Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

P1i vs W950i

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Salut .

Sunt intr-o mare dilema in privinta alegerii viitorului telefon mobil . Dupa saptamani de cautat pe net am ajuns la 2 variante W950i sau P1i . Tin sa precizez ca ambele sunt pe picior de egalitate insa nu am gasit detalii despre muzica pe P1i : Cum se aude la casti , speaker si daca merita banii .
Sper ca posesorii modelelor de mai sus sau cei care cunosc mai multe informatii sa imi sugereze ce sa aleg . Chiar sunt cam confuz...
Sper sa imi prezentati avantaje si dezavantaje precum si pareri personale .

Va multumesc mult si imi cer scuze daca topicul a mai fost abordat . De asemena va rog sa imi recomandati un loc bun pentru a cumpara telefonul P1i care sa aiba GPSul inclus in pachet ( locuiesc in Constanta dar nu ma deranjeaza sa-l comand de pe un magazin online ) . Poate Vodafone sau Orange . Se vand si telefoane deblocate acolo ? Daca da, au acele semne de recunoastere a brandului pe ele ( diferite inscriptii sau gravuri cu Orange/Vodafone ) .

Numai bine !
Razvan

#2
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 27 2007, 01:24, said:

Salut .

Sunt intr-o mare dilema in privinta alegerii viitorului telefon mobil . Dupa saptamani de cautat pe net am ajuns la 2 variante W950i sau P1i . Tin sa precizez ca ambele sunt pe picior de egalitate insa nu am gasit detalii despre muzica pe P1i : Cum se aude la casti , speaker si daca merita banii .
Sper ca posesorii modelelor de mai sus sau cei care cunosc mai multe informatii sa imi sugereze ce sa aleg . Chiar sunt cam confuz...
Sper sa imi prezentati avantaje si dezavantaje precum si pareri personale .

Va multumesc mult si imi cer scuze daca topicul a mai fost abordat . De asemena va rog sa imi recomandati un loc bun pentru a cumpara telefonul P1i care sa aiba GPSul inclus in pachet ( locuiesc in Constanta dar nu ma deranjeaza sa-l comand de pe un magazin online ) . Poate Vodafone sau Orange . Se vand si telefoane deblocate acolo ? Daca da, au acele semne de recunoastere a brandului pe ele ( diferite inscriptii sau gravuri cu Orange/Vodafone ) .

Numai bine !
Razvan
W950i este din categoria Walkman iar P1i din Office (Bussines).
La W950i nu ai camera (3.2 Mp la P1i) nici pachetul de soft Office nici GPS.
W950 are 4 Gb memorie si atat. P1i 160 Mb + poti sa-ti adaugi carduri Memory Stick Micro pana la 4 Gb.
Si la baterie P1i sta mai bine.
Vezi http://www.sonyerics...m...&pid=250238 cu mentiunea ca si P1i are radio (gresit pe site unde se specifica ca nu).
Cel mai ieftin la Orange (345 EURO pret de magazin); l-am comandat de pe Internet (reducere 17,5 EURO).
La Vodafone este 419 EURO.
Amandoua la pret fara abonament deci nu sunt blocate in retea.

#3
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Imi pare rau sa te anunt ca sunt blocate in retea . In seara asta am fost si am intrebat . La Vodafone am vazut ca e mai ieftin ( 14 milioane ) decat la Orange (15 milioane ) .Stii cumva daca telefoanele blocate pe Vodafone au meniul modificat ? Detii vreun telefon din cele doua ? Impresii :D ?

#4
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 27 2007, 19:57, said:

Imi pare rau sa te anunt ca sunt blocate in retea . In seara asta am fost si am intrebat . La Vodafone am vazut ca e mai ieftin ( 14 milioane ) decat la Orange (15 milioane ) .Stii cumva daca telefoanele blocate pe Vodafone au meniul modificat ? Detii vreun telefon din cele doua ? Impresii :D ?
La Orange este 345 (- 17.5 reducere la cumparat de pe site) +TVA=390 . Pentru clientii Platinum la Orange pretul pentru luna Noiembrie este 275+TVA.
La Vodafone este 419 cu TVA deci mai mult cu 29 de EURO.
Vorbesc de pretul FARA abonament. 419*3.5865=1503 respectiv 390*3.5865=1399.

L-am luat pentru un prieten care are Orange de pe site-ul Orange si i-am pus sim-ul meu de Vodafone si a mers fara problema. Nu am vazut sa fie nimic modificat in menu. Poate la Vodafone e blocat.
Ti-a zis ca e blocat daca il iei fara abonament? Ai intrebat la amandoua?

M-am jucat 2 zile cu el. La inceput i-am cautat menu-urile ascunse in spatele incons-urilor (ca la P910i) si dupa vreo jumatate de ora am constatat ca totul e la vedere, ca softul e mult mai usor si intuitiv si chiar cineva care a avut doar Nokia in ultimii 7-8 ani s-a descurcat imediat aproape fara probleme.
Concluzia: zilele astea il comand si eu, astept doar sa vad cum evolueaza euro. Am sa trec de la P910i nu la urmas (P990i) ci la nepot (P1i).

PS: 4 prieteni/cunostinte fani Nokia au decretat ca e mai mult decat OK, unii chiar l-au luat.
PSS: Am intrebat la *222 si mi-au spus ca la pretul fara abonament nu este codat in retea, nu am intrebat cum e la puncte de loialitate, etc...

Edited by vik19, 28 November 2007 - 09:51.


#5
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Eu i-am intrebat pe ambii reprezentanti si au spus ca nu conteaza cum il iau : tot blocat ramane ... Iar despre pret , cei de la Orange mi-au spus 345 de euro fara abonament si fara TVA (asta inseamna 15 milioane cu tot cu TVA ) iar la Vodafone scria ca pe oferta ca pretul este de 14 milioane . Si eu m-am mirat despre faza cu blocatul asa ca azi am mers din nou si am intrebat daca este codat , softul modificat pentru Vodafone si inscriptionat cu Vodafone si mi-au spus ca da . Mi se pare o mare tampenie . Puteti sa-mi recomandati un alt magazin ( chiar si online , dar de incredere ) de unde as putea sa-l iau cu tot cu GPS si la un pret rezonabil ?
Va multumesc .

#6
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 28 2007, 20:09, said:

Eu i-am intrebat pe ambii reprezentanti si au spus ca nu conteaza cum il iau : tot blocat ramane ... Iar despre pret , cei de la Orange mi-au spus 345 de euro fara abonament si fara TVA (asta inseamna 15 milioane cu tot cu TVA ) iar la Vodafone scria ca pe oferta ca pretul este de 14 milioane . Si eu m-am mirat despre faza cu blocatul asa ca azi am mers din nou si am intrebat daca este codat , softul modificat pentru Vodafone si inscriptionat cu Vodafone si mi-au spus ca da . Mi se pare o mare tampenie . Puteti sa-mi recomandati un alt magazin ( chiar si online , dar de incredere ) de unde as putea sa-l iau cu tot cu GPS si la un pret rezonabil ?
Va multumesc .
Am sunat la *222 (Vodafone) si 411 (Orange) si mi-au confirmat amandoi ca telefonul nu este codat. Cei de la Orange mi-au specificat ca functioneaza in orice retea. L-am incercat pe cel cumparat de la Orange cu sim-ul meu Vodafone si merge perfect. Am mai zis asta.
L-am vazut la reprezentanta Vodafone si nu era inscriptionat.
Cum am mai zis, l-am luat luat din Orange WebShop, pentru un prieten, si azi sau maine am sa-mi comand unul si pentru mine, tot de acolo.
https://www.your.ora...re/ows_main.jsp
Nu am cautat alte magazine online. Cauta pe Google.
Aici e manualul http://www.vodafone..../SE_P1i_Rom.pdf

Edited by vik19, 29 November 2007 - 11:58.


#7
razva91

razva91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2006
Sper sa ai dreptate :P . Chiar ar fi excelent :D . Mai am de asteptat pana saptamana viitoare sa vad care-i realitatea . Pana atunci o sa sun si eu la ei :D

#8
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazva91, on Nov 29 2007, 20:54, said:

Sper sa ai dreptate :P . Chiar ar fi excelent :D . Mai am de asteptat pana saptamana viitoare sa vad care-i realitatea . Pana atunci o sa sun si eu la ei :D
L-am cumparat vineri din Orange Shop, i-am bagat cartela mea Vodafone si e OK.

#9
RossoBlue

RossoBlue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2008
Concluzia care ar fi ? E mai indicat P1i ?

#10
ciprianii

ciprianii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.05.2006
Eu am w950. P1 merita banii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate