Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postkerkyra, on 23 martie 2018 - 20:09, said:

In Bellagio intentionez sa stau cea mai mare parte a zilei (ajuns dimineata in Varenna, plimbat putin, traversat, apoi seara intoarcere prin Como si tren).
Cu funicularul as vrea, o sa vad la fata locului... oare alta cale sa ajung sus nu este? Posted Image
Dumneavoastra spuneti ca ati dori sa va intoarceti prin Como, adica spre seara ati urca si cu funicularul. Am inteles bine, nu-i asa?

Daca nu exista vreun motiv cu totul si totul deosebit pentru ca excursia dumneavoastra sa inceapa din Varenna, atunci v-as sugera sa schimbati sensul. Atat. Mai ales ca perioada din zi pe care ati petrece-o la Bellagio nu ar fi afectata de aceasta schimbare.

Funicular, Brunate, soare. Veti ajunge sus la Brunate cand soarele incepe sa apuna. Datorita muntilor, durata apusului este redusa si, practic, lacul nu este luminat. Mie mi se pare foarte potrivita o urcare la Brunate atunci cand si soarele este cu dumneavoastra.

Evident ca este vorba numai despre o parere.

#56
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Nu, intentionez sa merg doua zile la lacul Como: prima zi Varenna, apoi Bellagio, autobuz la Como (pentru drum, mai mult), tren Bergamo.
Ziua urmatoare mers direct la Como, Brunate pana spre dupa-amiaza, apoi la Milano, stat aici 2-3 ore si inapoi la Bergamo.
Multumesc, oricum, pentru sfat, aveti dreptate.

#57
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
2-3 ore in milano? putin ... sunt distante mari

#58
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
De la Milano la Bergamo fac cam o ora cu trenul, iar in Milano am mai fost, nu tin neaparat sa ajung, tinta acum este Bergamo si lacul, fara sa alerg in prea multe locuri.

#59
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Daca ai mai fost la milano, nu merita sa pierzi timpul. Bergamo e foarte frumos iar la lac iti doresc o zi cu soare. Noi am rezervat cu 6 luni inainte o ocamera in Riva del Garda si tocmai atunci a fost ceata in mijlocul unor zile superbe. A fost frumos, am inconjurat lacul dar ... nu se compara cu cerul senin.

#60
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Multumesc, asta e cea mai mare dorinta: timp frumos, in rest ne descurcam.

#61
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna!
S-a ivit oportunitatea de a petrece 2 zile in Como,iar in jur acestor 2 zile vrem sa ,,tesem'' o vacanta mai maricica Posted Image
Deci,ultimele 2 zile vor fi cele din Como pentru ca de acolo vom pleca impreuna cu sora mea cu masina in Elvetia,ei locuind acolo.
Va trebui sa ,,incropim ''ceva inainte de a ajunge in Como-cca 5 zile(joi-vineri-sambata-duminica-luni)-19-23 iulie.
Noi ne-am gandit sa zburam in Bergamo initial,pentru ca destinatia principala ar reprezenta-o Lago di Garda.
Am vazut apoi ca din iunie va intra in Ro o noua companie aeriana-Ernest Air -cu zbor direct in Verona si pare tentanta si Verona.
Ar fi 5 zile de Verona(sau Bergamo) + lacul Garda pe care nu prea stiu cum sa le distribui.
Vrem sa vizitam unul din cele 2 orasele in care vom ateriza,1 zi poate la Gardaland(vom fi cu copilul de 10 ani)-dar vara stiu ca e aglomerat si se sta f mult la atractii,deci nu e obligatoriu sa intram acolo.
Vrem neaparat Sirmione,sa urcam cu telegondola in Malcesine,eventual sa facem o mica baie/plaja pe malul lacului Garda.
Nu stiu cum sa ne organizam cu cazarea-unde sa luam sa ne fie mai usor intre punctele de interes.
Nu vom avea masina pe perioada celor 5 zile,ne vom baza pe transportul in comun.
Din experienta celor ce au vizitat zona,ce ne sfatuiti in sensul acesta?Sa ne luam ceva abonamente pentru transport?Vom fi 2 adulti + 1 copil 10 ani.
Multumesc in avans!

Edited by Musette76, 04 April 2018 - 12:10.


#62
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
in primul rand trebuie sa va hotarati intre bergamo si verona.
daca alegeti bergamo, iti recomand cazare in oras, mai exact in citta alta + cazare lacul garda.
daca alegeti verona, puteti alege doar o cazare si aceea pe garda. pt card de transport va trebui sa va orientati catre malul estic. statiunea mea preferata e riva, insa nu va avantajeaza. uita-te pe malcesine sau garda. si peschiera e o alegere buna, strategic ampasata. lazise, bardolino sau torri del benacco sun iar faine. in concluzie, aveti destule optiuni. pt plaja, vezi baia delle sirene, are statie de bus chiar in fata!  
a! pt lac exista tichete de o zi atat pt tot lacul, cat si doar pt partea superioara sau inferioara.

#63
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007

View PostMusette76, on 04 aprilie 2018 - 12:08, said:

Buna!
S-a ivit oportunitatea de a petrece 2 zile in Como,iar in jur acestor 2 zile vrem sa ,,tesem'' o vacanta mai maricica Posted Image
Deci,ultimele 2 zile vor fi cele din Como pentru ca de acolo vom pleca impreuna cu sora mea cu masina in Elvetia,ei locuind acolo.
Va trebui sa ,,incropim ''ceva inainte de a ajunge in Como-cca 5 zile(joi-vineri-sambata-duminica-luni)-19-23 iulie.
Noi ne-am gandit sa zburam in Bergamo initial,pentru ca destinatia principala ar reprezenta-o Lago di Garda.
Am vazut apoi ca din iunie va intra in Ro o noua companie aeriana-Ernest Air -cu zbor direct in Verona si pare tentanta si Verona.
Ar fi 5 zile de Verona(sau Bergamo) + lacul Garda pe care nu prea stiu cum sa le distribui.
Vrem sa vizitam unul din cele 2 orasele in care vom ateriza,1 zi poate la Gardaland(vom fi cu copilul de 10 ani)-dar vara stiu ca e aglomerat si se sta f mult la atractii,deci nu e obligatoriu sa intram acolo.
Vrem neaparat Sirmione,sa urcam cu telegondola in Malcesine,eventual sa facem o mica baie/plaja pe malul lacului Garda.
Nu stiu cum sa ne organizam cu cazarea-unde sa luam sa ne fie mai usor intre punctele de interes.
Nu vom avea masina pe perioada celor 5 zile,ne vom baza pe transportul in comun.
Din experienta celor ce au vizitat zona,ce ne sfatuiti in sensul acesta?Sa ne luam ceva abonamente pentru transport?Vom fi 2 adulti + 1 copil 10 ani.
Multumesc in avans!
Mie mi se pare ca Bergamo este situat optim geografic pentru a ajunge cu trenul la toate lacurile din nordul Italiei. Din pacate, lacul Garda nu este accesibil cu trenul pe toata lungimea malurilor lui. Deci apropierea de Verona (chiar cu promisiunea unei curse aeriene noi) nu faciliteaza prea mult calatoriile in jurul lacului. Deci as opta pentru o singura cazare la Bergamo si calatorii cu trenul oriunde in zona lacurilor.
Sper ca in drumul spre Elvetia sa nu omiteti Lugano si lacul sau, chiar si o scurta croaziera pe lac pina la Gandria.

#64
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Multumesc mult pentru sfaturi!Cred ca Vom Ramane pe varianta Bergamo-un zbor de dimineata sa castigam ziua respectiva,cazare 1 noapte acolo si apoi luat trenul spre sudul lacului Garda.As ramane cazata acolo(inca nu m-am hotărât in ce stațiune ) si vom face plimbări in fiecare zi spre locurile  pe care ne dorim sa le vizitam,eventual intr-una din zile sa dam o fuga si la Verona(am văzut ca sunt 30 km din Peschiera ).
Știți ceva de compania Ryanair ?Am citit ca vor sa se retragă din Ro.Parca nu m-as risca sa iau biletele cu ei.
O seara frumoasa!

#65
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Peschiera del Garda este situată perfect, exact cum zice şi Dariuşa. Acolo am eu în plan să mă cazez.
Problema este că diferă modalitatea de transport. Adică eu fără maşina mea nici nu concep să-mi pun în aplicare planurile, aşa încât sunt habarnagiu total în ce priveşte transportul în comun.
Doar intuiesc că o idee bună (dacă se foloseşte trenul) ar fi să se viziteze în special oraşele din zonă (Verona, Mantova, Vicenza, Bergamo, Brescia, Parma, Modena etc.). În fiecare zi un alt oraş - ar trebui văzut care sunt traseele trenurilor şi care ar fi cele 5 oraşe cel mai convenabil de vizitat.
Pentru excursii pe malurile lacului Garda nu ştiu cum se poate ajunge altfel decât cu maşina, şi nici nu am timp să caut. Oricum, cu maşina eu aveam de gând să fac o excursie de o zi, cu urcare cu telefericul pe Monte Baldo (dimineaţa, pentru poze cu soarele venind din spate), şi cu seara petrecută în Sirmione. Şi mai urma o documentare mai amănunţită despre alte locuri de interes unde să mă opresc în excursia respectivă, însă documentarea asta n-am mai făcut-o, fiindcă vacanţa respectivă ieşise din calcule la vremea respectivă. Însă poate ajută cuiva gândurile astea ale mele de acum câţiva ani.

LE: eu nu am folosit niciodată Ryanair, în special din cauza riscului de a mă trezi că mă obligă să pun la cală bagajul de mână (am citit vreo trei întâmplări de genu').


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 04 April 2018 - 22:05.


#66
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postazorel, on 04 aprilie 2018 - 19:28, said:


Mie mi se pare ca Bergamo este situat optim geografic pentru a ajunge cu trenul la toate lacurile din nordul Italiei. Din pacate, lacul Garda nu este accesibil cu trenul pe toata lungimea malurilor lui. Deci apropierea de Verona (chiar cu promisiunea unei curse aeriene noi) nu faciliteaza prea mult calatoriile in jurul lacului. Deci as opta pentru o singura cazare la Bergamo si calatorii cu trenul oriunde in zona lacurilor.
Sper ca in drumul spre Elvetia sa nu omiteti Lugano si lacul sau, chiar si o scurta croaziera pe lac pina la Gandria.
Azorel,cu siguranța ne vom opri si in Lugano si in alte minunatii de orașele pina vom ajunge in Zurich!

View PostOvidiuNS, on 04 aprilie 2018 - 21:58, said:

Peschiera del Garda este situată perfect, exact cum zice și Dariușa. Acolo am eu Ăźn plan să mă cazez.
Problema este că diferă modalitatea de transport. Adică eu fără mașina mea nici nu concep să-mi pun Ăźn aplicare planurile, așa ĂźncĂąt sunt habarnagiu total Ăźn ce privește transportul Ăźn comun.
Doar intuiesc că o idee bună (dacă se folosește trenul) ar fi să se viziteze Ăźn special orașele din zonă (Verona, Mantova, Vicenza, Bergamo, Brescia, Parma, Modena etc.). În fiecare zi un alt oraș - ar trebui văzut care sunt traseele trenurilor și care ar fi cele 5 orașe cel mai convenabil de vizitat.
Pentru excursii pe malurile lacului Garda nu știu cum se poate ajunge altfel decĂąt cu mașina, și nici nu am timp să caut. Oricum, cu mașina eu aveam de gĂąnd să fac o excursie de o zi, cu urcare cu telefericul pe Monte Baldo (dimineața, pentru poze cu soarele venind din spate), și cu seara petrecută Ăźn Sirmione. Și mai urma o documentare mai amănunțită despre alte locuri de interes unde să mă opresc Ăźn excursia respectivă, Ăźnsă documentarea asta n-am mai făcut-o, fiindcă vacanța respectivă ieșise din calcule la vremea respectivă. Însă poate ajută cuiva gĂąndurile astea ale mele de acum cĂąțiva ani.

LE: eu nu am folosit niciodată Ryanair, Ăźn special din cauza riscului de a mă trezi că mă obligă să pun la cală bagajul de mĂąnă (am citit vreo trei ĂźntĂąmplări de genu').


Sănătate și toate cele bune !
Ce frumos ai scris Ovidiu si ce informații interesante ai împărtășit!Te-am urmărit cu mult interes si pe topicul de Spania(Costa del Sol f bine documentata)!
Multumesc pentru tot ce postezi!

Desenzano Lake Garda mi-a iesit in ochi!Parca acolo e nodul feroviar care duce in toate direcțiile (sper sa nu confund numele orașului ).
Am văzut ceva hotelașe drăguțe aici.

#67
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca te intereseaza transportul in comun, in afara de google eu zic ca si https://www.rome2rio.com/it/ este o solutie pentru a te documenta in legatura cu transportul public. Aici gasesti toate posibilitatile de a ajunge din punctul A in punctul B (tren, masina, autobuz, metrou, etc) si cel mai important, poti afla numele companiilor care asigura aceasta legatura pe care le poti cauta ulterior separat pentru a afla orarele exacte si preturile.

#68
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View PostMusette76, on 04 aprilie 2018 - 23:17, said:

Desenzano Lake Garda mi-a iesit in ochi!Parca acolo e nodul feroviar care duce in toate direcțiile (sper sa nu confund numele orașului ).
Am văzut ceva hotelașe drăguțe aici.

desenzano are gara, insa nu e nod feroviar. important e sa fii multumita de alegerea facuta!

#69
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostTepesh, on 15 martie 2018 - 17:47, said:

La final de iunie mergem si noi pentru câteva zile în zonă.

Am luat bilete la BlueAir, 300 de euro / 4 persoane (2 adulti & 2 copii), inclusiv un bagaj de cală. Plecare vineri la 13:35 si aterizare Milano Linate la 14:40 / intoarcere miercuri la 15:35 si aterizare in Bucuresti la 18:50.


Programul schițat până acum arată cam așa:
  • vineri: plimbare Milano câteva ore, cazare in zonă
  • sâmbătă și duminică - plimbări in zona Lago di Garda (pe lista inițială sunt Sirmione, Malcesine cu telecabina spre Monte Baldo, Riva del Garda, Parco Sigurta)
  • luni si marti - două zile full la Gardaland, pentru copii și nu numai Posted Image
  • miercuri - o scurtă plimbare prin Verona pe drumul de întoarcere spre Milano
Am luat deja cazările (o noapte lângă Milano, 4 nopți lângă Verona) și am închiriat mașina. Mai rămâne să rafinăm programul pe zile.

Dacă mai sunt sfaturi, idei, recomandări - le ascult cu interes Posted Image

Apropo de schița noastră de program: a fost cineva pe Monte Baldo? Ceva impresii & ponturi despre urcarea cu telecabina?

#70
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
pont: la prima ora biletul e mai ieftin. exista si bilet bus+telecabina, insa voi fiind cu masina nu va avantajeaza.

#71
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Alt pont: la prima ora coada e mica spre intexistenta. Am prins si loc de parcare in parcarea subterana fara probleme (inclus in pretul telecabinei, parca) Noi am fost la inceput de septembrie, am fost la telecabina chiar la ora deschiderii si am urcat imediat. Am coborat pe la 11 - 11:30 si coada era imensa, serpuia afara din cladire.

#72
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
apropo de aglomeratie. incercati sa plecati in plimbare cat mai de dimineata. dupa ora 10 se aglomereaza soseaua, parcarea devine o problema, etc.  unde va fi si weekend, va fi si mai si!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate