Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

backup online off-site si recuperare de date

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ciprian-1

ciprian-1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2010
Salutare,

Lucrez la o firma de consultanta IT si pentru un client trebuie sa ii gasesc o solutie de back-up de date off-site. Am gasit pe google doar cateva si sunt si cu preturi destul de piperate. Imi puteti recomanda pe cineva?
De asemenea m-ar interesa si firme care se ocupa cu recuperarea de date de pe hdd stricate. Din nou la cautare pe google am gasit doar cateva.

Va multumesc anticipat.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mozy si carbonite sint optiunile clasice la citiva dolari pe luna. Mai ieftin nu poti sa iesi cu servicii online decit daca ai de salvat doar citiva GB si improvizezi ceva (peste gmail sau vreun ftp free sau aproape free).
Cu recuperarea in general mai toti doar ruleaza un program oarescare de recuperare si iti salveaza pe ceva tot ce pot recupera, daca e hdd-ul bulit fizic slabe sanse. Sint unii care au si partea electronica de la hdd-urile clasice si pot incerca o schimbare a partii electronice de la hdd-ul bulit (surprinzator mai toate hdd-urile care mor catastrofic mor de la partea electronica). De recomandat o firma anume insa nu stiu.

#3
ciprian-1

ciprian-1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2010
Am uitat sa specific de la inceput, ma intereseaza pe Romania. Am gasit niste firme, nu vreau sa le fac reclama la nici una, dar daca mai cunoasteti care sa fie specializate pe asa ceva.
filesfriend .ro/
bancadedate .ro/
securizare .ro/

iar pe partea de recovery am gasit pe google doar pe drzone. ro/ si pe qdr. ro/

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ciprian-1, on 24th June 2010, 14:05, said:

Am uitat sa specific de la inceput, ma intereseaza pe Romania. Am gasit niste firme, nu vreau sa le fac reclama la nici una, dar daca mai cunoasteti care sa fie specializate pe asa ceva.
filesfriend .ro/
bancadedate .ro/
securizare .ro/

iar pe partea de recovery am gasit pe google doar pe drzone. ro/ si pe qdr. ro/
Da, inteleg perfect cerinta cu .ro probabil trebuie facturi fiscale, recuperarea tva-ului, etc, ca nu plateste cineva din buzunar. Personal insa am urmatoarele mari obiectii pentru care n-as folosi o firma romaneasca pentru un asftel de serviciu:

- tehnic vorbind este mult mai sigur daca datele sint pe alt continent si dezavantaje nu prea vad, internetul e suficient de rapid si ieftin in romania sa nu mai fie probleme ca "e pe metropolitan" sau alte de-astea
- juridic vorbind: nu se stie niciodata ce dusmani poti sa ai (mai ales daca esti firma) si este prea simplu sa-ti obtina toate datele pe care le-ai salvat (poate si cele pe care le-ai sters demult) daca ti le salvezi in ro. Ca sa se streseze sa iti obtina backupurile tale din US cu un mandat international trebuie sa fi facut ceva extraordinar de grav, e bine intotdeauna la faze de-astea sa stai in jurisdictii cit mai indepartate, nu ai decit de cistigat (sau daca vrei ai sanse mai mici sa ai de pierdut). Ma refer desigur la gainarii marunte, gen folosirea unei singure licente de office pe mai multe calculatoare sau alte prostii de-astea
- sincer mi-ar fi frica sa imi pun datele in mina unui SRL din ro. Lasa partea tehnica si faptul ca ar putea sa-mi piarda backupurile dar ce te faci daca isi baga nasul vreun angajat de acolo? Una e sa iti lasi datele in mina unei corporatii din US Fortune 500 si S&P500 (vorbesc de Mozy=EMC), cu birouri in mai mult de 100 de locatii si cu angajati mai multi decit locuitori are Mangalia si alta e sa iti trimiti datele la un SRL romanesc cu capital social de 200 RON si cu numar mediu de angajati 4 (PATRU) - vorbesc de primul link dat de tine, probabil si restul sint similare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate