Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Sfat achizitie masina noua!

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#19
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 undercoverbrother, on 19 decembrie 2014 - 20:16, said:

Platforma e buna, imbunatatita vreo 15 ani. E cea a lui C3.
Nu s-a schimbat mare lucru.


Wow, Cactus e pe platforma de C3 adica 206? Pare mai..robust ca sa zic asa. Nu ma asteptam.

Oare de ce l-au numit C4 Cactus si nu C3 Cactus, sa dea bine la cumparator?

Edited - da, se pare ca da http://en.wikipedia....SA_PF1_platform

Edited by paul_kelso, 19 December 2014 - 22:00.


#20
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Sa fie o problema ca este construita pe un C3? Pe mine nu ma deranjeaza. Ma gandesc ca i-au spus C4 pentru ca este destul de mare in comparatie cu un C3. Din punctul meu de vedere nu vad o problema faptul ca i-au scos accesorile pentru a o face cat mai usoara, sporeste eficienta motorului.
Apropo, ca tot a adus vorba colegul de tavanul din sticla. Exista dezavantaje?

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Habar n-am, in afara de faptul ca daca se sparge ai belit-o pt ca a 2a oara nu-l iei la pret de optiune ci de piesa de schimb. Oricum e pt cei din spate, nu pt cei din fata.

 paul_kelso, on 19 decembrie 2014 - 21:59, said:

Wow, Cactus e pe platforma de C3 adica 206? Pare mai..robust ca sa zic asa. Nu ma asteptam.

Oare de ce l-au numit C4 Cactus si nu C3 Cactus, sa dea bine la cumparator?

Edited - da, se pare ca da http://en.wikipedia....SA_PF1_platform
Nu chiar 206. Doar fata e de 206. Spatele e de C3.

#22
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Bine ca nu puntea spate. Care la 206 era incompatibila cu drumurile noastre. În alta ordine de idei la 13-15000 de euro ai fațade maxim 200 doar dacă dai avans mare și te întinzi pe 5 ani

#23
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Ce alte modele imi puteti recomanda in afara de Cactus? Am stat sa ma gandesc si sunt cateva dezavantaje mari pe care le are masina dar inca este in calcul.

#24
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Daca esti in cautare de spatiu in mod normal gandul ma duce spre Skoda Octavia 3. Este infinit mai spatioasa decat orice masina din clasa compacta.Pare o masina inchegata si o poti accesoriza cu aproape ce vrei tu.Probabil ca la rulajul tau as alege un 1.2 Tsi cu 105cp.Pretul cred ca se invarte in  jurul a 17.000EUR. Poti zice ca este un pret mare dar gandeste-te ca masina o cumperi odata si o tii cel putin 5 ani.Mai bine dai 2000 EUR in plus si cumperi un lucu mai calitativ si mai bun de care te bucuri si-ti place.

#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

 IloveHp, on 22 decembrie 2014 - 12:27, said:

sunt cateva dezavantaje mari pe care le are masina
care ?

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
arata cam a jucarie. am vazut-o expusa intamplator langa un mecedes GLA si comparatia nu era deloc in favoarea catusului.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fane, on 22 decembrie 2014 - 19:03, said:

arata cam a jucarie. am vazut-o expusa intamplator langa un mecedes GLA si comparatia nu era deloc in favoarea catusului.

Daca tot comparam mere cu pere, nici Lastunul nu arata bine langa un Hummer H1.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
n-am pretentia sa se compare cu un Mercedes, dar fara nici o camparatie mie impresia asta mi-a lasat: o masina cam gay.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Subscriu.

#30
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Fara nicio legatura cu Cactusul, parca si GLAul e usor gay-utz.

#31
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Dezavantajele Cactusului dupa pererea mea sunt:
-geamurile din spate pot fi deschise foarte putin
-plafonul din sticla nu are nici un fel de protectie pentru soare
-toate comenzile se fac de pe o tableta. Daca vrei sa muti de la radio la clima iti ia ceva timp si iti distrage atentia
-lumina interioara doar in partea din fata.



Acuma m-am axat spre Peugeot 2008, am impresia ca are mult mai mult avantaje decat multe masini.

#32
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Sfatul meu ar fi sa nu iti pui pielea la saramura pentru o masina, nu se merita, cu 7-8000 de euro poti sa iti iei un SH pe care peste 4 ani o sa il vinzi cu 3500-4000 euro si sa dai avansul pentru o alta masina-poate intre timp o sa reusesti sa strangi si ceva bani.
Firmele de leasing  de pe langa marile banci au destul de multe masini rulate, plus ca ei o sa se ocupe si de dosarul de creditare plus ca poti  negocia drastic pretul, nu te risca la un leasing sau credit in perioada asata ia un SH . pe care o sa il poti achita fara pb in 2-3 ani.

Arunca un ochi si aici

http://www.autorecup...l-insignia.html

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002

 undercoverbrother, on 23 decembrie 2014 - 13:27, said:

Fara nicio legatura cu Cactusul, parca si GLAul e usor gay-utz.
Crezi ca am inclinatii necurate daca mie mi-a placut? :)

#34
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am stat sa ma gandesc la varianta cu SH dar nu prea imi place. Iarasi stau cu stresul, stai ca poate imi pica ceva la motor, se mai duce un senzor, schimba aia schimba aia. O data la 2 luni o sa fac un drum in Germania, vreo 1300 de km, de asta as vrea sa cumpar o masina noua, nu am nici un fel de stres cu ea. Nu stiti in garantie ce intra?

#35
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Vrei un raspuns scurt?In garantie intra totul sau nimic,adica e la ghici,ai totul teoretic,insa practic incep eliminarile si interpretarile!

O intrebare am,ce masina sau masini ai mai avut pana acum?

#36
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am avut un Golf 4, o masina excelenta, adica mie mi-a placut foarte mult. Din pacate am facut accident cu ea si nu mai aveam ce repara... Dupa am cumparata un BMW 520i cu 80.000 de km la bord dintr-o reprezentanta Bmw din Germania, o masina impecabila din toate punctele de vedere. In prezent are aproximativ 210.000 km. Inafara de piesele de schimb nu am avut nici o problema, si pot sa ma bazez pe ea mult timp de acum inainte. Problema este consumul, am calculat diferenta dintre ce consum acuma, si ce as consuma cu o masina care are un consum mai mic si daca se poate de ce sa nu fac o economie destul de mare. Nu vreau sa aud comentarii de genul nu te-ai gandit cand ai cumparat-o ca ii greu de intretinut sau eu stiu ce fel de comentarii ca sunt cocalar sau eu mai stiu... Pot si in continuare sa o intretin si toate cele, am bugetul necesar, doar ca vreau sa fac o schimbare, masina oricum va ramane in familie, nu se va vinde. Prefer ceva nou decat ceva vechi. Erau foarte multe variante SH dar nu vreau.

Edited by IloveHp, 28 December 2014 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate