinspre Europa inspre Asia de est pe rutele prezentate este imposibila. In zona centala sunt lanturi muntoase impasabile, iar in zona sudica sunt mai multe bariere naturale printre care jungla deasa, munti, zone mlastinoase. Singura posibila pt. o invazie de anvergura este prin Siberia cu directia Mongolia si Manchuria. in aditie Orientul indepartat rus iar e plin de munti si de acolo japonezii ar fi contra-atacat.

4. Estimare naiva a capabilitatilor japoneze. Chiar daca nu aveau arme nucleare, japonezii inca din timpul razboiului erau cei mai avansati in cercetarea armelor biologice si a celor cu microunde. So pana in momentul cand se petrece actiunea ar fi avut timp indeajuns sa le perfectioneze. So premiza ca atacurile retaliatorii japoneze cu arme strategice ar fi fost praf cade fara drept de apel cand ar fi putut doar umple bombardierele numai cu anthrax (fara a se gandi la altele pe care le aveau) si da la nimereala prin teritoriul german.
Probabil tot nemtii ar castiga (pt. ca cele mai avansate jeturi, arme chimice, nucleare, rachete, railgun anti-aer samd), desi nu e soto ca daca japonezii cucereau zona muntoasa neutra dintre ei si reich (muntii Stancosi) ar fi putut rezista la infinit.

Edited by Genjurooo, 09 January 2017 - 18:38.


#39
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Sfarsit de sezon 2. Un sezon parca mai plin de actiune. Unele personaje dispar definitiv, murind, posibil sa apara intr-un viitor sezon doar in amintirile altor personaje.
Din nou, acest final de sezon imi da impresia ca finalul poate fi aici, nu ar mai fi motiv pentru continuarea serialului. Cu toatea astea sper sa fie un sezon 3 si 4 la inaltimea celui de acum. Nu mai vad insa o lupta intre nazisti si japonezi ci o posibila colaborare a acestora, mult mai eficienta impotriva rezistentei, respectiv rezistenta isi va mentine scopul de a-i alunga atat pe japonezi cat si pe nazisti de pe teritoriul american.

#40
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Posibil sa vedem sezonul 3, un clip gasit pe youtube publicat de Amazon Prime:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iqTHEbl93Qc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  Acum 1-2 ani am vazut primele episoade, nu pot spune ca m-au atras, avand in vedere ca am renuntat repejor. Fast-forward, saptamanile trecute am vizionat primele 2 serii, care nu au fost atat de bune pe cat ma asteptam in privinta evolutiei serialului. Ideea in sine este cat se poate de interesanta, chiar nu mi-as fi imaginat cum ar fi aratat statele unite cucerite de nemti si de japonezi. Desi in regim nazist, totusi anumite aparente au fost pastrate tipic american insa cu modificari importante, de exemplu autobuzul galben (svastica plasat in fata autobuzului), drapelul american (cu svastica in locul celor 50 de stele pe fond albastru), genul muzical (au dat la o parte melodiile cantate de afroamericani), scurtul discurs rostit in cor de elevii scolilor (schimbate desigur cuvintele, dar intonatia a ramas oarecum aceeasi, plus au adaugat salutul nazist), sincer nu prea am vazut masini nemtesti pe teritoriul american..

Personaje in mare parte interesante, totusi, nu cele principale par sa fi atras atentia publicului. De exemplu juliana mi s-a parut stearsa, cum-necum a dorit sa duca mai departe planul surorii de a...? distribui filmele create de "cineva" intr-un atelier foto? Fara nicio explicatie ea vede o realitate paralela cu cea in care traieste, in care invinsii erau invingatori si totul era complet diferit. Cat de cat scenariul bombei aruncate de nemti asupra japonezilor parea plauzibil in privinta filmului de pe rola, dar cam atat, ca totul s-a anulat pe final cand a fost prins (dupa o analiza foarte foarte scurta facuta de himmler ?!) tradatorul care a pus la cale asasinarea lui hitler, totusi cel din urma suferea vizibil, era in chinuri, iar calea lor era aceea de a sacrifica fiinta umana pentru a o scuti de suferinta, conform filosofiei lor. De unde pana unde ca l-au asasinat?!
Finalul de sezon 2 mi s-a parut foarte repezit, dar sa zicem ca a fost palpitant.

Probabil unul din personajele sinistre era seriful zonei neutre, in acelasi timp si un vanator de recompense. Pur si simplu il vezi pe strada si incepi s-o iei la fuga.. singurele motive pentru care locuia in no-law-land era de a-i prinde si ucide pe cei cautati de nazisti / japonezi si de a incasa recompensa. Altfel, acolo era pur si simplu saracie. Sigur, prea putine detalii cunoastem despre zona neutra, doar vizita intr-un oras nu e concludenta.

Japonezii au avut maxim 4 personaje care si-au pus amprenta, unul din ei este chiar unul de rang inalt, anume ministrul de comert Tagomi. Foarte misterios, nu prea am inteles de ce poseda astfel de viziuni asupra lumii paralele ori de ce parea atat de pierdut in a-si sustine un punct de vedere in fata lui Kido.. Tagomi putea fi ministrul educatiei, chiar nu afecta cu nimic...
Foarte ciudat cum tagomi se foloseste de un oficial german (care se dadea drept suedez) pentru a-i inmana prin acesta unui alt oficial japonez planurile unei bombe nucleare, japonezii fiind astfel capabili sa se apere impotriva nazistilor daca ii vor ataca pe acestia (se presupune ca succesorul lui hitler asa ar intentiona).

Dur, ambitios, incisiv si, mai ales, loial traditiei japoneze, Kido nu se da deloc la o parte din a face mai multe anchete in paralel: cine l-a asasinat pe printul japonez, care e implicarea mafiei Yakuza, care erau planurile julianei cu nazistii etc. Posted Image

In fine, john smith (ce nume tipic :lol: ), l-am lasat in urma ca sunt multe de analizat. Fost militar american, privea explozia nucleara de la fereastra unei cabane unde era cu sotia insarcinata. Cum a ajuns intr-o asa functie in Reich-ul american, nu stim, sau cel putin nu din serial. Ce s-ar fi ales de el daca nu se alatura nazistilor? ce-ar fi patit sotia? Aflam mai tarziu ca fiul lui prezenta simptomele unei boli deosebit de grave. Si-a dus fiul la exterminare? Spre surprinderea mea, nu. Ba chiar l-a ucis pe doctorul care ii facuse analizele baiatului si care l-a vizitat cam de 2 ori pe smith, ulterior i-a dat seringa pe sistemul "omoara-l tu sau il vor omori altii".
Ipocrizie, pana si mama lui i-a spus "sa nu mai spui niciodata asa despre tine" (n.a.: "useless eater", gen asistat social in termeni romanesti). Totusi, fiul decide sa se predea singur autoritatilor sanitare, spre disperarea mamei...

Personaje negative cam toate (cu exceptia julianei si a celor din zona neutra), conform oricaror standarde. Citeam totusi, cu amuzament, pe youtube la diverse clipuri, aprecierile celor care au urmarit serialul pentru astfel de personaje Posted Image . E ca in cazul Nasului, era Don Corleone personaj negativ, dar totusi umanizat in numeroase momente, atragand empatie, pe sistemul "era ok, doar ca aplica ideile prost ... Posted Image

Din ce am inteles, cartea si serialul se completeaza una pe cealalta, chiar ma gandesc sa o cumpar cat de curand...

Edited by bogdan_z, 23 February 2018 - 23:43.


#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu chiar astept sa apara sezonul 3, pe mine m-a captivat rau. Io tin cu nemtii :) .
Din clipul de mai sus se poate intelege de ce au aparut filmele din alt univers. Faptul ca un negru era cu un film arata ca in alt univers nu Axa a castigat razboiul, in film negrii mai erau doar in zona neutra. Dealtfel si Tagomi cred ca a atins in prima serie universul paralele in acel vis...

#42
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Eu am fost impresionat de serial, actori, decoruri, etc.
Astept seria 3, sper sa apara.


P.S. numai eu am tinut cu Hitler si nu cu cine voia sa-l asasineze?

#43
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Tocmai a aparut acum cateva zile. Azi ma apuc de el, sper sa vad macar 2 episoade in seara asta.
Revin maine cu comentarii daca doriti...

Am fost captivat de el, seria 2 a fost chiar mai buna zic eu, sper sa nu se desumfle.

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, voi nu ati citit cartea?

E ok sa vezi filmul, dar intotdeauna cartea este MULT peste ce poate fi ecranizat.

#45
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Cartea a rămas de mult doar un pretext.

#46
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Adm, on 26 noiembrie 2018 - 11:41, said:

Si totusi, voi nu ati citit cartea?

E ok sa vezi filmul, dar intotdeauna cartea este MULT peste ce poate fi ecranizat.

Sincer, cartea mi s-a parut destul de slabută.

#47
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Da . Cartea nu i extraordinara .

#48
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Exista multe filme facute dupa cartile lui Philip K. Dick, dar de cele mai multe ori filmul nu prea seamana cu cartea.
Exceptia ar fi "A Scanner Darkly (2006)" care este o ecranizare reusita, dar in alte cazuri (ex. Blade Runner, Total Recall, Next, Minority report, Paycheck) filmele difera mult de carte.
Nu am citit 'Omul din castelul inalt', dar serialul este foarte bun.

#49
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Sezonul 4, episod 1 difuzare pe 15 noiembrie pe Amazon Prime conform Imdb: https://m.imdb.com/t...sodes/?season=4

#50
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Cartea e ok pentru un film. N-aveau cum sa scoata mai mult daca se limitau la carte. Mie imi place ce-au facut in serial pana acum. De exemplu Smith, care e unul dintre cele mai interesante personaje, nici nu exista in carte.

#51
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Oh la naiba, tre' sa-mi aduc aminte din celelalte sezoane.
Misto serial. :)

#52
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Găsești pe "surse" recapitulare la sezoane. Încă 2 zile de așteptare pentru sezonul 4.

#53
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Se pare ca o sa am un uichend plin...Posted Image

#54
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Văzut 5 episoade. Pauză că mă ustură ochii. :)
Mai e și mîine o zi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate