Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#235
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
normal daca totul este  ok  la anul   doresc sa merg  in vacanta in  usa , e de mult programat   dar virusul  a dat totul peste  cap .  intrebare  :    crezi se poate trece  din usa in cuba usor  ?  sau cum e mai bine  cuba   inainte cateva zile si pe urma  usa   ,  sau usa   si  la sfarsit  cuba ?

#236
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@ foxtian din dubai am venit și eu pe 30 decembrie.
Drăguță locația.
Eu as încerca să am ca destinație principală SUA. Faci 30 de minute ce avionul din SUA în Cuba.

@razvam mersi de info. Cred că poate să meargă la ambasada Cubei și să întrebe acolo.

Edited by Meltdown, 01 January 2022 - 10:38.


#237
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Sunt ceva restricții la zboruri SUA-Cuba din ce am  văzut , din cauza unor sancțiuni impuse. Mi se pare că nu ai voie sa zbori SUA- Cuba pe motiv turistic decât dacă ești in tranzit prin SUA.

#238
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Flying to Cuba from or through the U.S. for tourism is not allowed. There are 13 permitted reasons for travel:
Family visits
Official business of the U.S. government, foreign governments and certain intergovernmental organizations
Journalistic activities
Professional research or professional meetings
Educational academic activities
People-to-people exchanges (for travel related transactions purchased prior to June 5, 2019)
Religious activities
Public performance, clinics, workshops, athletic or other competitions and exhibitions
Support for the Cuban people
Humanitarian projects
Activities of private foundations or research or educational institutes
Exportation, importation, or transmission of information or informational materials
Travel related to certain authorized export transactions


https://www.aa.com/i...travel/cuba.jsp


Aia in bold se aplica daca de ex stai la guesthouse, iei ore de salsa, ai galerii de arta in plan; stiu cateva persoane care au fost asa.

https://www.law.corn...text/31/515.574

https://www.ecfr.gov...bpart-E#515.561

Quote

Staying in a room at a rented accommodation in a private Cuban residence (casa particular), eating at privately-owned Cuban restaurants (paladares), and shopping at privately-owned stores run by self-employed Cubans (cuentapropista) are examples of activities that qualify for this general license. However, in order to meet the requirement for a full-time schedule, a traveler must engage in additional authorized Support for the Cuban People activities.

Dar e complicat oricum...

Edited by Lex404, 14 January 2022 - 19:07.


#239
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
as  fi vrut  sa vad Cuba  daca  tot    faceam un drum pana in usa

#240
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
A fost cineva de curand prin Cuba?
Ne-am cumparata bilete pentru decembrie: 2 saptamani Mexic si 10 zile Cuba.
Asa ca planuiesc si iar planuiesc :))
Am inteles ca s-a renuntat la moneda turistica. Dar ca tot este recomandat sa schimbii banii la negru pentru ca cursul oferit de birourile oficilae este cu vreo 30% mai jos.
Si nu ma dumiresc prea bine ce sa fac cu transportul intre locatii. Nu stiu daca sa inchiriez masini deja sau e mai ieftin vorbit direct la fata locului.

#241
dansal

dansal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.08.2009

View Postsomething00, on 01 august 2023 - 10:17, said:

A fost cineva de curand prin Cuba?
Ne-am cumparata bilete pentru decembrie: 2 saptamani Mexic si 10 zile Cuba.
Asa ca planuiesc si iar planuiesc Posted Image)
Am inteles ca s-a renuntat la moneda turistica. Dar ca tot este recomandat sa schimbii banii la negru pentru ca cursul oferit de birourile oficilae este cu vreo 30% mai jos.
Si nu ma dumiresc prea bine ce sa fac cu transportul intre locatii. Nu stiu daca sa inchiriez masini deja sau e mai ieftin vorbit direct la fata locului.

Doresc sa mergem in Cuba la anul, in mai si am inceput culegerea de informatii. Am gasit un grup de whatsapp in spaniola, cu cazari la case particulare, soferi care detin taxi colectivos, ghizi, ponturi pentru restaurante si atractii. Ne gandim sa vizitam Havana, Vinales si Trinidad. In Mexic iti recomand un roman stabilit acolo prin care am cumparat excursii la preturi ok. Adi Maha pe FB.

#242
dumid05

dumid05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.09.2010
Salut! Am fost anul trecut in Cuba (Varadero&Havana), am schimbat bani exclusiv la personalul hotelului, curs net superior fata de cel oficial (nu doar 30%, peste 70%- era in genul schimbului din epoca de aur cand 1$ era 13 lei la oficial si luai 90 de lei la negru). Nu am inchiriat masina dar sigur sunt numai companii de stat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate