Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Windows 10 Mobile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
8480 replies to this topic

#6841
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Servere supraincarcate (de ce te mira?).
Telefoane care primesc update:
  • HP Elite x3
  • Microsoft Lumia 550
  • Microsoft Lumia 640/640 XL
  • Microsoft Lumia 650
  • Microsoft Lumia 950/950 XL
  • Alcatel Idol 4 Pro
  • Alcatel OneTouch Fierce XL
  • SoftBank 503LV
  • VAIO Phone Biz
  • MouseComputer MADOSMA Q601
  • Trinity NuAns NEO.


#6842
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Ai dreptate , tocmai ce s-au updatat . My bad.

Edited by alexsr, 13 September 2017 - 09:30.


#6843
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
La mine s-au updatat normal, pe la 7:40 dimineata am cautat.
Aseara de la 20:00 la 20:50 a durat sa se faca updateul, pana cand a aparut ecranul de start, Lumia 950.

#6844
Bogdanus13

Bogdanus13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.11.2009
Eu am fost mai puțin norocos, update-ul asta mi-a „brickuit” un 550, iar la un 650 încă am probleme cu accesarea aplicației de Facebook pe wi-fi.

#6845
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cand vine marele  update din toamna?

#6846
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
La primavara.

#6847
deus_pax

deus_pax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCerbulCornel, on 13 septembrie 2017 - 19:32, said:

La primavara.

super tare poanta! Posted Image  - sper din tot sufletul sa n-ai dreptate

nu stim cand dar stim ce se va schimba

https://www.windowsc...plete-changelog

Edited by deus_pax, 13 September 2017 - 21:27.


#6848
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pe serverele Microsoft a aparut Windows ARM!
Se poate descarca dar e greu de testat din lipsa unor instructiuni care sunt specifice altui tip de procesor (ex. Snapdragon 835).
https://uup.rg-adguard.net/

#6849
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
Pfoai! Super. Deci chiar e "pe țeavă"

#6850
deus_pax

deus_pax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2007
Nici o companie normala la cap nu ar pune atata efort si bani in R&D sau in suportul continuu (un build pe luna) al unui sistem de operare "mort" doar de amorul artei - este clar ca un terminal windows nativ ultraportabil e pe cale sa apara. Presupun ca UWP nu a fost altceva decat un test la scara a unei versiuni intermediare simplificate - urmatorul pas dupa parerea mea, windows full pe un dispozitiv mic cat un telefon echipat cu arm - asta ar fi cu adevarat o lovitura de piata pe segmentul business -

Edited by nick5roo, 15 September 2017 - 15:08.


#6851
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdeus_pax, on 15 septembrie 2017 - 14:43, said:

.... un telefon echipat cu arm ....

Presupun ca te referi la un telefon (Microsoft ii spune dispozitiv) "echipat" cu Windows on ARM (toate smartphone actuale au procesoare tehnologie ARM).
In rest sunt de acord (cine baga bani de dragul de a-i pierde aiurea?).

#6852
deus_pax

deus_pax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbreitner, on 15 septembrie 2017 - 15:12, said:

Presupun ca te referi la un telefon (Microsoft ii spune dispozitiv) "echipat" cu Windows on ARM (toate smartphone actuale au procesoare tehnologie ARM).
In rest sunt de acord (cine baga bani de dragul de a-i pierde aiurea?).

corect

#6853
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Daca mentine si tehnologia Pureview si baga un senzor de 1" pe noile 'dispozitive' ma abonez

#6854
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pureview este tehnologie proprietar Microsoft (ca si celelalte patente Nokia doar pentru asta au platit 7 miliarde $ nu pentru vreo fabrica) asa ca n-ar fi nicio problema.

#6855
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdeus_pax, on 15 septembrie 2017 - 14:43, said:

Nici o companie normala la cap nu ar pune atata efort si bani in R&D sau in suportul continuu (un build pe luna) al unui sistem de operare "mort" doar de amorul artei - este clar ca un terminal windows nativ ultraportabil e pe cale sa apara. Presupun ca UWP nu a fost altceva decat un test la scara a unei versiuni intermediare simplificate - urmatorul pas dupa parerea mea, windows full pe un dispozitiv mic cat un telefon echipat cu arm - asta ar fi cu adevarat o lovitura de piata pe segmentul business -

Ba da, baga bani, atunci cand e fortata de contracte cu telefoane bagate pe gatul clientilor (adica serviciile MS oferite la pachet cu telefoanele). Probabil ca e mai ieftin sa ofere suport decat sa incalce clauzele contractelor. Chestia cu UWP ca si test - cel mai probabil ai dreptate, insa e aiurea sa experimentezi pe banii si nervii clientilor. Asta cu Windows on ARM de dimensiunea unui phablet mi-ar placea maxim, numai sa le scoata odata si la un pret decent. Singura problema in calea adoptiei pe scara larga ar fi companiile care s-au ars cu telefoanele bagate pe gat. Si da, stiu un caz de companie mare din Romania care un asftel de contract si careia i-au fost bagate pe gat Lumia 640/640 XL.

#6856
deus_pax

deus_pax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2007

View PostExtinct, on 16 septembrie 2017 - 16:33, said:

Ba da, baga bani, atunci cand e fortata de contracte cu telefoane bagate pe gatul clientilor (adica serviciile MS oferite la pachet cu telefoanele). Probabil ca e mai ieftin sa ofere suport decat sa incalce clauzele contractelor. Chestia cu UWP ca si test - cel mai probabil ai dreptate, insa e aiurea sa experimentezi pe banii si nervii clientilor. Asta cu Windows on ARM de dimensiunea unui phablet mi-ar placea maxim, numai sa le scoata odata si la un pret decent. Singura problema in calea adoptiei pe scara larga ar fi companiile care s-au ars cu telefoanele bagate pe gat. Si da, stiu un caz de companie mare din Romania care un asftel de contract si careia i-au fost bagate pe gat Lumia 640/640 XL.

ai dreptate cu privire la companiile tepuite dar acestea sunt mult mai putine decat cele care au cu adevarat nevoie de mult mai mult decat poate oferi un smartphone, ramanand pe taramul ipoteticului, in cazul windows on arm nu mai vorbim de un telefon ci de un terminal cumva egal in abilitati cu laptop-ul - ma gandesc ca firmele mari viseaza la momentul in care vor putea combina mobilitatea maxima cu accesul 100% gratuit (aplicatiile client exista deja) si securizat la aplicatiile server proprietary care in marea majoritate sunt windows

Edited by deus_pax, 16 September 2017 - 19:43.


#6857
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ideea e ca "mult mai mult decat un smartphone" ofera orice laptop de doi lei (ma rog, 999 lei). Daca vin cu niste device-uri care ofera autonomie mare, chiar si la performante mai mici, nu vor avea decat de castigat. Daca vin doar cu niste device-uri mai subtiri, dar de doua ori mai scumpe decat cel mai ieftin laptop de pe piata, vor fi un esec. Asta e parerea mea.

#6858
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostExtinct, on 17 septembrie 2017 - 01:15, said:

Ideea e ca "mult mai mult decat un smartphone" ofera orice laptop de doi lei (ma rog, 999 lei). Daca vin cu niste device-uri care ofera autonomie mare, chiar si la performante mai mici, nu vor avea decat de castigat. Daca vin doar cu niste device-uri mai subtiri, dar de doua ori mai scumpe decat cel mai ieftin laptop de pe piata, vor fi un esec. Asta e parerea mea.
Visezi frumos ! Un telefon mobil care va concura cu NOTE 8 și IPHONE X nu poate avea decât un preț competitiv, adică mai mare. Avem deja exemplul produselor SURFACE. Vrei să se lanseze un telefon mobil BUSINESS (CEO) la preț de middle-level ?! Acesta cred că este "publicul" țintă, același ca pentru produsele SURFACE. Clienții din această categorie se vor considera "jigniți" de un preț sub 1000 (dolari/euro).
Noi, muritorii de rând, o să sperăm în continuare !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate