Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Windows 8 blocari in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Mi-am instalat windows 8 pro 32 de biti de vre-o 2 saptamani si am observat ca mi se blocheaza jocurile, nu se blocheaza de tot doar blocari mici nici o secunda, imi scade fps-ul la 3-5 si creste iar, la voi fac la fel? Am vazut ca si in cs am acele blocari.

Leptop Asus Pro57Vr
Procesor: Intel 2 Duo T5800 2.0Ghz,
Ram: 2Gb,
Placa Video: Ati Mobility Radeon HD3470 256 Mb.

Inainte am avut Windows XP si nu am avut blocari.
Ce poate sa fie.
Se intampla decat in jocuri.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ai driver de calitate,AMD a renuntat la toate seriile sub hd 5000 din punct de vedere al driverilor.

#3
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Uitati un video la secundele 25-30 se intampla minunea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rDFVAwHhlCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007
poate nu este compatibil cu windows 8(nu sunt multe jocuri compatibile cu acest SO,inca!) .. nice game,anyway .. driver simulator .. Posted Image

#5
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Cand aveam Windows 8, nu mi se blocau jocurile.
Verifica daca cerintele de sistem sunt la fel ca cele din pc-ul tau.
Verifica si daca ai unul sau mai multe programe care ruleaza in fundal.
Scaneaza cu anitvirus.
Pune drivere noi. Fa update la OS.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Nu are ce drivere noi sa puna pentru placa video.
Windows 8 e pur si simplu un sistem de operare puscat, un rateu exact ca Vista. Poti avea noroc sa nu ai probleme cu el, asa cum poti avea ghinion sa nu-ti mearga nimic cum trebuie cu Windows 8, in timp ce Windows 7 se simte ca acasa pe exact acelasi PC.

#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Incearca sa rezolvi cu HDD-ul: defragmentare, torenti, procese si servicii deschise etc. IMHO

#8
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
De ce defragmentare, de ce scanare, nu sunt virusi, am acest windows de 2 saptamani, de ce sa dau defragmentare, nu am mutle chestii in el, jocuri am doar cs si euro truck simulator 2. rami sunt ocupati decat 600 de mb, procesorul sta la 0, 2, 5 daca nu fac nimic.

Uitati o imgaine, am stat pe task manager si am vazut ca imi scade frecventa la procesor si creste, este normal?


[ http://img829.imageshack.us/img829/4175/asuspro57vr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Edited by Iulyan13, 01 April 2013 - 13:31.


#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Descarcă http://www.softpedia...-Tune-Pro.shtml şi pune o poză cu tab-ul Health. Asta ca să vedem vreo posibilă problemă cu HDD-ul tău, amănunt care n-are treabă cu reinstalarea sistemului de operare sau cu viruşii, adică poate să fie pur şi simplu stricat.
Deasemenea şi faptul că foloseşti Windows 8 cu o placă video veche lansată când nici măcar Windows 7 nu exista ar putea indica mai mult ca sigur o problemă.

Procesorul n-are nimic, scade frecvenţa pentru a economisi energie, când îl pui la treabă stă la frecvenţa maximă.

Edited by driftking91, 02 April 2013 - 09:04.


#10
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Si daca e stricat pot sa ii mai fac ceva, m-am gandit si eu ca poate fi hardul, cand ma jucam am dat jocul in window si am deschis task manager, si cand mi se bloca crestea hardul la 20% poate si mai sus.
Cu acest hard am avut o problema acum 2 ani am dat un restart la laptop si nu a vrut sa imi mai citeasca hardul, i-am dat zeci de restarturi si nu a vrut, l-am lasat vre-o doua zile si am vazut ca il citeste, dar se bloca la incarcarea windows ului, asa ca am incercat sa bag windows 7 pe el, instalarea a durat cam 4-5 ore a mers foarte greu, dupa ce am instalat windows 7 dupa ce isi mai revenise am instalat windows xp si de atunci a functionat bine.

Attached Files

  • Attached File  Hard.png   1.43MB   25 downloads


#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
HDD-ul pare în regulă. Ai instalat driver-ul video, nu ?

#12
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Am instalat driverul video, cel audio, cel de la touch, si cateva utilitati, as vrea sa stiu ce sunt acele warning uri.

#13
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Cred ca am rezolvat problema, problema nu este de la laptopul meu, este din joc, din Euro Truck Simulator 2 asa face el, l-am instalat si pe alt laptop cu windows 7 si face la fel, la counte-strike aveam lag din cauza server ului pe care ma jucam, acum nu mai am. Am instalat Far Cry 3 si imi mergea la 10-11 fps si nu imi scadea de loc, l-am dezinstalat ca imi mergea greu.

#14
tavico

tavico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.03.2013
ma poate ajuta cineva?ceva pareri?sistem  placa baza asus p5b procesor  Intel E 7600, 3,6Ghz,2 gb ram,video Gainward nvidia GTX 260.joc(jucam ca acum nu mai pot)world of tanks.acum toata grafica e "cutite" si nu vad mai nimic pe ecran.driverele cele mai noi luate de pe site-ul nvidia.cateodata se restarteaza direct .windows 8 original upgradat (am upgradat din xp la win 8 pro 32 biti)multumesc anticipat.

Edited by tavico, 11 April 2013 - 17:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate