Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

P1i vs W950i

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Salut .

Sunt intr-o mare dilema in privinta alegerii viitorului telefon mobil . Dupa saptamani de cautat pe net am ajuns la 2 variante W950i sau P1i . Tin sa precizez ca ambele sunt pe picior de egalitate insa nu am gasit detalii despre muzica pe P1i : Cum se aude la casti , speaker si daca merita banii .
Sper ca posesorii modelelor de mai sus sau cei care cunosc mai multe informatii sa imi sugereze ce sa aleg . Chiar sunt cam confuz...
Sper sa imi prezentati avantaje si dezavantaje precum si pareri personale .

Va multumesc mult si imi cer scuze daca topicul a mai fost abordat . De asemena va rog sa imi recomandati un loc bun pentru a cumpara telefonul P1i care sa aiba GPSul inclus in pachet ( locuiesc in Constanta dar nu ma deranjeaza sa-l comand de pe un magazin online ) . Poate Vodafone sau Orange . Se vand si telefoane deblocate acolo ? Daca da, au acele semne de recunoastere a brandului pe ele ( diferite inscriptii sau gravuri cu Orange/Vodafone ) .

Numai bine !
Razvan

#2
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 27 2007, 01:24, said:

Salut .

Sunt intr-o mare dilema in privinta alegerii viitorului telefon mobil . Dupa saptamani de cautat pe net am ajuns la 2 variante W950i sau P1i . Tin sa precizez ca ambele sunt pe picior de egalitate insa nu am gasit detalii despre muzica pe P1i : Cum se aude la casti , speaker si daca merita banii .
Sper ca posesorii modelelor de mai sus sau cei care cunosc mai multe informatii sa imi sugereze ce sa aleg . Chiar sunt cam confuz...
Sper sa imi prezentati avantaje si dezavantaje precum si pareri personale .

Va multumesc mult si imi cer scuze daca topicul a mai fost abordat . De asemena va rog sa imi recomandati un loc bun pentru a cumpara telefonul P1i care sa aiba GPSul inclus in pachet ( locuiesc in Constanta dar nu ma deranjeaza sa-l comand de pe un magazin online ) . Poate Vodafone sau Orange . Se vand si telefoane deblocate acolo ? Daca da, au acele semne de recunoastere a brandului pe ele ( diferite inscriptii sau gravuri cu Orange/Vodafone ) .

Numai bine !
Razvan
W950i este din categoria Walkman iar P1i din Office (Bussines).
La W950i nu ai camera (3.2 Mp la P1i) nici pachetul de soft Office nici GPS.
W950 are 4 Gb memorie si atat. P1i 160 Mb + poti sa-ti adaugi carduri Memory Stick Micro pana la 4 Gb.
Si la baterie P1i sta mai bine.
Vezi http://www.sonyerics...m...&pid=250238 cu mentiunea ca si P1i are radio (gresit pe site unde se specifica ca nu).
Cel mai ieftin la Orange (345 EURO pret de magazin); l-am comandat de pe Internet (reducere 17,5 EURO).
La Vodafone este 419 EURO.
Amandoua la pret fara abonament deci nu sunt blocate in retea.

#3
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Imi pare rau sa te anunt ca sunt blocate in retea . In seara asta am fost si am intrebat . La Vodafone am vazut ca e mai ieftin ( 14 milioane ) decat la Orange (15 milioane ) .Stii cumva daca telefoanele blocate pe Vodafone au meniul modificat ? Detii vreun telefon din cele doua ? Impresii :D ?

#4
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 27 2007, 19:57, said:

Imi pare rau sa te anunt ca sunt blocate in retea . In seara asta am fost si am intrebat . La Vodafone am vazut ca e mai ieftin ( 14 milioane ) decat la Orange (15 milioane ) .Stii cumva daca telefoanele blocate pe Vodafone au meniul modificat ? Detii vreun telefon din cele doua ? Impresii :D ?
La Orange este 345 (- 17.5 reducere la cumparat de pe site) +TVA=390 . Pentru clientii Platinum la Orange pretul pentru luna Noiembrie este 275+TVA.
La Vodafone este 419 cu TVA deci mai mult cu 29 de EURO.
Vorbesc de pretul FARA abonament. 419*3.5865=1503 respectiv 390*3.5865=1399.

L-am luat pentru un prieten care are Orange de pe site-ul Orange si i-am pus sim-ul meu de Vodafone si a mers fara problema. Nu am vazut sa fie nimic modificat in menu. Poate la Vodafone e blocat.
Ti-a zis ca e blocat daca il iei fara abonament? Ai intrebat la amandoua?

M-am jucat 2 zile cu el. La inceput i-am cautat menu-urile ascunse in spatele incons-urilor (ca la P910i) si dupa vreo jumatate de ora am constatat ca totul e la vedere, ca softul e mult mai usor si intuitiv si chiar cineva care a avut doar Nokia in ultimii 7-8 ani s-a descurcat imediat aproape fara probleme.
Concluzia: zilele astea il comand si eu, astept doar sa vad cum evolueaza euro. Am sa trec de la P910i nu la urmas (P990i) ci la nepot (P1i).

PS: 4 prieteni/cunostinte fani Nokia au decretat ca e mai mult decat OK, unii chiar l-au luat.
PSS: Am intrebat la *222 si mi-au spus ca la pretul fara abonament nu este codat in retea, nu am intrebat cum e la puncte de loialitate, etc...

Editat de vik19, 28 noiembrie 2007 - 09:51.


#5
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Eu i-am intrebat pe ambii reprezentanti si au spus ca nu conteaza cum il iau : tot blocat ramane ... Iar despre pret , cei de la Orange mi-au spus 345 de euro fara abonament si fara TVA (asta inseamna 15 milioane cu tot cu TVA ) iar la Vodafone scria ca pe oferta ca pretul este de 14 milioane . Si eu m-am mirat despre faza cu blocatul asa ca azi am mers din nou si am intrebat daca este codat , softul modificat pentru Vodafone si inscriptionat cu Vodafone si mi-au spus ca da . Mi se pare o mare tampenie . Puteti sa-mi recomandati un alt magazin ( chiar si online , dar de incredere ) de unde as putea sa-l iau cu tot cu GPS si la un pret rezonabil ?
Va multumesc .

#6
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 28 2007, 20:09, said:

Eu i-am intrebat pe ambii reprezentanti si au spus ca nu conteaza cum il iau : tot blocat ramane ... Iar despre pret , cei de la Orange mi-au spus 345 de euro fara abonament si fara TVA (asta inseamna 15 milioane cu tot cu TVA ) iar la Vodafone scria ca pe oferta ca pretul este de 14 milioane . Si eu m-am mirat despre faza cu blocatul asa ca azi am mers din nou si am intrebat daca este codat , softul modificat pentru Vodafone si inscriptionat cu Vodafone si mi-au spus ca da . Mi se pare o mare tampenie . Puteti sa-mi recomandati un alt magazin ( chiar si online , dar de incredere ) de unde as putea sa-l iau cu tot cu GPS si la un pret rezonabil ?
Va multumesc .
Am sunat la *222 (Vodafone) si 411 (Orange) si mi-au confirmat amandoi ca telefonul nu este codat. Cei de la Orange mi-au specificat ca functioneaza in orice retea. L-am incercat pe cel cumparat de la Orange cu sim-ul meu Vodafone si merge perfect. Am mai zis asta.
L-am vazut la reprezentanta Vodafone si nu era inscriptionat.
Cum am mai zis, l-am luat luat din Orange WebShop, pentru un prieten, si azi sau maine am sa-mi comand unul si pentru mine, tot de acolo.
https://www.your.ora...re/ows_main.jsp
Nu am cautat alte magazine online. Cauta pe Google.
Aici e manualul http://www.vodafone..../SE_P1i_Rom.pdf

Editat de vik19, 29 noiembrie 2007 - 11:58.


#7
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Sper sa ai dreptate :P . Chiar ar fi excelent :D . Mai am de asteptat pana saptamana viitoare sa vad care-i realitatea . Pana atunci o sa sun si eu la ei :D

#8
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 29 2007, 20:54, said:

Sper sa ai dreptate :P . Chiar ar fi excelent :D . Mai am de asteptat pana saptamana viitoare sa vad care-i realitatea . Pana atunci o sa sun si eu la ei :D
L-am cumparat vineri din Orange Shop, i-am bagat cartela mea Vodafone si e OK.

#9
RossoBlue

RossoBlue

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 01.07.2008
Concluzia care ar fi ? E mai indicat P1i ?

#10
ciprianii

ciprianii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 03.05.2006
Eu am w950. P1 merita banii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate