Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#325
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
eu plec in cateva ore in Turcia(cu masina), dimineata am avut ceva emotii cand am citit pe net ca trebuie pasapoarte cu cel putin 6 luni de valabilitate(ale copiilor expira peste 1 luna). am sunat la ambasada turca din B si mi s-a spus ca masura intra in vigoare de la 1 ian 2015 !

#326
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
vreau sa ies spre Grecia, prin Bulgaria, cu masina, iau si copilul. E vreo problema daca copilul e cu pasaport si noi, parintii, doar cu buletinele? Tre sa fim si noi cu pasaport? Multam!

#327
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Nu trebuie sa aveti si voi pasaport, CI e de ajuns.

#328
kokaina

kokaina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.12.2005
buna,
daca suntem deja cu familia in afara tarii, si mama se intoarce ptr o saptamana in Romania, unde putem face procura aceea?
se poate face la un notar in Engleza ?
la vama in Romania au nevoie tradusa ?

multumesc

#329
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Salut.
Am si eu o intrebare.
Vreau sa plec cu soția si copilul de 13 ani intr-o vacanța la bulgari.
Întrebarea e daca am nevoie de pașaport pentru copil.Ce acte sunt necesare la vama?
MULTUMESC

#330
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Da.

Adica:
- pentru copilul de 13 ani trebuie sa aveti pasaport+certificat de nastere;
- pentru dumneavoastra, CI sau pasaport.

#331
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
De ce e nevoie si de certificatul de nastere al copilului? Eu plec cu copiii de 12 si 14 ani peste 2 luni in Franta si stiu ca cea mica are nevoie de pasaport, iar cea mare de CI, iar sotul imi da procuri pentru amandoua.

#332
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu e nevoie de certificat de nastere al copilului, doar pasaport. Sau CI, daca are.

#333
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAlidalicris, on 27 august 2016 - 17:20, said:

De ce e nevoie si de certificatul de nastere al copilului? Eu plec cu copiii de 12 si 14 ani peste 2 luni in Franta si stiu ca cea mica are nevoie de pasaport, iar cea mare de CI, iar sotul imi da procuri pentru amandoua.

Este copilul dumneavoastra? Chiar daca cineva v-a dat o procura nu inseamna ca dumneavoastra sunteti celalalt parinte. Nici in CI, nici in pasaport nu sunt trecuti parintii.


Asta ca o explicatie. Pentru mine ar fi suficient daca cineva mi-arfi relatat propria experienta la trecerea cu copiii, asa cum am facut eu. O trecere fara discutii. Bineinteles ca dumneavoastra veti alege varianta care vi se pare mai ... placuta.

#334
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
In procura pe care o da tatal copilului/copiilor la notar sunt trecute si aceste date din certificatul de nastere. A se vedea modelul de procura.
Dar, in principiu, exista un adevar in treaba aceasta: un copil numit Popescu poate fi trecut la vama de un domn Popescu si o doamna Popescu, care poate si-au schimbat numele de familie sau au fost platiti...

#335
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,197
  • Înscris: 22.05.2003
Tocmai s-a schimbat legislatia pe acest subiect, vedeti aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate