Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Ce e cu obsesia comunista a unora pentru mancare de sarbatori?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
228 răspunsuri în acest subiect

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpierre_de_timp, on 22 decembrie 2014 - 17:22, said:

Vasilica, daca ai fi avut si tu o familie functionala, cu o viata normala, independenta,
Pentru asta nu-l putem acuza, nu-i vina lui...

#56
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 22 decembrie 2014 - 17:14, said:

WTF ?! Posted Image
Cum naiba sa faci revelionul in (la) cort ?
Cum se face, in spirit de aventura. Ce are ? La cort se doarme, afara se sta la focu de tabara, se distreaza, se arunca cu bulgari, se pune muzica tare, laserele. Sa nu imi zici ca iti e frig ca pe tine chiar nu te cred sub nici o forma. :))

Editat de LunaCrystal, 22 decembrie 2014 - 17:38.


#57
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Nu mi-e frig (in schimb ii este mandrei, iar asta devine o problema si pt mine), da' vreau confort.

#58
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:37, said:

Cum se face, in spirit de aventura. Ce are ? La cort se doarme, afara se sta la focu de tabara, se distreaza, se arunca cu bulgari, se pune muzica tare, laserele. Sa nu imi zici ca iti e frig ca pe tine chiar nu te cred sub nici o forma. Posted Image)
laser frate!

Si eu merg cu cortul. In fiecare an, DAR VARA!! De ce as merge cu cortul iarna in emisfera nordica, cand pot merge VARA? :lol:

Si inca o chestie, ca tot faceai obstinant legatura craciun-comunism. Regimul comunist a incercat aproape fara succes timp de 40 de ani, sa mute interesul populatiei de la Craciun la Revelion.Asta, legat si cu ce ai tu in semnatura,"Vrei sa petreci revelionul la munte in spirit de aventura, cazare in corturi, foc de tabara, sanius, drumetii, ski de tura si toate la un pret foarte mic ? https://www.facebook.com/popasulcarnic - 0745890759 pentru detalii" ma face sa te intreb, de ce ai tu o problema cu Craciunul si nu cu revelionul? :D

#59
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006
Daca iti place vara, poate ti-ar place si iarna. Daca ai echipamentul necesar/ti-l permiti desigur. Ai putea merge in spirit de aventura, pasiune, placere.

Unde am zis ca am problema cu craciunul si nu cu revelionul ? Am zis de sarbatori in general, aici se include si craciunul si revelionul si pastele.

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.921
  • Înscris: 15.06.2007
Abea astept pateul de ficat de  rata facut facut in casa de craciun. Si coniacele, vinurile si alte bunatati.
Sa ma duc in club ? Cu cine? N-am nevoie de straini sa ma simt bine.    


#61
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006
Pai o varianta ar fi sa mergi cu aceleasi persoane cu care te simti bine acasa.

#62
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:37, said:

Cum se face, in spirit de aventura. Ce are ? La cort se doarme, afara se sta la focu de tabara, se distreaza, se arunca cu bulgari, se pune muzica tare, laserele. Sa nu imi zici ca iti e frig ca pe tine chiar nu te cred sub nici o forma. Posted Image)

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:51, said:

Daca iti place vara, poate ti-ar place si iarna.
Tocmai, ca nu-mi place nici vara.  Iarna cu-atat mai putin.

#63
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:20, said:

Bun, deci persoanele moderne au tulburari psihice dupa tine ? Spune-le te rog asta repede tururor de aici: http://forum.softped...valea-peahovei/ si  aici: http://forum.softped...tie-in-moldova/  si oriunde mai sunt persoane ce vor sa se distreze de sarbatori, nu doar sa manance.

Tu nu esti o persoana moderna , esti doar un copil cu spaima in priviri, slabaut, cu disfunctionalitati.
Erorile masive de logica pe care le faci si asocierile halucinante doar imi intaresc impresia ca undeva in mintea ta ceva e foarte disfunctional.
de exemplu tu ai tras concluzia ca eu doar mananc, nu ma duc sa ma distrez, desi eu nicaieri nu am specficat asa ceva.
Acestea sunt indicii ale unor tulburari psihice, decoectarea de realitate si impresia ca cineva a spus ceva ce creierul tau crede ca a spus.
Parintii si prietenii (daca ai) ce cred despre ideile tale?

Editat de Sirius_B, 22 decembrie 2014 - 18:23.


#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.921
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBarboso, on 22 decembrie 2014 - 18:19, said:

Tocmai, ca nu-mi place nici vara.  Iarna cu-atat mai putin.
Daca ninge tare, ca tot stau la casa, o sa-i fac un iglu la fiul meu. Just for fun.

#65
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Asta-i una... sa se joace acolo copilul...
Sa locuiesti in cort, adica, trecand peste temperatura (prea mica sau prea mare pt confortul tau, ca n-o poti controla), sa dormi pe jos si sa n-ai o baie civilizata, este cu totul altceva.

#66
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006

View PostSirius_B, on 22 decembrie 2014 - 18:21, said:

Tu nu esti o persoana moderna , esti doar un copil cu spaima in priviri, slabaut, cu disfunctionalitati.
Erorile masive de logica pe care le faci si asocierile halucinante doar imi intaresc impresia ca undeva in mintea ta ceva e foarte disfunctional.
de exemplu tu ai tras concluzia ca eu doar mananc, nu ma duc sa ma distrez, desi eu nicaieri nu am specficat asa ceva.
Acestea sunt indicii ale unor tulburari psihice, decoectarea de realitate si impresia ca cineva a spus ceva ce creierul tau crede ca a spus.
Parintii si prietenii (daca ai) ce cred despre ideile tale?
Dar atunci cine e o persoana moderna ? Poti da un exemplu ? Tu parca mergeai pe munti, asa ca nu cred ca intri in discutia topicului.
Parintii nu comentez, iar prietenii si ei sunt cam toti de acceasi parere ca si mine. Vorbesc de persoane cu care sunt apropiat nu de simple cunostinte. Exemplu de craciun cu prietenii: in ajun de craciun dupamasa ne dam cadourile, discutam un pic despre ele, ne bucuram, in seara de craciun mergem la club, a doua zi ne intalnim iar si mergem la un local mai deosebit. Altadata mers la munte sau intr-o excursie in vreun oras. Mersi si la ski/sanius, admirat beculetele, etc. daca e zapada. Nu implica mancare peste cat putem manca si nici stat in casa.

Editat de LunaCrystal, 22 decembrie 2014 - 18:51.


#67
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 26.09.2014
Da ce e cu adjectivul "comunist" lipit de orice ne displace unora?

#68
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:20, said:

Traditia romaneasca nu prea imi place sincer. Poate mai degraba cea americana cu halowenul, dar in general traditiile nu prea imi plac. Trebuie sa ne adaptam vremurilor, nu traditiilor. Casa imbelsugata nu cred ca se masoara prin mancare, poate prin banii din conturi. Stiu ca si americanii au traditii aiurea, asa cum ai zis-o pe aia cu curcanul sau aia cu sexatul.
Când am adus în discuție chestia cu curcanul la americani,a fost pentru a sublinia că și la ei animalul(pasărea respectivă)trebuie să fie cât mai mare pentru a ajunge pentru toți.Deci este foarte posibil ca acest gen de tradiție să nu fie "comunistă"atâta timp cât o practică și americanii,poate și alte țări.
Despre cea cu sexul,aia nu este "comunistă",și nu cred că este americană(cel puțin așa știu eu).
Și apoi nu te obligă nimeni să petreci sărbătorile conform tradiției.Le petreci cum îți place,cu cine îți place,mănânci de sărbători ce-ți place.Din partea mea poți sărbătorii Crăciunul sau revelionul cum sărbătoresc americanii "vinul sfânt"(bănuiesc că îți dai seama despre ce vorbesc).Deci poți face aceste sărbători cu temă.Le petreci cum și cu cine îți face bucurie,căci asta este esența sărbătorilor:
Să te simți bine în compania cui vrei tu.
La noi este tradiția cu familia,dar dacă tu preferi cu alte persoane,ești free.
Dar nu mai spuneți despre tradițiile noastre că sunt comuniste(e de mult fumată),chiar dacă ție nu-ți plac.

#69
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
Cred ca adjectivul comunist se leaga de disperare.
Eu am facut 2 reprize de cumparaturi, mici, ieri si azi.
Una pentru lichide si alta pentru ceva de mancare de sezon si ingrediente pentru gatit. 150 de lei bautura cu tot cu alcool, apa si suc. 100 de lei mancarea. Cu tot cu ingredientr, condimente, legume si fructe si carne.
Asa, nu ca ma laud dar de ce vorbeam de disperare? Cosuri monstruoase, familii cu 2-3 cosuri la rand dar de ce?
Magazinele Nu se inchid, in afara de 25 si unele nici atunci. Deci! De ce? Nu poti merge pe 26 sa iei o paine?...
Doamne fereste...

#70
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

Chiar daca mesajele postate de LC nu vi se par corecte, incercati sa intelegeti ca nu toti gandim la fel.
De asemenea, va rog sa combateti ideile, nu userul si sa va opriti cu flame-ul si jignirile aduse lui.

Ca tot vorbeati de mentalitati si ``a fi mai bun``, incercati sa fiti mai buni incepand cu voi.
Urmatorul user care jigneste, care are cea mai mica tentativa de flame si nu discuta civilizat, va avea timp suficient sa faca cumparaturile pt sarbatori.

#71
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Initiator,cu ce te lauzi de Craciun?!Cartofi,paine si ceai ? :)

#72
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.089
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKotOR3, on 23 decembrie 2014 - 10:54, said:

...
N-ai citit? Cu pizza!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate