Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
920 replies to this topic

#901
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca este vorba despre fructe.


#902
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
Nah ca mi-am luat-o,am scuze.

#903
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Probleme la un Golden Delicios :

Attached File  20240428_141808.jpg   471.65K   10 downloads

Attached File  20240428_141848.jpg   448.31K   11 downloads

Attached File  20240428_142003.jpg   318.92K   15 downloads

Ce e si cu ce sa il stropesc ?

#904
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
Poate ti l-a stropit deja careva cu erbicid.

#905
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Nu cred.
Este chiar langa strada, deci in zona aia nu am vecini. Mai mult,pozele sunt de pe partea dinspre curte si pomii de langa el, un visin si un prun, nu sunt afectati.

#906
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
Am si eu probleme la golden pe o sarpanta,nu am zis nimic pana acum,tind sa cred ca este karma la mine.

#907
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.11.2007
Domnilor, ce recomandați pentru un mar de vara pentru consum propriu? In zona Cluj.

Va multumesc anticipat!

#908
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am avut undeva la munte trei meri de vara: Romus 3, Prima, Pionier. Toti au rezistenta foarte buna la boli, nu au necesitat stropiri. Primul era mai timpuriu, ceilalti se coceau pe final de August. Am vandut proprietatea de acolo, dar stiu ca mai sunt merii insa nu am de unde sa stiu daca in continuare sunt ok fara tratamente. Fructele lor sunt f. ok.
Aici, acasa, am un mar de vara, nu stiu soiul, eu l-am cumparat ca si Parmen dar dupa toate aparentele si descrieile ar fi Nouvelle Europe. Fructe mari, aspectuoase, pulpa crocanta dar suculenta. Se coace incepand cu aprox. 20 Iulie.

#909
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2024
Cand se cocea Romus3? Am si eu unul plantat in toamna. Creste ca Fat Frumos.
La Parmen ii strang fructele de pe jos la sfarsitul lui august, sotia face placinta din ele, altfel nu ar avea nicio utilitate in afara de umbra si sa tina pamantul. Nu l-am mai stropit de vreo 3-4 ani, nici nu mai stiu.

#910
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Adi, am pomenit de Parmen pentru ca asta ar fi trebuit sa fie in 2014 cand l-am cumparat din piata, dar nu e. Avea trei ani cand l-am cumparat si a facut chiar in acea vara doua mere care s-au copt pe la final de Iulie inceput de August.
Pomii ceilalti de la munte printre care era si Romus 3 erau la altitudinea de 800m. Romus era bun de rontait pe la mijloc de August, ceilalti mai tarziu un pic, sfarsit de August sau chiar inceput de Septembrie dar sa tii cont de faptul ca pomii intrau in vegetatie mai tarziu cu vreo 2 saptamani fata de cei de acasa...

#911
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2024
Merci.
Am vrut un mar de vara (ceilalti se coc cel mai devreme in septembrie si cel mai tarziu prin noiembrie) si doar Romus am gasit. Tare-s curios cand o rodi la mine. Este un an bun pentru mere. Au legat la greu, iar Pinova si Florina inca sunt in floare.

#912
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Mai sunt prin sate ici colo meri de Sfantu Ilie dar nu merita sa ocupi locul cu ele. Alea sunt asa ca sa rontai doua trei de pofta. Sunt relativ mici, verzui cu dungulite carmin. Sunt foarte zemoase, se strica imediat de la lovituri.... Daca nu o fi fost taiat cred ca este unul chiar pe strada la mine... E plin de mere pe strada sub el cand se coc...

#913
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Asta am observat și eu la merii ăștia spontani.

#914
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.11.2007
Am cumpărat unul de Sf Ilie ca seamana cu ce aveam pe teren inainte sa construim casa si ne placeau. Sper sa nu ne inselam :) vrem ceva mere de vara sa le consumam in timpul verii pana se coc merele de pe Ionathan si inca unul care nu stiu ce soi este. Multumesc!

#915
rororo

rororo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.02.2012
Attached File  mar 2.jpg   654.48K   17 downloadsAttached File  mar 1.jpg   479.72K   15 downloads
Va salut! Am cumparat si plantat toamna trecuta niste pomi de la o pepiniera printre care si un mar Starkrimson. Anul acesta a dat niste frunze care initial au fost rosii si care ulterior sau inverzit. A inflorit  si au ramas cateva mere. I-am lasat initial 4 urmand sa las doua cand mai cresc. Va intreb daca asa ar trebui sa arate soiul cu miezul marului rosu.

#916
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,775
  • Înscris: 11.03.2007
Starkrimson nu este soi care face fructe cu miezul roșu.

#917
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Se pare ca te-ai ales din greseala cu un mar Malus Purpurea sau ceva in genul asta, care are doar rol decorativ. Florile au avut culoarea ciclam (roz intens) ? Am si eu unul si il tin doar pentru frumusetea florilor.... seamana mult cu al meu si ca frunzis, fruct si lemn (atat nuanta cat si lenticelele).

Edited by cotzi, 03 May 2024 - 22:13.


#918
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu cred ca e mar de floare, fructele ăluia au puțin alta forma și sunt mici. În poza se vede mar de mărime normala.
Nici culoarea nu e ce trebuie, mai ales când e mic ala e rosu tot și foarte puțin virează în verde când se matureaza. Asta poate fi o chestiune legata de soi sau o "degenerare" însă as spune ca mai degrabă pare a fi un soi de mar cu miezul rosu din genul "redlove".. Deși la frunză și alea stau mai mult roșii.

Oricum nu e starkrimson.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate