Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa facem ce zice Papa sau ce face Papa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

#1
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
.

Quote

"Oamenii nu au doar libertăţi şi drepturi, au şi obligaţia de a spune ce gândesc, pentru binele comun. Utilizarea libertăţii de exprimare este legitimă, dar fără a ofensa. pentru că, dacă un prieten spune lucruri rele despre mama mea, îi pot da un pumn, este normal. Nu poţi provoca, nu poţi insulta credinţa altora, nu o poţi lua în derâdere", argumentează Suveranul Pontif.

Deci cam asa sta treaba.

Edited by Nazmi, 16 January 2015 - 15:23.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Deci dam cu pumnu. Am inteles.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nici una, nici alta. Lasa-l pe Papa cu ale lui, noi sa ne vedem de ale noastre.

#4
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Posttybanu, on 16 ianuarie 2015 - 15:40, said:

Nici una, nici alta. Lasa-l pe Papa cu ale lui, noi sa ne vedem de ale noastre.

Imi cer scuze dar prefer varianta lui Serafim. Majoritatea decide Posted Image

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Aaa, sunt pe religie, scuze. Credeam ca suntem la dezbateri ceva. Bafta credinciosilor!

#6
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Posttybanu, on 16 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Aaa, sunt pe religie, scuze. Credeam ca suntem la dezbateri ceva. Bafta credinciosilor!

Ah, l-am deschis aici ca nu se stie cum s-a trezit Diana astazi si n-am vrut sa risc.

Si nu ma faci tu pe mine credincios ca-ti dau raport pentru jigniriPosted Image

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Papa sa enervat si da cu pumnul

#8
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostNazmi, on 16 ianuarie 2015 - 15:22, said:

Deci cam asa sta treaba.
Ba nu. Papa a spus cu totul altceva decît pare.

One cannot react violently, but if [someone] says something bad about my mother, he can expect a punch. It’s to be expected,” the pontiff said. “There are a lot of people who speak badly about other religions. They make fun of them. What happens is what happens with my friend [who insults my mother]. There is a limit.”

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdacoroman2310, on 16 ianuarie 2015 - 15:54, said:


Ba nu. Papa a spus cu totul altceva decît pare.

One cannot react violently, but if [someone] says something bad about my mother, he can expect a punch. It’s to be expected,” the pontiff said. “There are a lot of people who speak badly about other religions. They make fun of them. What happens is what happens with my friend [who insults my mother]. There is a limit.”
Si cand au facut misto de catolici de ce nu au bagat vreo doua atentate deastea teroriste ????
Cu faza asta zici ca papa e in campanie electorala
Trebuia sa taca

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Oricat ar fi de batjocoritor cineva, nu ai dreptul sa-l omori. Cel mai bine este sa-l tratezi cu dispret, sa-l ignori. Sau, intr-un sistem judiciar permisiv, sa-l dai in judecata si sa-i ceri daune. Vremea cand pentru o opinie erai provocat la duel si, posibil omorat, a trecut demult. Numai ca altii sunt in alt secol.
Probabil insa, ca daca ne-am intoarce la vremea cand ofensele se pedepseau cu moartea, ne-am imputina suficient pe Terra, astfel incat nu vom mai avea problema incalzirii globale....

View Postpetre69, on 16 ianuarie 2015 - 15:59, said:

Trebuia sa taca

Hai sa citim pe silabe. A spus "un pumn", nu "un glont in cap". De ce nu suntem capabili sa rationam la detalii ? Suntem viscerali ?

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posthoria66, on 16 ianuarie 2015 - 16:05, said:

Oricat ar fi de batjocoritor cineva, nu ai dreptul sa-l omori. Cel mai bine este sa-l tratezi cu dispret, sa-l ignori. Sau, intr-un sistem judiciar permisiv, sa-l dai in judecata si sa-i ceri daune. Vremea cand pentru o opinie erai provocat la duel si, posibil omorat, a trecut demult. Numai ca altii sunt in alt secol.
Probabil insa, ca daca ne-am intoarce la vremea cand ofensele se pedepseau cu moartea, ne-am imputina suficient pe Terra, astfel incat nu vom mai avea problema incalzirii globale....



Hai sa citim pe silabe. A spus "un pumn", nu "un glont in cap". De ce nu suntem capabili sa rationam la detalii ? Suntem viscerali ?
Cred şi eu că pentru delicte de opinie pedepsele trebuie să fie pecuniare , nicicum altfel .

Mai contează şi ce pumn ,  altfel loveşte un copil de 2-3 ani , altfel unul care s-a antrenat la sală . Deci nici pumnul nu e soluţia . Posted Image

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdacoroman2310, on 16 ianuarie 2015 - 15:54, said:

One cannot react violently, but if [someone] says something bad about my mother, he can expect a punch. It’s to be expected,
Mentalitate de neantertalian, nu de persoana civilizata. De ce sa te astepti sa fii batut intr-o societate civilizata? Daca mama unui individ e traseista, trebuie sa ii spui individului ca e o persoana cu inalte calitati morale sau adevarul?
Afirmatia este la fel de tampita cu cea in care femeile care merg cu fuste mini trebuie sa se astepte sa fie violate... Cum ziceam, mentalitate de neandertalian.

#13
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Traducerea e cel putin tendentioasa. E ca si cum as scrie eu aici "Some gays are stupid" si careva m-ar da la ziar ca am scris "Sergiu considera ca toti homosexualii sunt niste prosti".
Papa, ca orice om normal la cap, nu-si da cu parerea daca e OK sau nu sa faci misto de credinta cuiva. Bucatica cheie din ce-a spus este asta: "It’s to be expected".
Adica _e de asteptat_ sa iasa scandal, asta e natura umana. Atat spune Papa.
Edit: nici macar nu comenteaza daca e OK sa fie asa sau nu natura umana. Doar evidentiaza un adevar. Majoritatea oamenilor nu accepta prea usor insultele.
Cam usor se face trecerea de la ce _a spus_ omul asta si ce _ar dori_ unii sa fi spus.
Am fost deamagit dimineata cand am citit si eu traducerea asta pe Adevarul. Am mai spus ca si astia or decazut, da nu in halul asta. Mai poate crede cineva in vreun articol din presa cand toti is niste handicapati capabili de asa traduceri si apoi si interpretari?

Edited by sergiu_spooky, 16 January 2015 - 17:14.


#14
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2015 - 16:51, said:

Mentalitate de neantertalian, nu de persoana civilizata. De ce sa te astepti sa fii batut intr-o societate civilizata? Daca mama unui individ e traseista, trebuie sa ii spui individului ca e o persoana cu inalte calitati morale sau adevarul?
Afirmatia este la fel de tampita cu cea in care femeile care merg cu fuste mini trebuie sa se astepte sa fie violate... Cum ziceam, mentalitate de neandertalian.
dar daca ele merg pe strada si isi arata flocirica, se pot astepta la psalmi sau la violatori?
asa, ca probabilitate si luand in calcul ca exista printre noi si oameni mai putin civilizati
perfect e cum zici, eu am prespus cum vad ca este
traind intr-o lume civilizata, putem sa mergem in pielea goala pe strada si sa ne batem joc de mama [religia] aproapelui
corect?

Edited by Ayami, 16 January 2015 - 17:36.


#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAyami, on 16 ianuarie 2015 - 17:31, said:

dar daca ele merg pe strada si isi arata flocirica, se pot astepta la psalmi sau la violatori?
Intrebarea capcana e ce ar face catolicii, ca peste astia e papa mare stab Posted Image. Sunt educati sau doar animale? Apopo, tu cand mergi pe plaja si vezi o demoazela despuiata, sari pe ea? Posted Image Poate ca da, poate ca nu, dar ce e sigur e ca neandertalienii exact asa ar face. Asa ii invata religia. Nu degeaba la ei femeile sunt acoperite cu totul, pentru a nu-i tenta. In loc sa ii educe sa nu aiba orgasme cand vad glezna unei femei.
Cam asta e diferenta intre lumea civilizata si cea neandertaliana. Unii vad, dar se abtin de la violenta, iar pentru altii orice devne o ofensa demna de a fi spalata cu sange.

Edited by lucifer76, 16 January 2015 - 19:08.


#16
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Ca de obicei presa insistă asupra unor glume spuse ca o paranteză în cadrul unor declarații sau interviuri.

Acum câteva luni la fel, când papa  vorbea de acceptarea în biserică a copiilor nelegitimi și a făcut o glumă zicând că ar boteza pe oricine, chiar și pe un ET, s-a spus că ar fi declarat oficial că extratereștrii există.
În cazul de față era vorba despre depășirea unor  limite, jigniri care pot duce la reacții violente. Apoi a urmat gluma:  Papa a arătat spre însoțitorul său, Alberto Gassbarri, un funcționar care organizează călătoriile și a spus că deși îi este prieten dacă i-ar jigni mama ar primi un pumn. Asta a fost o glumă, nu ar face asta și nici nu a sfătuit pe cineva să o facă.

Mesajul important al interviului a fost însă când a spus că nu este permis să rănești, să omori sau să porți război în numele religiei.

Eu mă gândesc cum să înterpretez o altă declarație pe care a făcut-o. "Orice religie  care respectă viața și persoana umană nu poate fi  batjocorită"
Dacă susținătorii unei religii  își decapitează adversarii și  se fotografiază ținând  capetele victimelor de păr sau își lapidează femeile, am voie să îi batjocoresc sau trebuie să-i respect și pe ei?

Edited by Aribert, 16 January 2015 - 19:17.


#17
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2015 - 19:02, said:

Intrebarea capcana e ce ar face catolicii, ca peste astia e papa mare stab Posted Image.
Papa nostru este un tip inteligent.
Nu-l transformati intr-un terorist ca nu este
El intelege muuuult mai bine ca piedica in calea expansiunii islamice este crestinismul, nu ateismul, nu hippiotii, nu liber cugetatorii
Doctrinar, crestinismul este proiectat de Hristos sa fie un maaare zid in calea deviatiilor
Islamul este deviationist, se intoarce retrograd "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"
Doctrinar lupta se poarta cu Duhul [blandetii] si se incearca limitarea pagubelor colaterale

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostThinkAbout, on 16 ianuarie 2015 - 19:52, said:

El intelege muuuult mai bine ca piedica in calea expansiunii islamice este crestinismul
Aha, deci cei 50 milioane de musulmani din Europa vor deveni crestini.

View PostAribert, on 16 ianuarie 2015 - 19:14, said:

Asta a fost o glumă, nu ar face asta și nici nu a sfătuit pe cineva să o facă.
Corect, dar gluma a fost si faza cu caricaturile. O gluma terminata intr-un mod mortal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate