Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ciudatenie crontab

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 02.02.2013
Salutare

Crontab-ul meu:

0,30 * * * * /etc/init.d/mc backup
0 4 * * * find /var/spool/clientmqueue -ctime 1 -exec rm -rf {} \;
10 4 * * * find /backup/minecraft.backup -ctime 1 -exec rm -f {} \;
20 4 * * * cd /backup/minecraft.backup/ && ls -lt * | head -1 | awk '{print "cp " $9 " /backup/minecraft.backup/daily/"$9}' | sh
#

Explicatii:

Linia 1 - script backup server joc
Linia 2 - golire folder cu prostii ale OS
Linia 3 - stergere back-up-uri mai vechi de o zi
Linia 4 - copierea in alt folder al celui mai nou backup din ziua respectiva, pentru a avea ceva gen folder 1 cu backup pe ultima zi, folder 2 cu backup pe ultima saptamana etc.

Ciudatenia este in felul urmator: ultima comanda nu e conceputa de mine, si cica ar trebui sa copieze cel mai nou fisier din /backup/minecraft.backup/ in subfolderul daily SI ATAT. Ceea ce si face daca o rulez manual. La fel face si daca le rulez succesiv manual, ma gandeam ca poate problema e ca se ruleaza celelalte inainte.

E, problema e ca atunci cand mi-o ruleaza cron, imi copiaza cel mai nou fisier in ../daily, dar dupa aceea imi sterge din daily ce e mai vechi de o zi, cum face cealalta comanda, si nu inteleg de ce.

Stie cineva ce se intampla? :huh:

#2
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Linia 4 nu are cum sa stearga ceva, ca nu contine nici o comanda "rm". Linia 3 este cea care sterge fisierele mai vechi de o zi.

#3
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 02.02.2013
Da, stiu, am mai intrebat si in alte parti si acum incerc un -maxdepth 0 la a 3-a linie. Vedem maine daca are efect. :D

#4
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 02.02.2013
Ok, cu maxdepth 0 nu mai sterge nimic, nici macar de unde trebuia. Incerc cu 1, cred ca 0 e gresit, un find cu maxdepth 0 imi da doar directorul curent ca si rezultat, nu si fisierele din el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate