Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Digi Mobil - 2G

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1513
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View Postyblu, on 22 ianuarie 2024 - 13:40, said:

Asadar in contexul de fata/al POS-urilor STB cam care ar fi legatura intre comutarea 4G/3G care perturba bratarile si POS-urile STB?
Probabil ca te prinzi mai greu cu logica...
Este o analogie. STB "se plange" de Digi si se duce spre Orange, iar Orange prin modul lor de gestiune retea da o gramada de rateuri/alerte la un alt sistem activ non-stop, in toata tara...

#1514
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostGeo7, on 20 ianuarie 2024 - 11:21, said:

Tocmai de asta spun ca de anul viitor pot renunța la 2G , dacă termină ce și-au propus anul acesta cu 5G .
În 4G ai altă calitate a apelului .
Au experiență cu 4G , nu e cazul să se “strice”
Au luat titlul de cea mai mare acoperire , în 2025 pot trece la 5G Să și adio 2G .
Un operator din RO(deja care avea VOLTE de ceva timp->deci se exclude T) avea la inceputul lui 2023 undeva la 50% dintre apeluri non-VOLTE.
Se spera ca spre finele anului se va ajunge la 40%(predictii/comparat cu grafice din trecut).Noi terminale in retea si mult mai putin update-uri la cele existente pentru a fi capabile Volte.Cand i s-a recomandat sa "forteze" la maxim partea de VOLTE a "refuzat".
Aceste apeluri, mai lungi, mai scurte, unele fara raspuns....trebuie acceptate de retea. Nu comentez despre calitatea lor!
PS:dintre cele 50% undeva la 75% veneau prin CSFB->asadar terminale care nu stiau/nu erau acceptate cu VOLTE
PS:vorbim de milioane de apeluri intr-o zi (mai exact peste 10 milioane)....asa ca si idee/ca si dimensiune.
Asta spune multe/foarte multe despre visul de inchidere 2G!
PS:poate fi Digi....prefer sa nu dau numele exact caci dupa va incepe un taraboi aici pe forum la adresa operatorului si nu are sens.Din pacate se intampla adesea acest lucru!

View PostiRunaway, on 21 ianuarie 2024 - 20:23, said:

Acuma nu putem nega faptul că GPRS-ul Digi este varză. Pe de altă parte, eu aș întreba de ce ne bazăm în anul 2024 pe echipamente care nu știu un amărât de 4G, în condițiile în care găsești la 400 lei telefon decent care, pe lângă 4G, mai are și baterie, ecran etc.
Cineva trebuie sa isi asume schimbarea acelor dispozitive.
Daca sunt 100.000 in tara si ma costa 10E unul->deja am de scos 1.000.000E doar ca sa le cumpar.
Oare va merge sa le trimit prin posta si fiecare sa si le instaleze? Daca nu "se descurca"? Mai trebuie sa mearga cineva acolo la fata locului! Iar cost!
Sa nu uitam ca, aceste dispozitive,functioneaza in prezent si genereaza venituri!

View PostMELODY, on 23 ianuarie 2024 - 08:38, said:

Probabil ca te prinzi mai greu cu logica...
Este o analogie. STB "se plange" de Digi si se duce spre Orange, iar Orange prin modul lor de gestiune retea da o gramada de rateuri/alerte la un alt sistem activ non-stop, in toata tara...
Mda asa-i ma prind mai greu....ce sa faci daca imi da cu virgula o analogie din asta gen e problema in 4G gata e praf si 2G si 3G.
Ma gandesc ca si toate bancile de au atatea POS-uri(caci na astea se pot vedea si cu ochiul liber de catre orice utilizator) nu se prind de cat au pierdut ramanand la ORO.....

Edited by yblu, 23 January 2024 - 14:03.


#1515
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eu "pe persoană fizică", în mediul urban, nici nu prea as mai avea nevoie de telefonie mobilă decât pentru apeluri de urgență; pentru restul există WiFi, indoor și nu numai. 90% din timp mă aflu în raza de acoperire a internetului prin cablu-WiFi. Bunicamea la 89 de primăveri și doar patru clase, știe să răspundă pe WhatsApp. Majoritatea apelurilor audio cu familia și prietenii le fac prin Whatsapp; se aude mai bine decât VoLTE.

Edited by echoshoworacle, 23 January 2024 - 14:05.


#1516
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
Yblu e plina piata de telefoane volte , cumperi iphone  7 cu 200 -300 lei sa nu zic androizi mai ieftini.

Majoritatea bunicilor au nepoti si se pricep.

Daca maine digi anunta ca inchide intr-o luna reteau digi se cumpara tot de pe olx fara probleme.

Cineva ia trimis din spania o trompeta de telefon cu volte recunoatere faciala etc. la un pret de 100 E.

Se fac milioane de apeluri ca sunt multi cartelari si intrebarea mea sunt doar cele din tara ce ai scris tu?

sau si cele de prin irak siria si alte zone unde vodafone era campion la milioane de cartele vandute si in mare parte ajungeau chiar la teroristi de sau plans americanii ca au probleme.

Digi nu mai trebuie sa dea telefoane pt ca ceilalti le-au dat deja si exista esim la digi asa ca nu mai este o problema

#1517
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:01, said:

Yblu e plina piata de telefoane volte , cumperi iphone  7 cu 200 -300 lei sa nu zic androizi mai ieftini.
Degeaba este cu VOLTE de pe olx daca operatorul nu il provizioneaza/nu accepta VOLTE pe acel terminal la el in retea.
VOLTE asta nu e ca si apelul 2G/3G de voce....din pacate.

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:01, said:

Se fac milioane de apeluri ca sunt multi cartelari si intrebarea mea sunt doar cele din tara ce ai scris tu?
Pai si nu este VOLTE la Prepay?
Asa cum am scris mai sus:Un operator din RO(deja care avea VOLTE de ceva timp->deci se exclude T).
Exista si reversul....tari din vest unde s-a trecut de 90% la numarul de apeluri VOLTE(si tot nu inchid 2G).
Dar....in cazul de fata discutia era strict despre RO!
PS:iti dai seama ca si cei de la operator isi doresc sa stea toti pe VOLTE....dar uite ca nu iese! VOLTE aduce niste beneficii la nivel de calitate vocala(daca te intereseaza acest lucru...ca daca nu.Plus ca ai si ceva internet in spate...daca ai nevoie).

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:01, said:

Digi nu mai trebuie sa dea telefoane pt ca ceilalti le-au dat deja si exista esim la digi asa ca nu mai este o problema
Atunci de ce "promoveaza" acel sistem cu rate pe factura....care pare a fi destul a atractiv pentru multi? De fiecare data cand am mai trecut pe la ei prin POP-uri erau destui care intrebau de anumite terminale "la oferta".
Personal inchiderea 3G900 si 3G 2100 de la Digi s-a facut fara suport pentru end-user dpdv terminale!
Ei nu au avut promotii prin care sa sustina aceasta migrare! Fiecare s-a descurcat cum a putut.Unele terminale sunt mai scumpe decat la liber....dar na poate e convenabil acel sistem de rate(am cumparat un receiver de la ei si m-a barait la cap sa imi faca pe rate de numa....am zis hai bine....ca am alte treaba mai buna....fie.Erau 250RON sau ceva de genul).

Edited by yblu, 23 January 2024 - 14:16.


#1518
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
Eu spun ca daca digi ar face un ca 800 + 900  unde este posibil dupa ce termina cu 5G , cu siguranta ar trece multi la telefoane volte suportate de operatori .

sa spunem ca de la 1 septembrie se inchide reteaua 2G la digi cu siguranta in luna august toti se intereseaza si daca nu in septembrie isi cumpara telefon iar cei cu 4G sigur vor folosi whatsapp

Ca imagine si avant tehnologic sa ii spun asa eu cred ca merita miscarea.

#1519
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Eu spun ca daca digi ar face un ca 800 + 900  unde este posibil dupa ce termina cu 5G , cu siguranta ar trece multi la telefoane volte suportate de operatori .
Cum se stabileste acel:unde este posibil? Care sunt criteriile?
De ce nu ar trece acum avand in vedere ca unde este 900 cam e si 800? Eu nu retin sa fi gasit site cu GSM900 si fara LTE800...dar na tara e mare!
PS:nu se termina repede/usor cu 5G asa cum a fost la inchidere 3G! Va ramane mult si bine de investit in el.

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:18, said:

sa spunem ca de la 1 septembrie se inchide reteaua 2G la digi cu siguranta in luna august toti se intereseaza si daca nu in septembrie isi cumpara telefon iar cei cu 4G sigur vor folosi whatsapp
Sincer cat estimezi ca este penetrarea VOLTE la Digi?
Pana vor trece acele persoane la VOLTE, in momentul in care Digi va inchide 2G ei nu vor mai avea serviciu vocal de vreun fel! Ceea ce este cu risc! Tu ca operator ai niste obligatii!
Cand Digi a inchis 3G a ramas 2G....asa cum e el->dar au oferit minim servicii VOCALE pentru oricine/112.
PS:merge 112 prin VOLTE? Totul ok? Daca nu merge 112 prin VOLTE ce facem cand se inchide 2G?

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Ca imagine si avant tehnologic sa ii spun asa eu cred ca merita miscarea.
Este ok....acum ca avant/imagine daca vorbim despre 5G Digi!
In rest....2G....sunt in spate niste obligatii pe spectru la nivel de acoperire/servicii! Etc.Nu merge chiar asa! Acolo nu se sta de avant!

Edited by yblu, 23 January 2024 - 14:34.


#1520
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
Deci sa ii pomenesc pe cei de la ancom ca nu merge 112 prin volte.
Pe unde am umblat am avut 4G in 800 , foarte rar doar 2G .
Sa nu mai spun ca daca negociaza un pic  si schimba spectrul din 800 sau 900 si fac 10 mhz cu siguranta 10mhz 4G penetreaza mai bine decat 5 MHz 2G.
Cat da pe licienta cam tot atata ar fi si deranjul cu schimb de spectru.

Îi vecini pe cei de la Vodafone , pot pune de o afacere , dacă nu în toamnă atunci anul viitor în ianuarie .
Trebuie să evoluăm , deja marea majoritate a consumatorilor s-au dus în această zonă a 4G , îi strângi cu ușa de duc toți .
Și la digi ai siguranța , cine să învățat cu abonament nelimitat nu mai trece la cartelă să numere minutele .

Attached Files



#1521
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007
Ce propui? Un swap de 5Mhz pe sub mână de 800-900 cu Vodafone?

#1522
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
Pe sub mana pe sub picior , ce conteaza ,10 mhz sa fie la Digi.

Edited by Geo7, 23 January 2024 - 15:32.


#1523
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007
S-a mai făcut odată temporar,pe faza cu spectrul bruiat de Ucraina,prin 2016 dacă nu mă înșel. Cred că și cu acordul Ancom. Și valoarea e cam aceeași per Mhz.

Edited by bits, 23 January 2024 - 15:38.


#1524
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Poate o sa puna la comun spectrul cu Telekom.

#1525
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View Postyblu, on 23 ianuarie 2024 - 13:51, said:

Mda asa-i ma prind mai greu....ce sa faci daca imi da cu virgula o analogie din asta gen e problema in 4G gata e praf si 2G si 3G.
Ma gandesc ca si toate bancile de au atatea POS-uri(caci na astea se pot vedea si cu ochiul liber de catre orice utilizator) nu se prind de cat au pierdut ramanand la ORO.....
Eu am plecat de la exemplul cu stb care, vezi doamne, vrea sa puna orange ca Digi nu si nu...
iar ca si comparatie/analogie am dat exemplul real cu bratarile care folosesc orange... orange care creaza probleme sistemului de monitorizare bratari care este mult mai sensibil decat un bilet pe stb, din motive evidente.
Si cand creezi alerte/echipaje/dispecerat din cauza ca reteaua orange are galme intre 4G si 3G, cum as putea sa o consider altfel? Orange.
Si deja nu se mai ia in calcul 2G, 3G, ci stablilitatea retelei... iar flaparile Orange 4g/3g nu fac decat probleme...


#1526
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostGeo7, on 20 ianuarie 2024 - 11:21, said:

Tocmai de asta spun ca de anul viitor pot renunța la 2G , dacă termină ce și-au propus anul acesta cu 5G .

  În 4G ai altă calitate a apelului .

  Au experiență cu 4G , nu e cazul să se “strice”

   Au luat titlul de cea mai mare acoperire , în 2025 pot trece la 5G Să și adio 2G .
Asta daca telefonul suporta apel 4g

View PostGeo7, on 23 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Eu spun ca daca digi ar face un ca 800 + 900  unde este posibil dupa ce termina cu 5G , cu siguranta ar trece multi la telefoane volte suportate de operatori .

sa spunem ca de la 1 septembrie se inchide reteaua 2G la digi cu siguranta in luna august toti se intereseaza si daca nu in septembrie isi cumpara telefon iar cei cu 4G sigur vor folosi whatsapp

Ca imagine si avant tehnologic sa ii spun asa eu cred ca merita miscarea.
Suni la salvare pe whatsapp?

#1527
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
Mai sunt care nu suportă dar nu e un preț mare să îl schimbi .
Suni la 112 și vine salvarea
Rețeaua de aglomerează și majoritatea nu știu ca nu merge rețeaua de date ca ei sunt în 2G .


#1528
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Mi se pare mie sau au inceput sa se auda mai bine apelurile 2G?

#1529
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Cred ca doar ți se pare.

#1530
cristiprodanoiu1984

cristiprodanoiu1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.03.2023
Și mie mi se pare că se aude mai bine pe 2g.Probabil din cauza că au închis datele GPRS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate