Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Ce e cu obsesia comunista a unora pentru mancare de sarbatori?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
228 răspunsuri în acest subiect

#73
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Voi m-ati pus cumva pe ignore?
Altfel nu imi explic cum nu vedeti mesajul meu de atentionare...

#74
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.125
  • Înscris: 18.12.2007
-Diana-, sunt de acord cu tine ca trebuie sa dezbati (ca doar suntem pe Dezbateri) ideea si sa nu ataci userul dar cateodata userul are niste idei atat de deosebite incat trezeste niste instincte pe care nu le mai controlezi. Eventual ar fi o idee sa ii mai tai si lui din troll-isme.

#75
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Nu am spus sa nu dezbateti, sunt atatea subiecte in care v-am lasat sa dezbateti dupa cum v-a taiat capul, insa nu sunt permise niciodata flame-ul si mistocareala la adresa unui user.
Cert e ca topicul s-a transformat intr-unul de atac impotriva lui.
E adevarat ca nu are cele mai bune idei din Univers si ca suntem satui de beculete, corturi si pizze, insa de la asta pana la a-l jigni, ar trebui sa fie cale lunga.

Nu va place subiectul, mutati-va pe alt topic, insa nu il jigniti deoarece incalcati Regulamentul forumului.

De Craciun fii mai bun! Posted Image

#76
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKotOR3, on 23 decembrie 2014 - 10:54, said:

Initiator,cu ce te lauzi de Craciun?!Cartofi,paine si ceai ? :)
Eu nu ma laud cu mancarea, ci cu atmosfera de sarbatoare, cu distractia, deastea! Si defapt nici cu astea nu ma laud, ci doar ma bucur de ele.

View PostAlexEn, on 23 decembrie 2014 - 11:49, said:

-Diana-, sunt de acord cu tine ca trebuie sa dezbati (ca doar suntem pe Dezbateri) ideea si sa nu ataci userul dar cateodata userul are niste idei atat de deosebite incat trezeste niste instincte pe care nu le mai controlezi. Eventual ar fi o idee sa ii mai tai si lui din troll-isme.
De ce anume nu va puteti controla ? Ti-ar conveni sa incepa si altii atacuri la persoana impotriva ta ? De ce e greu sa scri argumente, ideei in loc de atac la persoana ?

#77
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Aloo, aloo, nu am zis ca iti iau apararea!
Respect Regulamentul forumului si pe cel al bunului simt, atat.
Daca ai ceva de dialogat cu AlexEn, fa-o pe PM, nu pe topic.

#78
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:20, said:

Bun, deci persoanele moderne au tulburari psihice dupa tine ? Spune-le te rog asta repede tururor de aici: http://forum.softped...valea-peahovei/ si  aici: http://forum.softped...tie-in-moldova/  si oriunde mai sunt persoane ce vor sa se distreze de sarbatori, nu doar sa manance.


Traditia romaneasca nu prea imi place sincer. Poate mai degraba cea americana cu halowenul, dar in general traditiile nu prea imi plac. Trebuie sa ne adaptam vremurilor, nu traditiilor. Casa imbelsugata nu cred ca se masoara prin mancare, poate prin banii din conturi. Stiu ca si americanii au traditii aiurea, asa cum ai zis-o pe aia cu curcanul sau aia cu sexatul.
Daca iti place traditia americana se rezolva foarte simplu, aplici pentru viza, dupa cum vorbesti, sigur ai si bani sa te stabilesti acolo. Banii din conturi? Tu in ce Romanie traiesti, nu tot in aia ca si mine, unde lumea are 1000 de lei salariu in cel mai bun caz, rate, utilitati si copii? De curiozitate, sincer mor de curiozitate, cati ani ai si cu ce te ocupi? Crede-ma, nu vreau sa te jignesc, cum vrei sa ii intelegi tu pe cei care iau masa in familie, asa vreau sa te inteleg si eu.

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:37, said:

Cum se face, in spirit de aventura. Ce are ? La cort se doarme, afara se sta la focu de tabara, se distreaza, se arunca cu bulgari, se pune muzica tare, laserele. Sa nu imi zici ca iti e frig ca pe tine chiar nu te cred sub nici o forma. Posted Image)
Asta o faci la 20 de ani cand esti infierbantat, nu la 30 si cu copilul daca il ai. Eu te invit sa petreci ultima zi de craciun ca mine, sa stai sub o masina si sa schimbi o cutie de viteze, ce zici te bagi? Daca stai cu mine la -2 grade pe o patura sub acea masina merg si eu cu cortul cu tine. Fiecare om se relaxeaza altfel, eu unul imi iubesc familia dar in acelasi timp iubesc si masinile si atunci ma relexez la maxim, schimband o cutie de viteze si sa ies negru de ulei de sub ea. Pun pariu ca nici asta nu o so intelegi.

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 17:51, said:

Daca iti place vara, poate ti-ar place si iarna. Daca ai echipamentul necesar/ti-l permiti desigur. Ai putea merge in spirit de aventura, pasiune, placere.

Unde am zis ca am problema cu craciunul si nu cu revelionul ? Am zis de sarbatori in general, aici se include si craciunul si revelionul si pastele.
Ca sa ne intelegem, daca nu puneai problema rau, nu se lua nimeni de tine. Dar cum ai formulat intro al acestui topic, ai infuriat pe toti, pentru ca pentru oameni familia vine pe primul loc, distractia dupa si in cele mai multe cazuri familia poate fii si distractie, dar nu distractie la care te gandesti tu, cu fete pe boxa si steak argentinian cu brocoli sotat si sos de gorgonzola. Astea sunt in alta lume dragul meu, lumea care noua, oamenilor care muncim, care avem cheltuieli ne este foarte straina. Nu este nimic rau in a te considera "modern", dar ideele tale nu sunt moderne si nici nu o sa spun ce sunt pt ca nu vreau sa fiu sanctionat, mi-am facut deja cumparaturile.

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 18:18, said:

Pai o varianta ar fi sa mergi cu aceleasi persoane cu care te simti bine acasa.
Si daca mama si tata, sotia, nepoteii mei de 4 ani nu vor, ce ma fac? Schimb familia si prietenii?

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 18:51, said:

Dar atunci cine e o persoana moderna ? Poti da un exemplu ? Tu parca mergeai pe munti, asa ca nu cred ca intri in discutia topicului.
Parintii nu comentez, iar prietenii si ei sunt cam toti de acceasi parere ca si mine. Vorbesc de persoane cu care sunt apropiat nu de simple cunostinte. Exemplu de craciun cu prietenii: in ajun de craciun dupamasa ne dam cadourile, discutam un pic despre ele, ne bucuram, in seara de craciun mergem la club, a doua zi ne intalnim iar si mergem la un local mai deosebit. Altadata mers la munte sau intr-o excursie in vreun oras. Mersi si la ski/sanius, admirat beculetele, etc. daca e zapada. Nu implica mancare peste cat putem manca si nici stat in casa.
Ce spui tu am facut si eu, cred ca multi dintre cei care au postat aici, la 20 de ani, cand vroiam sa fugim de acasa, sa stam cu prietenii cu iubita, ni se parea demodat si uncool sa stam cu parintii si sa mancam sarmale. Dar lumea se maturizeaza, creste, isi face o familie si deodata prioritatile se schimba, banii se duc in alte locuri si sarbatorile inseamna altceva nu numai distractie, cum ti-am spus mai sus, pt fiecare relaxarea si distractia e cu totul si cu totul altceva, pt tine sunt cluburi si sanius, pt mine e sa dezbat o problema cu nasul de cununie si sa dau gata un Jeam Beam, apoi sa imi sarut sotia, sa imi chinui nepotii si cand se poate sa ii dau masinii mele sa ii sara pistoanele prin capota. Crede-ma si iar ti-o zic ca nu vreau sa te jignesc si nici nu te atac, esti doar mic si ai alte prioritati, dar o sa cresti tu mare.

Apropo, modern inseamna sa fii in pas cu tendintele si sincer tendintele de acum sunt sa te intorci la old school, la traditii, la mancare sanatoasa de casa, la impodibitul bradului si la taiatul porcului. De asta vin strainii la noi, pentru ca avem inca asa ceva. Si daca tot vb de americani si comunistii aia stau la masa de craciun cu familia si de thenksgiving cu curcanul cat porcul si masa plina. Si aia oare tot din comunsim se trag ?

Editat de robylup, 23 decembrie 2014 - 12:16.


#79
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostLunaCrystal, on 23 decembrie 2014 - 12:01, said:


Eu nu ma laud cu mancarea, ci cu atmosfera de sarbatoare, cu distractia, deastea! Si defapt nici cu astea nu ma laud, ci doar ma bucur de ele.


De ce anume nu va puteti controla ? Ti-ar conveni sa incepa si altii atacuri la persoana impotriva ta ? De ce e greu sa scri argumente, ideei in loc de atac la persoana ?
Vezi ca si tu jignesti..indirect.

#80
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006
Imi cer scuze pentru eventualele jigniri indirecte, nu au fost cu intentie.

@robylup  - Uite raspunsul tau imi place, ai argumentat bine. Totusi nu cred ca sunt asa multe persoane pasionate de mancare incat o gramada sa cumpere mult mai mult decat e necesar. Pe pasionati ii inteleg, dar restul ? Ok, faci craciunul cu familia, te simti bine asta inteleg, dar nu inteleg de ce cred unii ca trebuie cumparata si gatita mult mai multa mancare decat se mananca in accea familie.

Editat de LunaCrystal, 23 decembrie 2014 - 14:06.


#81
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009
Pentru ca automat o sa fie mai multe persoane decat sunt de obicei in acea casa, automat sa sta acasa si nu se munceste si sincer nu vreau sa gatesc in a 3a zi de craciun, de asta fac mai multa, plus  eu de ex mananc unele feluri de mancare doar la sarbatori, tot de traditie tine. Nu fac caltabos,carnati,chisca, toba ,racitura, salata beouf in cursul anului, exact pentru a pastra traditia si de a simtii ca e ceva special. Cum tu pleci la munte ca sa simti ca e sarbatoare, asa eu mananc pomana porcului si beau Chivas in loc de Jeam Beam, asa simt eu sarbatoarea, mancare buna si variata, bautura buna, companie buna. Nu trebuie sa ma judeci pentru asta, pe nimeni.

Editat de robylup, 23 decembrie 2014 - 14:15.


#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.918
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 18:18, said:

Pai o varianta ar fi sa mergi cu aceleasi persoane cu care te simti bine acasa.
Mai dume dinastea inteligente in tine? In club pot sa stau descult? Intins pe canapea? Sa am liniste?

View PostByblos4, on 22 decembrie 2014 - 18:53, said:

Da ce e cu adjectivul "comunist" lipit de orice ne displace unora?
Atrage atentia mai tare. Ca la atention whores.

#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.060
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttfmercedez, on 23 decembrie 2014 - 15:02, said:

Mai dume dinastea inteligente in tine? In club pot sa stau descult? Intins pe canapea? Sa am liniste?

Da, daca clubu' ii la caminu' cultural din sat.

#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.918
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKotOR3, on 23 decembrie 2014 - 10:54, said:

Initiator,cu ce te lauzi de Craciun?!Cartofi,paine si ceai ? :)
Shaorma cu detoate si pizza royal..

#85
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostLunaCrystal, on 23 decembrie 2014 - 14:05, said:

Imi cer scuze pentru eventualele jigniri indirecte, nu au fost cu intentie.

@robylup  - Uite raspunsul tau imi place, ai argumentat bine. Totusi nu cred ca sunt asa multe persoane pasionate de mancare incat o gramada sa cumpere mult mai mult decat e necesar. Pe pasionati ii inteleg, dar restul ? Ok, faci craciunul cu familia, te simti bine asta inteleg, dar nu inteleg de ce cred unii ca trebuie cumparata si gatita mult mai multa mancare decat se mananca in accea familie.
Mancarea multa este pentru musafirii nepoftiti.Daca se intimpla sa-ti vina musafiri nepoftiti de craciun si nu pleaca cu matzu plin da mancare si bautura te barfesc la tot neamu.Unora trebuie sa le dai si pentru acasa.

#86
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

View PostUlpiatraiana, on 23 decembrie 2014 - 15:59, said:

te barfesc la tot neamu.
WTF ?!
Chiar iti pasa de asa ceva ?    :w00t:

#87
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006
La asta chiar nu ma gandeam, musafiri nepoftiti.

#88
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.125
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLunaCrystal, on 23 decembrie 2014 - 12:01, said:

De ce anume nu va puteti controla ? Ti-ar conveni sa incepa si altii atacuri la persoana impotriva ta ? De ce e greu sa scri argumente, ideei in loc de atac la persoana ?

Singura data in care te-am atacat a fost atunci cand am zis ca esti troll.
In rest nu am ce idei sa atac, fiecare face cum crede de cuviinta. Pe mine ma deranjeaza doar ca tu nu poti sau nu vrei sa intelegi/accepti ca cei mai multi nu gandesc ca tine si nu o sa ai parte de intelegere. De asemenea modul in care expui diverse subiecte te face tinta unor atacuri la persoana.
De exemplu fix ce scrii in primul post: Poti manca o pizza sau o shaorma, mult mai ieftin si de restul banilor sa te distrezi, sa ii dai pe vicii, etc. Pentru cei mai multi sarbatorile de iarna (in special craciunul)  inseamna sa stai impreuna cu familia si sa lasi viciile pe alta data.

Am terminat cu off topicul.

#89
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostLunaCrystal, on 23 decembrie 2014 - 16:29, said:

La asta chiar nu ma gandeam, musafiri nepoftiti.

E o traditie ca de Craciun sa ai o gramada de indivizi dubiosi si dornici sa se imbuibe din mancarea si bautura ta.

#90
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2014 - 11:51, said:

Cunoasteti acest comportament ?
Da. Nu vreau să exagerez, dar 90% din lumea creştină face treaba asta fără să fie neapărat comunistă. Se numeşte tradiţie. Consideri că sunt retrograzi ? Spui despre tine că eşti un tip
modern, dar cu pizza şi monoglutamatul nu m-ai convins.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate