Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Digi Mobil - 2G

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1529 răspunsuri în acest subiect

#1189
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 465
  • Înscris: 27.12.2016
La digi poti sa ai si ultimul telefon aparut, tot degeaba.
Mutati-va la o retea serioasa, nu mai stati pe 2g.

#1190
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Pai retelele serioase nu au 2 G? Digi pana in 2020 era singurul fara 2 G.

#1191
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.912
  • Înscris: 25.12.2016
La Digi e o gluma proasta reteaua 2G.

#1192
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
E 4 G acolo si un 2 G pentru voce la cei fara 4 G. Plus ca au gandit-o sa dea acces si telefoanelor 2 G legacy, mai ales ca pe la taranoaia inca sunt destule. Dar una e in teorie, alta e in practica, inainte era 3 G cu net versus 3 G fara net (la marginea ariei de acoperire) acum e fie 4 G fie 2 G, cam la fel, dar netul merge mai bine cand ai 4 G decat cand ai 3 G.

#1193
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 06.03.2004
S-au activat haterii :)


#1194
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.891
  • Înscris: 22.03.2009
Si s-au suparat pupincuristii. :)

#1195
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 06.03.2004
Așa e-n tenis. :)
Toți caută rețeaua perfectă si ea nu există.

#1196
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Un lucru e cert: marea majoritate are pretentii/asteptari total nerealiste, iar când se lovesc de realitate incep sa facă scandal...

#1197
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 18.08.2011
Eu de exemplu sunt foarte mulțumit de Digi. Am fost in Orange foarte mult timp (14 ani). Vreo 2 ani in Vodafone, iar de anul asta sunt pe Digi din luna August (soția e de foarte mult timp in Digi și știu cum era înainte :().
La Vodafone am fost total nemulțumit atât de viteza internet cât și de apeluri (semnal/calitate apel).
La Orange am fost mulțumit de viteza internet (acolo unde era semnal) dar în schimb in anumite locații am fost foarte nemulțumit de calitatea apelului cât și a internetului.
La Digi sunt mulțumit atât de calitatea apelului cât și de internet (la internet nu am nevoie de viteze ultra/mega/super sonice ci doar de WhatsApp, browsing...)
Si nu va gândiți că stau la Cucuieții din deal, e vorba de Constanta.
Ca și exemplu: in CITY MALL la Cora eu nu am avut niciodată semnal sa vorbesc cum trebuie nici la Vodafone nici la Orange, ca sa nu mai vorbim de internet, in schimb la Digi sunt pe 4g cu VoLTE activ, internet și calitate apel net superioare fata de cele două amintite mai sus.

Editat de cyrusct82, 13 decembrie 2020 - 23:08.


#1198
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.112
  • Înscris: 16.02.2008
Bine punctat. O confirmare practica la ce am spus eu dar unii insi atehnici, nu inteleg si nu putem avea pretentii la ei.
Retelele Vodafone si Orange sunt in multe locuri din orase mari, efectiv praf.

Aceste doua companii nu au mai facut investitii serioase in echipamente de peste 15-20 de ani, asta in timp ce digi a bagat bani si i-a ajuns din urma, in multe locuri deja fiind peste ei acum.
Telekom nici nu are rost sa mai vorbesc, la net mobil sunt cei mai varza in toata tara. Acoperirea lor este buna doar pentru voce 2G.

#1199
Nora_05

Nora_05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 29.11.2020
Știu ca e mai ieftin,fratii mei de la țara sunt pe digi,și au semnal full.Eu cu Vodafone n-am mai deloc,și satul e la Câmpie,nu e la munte,și semnal doar la digi este de multă vreme,ceilalți rămânând in spate.In țara,da,Telekom e cel mai varza.Am folosit in paralel și Vodafone și telekom și cei roz au acoperirea foarte slaba,in multe zone Numa 2G,totusi calitatea apelurilor e cea mai buna,din punctul meu de vedere.Oricum nu va exista niciodată o rețea perfecta,dar trebuie sa acceptam ca avem păreri diferite și sa nu ne contrazicem.Fiecare are părerea lui și nu trebuie sa devenim hateri.Nici mie nu-mi place digi,sincer,da dacă ceilalți nu mi oferă semnal,calitate in zona mea,aleg pe altcineva.

#1200
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.578
  • Înscris: 03.03.2006
Bine, eu asta cu 2G nu o înțeleg. Când, în 2020, multe rețele din lume închid 2Gul la Digi se lanseaza.

#1201
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.549
  • Înscris: 16.12.2006
Nu e asa greu de inteles. Scopul nu a fost sa lanseze 2G neaparat.

Scopul a fost sa elibereze banda 8 (frecventa 900 MHz) de 3G si sa bage 4G.

Asta s-a si intamplat, dar, cum nu toata lumea are telefoane cu VoLTE nu puteau sa lase doar 4G. Sa zicem ca ai telefon fara VoLTE, te suna cineva, te scoate de pe 4G si ramaneai cu lipsa serviciu.

Asa au preferat ca in 5 MHz (spectru din banda 8) sa lanseze pe langa 4G si 2G.

Daca ai telefon 4G, dar, nu stie VoLTE poti sa porti conversatia in continuare pe 2G.

Plus ca banda 8 este folosit foarte mult in zonele rurale unde multi batrani si pensionari nu se mutau la DIGI Mobil ca aveau doar telefoane GSM.

Asa au impuscat 2 iepuri deoadata, au lansat 4G si in banda 8 si acum pot sa se aboneze la DIGI Mobil si cei cu telefoane GSM.

#1202
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.305
  • Înscris: 10.10.2019
2G+4G este singura varianta de a oferi in continuare servicii de voce/sms pentru terminalele vechi si de a oferi acoperire 4G atunci cand ai la dispozitie doar un bloc pereche de 5 MHz.

Problema e la 3G care are nevoie de blocuri de 5 MHz, in timp ce 2G-ul si 4G-ul accepta si "bloculete" mai mici, putandu-le inghesui astfel pe ambele in 5 MHz. Daca ar fi functionat 3G+4G in 5 MHz sau daca Digi ar fi avut 10 MHz in B8, atunci nu cred ca ar mai fi introdus 2G vreodata.

View PostPORTOCAL, on 03 ianuarie 2021 - 15:54, said:

Când, în 2020, multe rețele din lume închid 2Gul la Digi se lanseaza.

Si mai multe retele inchid 3G-ul. Pun pariu ca 2G-ul va trai ceva mai mult decat 3G-ul.
Nu m-ar surpinde ca si Digi sa scape in cativa ani complet de 3G, in timp ce va pastra 2G+4G in B8 (si 4G si 5G in celelalte benzi detinute)

#1203
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.578
  • Înscris: 03.03.2006
Mi se pare aiurea sa nu ai acces la net în timpul unui apel. Eram într-un magazin astăzi și vorbeam cu cineva și nici nu mi-am dat seama ca din volte am ajuns în 2G fără sa pot vedea o fotografie pe care mi-o trimisese persoana cu care vorbeam pe WhatsApp. A trebuit sa ies din magazin sa prind 4G și sa întru din nou sa cumpăr ce cautam. Ei, asta este penibil. Indiferent de explicație, e penibil. Ah, da, a trebui sa închip apelul, mod avion și finally 4G. Eram, totuși, în București.

Editat de PORTOCAL, 03 ianuarie 2021 - 18:58.


#1204
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.470
  • Înscris: 07.07.2010

View PostPORTOCAL, on 03 ianuarie 2021 - 18:52, said:

...Indiferent de explicație, e penibil....
Baftă la portare dacă nu vrei să înțelegi/accepți explicații clare! ;)

#1205
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostPORTOCAL, on 03 ianuarie 2021 - 18:52, said:

Eram într-un magazin astăzi și vorbeam cu cineva și nici nu mi-am dat seama ca din volte am ajuns în 2G

1. Daca nu ti-ai dat seama ca din VoLTE ai trecut in 2G, atunci ori vocea pe 2G functioneaza excelent la Digi, ori vocea pe VoLTE e varza la Digi. Posted Image

2. Daca Digi nu oferea 2G, atunci probabil ti s-ar fi intrerupt convorbirea de tot. Preferai asta?


Problema ta nu cred ca e legata de 2G, ci de faptul Digi pare sa aiba nevoie de antene suplimentare in zona aia si/sau spectru pe o frecventa mai joasa (800 MHz?).

#1206
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postr_ionescu, on 03 ianuarie 2021 - 22:15, said:


Baftă la portare dacă nu vrei să înțelegi/accepți explicații clare! ;)

Eu nu cred ca ți-am cerut vreun sfat cu privire la ce sa fac eu. Eu am spus ca este penibil. Trebuie sa îți desenez?

View Postunu999, on 03 ianuarie 2021 - 23:16, said:



1. Daca nu ti-ai dat seama ca din VoLTE ai trecut in 2G, atunci ori vocea pe 2G functioneaza excelent la Digi, ori vocea pe VoLTE e varza la Digi. Posted Image

2. Daca Digi nu oferea 2G, atunci probabil ti s-ar fi intrerupt convorbirea de tot. Preferai asta?


Problema ta nu cred ca e legata de 2G, ci de faptul Digi pare sa aiba nevoie de antene suplimentare in zona aia si/sau spectru pe o frecventa mai joasa (800 MHz?).

Problema mea era ca nu puteam primi un mesaj. Era gălăgie și aveam căștile asa ca nu am stat sa fiu atent de cât de buna e calitatea audio. Eram interesat sa găsesc un produs și atât. Preferam un 3G ca să pot primi mesajul.

Editat de PORTOCAL, 03 ianuarie 2021 - 23:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate