Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

TV TUNERE

- - - - -
  • Please log in to reply
538 replies to this topic

#127
netman

netman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 21.02.2006
Exista vreun soft de tvtuner care sa aiba "inclusa" si un amplificator de semnal?
Tunerul meu e Wayjet,si cateva posturi se vad foarte naspa sau chiar deloc.Probabil e de la semnal,pentru ca si pe celelalte televizoare din casa se vad cu purici,iar daca ii chem pe cei de la cablu vor spune ca semnalul e ok.

Edited by netman, 18 January 2008 - 14:42.


#128
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu. Exista amplificator de semnal separat, eu folosesc unul si sint multumit.
Sau poate exista tunere cu electronica mai sensibila. Eu am trecut la un PxPVR2200 (de la PVR 2000 XP RM) si se vad mai bine majoritatea posturilor (RCS).
Vezi mai multe sfaturi mai sus, la hardware > multimedia

Edited by queensoft, 18 January 2008 - 15:12.


#129
netman

netman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 21.02.2006
Bine,merci,acuma-s ceva mai lamurit.

#130
tixti

tixti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2008
Dragilor, am o mare problema.
Am instalat un TV Tuner pe un computer. Modelul tunerului este WinFast PVR2000. Pe calculator merg toate de zbarnaie. Singura problema este ca nu am sunet la TV. Am imagine buna, dar nu am sunet> Am incercat toate setarile posibile si imposibile la tunerul acela. Am ales toate variantele de sunet (line in, CD out, Wave.... etc). Nimic. Nici macar nu fashaie, nici nu bazaie... nimic nimic. Sunetul la computer merge struna pe muzica, filme... etc. Pe tunerul asta nu vrea sunte. Ma poate ajuta cineva? Am incercat si cu cablul pus pe placa si cu el scos. (cablul care face legatura intre tuner si placa de baza. Astept o veste.

#131
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Una din posibilele probleme ar fi norma de sunet . Se schimba usor apasind tasta A.
A-2-a problema - volumul din softul tunerului dat prea incet , intri in setarile tunerului.
3.  racordul intre placa de sunet si tuner se realizeaza cu un cablu , fie de cd-rom (cel audio cu 4 pini) fie jack de 3,5
Verifica si astea , daca toate sunt ok mai "sapam" pe net si tot ii dam noi de capat  :D

#132
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Seteaza intrarea pe aux in control panel cat si in softul cu care il folosesti.

#133
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
In cazul TV-tuner digital exista doar o singura intrare de cablu la unele modele. Se poate folosi un "spliter" cu 2 intrari (una pentru semnalul digital si una pentru semnalul analogic) si o iesire care sa fie cuplata la tuner (ca sa nu mai stau sa schimb mufele in spatele)? Cand se face cautarea programelor acestea sunt prinse la gramada, indiferent daca sunt digitale sau analogice, sau trebuie sa faci o schimbare in soft (gen alegere sursa/tip semnal) si sa cauti iarasi?

#134
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Daca folosesti un spliter, il folosesti ca un comutator, nu ai cum sa le ai pe ambele amestecate. Si in soft normal ca faci alegerea, ori analogic, ori digital.

#135
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Ideea este sa intri intr-o componenta cu 2 cabluri, unul pt.semnal analogic si unul pt.semnal digital, si sa iesi cu un singur cablu care sa-l bagi in tuner. De fapt imi trebuie pentru un televizor cu tuner digital terestru (are receptie si digitala si analogica, dar o singura mufa de intrare). Am scris spliter intre ghilimele pentru ca "to split" = a impartii, a separa, iat mie imi trebuie ceva gen "joiner/merge".

#136
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Nu poti "combina" semnalul digital cu cel analogic, cea mai buna solutie este cea care ti-a fost sugerata mai sus, un device cu comutator pe care sa-l treci de pe o sursa pe alta fara sa schimbi mufele la tuner/televizor.

#137
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
dati-mi si mie cateva exemple de astfel de deviceuri.

#138
ibogdan

ibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.11.2006
Caut si eu un model: winfast tv infinity. Aveti idee vreun magazin ca nu-l gasesc in tara.

Edited by ibogdan, 02 February 2008 - 10:36.


#139
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Nu se gaseste la noi deocamdata , poate din cauza dotarilor pe care le are si pretul ar fi pe masura.

#140
valentin66

valentin66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2005
Salut. Am un Leadtek Winfast TV 2000 XP. Merge perfect, nu am nemultumiri la adresa lui. Poate fi folosit de un alt PC din retea, chiar daca nu simultan? Sau functioneaza doar pe PC-ul pe care e instalat?

#141
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Nu-l poti "sherui" in retea. Merge doar pe statia locala.

#142
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
M`ar interesa un tuner anolog&digital, care sa faca captura(HD ddaca se poate), sa aiba si teletext&radio si o calitate superioara a imaginii :D

Spuneti`mi care e faza cu breakout box`urile
http://ultrapro.ro/p...nt_DV_AV-M_883/

LE: am gasit asta :Pinnacle PCTV Pro PCI 310i

http://ultrapro.ro/p...V_Pro_PCI_310i/ Are cineva, e ceva de capul lui?

Edited by umbbra, 04 March 2008 - 17:49.


#143
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
a si sa nu uit: vreau si PIP( nu mai merge edit)

#144
JohnnyBlaze88

JohnnyBlaze88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.05.2007
Mi-am cumparat acum vreo 2 sau 3 zile un "Winfast TV2000 XP Expert" si nu ma prea pricep la configurarea lui. In primul rand, se vede putin cam prost, niste linii  ondulate + sunetul nu prea bun, cand dau putin mai tare se aude un zgomot de fundal cam insuportabil. Sunetul din el degeaba il schimb ca nu se simte nicio diferenta. Ce sa fac ? Ma poate ajuta cineva ? Daca da, am o mare rugaminte, sa-mi dati si mie un add pe messenger la id CrazYParazit caci pe forum nu dau prea des :(. Multumiri anticipate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate