Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ce e cu obsesia comunista a unora pentru mancare de sarbatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#19
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e obsesie comunista. E sarbatoare si asa sarbatoresc oamenii, cu belsug. Una e sa iti sarbatoresti ziua de nastere cu tort, alta cu o briosa in care ai infipt o lumanare Posted Image Bine, daca nu o sarbatoresti singur Posted Image

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003

View Postborn2lose, on 22 decembrie 2014 - 12:27, said:

e una dintre putinele ocazii la care reusesc sa se stranga familile cu mic cu mare. iar atunci cand se strang, mancatul este o ocupatie de baza, intr-adevar, pentru ca in rest probabil nu prea mai au multe chestii in comun.
Cand merg studentii acasa dupa ce au facut foamea un semestru, vai mama, cum se transform in termite. Cred ca primul lucru, dupa ce apuca sa-si pupe mama si tata e frigiderul. "Dar ai facut ce ti-am zis? Din alea cu glazura deasupra? Aaa, nu mersi, m-am servit deja cu carnati din debara, era in drum spre bucatarie."

La lucru suntem mai multi straini din estul Europei:
- "Cum a fost de sarbatori acasa".
- "Pfff, m-am ingrasat 5 kile, nu puteai sa pleci din casa omului daca nu mancai 10 feluri de mancare si nu beai un butoi de alcool. Dar mai ia si de aici, si un paharel. Apai baaaah, pleci de la mine fara sa gusti palinca asta, am pastrat-o doar pentru tine. Si du-te la mosu'. Stefan, apoi la nea Vasile, apoi la badea Ion. Ma intorc mai obosit decat am plecat, mama lui de concediu de odihna!!!"

Habar nu aveti cate sunt de sarbatorit in astea 2 saptamani. :lol:

Edited by Bursul, 22 December 2014 - 12:43.


#21
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Sa te duci dupa sarbatori la tomberoane sa vezi ce se arunca acolo.Bucuria aurolacilor :))

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdon_dannielo, on 22 decembrie 2014 - 12:14, said:

Nici macar de sarbatori nu mananci la parinti, desi stati in aceeasi casa?
Acasa, mai ales cu parintii de sarbatori sa stai tu si altii de pe aici! Eu nu fac asa ceva, de ce sa nu calatoresc si sa ma distrez ?

#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,521
  • Înscris: 06.01.2012

View PostBursul, on 22 decembrie 2014 - 12:20, said:

Da, dar nu ai mancat mancarea ta, ci a neamurilor. Ei s-au dus si au cheltuit mai mult ca de obicei, ca sa manci. Apoi zici ca nu vezi rostul Posted Image
Pai da .
Eu ciugulesc , nu ma duc sa crap in mine pe acolo .
Pot trai bine-mersi si fara chestiile astea insa .
Nu sunt musai pt. mine .

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006

View Postjeffy86able, on 22 decembrie 2014 - 12:10, said:

Eu de sarbatori mananc ce mananc in general , poate o portie de sarmale sau cozonac de pe la neamuri .
Nu bag tot porcu' la mat sa ma ia salvarea .
Nu vad rostul .
In sfarsit pot fi de acord cu tine in legatura cu mancarea odata. Ai like

View Post_overboost, on 22 decembrie 2014 - 12:08, said:

Nu pricep de ce te intereseaza atata de capra lor, ca oricum nu te insori cu ea (cu capra).
Unde am zis ca ma intereseaza ? Vreau insa incerc sa ii inteleg, care e scopul lor/ce cred ei ca au de castigat prin asta.

#25
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 12:36, said:

Unde am zis ca ma intereseaza ? Vreau insa incerc sa ii inteleg, care e scopul lor/ce cred ei ca au de castigat prin asta.

Coorect, nu ai zis in mod expres ca te intereseaza. Nu stiu insa ce se poate deduce din a doua fraza :))

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006
Adica incerc sa inteleg care e placerea unora din asta.

View PostBursul, on 22 decembrie 2014 - 12:20, said:

1. Sunt familii care au invitati de sarbatori. Pentru asta trebuie sa faca mancare pentru mai multe persoane.

2. Si nu in ultimul rand, cum ar arata o seara de Craciun mai frumos?

Asa: sau asa:


3. Iar pentru majoritatea familiilor Craciunul e de stat acasa cu familia si vizitat rudele, nu de mers in cluburi. pensiuni si hoteluri (parerea mea, hac!)
1. SI invitati chemati tot de ei, si ce e musai sa ii serveasca cu mancare ? Si comenzi nu exista ? Nici localuri ?

2. Nicicum, mai frumos arata la restaurant! Bradul e fain, dar masa nu imi place.

3. Asta tine de mentalitate si idei invechite, refuzul progresului. Fara indoiala e mai fain oriunde decat acasa.

View Postborn2lose, on 22 decembrie 2014 - 12:27, said:

asta e doar trist. foarte trist.

De ce trist ? Nu stiu unde ai dat tu 60-80 de euro pe o masa la restaurant, dar cred ca nu in Romania. Sau poate de revelion. Si sa sti ca am ocazia sa mananc mancare ,,buna" acasa cu ai mei, dar nu mersi. Prefer sa dau bani pe mancare cu adevarat buna la pizerii si fast-food-uri, sunt si fan McDonalds.

Foarte bine ca se intalnesc familii de sarbatori, insa se poate si fara mancat acasa/mancat cine stie ce. Pot fi si alte chestii in comun, distractii, etc.

Stiu ca e traditie romaneasca cred/credeam ca din perioada comunista, insa nu o inteleg.

Edited by -Diana-, 23 December 2014 - 10:45.
nu mai cita mesajele cap-coada


#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 12:36, said:

Vreau insa incerc sa ii inteleg, care e scopul lor/ce cred ei ca au de castigat prin asta.
Te-ai gandit ca sunt 2 saptamani de sarbatori si oamenii primesc acasa prieteni, rude si nu stau izolati pe net sau jocuri cu o shaorma, o pizza si o gazoasa?
Cu ce spui nu arati a fi 'progresist', doar nu cunosti viata in care traiesti.

Ce viata ai si tu daca iti pui asemenea intrebari...

Edited by Quantum, 22 December 2014 - 13:01.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 12:52, said:

Fara indoiala e mai fain oriunde decat acasa.
Te inteleg. Deci la tine atat de rau e acasa incat fugi incotro vezi cu ochii. Imi pare rau ca ai o viata atat de chinuita :(

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 12:52, said:

Prefer sa dau bani pe mancare cu adevarat buna la pizerii si fast-food-uri, sunt si fan McDonalds.
Deci la tine acasa mancarea e sub nivelul celei de la pizerii si fast food. Inca o data imi pare rau pt tine :(

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006
@Karhu  1. Acasa stai aproape intreg anul, de ce ai sta acasa de sarbatori ? Ce dracu de placere o fi asta sa stai inchis intre 4 pereti ? Sau in jurul casei in cazul celor ce locuiesc la casa ? Ce viata chinuita ? Acasa se doarme, se mananca uneori, te speli, si muncesti in unele cazuri. Tie deaia si cred ca iti place sa locuiesti la casa, chiar daca e departe de oras, ca stai in casa si in jurul ei fest.

2. Mancare peste nivelul pizza acasa ? Ai tu asa ceva ? Imi platesti avionul pana la tine tu in caz ca nu ai nici macar tu mancare care sa imi placa ? Nici nu prea exista in ochii mei mancare mai buna decat pizza si fast-food. Pentru cunostinta ta am prieteni si bucatari profesionisti, si m-au chemat si ei la masa si ghici care a fost feedback-ul meu. Cum crezi ca o singura persoana acasa poate avea experienta mai mare in gatit ca un profesionist ? Sa nu mai zic de aparate de bucatarie profesioniste ori de gustul ,,de gramada". Ia fa tu o pizza acasa nu mai buna ci macar la fel de buna ca cea din restaurante sa vad poti ?


View Postundercoverbrother, on 22 decembrie 2014 - 12:28, said:

Comunista e doar "grija" exagerata purtata celorlalti.
Poate oamenii se vad de 3 ori pe an. Poate nu mananca singuri ce cumpara. Poate au ce face de sarbatori si nu trebuie sa se refugieze la o pensiune pt a nu-si petrece sarbatorile singuri acasa.
Nu port nici o grije, doar incerc sa ii inteleg.
Tocmai daca se vad de 3 ori pe an ar trebui cand se vad sa aiba ceva mai bun de facut decat sa manance. Si daca au ce face, de ce nu fac sau ce fac cu mancarea daca ei pleaca de acasa ?

View PostQuantum, on 22 decembrie 2014 - 12:58, said:

Te-ai gandit ca sunt 2 saptamani de sarbatori si oamenii primesc acasa prieteni, rude si nu stau izolati pe net sau jocuri cu o shaorma, o pizza si o gazoasa?

Ce viata ai si tu daca iti pui asemenea intrebari...
Si daca primesc acasa prieteni ce ? Ei nu au mancarea lor ? Sau nu se pot intalni cu ei la un local ? Cu prietenii nu te distrezi de sarbatori ?

Ce viata aveti voi/aia daca e mare lauda si bucurie ca vezi doamne e plina masa de mancare!

Edited by LunaCrystal, 22 December 2014 - 13:10.


#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se pare ca tu traiesti doar cibernetic.... canci prieteni, rude, neamuri, amici - asa te simti tu progresist... de fapt esti un insingurat pietrificat, rece.
E normal sa nu-i intelegi pe ceilalti cand fac chefuri, ii consideri comunisti :D

Edited by Quantum, 22 December 2014 - 13:06.


#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Nu e comunista, mai degraba oriental- balcanica. La fel ca si nuntile supradimensionate, BMW-urile seria 7 pentru care n-ai bani de benzina, si alte N obiceiuri locale. Asta e romania. Oamenii prefera sa ramana faliti in ianuarie, numai ca sa aiba ce sa infulece intr-o saptamana in decembrie, si sa vada neamurile ca-si permit.

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006

View PostQuantum, on 22 decembrie 2014 - 13:05, said:

1. Se pare ca tu traiesti doar cibernetic.... canci prieteni, rude, neamuri, amici - asa te simti tu progresist... de fapt esti un insingurat pietrificat, rece.
2. E normal sa nu-i intelegi pe ceilalti cand fac chefuri, ii consideri comunisti Posted Image
1. Am prieteni, amici, neamuri, rude, cu rudele prefer sa el cam evit cel putin in perioada sarbatorilor chiar din cauza obiceiului de a ma invita la masa. Cu prietenii si amicii ma intalnesc la cafenele, pizzerii, cluburi - nu ne invitam acasa la mancat.
2. Unde am zis ca nu ii inteleg pe cei care fac chefuri ? Din contra, chefurile le inteleg fac si eu, nu am nimic cu ele, nu inteleg faza cu mancarea in exces.

Edited by -Diana-, 23 December 2014 - 10:50.
Offtopic. Lasa mesajele amuzante pt FUN!


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si care e legatura intre "hamesit" si comunism", ca n-am priceput.

Edited by -Diana-, 23 December 2014 - 10:45.
scos citatul


#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006
In perioada comunismului era de inteles un astfel de comportament, atunci erau lipsuri, alta viata, nu erau distractii aproape deloc, nu prea puteai calatorii sau petrece. Unii insa se pare ca au ramas agatati in timp.

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 12:52, said:

Adica incerc sa inteleg care e placerea unora din asta.

Tu ori ai 14 ani ori vrei sa te dai interesant. Scuza-ma, sincer nu vreau sa te jignesc, dar cum au spus mai multi colegi inaintea mea, ce te freaca pe tine cat cheltui si cat mananc si de cand dracu e comunism sa imi chem fratii, cumnatii, nepotii, nasii la masa, la relaxare in familie. Daca tu nu stii ce e aia mancare buna de casa, atunci ai pierdut multe in viata, daca fugi de casa ca dracu de tamaie, inseama ca ai ceva probleme cu ce e acasa.
Fan Macdonalds, pizerii, ai spus tot cu asta, ai "14" ani si vrei sa traiesti, vrei sa fugi de probleme si de parintii, vrei sa fugi sa te distrezi.
O sa cresti si tu si ai sa vezi ca e o placere sa stai la masa de craciun cu cei dragi.

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 13:02, said:

@Karhu  1. Acasa stai aproape intreg anul, de ce ai sta acasa de sarbatori ? Ce dracu de placere o fi asta sa stai inchis intre 4 pereti ? Sau in jurul casei in cazul celor
Am lucrat 11 ani in comert, in restaurante de 4 si 5 stele, asta a fost meseria mea de baza, chiar daca in diploma scrie altceva, am mancat mancare adevarat, premiata, nu caca de la mac sau shaorma cu de toate dar tot piftia sotiei si sarmalele mamei le astept. Tu probabil nu ai gustat manacare traditionala buna in viata ta. M-ai omorat cu cluburile si localurile tale, daca ai bani, bafta si distractie placuta. Eu daca ma crezi am facut meniu pt 10 pers de craciun cu mai putin de 500 de lei fara bautura, dar mancare cate putin din fiecare, ca asa e traditia si pt ca asa imi place si de-a dracului acum ca sa ma faci tu comunist mucosule.

Edited by -Diana-, 23 December 2014 - 10:46.
te rog sa nu mai citezi mesajele in intregime


#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nu te inflama, ca saracu e asocial si incearca si el sa-si gaseasca similarii in zona.
Vin sarbatorile si pentru el. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate