Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Petitii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
778 replies to this topic

#739
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Ar trebui sa te intereseze rezervatiile de aici de la noi , nu cele aflate la mii de km distanta . Mda , salvati crocodilii lui Steve ...

#740
giumbalaiza

giumbalaiza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.02.2009
da etunasiatii dom'le   B)

#741
alle_purple

alle_purple

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2009
http://salvati-animalele.forumz.ro
ptr campania de salvare a animalelor!
sa facem si noi ceva
intra si inregistreazate

#742
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
scuze de deranj, ma gandeam ca poate nu-i totusi asa mare deranjul
www.makeanimaltestinghistory.org/march sa protestam macar virtual in favoarea animalelor, stop experimentarii pe animalute!

original:
Virtual march - final call for cyber marchers

As the EU Council of Ministers prepares to finalise decisions on the revision of Directive 86/609 on animal experiments, we're making preparations to present your Make Animal Testing History pledges in Brussels. We have over 58,000 people marching with us in cyber space and only a few weeks left to influence decision-makers. This has been a fantastic achievement but we'd love to reach the target of 60,000 marchers and we hope you can help us achieve that.


Urgent e-action:

Can you think of at least five new people - family, friends, colleagues - you could email today and invite to join the Make Animal Testing History virtual march? One final effort from all our supporters really could make all the difference and help achieve better protection for animals as well as progress towards the replacement of animal experiments with modern non-animal methods. Email five people today and ask them to join at www.makeanimaltestinghistory.org/march

#743
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Doar nu vrei sa se experimenteze medicamente noi direct pe oameni. Parca te vad la pensie plangand "maica, da de ce-s asa scumpe medicamentele?"

#744
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

 snitel, on 30th September 2009, 14:02, said:

Doar nu vrei sa se experimenteze medicamente noi direct pe oameni. Parca te vad la pensie plangand "maica, da de ce-s asa scumpe medicamentele?"

sa experimenteze pe puscariasi condamnati la moarte si in general pe gunoaiele societatii.
nu inteleg de ce te bagi in seama? nu vrei, nu te inscrie, lasa-mi libertatea sa ma exprim celor ce gandesc ca si mine si poate nu stiau de actiunea asta.

#745
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 klaudiakrueger, on 30th September 2009, 14:21, said:

sa experimenteze pe puscariasi condamnati la moarte si in general pe gunoaiele societatii.
nu inteleg de ce te bagi in seama? nu vrei, nu te inscrie, lasa-mi libertatea sa ma exprim celor ce gandesc ca si mine si poate nu stiau de actiunea asta.
In Romania nu exista pedeapsa cu moartea,ceea ce zici tu facea Hitler pe evrei.
Gandeste-te daca nu ar fi medicamente testate,de unde stii daca e bun sau nu?

#746
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
trebuie sa ai probleme serioase la mansarda sa iti doresti sa se experimenteze direct pe oameni in loc de animale! apropo de gunoaiele societatii, ce ar fi sa se ofere cobai direct iubitorii de animale?
da' asa e cu astia... pana nu le e ucisa vreo ruda de maidanezi, nu inteleg ca trebuie scapat urgent de acestia... pana nu li se imbolnaveste vreo ruda de cancer sau mai stiu eu ce, nu pricep utilitatea fantastica si indispensabila a testarii pe animale... altceva nu prea mai e de zis.. :puke:

#747
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
De ce sa salvam maidanezii?
Mai bine sa fie amendati cei care ii arunca pe strada.

#748
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
pentru stimabilii care au dat ultimele replici, nu uitati ca asta e aria PET world, unde intra lumea care IUBESTE animalele.
Voi restul ia mars. Mi se rupe de posibile sanctiuni daca se considera ca va vorbesc urat, meritati. Ati merita mult mai mult de cateva vorbe aruncate in fatza.

 gtk, on 30th September 2009, 14:39, said:

ce ar fi sa se ofere cobai direct iubitorii de animale?

ce sa mai zic :) penibil, nu?
bine ca oameni civilizati si cu suflet au semnat, ia fuga repede sa vezi cati gandesc asa.

Nu mai poate omul sa aiba o opinie ca repede se gasesc cativa ciufuti gica-contra sa-i dea in cap, cica forum de discutii. Bleax.

Edited by klaudiakrueger, 30 September 2009 - 13:53.


#749
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Imi plac animalele, dar oarecum am aceeasi parere cu cei de mai sus... Pe cine ai vrea sa testeze medicamentele alea? Si nu cred ca iau si testeaza pe caini/pisici de rasa, animale de casa, etc. Poate pe soricei, sobolani, si altele de genul.

Edited by Lord_Silver, 30 September 2009 - 13:53.


#750
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
E ceva in neregula cand iubesti animalele mai mult decati pe ai tai semeni :o

Nu sunt de acord cu chinuirea animalelor, la modul bestial, insa stiu ca testele elea se fac pentru au muri eu, iar industria farmaceutica si asa face mai multe teste pe cobai umani.

#751
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

 Lord_Silver, on 30th September 2009, 14:53, said:

Si nu cred ca iau si testeaza pe caini/pisici de rasa, animale de casa, etc.

mda, restul nu au suflet, nu sunt flesh & blood si nu ii doare daca le faci tot felul de chestii. e o chestie ce tzine de....rasa :))))))))))))))))) ~ aici faceam misto ~ ca sa fie clar
revenind
nu conteaza ca-i caine ca-i soarece, nu? e o fiinta ce nu merita sa sufere
in secolul nostru cand stiinta e atat de dezvoltata e si o rusine sa mai chinuim animalele

ok, nu mai intru, nu am cerut feedback sa stiti, am oferit o informatie, pentru cei interesati

Multumesc pentru timpul acordat.  :rolleyes:

Edited by klaudiakrueger, 30 September 2009 - 14:08.


#752
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Lord_Silver, on 30th September 2009, 14:53, said:

Imi plac animalele, dar oarecum am aceeasi parere cu cei de mai sus... Pe cine ai vrea sa testeze medicamentele alea? Si nu cred ca iau si testeaza pe caini/pisici de rasa, animale de casa, etc. Poate pe soricei, sobolani, si altele de genul.
Medicamentele se testeaza pe cobai,nu pe caini.  :huh:
Si sunt oameni care testeaza medicamente contra cost sau daca nu mai au alte sanse si incearca cu medicamente experimentale(recomand filmul Sensless :lol:)

Edited by kosty91, 30 September 2009 - 13:57.


#753
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Au suflet, nu ma refeream la asta klaudiakrueger. Dar cum a spus cineva mai sus, una e sa iubesti animalele, si alta e sa iubesti animalele mai mult decat pe semenii tai. Ar putea fi si aia o varianta cum spui tu, sa ia si sa testeze pe cei care au omorat pe cineva, sau care au facut ceva grav si sunt la puscarie. Dar chiar si ei, tot oameni sunt, cum ai spus si cu animalele.

#754
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
N-o sa comentez asupra necesitatii testelor pe animale pentru ca e o bariera intre dragostea pentru ele si dorinta de progres. Din pacate sunt convinsa ca ele nu vor putea fi eliminate in totalitate dar pot fi foarte mult restrictionate.

Totusi pentru cei care va dati cu pararea, aveti ideea ce inseamna aceste teste pe animale? Ati vazut vreodata ce se intampla? Eu am asistat la niste teste pe soareci si iepuri (mai mult din greseala am nimerit in laboratorul colegilor mei de la bio celular research) si-am ramas marcata. Ii injectau cu tot felul de chestii, le produceau tumori/celule canceroase si-apoi incercau sa-i faca bine, le bagau tot felul de tuburi si pipete in fund si alte gauri, le taiau blana, pielea, organele, faceau experimente cu mancarea etc. Nu va doresc sa vedeti asa ceva :death:.

Si daca totusi toate astea erau facute pentru o cauza nobila, gasirea unor leacuri eficiente anti-cancer, deci exista o oarecare justificare, testarea cosmeticelor pe animale poate fi eliminata total. Se cunosc deja substantele iritante (de exemplu) si se poate face dozare exacta in laborator fara a fi nevoie sa chinuim sute de suflete cu asta. Ca sa nu mai zic ca in privinta cosmeticele ar trebui oricum sa renuntam la chimicale -_-

Pentru cei care cred ca testele se fac numai pe soareci sau animale care n-ar fi de rasa (nu ca as vedea vreo diferenta intre animale de rasa si cele care nu-s de rasa :death:), mai ganditi-va. Se ia una bucata catelus dragut si pufos, i se deschid laaarg ochii si i se tranteste in ochi o cantitate impresionanta de sampon. Apoi se asteapta rezultatele. Se face asta de cateva ori pe zi pe o perioada de cateva saptamani pentru a testa efectele "in timp". Apoi se ia aceeasi bucata catelus pufos si se omoara. Raiul pe pamant, ce mai!

Ca sa nu mai zic de cei care-au adus in discutie maidanezii, ce treaba are asta cu problema adusa in discutie? :o Voi numai asta stiti? Atatia maidanezi n-au intradevar ce cauta pe strazi dar nu-i mai bagati in orice discutie care are tema ANIMALELE, sunt vreo 30 de milioane de specii pe planeta iar in curand vor fi cu mult mai putine.

 Courage, on 30th September 2009, 13:55, said:

E ceva in neregula cand iubesti animalele mai mult decati pe ai tai semeni :o
Nu neaparat. Daca-mi arati pe unul care-a violat 1 copil si un catel care l-a muscat l-as alege pe al doilea oricand. <_<

#755
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Asa cum au spus unii mai susu experimentele se fac pe cobai dar exista si loturi de persoane atat sanatoase cat si bolnave care in schimbul unei sume de bani se ofera pt a experimenta medicamentele.
In orice caz toate experimentele facute in zeciile de ani au facut fix sula in ceeace priveste cancerul,dementa senila,alzhaimerul.

 Courage, on 30th September 2009, 13:55, said:

E ceva in neregula cand iubesti animalele mai mult decati pe ai tai semeni :o

Nu sunt de acord cu chinuirea animalelor, la modul bestial, insa stiu ca testele elea se fac pentru au muri eu, iar industria farmaceutica si asa face mai multe teste pe cobai umani.


Mai ales in INDIA.

#756
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

 klaudiakrueger, on 30th September 2009, 12:52, said:

scuze de deranj, ma gandeam ca poate nu-i totusi asa mare deranjul
www.makeanimaltestinghistory.org/march sa protestam macar virtual in favoarea animalelor, stop experimentarii pe animalute!
Eu unul consum medicamente si majoritatea sunt testate pe animale. Ele se testeaza/testau si pe oameni fie cu voia lor contra cost(in diferite tari)  fie ca nu mai au de ales si incerca si tratamente experimentale. Deasemenea ar trebui sa le fim recunoscatori si celor  carora cu multi ani in urma erau supusi la teste impotriva vointei lor sau fara sa stie cu consecinte grave, ei sunt morti acum dar fara ipocrizie noi beneficiem acum de pe urma suferintei lor. Daca n-ar fi fost aceste experimente probabil m-as fi tratat acum cu ceai de musetel la doi metri sub pamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate