Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ciudatenie crontab

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Salutare

Crontab-ul meu:

0,30 * * * * /etc/init.d/mc backup
0 4 * * * find /var/spool/clientmqueue -ctime 1 -exec rm -rf {} \;
10 4 * * * find /backup/minecraft.backup -ctime 1 -exec rm -f {} \;
20 4 * * * cd /backup/minecraft.backup/ && ls -lt * | head -1 | awk '{print "cp " $9 " /backup/minecraft.backup/daily/"$9}' | sh
#

Explicatii:

Linia 1 - script backup server joc
Linia 2 - golire folder cu prostii ale OS
Linia 3 - stergere back-up-uri mai vechi de o zi
Linia 4 - copierea in alt folder al celui mai nou backup din ziua respectiva, pentru a avea ceva gen folder 1 cu backup pe ultima zi, folder 2 cu backup pe ultima saptamana etc.

Ciudatenia este in felul urmator: ultima comanda nu e conceputa de mine, si cica ar trebui sa copieze cel mai nou fisier din /backup/minecraft.backup/ in subfolderul daily SI ATAT. Ceea ce si face daca o rulez manual. La fel face si daca le rulez succesiv manual, ma gandeam ca poate problema e ca se ruleaza celelalte inainte.

E, problema e ca atunci cand mi-o ruleaza cron, imi copiaza cel mai nou fisier in ../daily, dar dupa aceea imi sterge din daily ce e mai vechi de o zi, cum face cealalta comanda, si nu inteleg de ce.

Stie cineva ce se intampla? :huh:

#2
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Linia 4 nu are cum sa stearga ceva, ca nu contine nici o comanda "rm". Linia 3 este cea care sterge fisierele mai vechi de o zi.

#3
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Da, stiu, am mai intrebat si in alte parti si acum incerc un -maxdepth 0 la a 3-a linie. Vedem maine daca are efect. :D

#4
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Ok, cu maxdepth 0 nu mai sterge nimic, nici macar de unde trebuia. Incerc cu 1, cred ca 0 e gresit, un find cu maxdepth 0 imi da doar directorul curent ca si rezultat, nu si fisierele din el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate