Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Windows 8 blocari in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Mi-am instalat windows 8 pro 32 de biti de vre-o 2 saptamani si am observat ca mi se blocheaza jocurile, nu se blocheaza de tot doar blocari mici nici o secunda, imi scade fps-ul la 3-5 si creste iar, la voi fac la fel? Am vazut ca si in cs am acele blocari.

Leptop Asus Pro57Vr
Procesor: Intel 2 Duo T5800 2.0Ghz,
Ram: 2Gb,
Placa Video: Ati Mobility Radeon HD3470 256 Mb.

Inainte am avut Windows XP si nu am avut blocari.
Ce poate sa fie.
Se intampla decat in jocuri.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ai driver de calitate,AMD a renuntat la toate seriile sub hd 5000 din punct de vedere al driverilor.

#3
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Uitati un video la secundele 25-30 se intampla minunea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rDFVAwHhlCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007
poate nu este compatibil cu windows 8(nu sunt multe jocuri compatibile cu acest SO,inca!) .. nice game,anyway .. driver simulator .. Posted Image

#5
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Cand aveam Windows 8, nu mi se blocau jocurile.
Verifica daca cerintele de sistem sunt la fel ca cele din pc-ul tau.
Verifica si daca ai unul sau mai multe programe care ruleaza in fundal.
Scaneaza cu anitvirus.
Pune drivere noi. Fa update la OS.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu are ce drivere noi sa puna pentru placa video.
Windows 8 e pur si simplu un sistem de operare puscat, un rateu exact ca Vista. Poti avea noroc sa nu ai probleme cu el, asa cum poti avea ghinion sa nu-ti mearga nimic cum trebuie cu Windows 8, in timp ce Windows 7 se simte ca acasa pe exact acelasi PC.

#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Incearca sa rezolvi cu HDD-ul: defragmentare, torenti, procese si servicii deschise etc. IMHO

#8
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
De ce defragmentare, de ce scanare, nu sunt virusi, am acest windows de 2 saptamani, de ce sa dau defragmentare, nu am mutle chestii in el, jocuri am doar cs si euro truck simulator 2. rami sunt ocupati decat 600 de mb, procesorul sta la 0, 2, 5 daca nu fac nimic.

Uitati o imgaine, am stat pe task manager si am vazut ca imi scade frecventa la procesor si creste, este normal?


[ http://img829.imageshack.us/img829/4175/asuspro57vr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Edited by Iulyan13, 01 April 2013 - 13:31.


#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Descarcă http://www.softpedia...-Tune-Pro.shtml şi pune o poză cu tab-ul Health. Asta ca să vedem vreo posibilă problemă cu HDD-ul tău, amănunt care n-are treabă cu reinstalarea sistemului de operare sau cu viruşii, adică poate să fie pur şi simplu stricat.
Deasemenea şi faptul că foloseşti Windows 8 cu o placă video veche lansată când nici măcar Windows 7 nu exista ar putea indica mai mult ca sigur o problemă.

Procesorul n-are nimic, scade frecvenţa pentru a economisi energie, când îl pui la treabă stă la frecvenţa maximă.

Edited by driftking91, 02 April 2013 - 09:04.


#10
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Si daca e stricat pot sa ii mai fac ceva, m-am gandit si eu ca poate fi hardul, cand ma jucam am dat jocul in window si am deschis task manager, si cand mi se bloca crestea hardul la 20% poate si mai sus.
Cu acest hard am avut o problema acum 2 ani am dat un restart la laptop si nu a vrut sa imi mai citeasca hardul, i-am dat zeci de restarturi si nu a vrut, l-am lasat vre-o doua zile si am vazut ca il citeste, dar se bloca la incarcarea windows ului, asa ca am incercat sa bag windows 7 pe el, instalarea a durat cam 4-5 ore a mers foarte greu, dupa ce am instalat windows 7 dupa ce isi mai revenise am instalat windows xp si de atunci a functionat bine.

Attached Files

  • Attached File  Hard.png   1.43MB   25 downloads


#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
HDD-ul pare în regulă. Ai instalat driver-ul video, nu ?

#12
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Am instalat driverul video, cel audio, cel de la touch, si cateva utilitati, as vrea sa stiu ce sunt acele warning uri.

#13
Iulyan13

Iulyan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.06.2011
Cred ca am rezolvat problema, problema nu este de la laptopul meu, este din joc, din Euro Truck Simulator 2 asa face el, l-am instalat si pe alt laptop cu windows 7 si face la fel, la counte-strike aveam lag din cauza server ului pe care ma jucam, acum nu mai am. Am instalat Far Cry 3 si imi mergea la 10-11 fps si nu imi scadea de loc, l-am dezinstalat ca imi mergea greu.

#14
tavico

tavico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.03.2013
ma poate ajuta cineva?ceva pareri?sistem  placa baza asus p5b procesor  Intel E 7600, 3,6Ghz,2 gb ram,video Gainward nvidia GTX 260.joc(jucam ca acum nu mai pot)world of tanks.acum toata grafica e "cutite" si nu vad mai nimic pe ecran.driverele cele mai noi luate de pe site-ul nvidia.cateodata se restarteaza direct .windows 8 original upgradat (am upgradat din xp la win 8 pro 32 biti)multumesc anticipat.

Edited by tavico, 11 April 2013 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate