Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa facem ce zice Papa sau ce face Papa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

#19
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2015 - 20:12, said:

Aha, deci cei 50 milioane de musulmani din Europa vor deveni crestini.
Celalalt Papa a inteles ca statele ce formau cortina de fier o sa devina capitaliste
A gandit inteligent.

#20
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nici ce zice, nici ce face!
stati departe! :yes:

#21
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Spuse Dude, ca asa i-a spus lui Pufanel :))))))

#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostThinkAbout, on 16 ianuarie 2015 - 21:30, said:

Spuse Dude, ca asa i-a spus lui Pufanel Posted Image)))))
cine e Pufanel asta?

#23
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Unu care stie ce tre` sa faci tu :lol:

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostThinkAbout, on 16 ianuarie 2015 - 23:39, said:

Unu care stie ce tre` sa faci tu Posted Image
cine?

#25
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007
Oare daca musulmanii ar face o caricatura cu Isus in fundul gol (asa cum au facut fracejiii) oare noi cum am reactiona ?

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai ... cu pumnul, nu?

#27
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostCONSTANT1708, on 17 ianuarie 2015 - 02:29, said:

Oare daca musulmanii ar face o caricatura cu Isus in fundul gol (asa cum au facut fracejiii) oare noi cum am reactiona ?
Aia nu-l recunsc pe Isus Dumnezeu
Nu vad crestinii astazi sa-i spanzure, nici macar atunci cand sunt in campanie de prozelitism in capitalele europene si opresc crestini sa le explice ca nu trebuie sa se inchine la Isus

Pe de alta parte, daca un musulman sadea apostaziaza, pedeapsa este moartea

etc

#28
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 16 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Papa nostru este un tip inteligent.
Nu-l transformati intr-un terorist ca nu este
Atunci este cu caricaturistii?

View PostNazmi, on 16 ianuarie 2015 - 15:22, said:

."Oamenii nu au doar libertăţi şi drepturi, au şi obligaţia de a spune ce gândesc, pentru binele comun. Utilizarea libertăţii de exprimare este legitimă, dar fără a ofensa. pentru că, dacă un prieten spune lucruri rele despre mama mea, îi pot da un pumn, este normal. Nu poţi provoca, nu poţi insulta credinţa altora, nu o poţi lua în derâdere", argumentează Suveranul Pontif.


Deci cam asa sta treaba.
Unde a zis papa asa ceva si cine l-a auzit?

View PostCONSTANT1708, on 17 ianuarie 2015 - 02:29, said:

Oare daca musulmanii ar face o caricatura cu Isus in fundul gol (asa cum au facut fracejiii) oare noi cum am reactiona ?
Care noi?

In general ortodocsii ar recunoaste ca e vorba de diavolul.

Papa in schimb ar face cu totul altceva: s-ar duce si i-ar lua in brate pe diavoli, si s-ar pupa toata ziua

View PostThinkAbout, on 17 ianuarie 2015 - 09:14, said:

Aia nu-l recunsc pe Isus Dumnezeu
Aia nu fac caricaturi cu nimeni vrei sa zici, pentru ca au ajuns sa aibe mai multa credinta in "dumnezeire" decat occidentul caricatural

#29
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postaltul2, on 17 ianuarie 2015 - 10:52, said:

Aia nu fac caricaturi cu nimeni vrei sa zici, pentru ca au ajuns sa aibe mai multa credinta in "dumnezeire" decat occidentul caricatural
Desigur că nu. Ei doar se ocupă cu omorîrea semenilor, învîrtind Kalașnikovul în loc de creion, promovînd, astfel, terorismul. Haos total în mentalitatea unora!

#30
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcleopatra00, on 17 ianuarie 2015 - 11:01, said:

Desigur că nu. Ei doar se ocupă cu omorîrea semenilor, învîrtind Kalașnikovul în loc de creion, promovînd, astfel, terorismul. Haos total în mentalitatea unora!
Pai bine da kalasnikoave mai mari au astialalti.
Astea nu provoaca teroare?

#31
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Dar cine este Papa asta? Este cumva un fariseu coclit?

#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAribert, on 16 ianuarie 2015 - 19:14, said:

Mesajul important al interviului a fost însă când a spus că nu este permis să rănești, să omori sau să porți război în numele religiei.

Eu mă gândesc cum să înterpretez o altă declarație pe care a făcut-o. "Orice religie  care respectă viața și persoana umană nu poate fi  batjocorită"
Dacă susținătorii unei religii  își decapitează adversarii și  se fotografiază ținând  capetele victimelor de păr sau își lapidează femeile, am voie să îi batjocoresc sau trebuie să-i respect și pe ei?
Asa-numitii "sustinatori" au, de fapt, un comportament deviant. Foarte multe crime s-au facut in numele credintei, inclusiv a celei crestine. Sa ucizi in numele iubirii fata de semenii tai, sa intretii razboaie in numele pacii, sa urasti in numele bunei-intelegeri, toate astea sunt comportamente deviante. Eu inca mai cred ca o religie care foloseste ca formula de salut "salam aleikum" ("pacea sa fie cu tine") nu este in esenta, o religie care indeamna la crime. Oamenii poarta vina, nu religia in sine. Unii oameni, nu toti. Eu sunt sigur ca pe lumea asta exista musulmani mai buni decat multi crestini, daca e sa discutam numai despre cele doua religii. Cel mai mare pericol pentru generatia noastra este sa punem semnul egal intre asasinate si islam, si sa ne mobilizam impotriva islamului, ca atare. Pentru ca multi oameni nevinovati vor deveni victime.

View PostElihu_66, on 17 ianuarie 2015 - 22:50, said:

Dar cine este Papa asta?
Urmasul Sfantului Petru.

#33
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Papa Francisc laudă practicile din Biserica Ortodoxă: http://adevarul.ro/c...8d60/index.html


Papa Francisc a fost rugat de către jurnalistul rus Alexey Bukalov (şeful biroului din Roma al ITAR-TAS) să comenteze celebrarea a 1025 de ani de la creştinarea Rusiei. Răspunsul  este un discurs admirativ tocmai asupra „tradiţionalismului“ care în spaţiul românesc este blamat:

„Bisericile ortodoxe au păstrat Liturghia originală. Ei (ortodocşii – n.a.) au păstrat-o, o cântă,  Îl adoră pe Dumnezeu. Noi ne-am pierdut puţin simţul adorării Lui. Ei Îl cinstesc pe Dumnezeu şi Îi cântă cântece de preamărire fără să ţină seama de timp. Într-o zi, vorbind despre Biserica occidentală, mi s-a spus ‹‹ex Oriente lux, ex Occidente luxus››. Adică din orient provine lumina iar din occident societatea consumului şi a bunăstării care a făcut atâta rău. În schimb, ortodocşii au păstrat frumuseţea a lui Dumnezeu în centru. (…) Avem atâta nevoie de aerul proaspăt al orientului şi de această lumină pe care o emană!“

#34
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Papa și-a dat cu stângul în dreptul.

Tot ce reușise să construiască până acum s-a dus dracului.

#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, o apropiere foarte inteligenta si diplomatica (in sensul bun al cuvantului) a Papei, fata de ortodocsi, in vederea mult doritei uniri a bisericilor crestine.
Se numeste "captatio benevolentiae" si este cunoscuta (cel putin) din vremea Imperiului Roman.

#36
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Încă o cărămidă menită să consolideze edificiul Marelui Babilon...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate