Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

TV TUNERE

- - - - -
  • Please log in to reply
538 replies to this topic

#109
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Ce soft folosesti? Schimba softul sau upgradeaza-l.

#110
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sal Zygoth spune-mi si mie esti multumit in mare de calitatea/performanta tunerului "Hauppauge HVR4000", fiind interesat sa achizitionez si eu unul fiindca cu noile pl. de baza sloturile normale pci scad tot mai mult (2-3 max.) si sant nevoit sa recurg la "tunere all in one" daca vreau sa mai pun o pl. de sunet sau altceva.
Care este cea mai mare nemultumire la el vis-a-vis de softul cu care vine sau ce probleme ai intampinat atat pe xp sp2 sau vista daca l-ai incercat, atat pe receptia terestra/cablu cat si pe satelit normal sau hdtv si apropo ce antena (diametru) folosesti pt. receptia prin satelit.
Mersi anticipat.

#111
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Salut, are cineva experienta cu tunere TV incluse in monitoare LCD, au aparut vad destule modele pe piata si am citit pareri pro- si contra. De pilda pe forumul de la emag. As prefera totusi sa "aud" pareri directe de la posesori (carora eventual sa le mai pot pune si alte intrebari) exprimate pe un forum neutru si nu forumul administrat de un magazin. Multumesc.

#112
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006

View Postlupull, on Nov 18 2007, 22:16, said:

Sal Zygoth spune-mi si mie esti multumit in mare de calitatea/performanta tunerului "Hauppauge HVR4000", fiind interesat sa achizitionez si eu unul fiindca cu noile pl. de baza sloturile normale pci scad tot mai mult (2-3 max.) si sant nevoit sa recurg la "tunere all in one" daca vreau sa mai pun o pl. de sunet sau altceva.
Care este cea mai mare nemultumire la el vis-a-vis de softul cu care vine sau ce probleme ai intampinat atat pe xp sp2 sau vista daca l-ai incercat, atat pe receptia terestra/cablu cat si pe satelit normal sau hdtv si apropo ce antena (diametru) folosesti pt. receptia prin satelit.
Mersi anticipat.
In ceea ce priveste placa de sunet, nu prea trebuie sa-ti faci probleme pentru ca unele dintre placile de sunet onboard de astazi sunt destul de performante pentru un home user obisnuit, doar daca nu vrei performante peste medie pe sunet, si atunci te poti gandi sa-ti atasezi o placa de sunet independenta la sistem.
Mai nou, apar si tunere pe PCI Express, deci daca vrei, mai poti astepta un pic pana se diversifica oferta pe acest segment.
Deocamdata nu am nicio nemultumire mare cu tunerul respectiv, functioneaza pe placul meu, desi pe analogic (ca orice tuner de PC) are o receptie un pic mai slabuta decat cele de pe televizoare.
Pe Win XP SP2 nu l-am testat, dar am inteles ca nu sunt probleme. Eu l-am testat doar pe Vista si se comporta bine atat cu PowerCinema, cat si cu Media Center. L-am testat pe cablu si terestru (analogic si digital). Pro TV HD nu l-a vazut nici cu PowerCinema nici cu Media Center, dar am inteles ca este problema software. Alte softuri nu am reusit sa folosesc deoarece au aparut incompatibilitati cu Vista si astept sa se rezolve problema.
Pe satelit nu l-am testat  deoarece nu detin inca o instalatie de receptie satelit. Am vrut sa achizitionez una, dar au aparut alte prioritati intre timp, poate la primavara... :D
Per ansamblu, tunerul se comporta foarte bine.

#113
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sal Zygoth si mersi pt. parerile personale despre ce te-am rugat, oricum am facut astazi comanda pt. unul si pe la inceputul lui decembrie o sa-l am (prin magazinele on-line din Bucuresti in care asta-vara il comercializau a disparut si am fost nevoit sa-l comand de prin tara) si daca va fii timp frumos sambata care vine voi putea instala si instalatia pt. receptia prin satelit si o voi incerca cu un skystar2 pana vine comanda.
Vis-a-vis de problema sloturilor pci, in speta pci-expres am vazut ca au aparut si tunere hybride pe acest slot, dar deocamdata nimic asemanator lui HVR3000 sau HVR4000 pe slot pci-e si cred ca va trece ceva timp pana cand o sa apara ceva asemanator cu cele 2 exemple.
In schimb am gasit la o firma de la noi (Bucuresti) un tv lcd de 32" care are inglobat cam tot ce se poate receptiona in ziua de azi, bine inteles si un pret pe masura (cel mai ieftin pleaca de la 1202 euro fara tva), mai multe detalii daca esti interesat da un search pe google.ro dupa "Technisat HD-Vision 32" si vezi ce scrie despre el si firma de unde poate fii cumparat (este reprezentant "Technisat" la noi).
Ai la el cam tot ce vrei in proportie de 97%, nu stiu cum sta cu receptia hdtv cu toate ca zice ca este "HD Ready".

#114
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Ce soft imi recomandati ptr un Leadtek dtv2000 ptr analogic? Nu mai suport win fastu asta ordinar, imi face prea multe figuri.

#115
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Ai incercat ChrisTV?

#116
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Am un PIV 1,7GHz cu 256 SDRAM, placa video NVIDIA 64 M cu tv-out si as vrea sa inregistrez pe HDD zilnic un serial de pe PRO-TV. Spuneti-mi va rog daca imi trebuie un tuner-tv si de care astfel incat sa se potriveasca cu calculatorul si sa inregistreze frumos sunetul si imaginea. Va multumesc.

#117
airmaledts

airmaledts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2007
Salut poate cineva sa ma ajute si p mine cu un tv tuner ASUS 7131 hibrid?Calculatorul nu il vede si nu reusesc sa il instalez!Am nevoie de windows media center?Va rog am incercat orice sunt deschis la orice idee

#118
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Ai instalat driverii de pe discul cu care a venit tunerul?
Daca da si tot mai ai probleme, ai cautat pe net ultima versiune de driver pentru placa ta?

Edited by Zygoth, 22 November 2007 - 09:10.


#119
DOREL30_RO

DOREL30_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2007
AI STERS WINDOWSUL INAINTE DE INSTALARE
SAU AI REFACUT WINDOWSUL?

Attached Files



#120
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Poftim? Adica...?

#121
krammerRO

krammerRO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.10.2006
Salut!! Imi recomanda si mie cineva un tuner pe USB pana in 150 RON?
Au vreun dezanvantaj fata de cele pe PCI?

#122
hangar18

hangar18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.04.2006
Eu il am pe asta  Kworld PVR303UP cu conectare USB, dar inca n-am reusit sa fac telecomanda sa comunice
cu aplicatia ChrisTV, care e foarte buna. Tunerul are 2 intrari: mufa TV-in + mufa senzor telecomanda
Stie cineva o aplicatie remote pentru tunerul asta care sa mearga cu ChrisTV ?
thx

#123
KRISTO973

KRISTO973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.11.2006
am un AVerTV Hybrid+FM PCI si nu pot sa-l fac sa lucreze si in windows media center din vista ultimate,cand face scanarea apare anuntul ,,services not found''.Va rog daca aveti solutii......

#124
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005
Salutare! Va rog putin ajutor.
Se dau urmatoarele:

Laptop, tv tuner AVerTV HX Hybrid+FM USB.

Vreau sa folosesc telecomanda de la tv tuner ca sa controlez media player clasic.

Se poate?  

MERCI!

#125
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Astept sfaturi de la cunoscatori...

Ma intereseaza un TV Tuner pt. laptop, cu o calitate cat mai buna a imaginii, cat mai mic/usor posibil (mobilitate)
Mai jos sunt cateva caracteristici la care m-am gandit.
- conectare USB 2.0
- drv. WinXP, Vista, Linux kernel 2.6 (neaparat si Linux !)
- TV-in (inclusiv banda CATV)
- dimensiuni cat mai mici / greutate cat mai mica
- receptie radio FM

Nu ma intereseaza sa aiba telecomanda, DVB, hi definition, sau alte caracteristici in genul asta.

Astept recomandari, eventual si cu link-uri.

Multumesc

#126
limones

limones

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2007

View PostIgnition, on Jan 6 2008, 15:31, said:

Astept sfaturi de la cunoscatori...

Ma intereseaza un TV Tuner pt. laptop, cu o calitate cat mai buna a imaginii, cat mai mic/usor posibil (mobilitate)
Mai jos sunt cateva caracteristici la care m-am gandit.
- conectare USB 2.0
- drv. WinXP, Vista, Linux kernel 2.6 (neaparat si Linux !)
- TV-in (inclusiv banda CATV)
- dimensiuni cat mai mici / greutate cat mai mica
- receptie radio FM

Nu ma intereseaza sa aiba telecomanda, DVB, hi definition, sau alte caracteristici in genul asta.

Astept recomandari, eventual si cu link-uri.

Multumesc

Ai putea incerca un Pinnacle PCTV PRO USB. Momentan driverele de linux sint un pic experimentale in sensul ca semnalul audio trebui "aruncat" inapoi in placa de sunet cu "sox" ca sa poti auzi ceva. Am cateva probleme si nu prind anumite canale dar s-ar putea sa fie din cauza cablului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate