Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Petitii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
778 replies to this topic

#721
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005

 DavidDragon, on Feb 5 2009, 18:42, said:

Eutanasierea ar trebui sa fie doar pentru cei foarte agresivi...

   De acord dar mai important e sa fie eutanasiati cei bolnavi ( macar cei din jurul gradinitelor si parcurilor de joaca) ....va dati seama ce inseamna pentru un copil sa vada cum un caine isi da duhul ?  Mi-e mila de caini  si cred ca trebuie sa se ajunga la o solutie de mijloc , de compromis ... atata timp cat hingherii vor prinde aceiasi caini sterilizati deja de nush cate ori sa-si faca norma ....problema o sa existe ... de fapt ei isi apara locul de munca .... asta e adevarul in Romania nu exista interesul ca maidanezii sa dispara ... sunt multi care papa fonduri uriase ( alocate cica de stat "din dragoste pentru caini") ... asociatii rasarite peste noapte care se bat cu pumnul in piept pt maidanezi si care bate palma cu autoritatile daca primesc ceva finantare nu mai maraie ... deci interes pur financiar

Edited by fandel_viorel, 07 February 2009 - 10:52.


#722
alex_gunner

alex_gunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2009
Totusi.........in cele din urma...........inteleg ca cainii comunitari sunt multi poate chiar foarte multi insa de ce trebuie omorati cu sange rece?...Nu se poate castrarea lor sau eutanasierea?..Nu,pt ca aceasta e romania.Daca un caine te musca este din cauza ca un alt om l-a batut pe caine...a dat cu pietre dupa el..etc.Cainii fac ce fac si oamenii cu el.Daca acesti oameni din romania sunt asa incompetenti asa vor fi si cainii fara suparare.Revin la ideea
-daca un caine iti musca copilul de mana....Il duci repede la spital,ii da injectii,etc si el isi revine.Mai apoi,tu vezi cainele inca o data si vrei sa-l omori.
-daca un tip iti violeaza copilul...Il duci la spital,il interneaza,il panszaeaza dar copilul ramane cu semne pe viata si tu ce poti sa-i faci omului??Daca-l omori stai 20 ani in inchisoare.
De ce oamenii au mai multe drepturi ca cainii?Pentru ca noi suntem mai dezvoltati,de aia?....Nu,noi nu suntem peste caini.
De ce nu se face omorarea tiganilor?Sunt la acelasi stadiu ca cainii comunitari...Insa oamenii nu sunt omorati doar fintele care saracele sunt facute pentru a-si traia viata....
In concluzie,cainii vor ramane batjocora oamenilor sau poate cine stie si cxainii maidanezi vor fi intr-o zi respectati.....Stima

#723
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005

 alex_gunner, on Feb 14 2009, 21:59, said:

Daca un caine te musca este din cauza ca un alt om l-a batut pe caine...a dat cu pietre dupa el..etc.Cainii fac ce fac si oamenii cu el.Daca acesti oameni din romania sunt asa incompetenti asa vor fi si cainii fara suparare.
  
  Gresit din toate pctele de vedere ce spui ... cainii nu musca doar din cauza ca au fost agresati de oameni , majoritatea agresivitatii cainilor este datorata vietii de semisalbaticie in care traiesc ... cu cat mediul este mai stresant si cainii isi gasesc mai greu hrana , adapost , teritoriu si liniste sa-si duca la bun sfarsit indatoririle zilnice de caine cu atat ei vor fi mai agresivi , mai iritati si mai periculosi ....
   N-am nimic cu cei care iubesc cainii dar sa nu se uite :
- haite de caini au ucis si mancat / devorat batrani si copii fara aparare ( e o moarte cutremuratoare ... orror trait pe viu)
- cainii din adaposturi se mananca unii pe altii , legea ar trebui sa permita eutanasierea imediata a cainilor agresivi cum de altfel se intampla in occident
- haite de caini ( necomunitari , haite cu adevarat salbatice care bantuie prin paduri ) care vor evolua daca nu se iau masuri intr-o rasa asemanatoare cainilor dingo

   Masuri ce trebuie luate :
- programe de adoptii pt caini , adaposturile pt caini nu sunt decat mijloace de a papa bani de la buget de'ampururea
- sterilizari in masa , eliminarea/eutanasierea cainilor agresivi , bolnavi si salbaticiti
- infiintarea unor organizatii care sa apere cu adevarat interesele animalelor si nu altele ascunse

Quote

De ce nu se face omorarea tiganilor?Sunt la acelasi stadiu ca cainii comunitari...

  Pana acum n-am vazut cainii sa fure , sa faca trafic de *tufa* , de carne vie ....:P dar masura care vrei tu s-o aplici o gasesc prea dura ... masurile ce le-am expus eu mai sus cred ca ar fi mai blande

#724
alex_gunner

alex_gunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2009
Pana acum n-am vazut cainii sa fure , sa faca trafic de *tufa* , de carne vie ....:P dar masura care vrei tu s-o aplici o gasesc prea dura ... masurile ce le-am expus eu mai sus cred ca ar fi mai blande
[/quote]
Este adevarat :D dar tiganii sunt si ei la fel de nefolositori ca cainii comunitari.Tiganii uneori sunt mai rai ca cainii.
Ca sa fiu Onntopic vreau sa spun ca comunitarii nu ar trebui omorati cu sange rece.Normal ar fi strangerea si eutanasierea nu impuscatul in scara blocului(socant)

#725
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 alex_gunner, on Feb 14 2009, 21:59, said:

Totusi.........in cele din urma...........inteleg ca cainii comunitari sunt multi poate chiar foarte multi insa de ce trebuie omorati cu sange rece?...Nu se poate castrarea lor sau eutanasierea?..Nu,pt ca aceasta e romania.Daca un caine te musca este din cauza ca un alt om l-a batut pe caine...a dat cu pietre dupa el..etc.Cainii fac ce fac si oamenii cu el.Daca acesti oameni din romania sunt asa incompetenti asa vor fi si cainii fara suparare.


Fii serios!
Am fost muscat de un caine comunitar din spate (miseleste :lol: ) asta dupa ce binenteles ca l-am ocolit cu cativa metri,eu si cainii nefiind prieteni de catarama(nu imi plac).Problema este ca daca ma intorc seara mai tarziu nu imi este frica sa fiu batut,talharit in zona unde locuiesc cat imi este frica sa fiu "agatat" de una din haitele de caine care locuiesc pe langa mine.Dar desigur asta,dupa tine, se datoreaza faptului ca oamenii din romania sunt incompetenti...

#726
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 alex_gunner, on Feb 15 2009, 10:24, said:

Pana acum n-am vazut cainii sa fure , sa faca trafic de *tufa* , de carne vie ....:P dar masura care vrei tu s-o aplici o gasesc prea dura ... masurile ce le-am expus eu mai sus cred ca ar fi mai blande

Este adevarat :D dar tiganii sunt si ei la fel de nefolositori ca cainii comunitari.Tiganii uneori sunt mai rai ca cainii.
Ca sa fiu Onntopic vreau sa spun ca comunitarii nu ar trebui omorati cu sange rece.Normal ar fi strangerea si eutanasierea nu impuscatul in scara blocului(socant)

1. Evita cacofoniile.
2. Iti arat destui tigani care stiu sa le evite. Si o si fac.
3. Mai lasa cliseele din media(SOC, Socant,  Exclusiv, etc.).

#727
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005

 alex_gunner, on Feb 15 2009, 10:24, said:

Este adevarat :D dar tiganii sunt si ei la fel de nefolositori ca cainii comunitari.Tiganii uneori sunt mai rai ca cainii.
Ca sa fiu Onntopic vreau sa spun ca comunitarii nu ar trebui omorati cu sange rece.Normal ar fi strangerea si eutanasierea nu impuscatul in scara blocului(socant)

  Pentru tigani as zice (cel putin pentru o parte din ei) purtam si noi o urma de vina pentru ca nu am realizat cat de importanta este integrarea lor in comunitate ( a celor care doresc acest lucru bineinteles caci sunt o parte care nu-si doresc acest lucru si nu se pot lasa de binecunoscutele metehne) ... integrarea tiganilor prin educatie , locuri de munca , controlul natalitatii , abolirea casatoriilor intre copii ... sunt proiecte dificile si implica costuri foarte mari intradevar dar pagubele create in timp de neimplicarea autoritatilor si implicit a masurilor enumerate mai sus sunt si mai mari ... tigaanii sunt implicati in aproape 40 % din infractiunile de pe teritoriul Romaniei ... este din pacate un adevarat flagel care a adus "rusinea" numelui de tigan ... pe care tiganii cu o meserie si o ocupatie cinstita il purtau cu mandrie ... tiganii s-au adaptat cel mai usor la economia de piata , la marile escrocherii/inginerii financiare , escrocherii valutare sau tot felul de inselaciuni , furturi ... etc
   Daca macar 20% din cei implicati in aceste infractiuni ar fi primit o educatie corecta procentul faradelegilor ar fi fost mai mic , poate nu cu mult mai mic dar tot se simtea ; am avut colegi tigani ( termenul de rrom este inacceptabil atat pt mine cat si pentru multi tigani , nu poti scoate cu forta din vocabularul unei limbi un cuvant vechi de multe generatii doar pt a disimula o "toleranta" rasiala prost conceputa si inteleasa). Cum ar veni ca romanii rezidenti intr-o anumita tara sa zicem de exemplu USA sa ceara schimbarea numelui de "roman" cu orice altceva ... asa ca se simt ei jigniti sa li se spuna romani ... cred ca raspunsul oficial ar fi :  " Fuck You ! "
   Sa revenim la oile pardon cainii nostri : cainii nu au ce cauta in strada asa cum nu au ce cauta nici tiganii, ambele specii sunt fara stapan si fara discernamant ... dumenezeu sa-i ierte !

#728
alex_gunner

alex_gunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2009

 fandel_viorel, on Feb 15 2009, 16:39, said:

Pentru tigani as zice (cel putin pentru o parte din ei) purtam si noi o urma de vina pentru ca nu am realizat cat de importanta este integrarea lor in comunitate ( a celor care doresc acest lucru bineinteles caci sunt o parte care nu-si doresc acest lucru si nu se pot lasa de binecunoscutele metehne) ... integrarea tiganilor prin educatie , locuri de munca , controlul natalitatii , abolirea casatoriilor intre copii ... sunt proiecte dificile si implica costuri foarte mari intradevar dar pagubele create in timp de neimplicarea autoritatilor si implicit a masurilor enumerate mai sus sunt si mai mari ... tigaanii sunt implicati in aproape 40 % din infractiunile de pe teritoriul Romaniei ... este din pacate un adevarat flagel care a adus "rusinea" numelui de tigan ... pe care tiganii cu o meserie si o ocupatie cinstita il purtau cu mandrie ... tiganii s-au adaptat cel mai usor la economia de piata , la marile escrocherii/inginerii financiare , escrocherii valutare sau tot felul de inselaciuni , furturi ... etc
   Daca macar 20% din cei implicati in aceste infractiuni ar fi primit o educatie corecta procentul faradelegilor ar fi fost mai mic , poate nu cu mult mai mic dar tot se simtea ; am avut colegi tigani ( termenul de rrom este inacceptabil atat pt mine cat si pentru multi tigani , nu poti scoate cu forta din vocabularul unei limbi un cuvant vechi de multe generatii doar pt a disimula o "toleranta" rasiala prost conceputa si inteleasa). Cum ar veni ca romanii rezidenti intr-o anumita tara sa zicem de exemplu USA sa ceara schimbarea numelui de "roman" cu orice altceva ... asa ca se simt ei jigniti sa li se spuna romani ... cred ca raspunsul oficial ar fi :  " Fuck You ! "
   Sa revenim la oile pardon cainii nostri : cainii nu au ce cauta in strada asa cum nu au ce cauta nici tiganii, ambele specii sunt fara stapan si fara discernamant ... dumenezeu sa-i ierte !
adevarat  :lol: si scuze pt cacofonii :OK: eram obosit:D

#729
ZanyRO

ZanyRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2006
Aceasta petitie are rolul de a atrage atentia autoritatilor si massmediei cu privire la lipsa si nevoia de spatii special amenajate pentru caini.

http://www.petitieon...-p35853052.html

Ii invit pe toti posesorii de caini si nu numai sa semneze aceasta petitie, cu speranta ca poate isi va implini scopul si vom scapa de grija amenzii atunci cand ne scoatem prea bunii prieteni patrupezi la plimbare prin parc.

Toate comentariile sunt binvenite, dar inainte de a face orice fel de comentariu, va rog cititi petitia!

Multumesc,
Dobre Catalin

#730
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
+1

#731
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Ai citit din intamplare postul asta?

http://forum.softped...howtopic=530600

Citeste-l si pe urma mai vorbim! Si sa-mi spui si mie pe urma daca ai dat un ban acolo sa-i ajuti concret sau bateti campii cu petitii de doi lei, total inutile si pe urma va bateti cu pumnii in piept de cat de iubitori de animale sunteti voi ca tocmai ati semnat o petitie online  :puke:

#732
ZanyRO

ZanyRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2006
existenta spatiilor pentru caini intr-un oras in care se dau amenzi celor care umbla cu cainii prin parc mi se pare logica si necesara!

nu am dat pt ca nu am stiut ce situatie e acolo. dar acum ca mi ai atras atentia, o sa ma duc sa donez. ;)

cainele meu este adoptat de pe strada btw.. ;)

#733
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 ZanyRO, on May 13 2009, 11:20, said:

existenta spatiilor pentru caini intr-un oras in care se dau amenzi celor care umbla cu cainii prin parc mi se pare logica si necesara!

nu am dat pt ca nu am stiut ce situatie e acolo. dar acum ca mi ai atras atentia, o sa ma duc sa donez. ;)

cainele meu este adoptat de pe strada btw.. ;)

In cazul asta felicitari

#734
ZanyRO

ZanyRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2006
Multumesc!

#735
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. Bun ! S-a mai scos o lege ! Dar intrebarea e: va fi tot o lege ca multe altele mult mai importante, dar de care nu se tine cont ?
2. Mai infiintam INCA o politie? Nu sunt suficiente atatea (politia comunitara, scolara, rutiera, feroviara, militara, moravuri, financiara, a pietelor.................................etc.)?
3. Cu animalele agresive care chinuie oameni ce facem?  Sau daca eu dau un sut la un "bagabont" dasta si daca ma ia un politist "animal" mai asa, pus pe fapte mari, ce fac?  :huh:

#736
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 dan84, on May 21 2009, 21:53, said:

1. Bun ! S-a mai scos o lege ! Dar intrebarea e: va fi tot o lege ca multe altele mult mai importante, dar de care nu se tine cont ?
2. Mai infiintam INCA o politie? Nu sunt suficiente atatea (politia comunitara, scolara, rutiera, feroviara, militara, moravuri, financiara, a pietelor.................................etc.)?
3. Cu animalele agresive care chinuie oameni ce facem?  Sau daca eu dau un sut la un "bagabont" dasta si daca ma ia un politist "animal" mai asa, pus pe fapte mari, ce fac?  :huh:

1. habar nu am ce lege
2. mi se pare buna idea, nu vad care ar fi problema
3. stai linistit

Pai la cate se intampla inultimul timp ar trebui sa legalizeze si zoofilia.

Aici vad ca si cainele se bucura :)) http://www.libertate...ine-240280.html

#737
d_arckangel

d_arckangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.05.2009
Daca ii dai un sut unui bagabond cred ca o sa te pedepseasca bagabondul inaintea politistului. :lol:

#738
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
Rezervatia pe care cu atata truda si iubire a creat-o Steve Irwin, este in pericol. Semnati petitia!  http://www.savestevesplace.com/  !!!

Attached Files


Edited by me_and_myself, 01 June 2009 - 09:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate