Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iesirea din tara cu minori - se schimba regulile

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Daca doreai sa iesi din tara cu minori, iar unul dintre parinti sau nici unul nu era prezent, era nevoie de o declaratie notariala, unde se spunea pe ce perioada si in ce scop.

Personal am gasit tot timpul acest lucru o cretinatate.
Adesea copiii pleaca cu bunicii in vacante, si de fiecare data ambii parinti trebuie sa dea cu subsemnatul.

Regulile pentru călătoriile în străinătate ale copiilor au fost simplificate

Quote

Regulile referitoare la ieșirea din țară a copiilor însoțiți de doar unul dintre părinți sau de o persoană majoră au fost schimbate, conform unui act normativ intrat astăzi în vigoare.
Concret, declarația de acord a părintelui care nu însoțește copilul (sau cea a ambilor părinți) este valabilă, de-acum, pentru mai multe călătorii, iar atunci când minorul este însoțit de o altă persoană majoră în afară de părinți nu mai trebuie declarate scopul și traseul călătoriilor.

Conform documentului, în cazul copiilor care pleacă în străinătate doar cu unul dintre părinți, declarația de acord a celuilalt părinte are o valabilitate de până la trei ani și poate fi folosită pentru mai multe călătorii.

Până acum, declarația de acord a celuilalt părinte era obligatorie pentru fiecare ieșire din țară a minorilor.

În același timp, actul normativ elimină obligativitatea declarării scopului deplasării și a rutei din declarația de acord, atunci când un minor călătorește împreună cu o persoană majoră, documentul fiind valabil, de asemenea, timp de trei ani și pentru mai multe călătorii. Totodată, prezentarea declarației celuilalt părinte sau a ambilor părinți nu mai este necesară atunci când copiii își au domiciliul/reședința în statul de destinație.


Sursa

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
In sfarsit!

Pt cei care suntem stabiliti in strainatate, fraza ''prezentarea declaraţiei celuilalt părinte sau a ambilor părinţi nu mai este necesară atunci când copiii îşi au domiciliul/reşedinţa în statul de destinaţie'' ne scuteste de drumuri la ambasada, batai de cap, taxe si cheltuieli.

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
"prezentarea declaraţiei celuilalt părinte sau a ambilor părinţi nu mai este necesară atunci când copiii îşi au domiciliul/reşedinţa în statul de destinaţie." deci ramane cum am stabilit din ce vad eu. Nu mai e necesara hartia la intoarcere acasa ... dar de plecat tot cu hartie pleci.
Mie mi se pare ok sa dai ca parinte cu subsemnatul ca dupa striga lumea ca a rapit copilul si e de vina "autoritatile" nu parintii care nu sunt lamuriti ce e cu ei si copilul lor ...

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Faci hartia la 3 ani, nu o mai faci la fiecare iesire...

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostCourage, on 06 octombrie 2016 - 10:23, said:

Faci hartia la 3 ani, nu o mai faci la fiecare iesire...

Asta o inteleg dar aia cu "prezentarea declaraţiei celuilalt părinte sau a ambilor părinţi nu mai este necesară atunci când copiii îşi au domiciliul/reşedinţa în statul de destinaţie." nu o pricep ... Din moment ce atunci cand pleaca de la domiciliu trebuie hartia atunci cand se intoarce acasa nu mai e nevoie dar oricum e valabila hartia 3 ani ...
Cred ca e ok sa plece cu ambii parinti si apoi daca se intoarce cu unul din ei spre casa nu mai trebuie hartie ... la asta o fi referirea.

Edited by superm, 06 October 2016 - 10:26.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu prea intelegi ca f multi copii vin in vacanta in Romania.
Vin cu ambii parinti din Italia (de ex), stau vara la bunici, apoi se intorc doar cu un parinte/ruda de ex.
In acest caz, daca au resedinta in alta tara, nu mai e nevoie de hartie.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostCourage, on 06 octombrie 2016 - 10:23, said:

Faci hartia la 3 ani, nu o mai faci la fiecare iesire...
Nici pana acum n-o faceam la fiecare iesire.
Era valabila 1 an.
Lasam o copie la iesirea din tara.
La intoarcere nu cerea nimeni.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si pentru clarificare: "copii" inseamna pina la 18 ani si "iesirea din tara" poate sa insemne nu numai ca merge oriunde intre Italia si Canada ci si ca merge peste granita la 5km sa-si ia o inghetata sau la bunici sau mai stiu eu unde (da, sint zone unde familiile si prietenii sint imprastiati peste granita in functie de cine s-a casatorit cu cine, unde a gasit loc de munca, etc).

View Postalexa32, on 06 octombrie 2016 - 10:37, said:

Nici pana acum n-o faceam la fiecare iesire.
Era valabila 1 an.

In mod normal trebuiau sa o retina.
Nu numai ca erau 6 luni valabile dar mai faceau si scandal ca daca sint pe un an nu sint valabile (chiar daca erau facute acum o saptamina).
Evident depinde cit de plictisiti sint. Citeodata numai daca vad de departe CI-urile in mina te lasa sa treci.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View Postsuperm, on 06 octombrie 2016 - 10:21, said:

"prezentarea declaraţiei celuilalt părinte sau a ambilor părinţi nu mai este necesară atunci când copiii îşi au domiciliul/reşedinţa în statul de destinaţie." deci ramane cum am stabilit din ce vad eu. Nu mai e necesara hartia la intoarcere acasa ... dar de plecat tot cu hartie pleci.

La intrarea in tara nu e ceruta, doar la iesire.
Si eu inteleg ca aceasta prevedere anuleaza nevoia acestei hartii daca acel copil are domiciliul intr-o alta tara decat Romania, deci se intoarce acasa insotit de un singur parinte sau un alt insotitor major.
Cu clarificarea faptului ca daca un copil are domiciliul in Austria si a venit in vacanta la bunici, bunicii pot iesi cu acel copil din tara fara respectiva hartie doar daca destinatia e Austria.
Daca vor sa mearga cu copilul in Bulgaria (sau in oricare alta tara in afara de Austria) vor avea nevoie de acea hartie.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 06 octombrie 2016 - 12:32, said:

Daca vor sa mearga cu copilul in Bulgaria (sau in oricare alta tara in afara de Austria) vor avea nevoie de acea hartie.
Cand esti cu masina, e cam greu de dovedit care-i destinatia, poti zice ca mergi in Austria, dar nu te opresti pana la ....Nordkapp, de exemplu.:)

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostKarhu, on 06 octombrie 2016 - 12:57, said:

Cand esti cu masina, e cam greu de dovedit care-i destinatia, poti zice ca mergi in Austria, dar nu te opresti pana la ....Nordkapp, de exemplu.Posted Image
De acord cu tine.
Dar daca zici ca mergi in Irlanda si esti la granita cu Rep. Moldova parca nu da la fel de bine ca atunci cand esti la granita cu Ungaria.

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Au trasformat o lege cretina intr-o lege imbecila, cand l-am spus la colegii cu pasapoarte de tari civilizate de ce trebuie sa bat sute de km la ambasada s-au crucit

LE: imi aduca aminte discutia de la notarul din Buc:
- Unde sa mearga?
-Unde vrea zic eu
-Nu se poate, specificati
-Europa, Asia, Africa, America, Australia zic eu
-Ok

- Cu ce?
-Cu orice
- Nu se poate si a scris aia "pe cale aeriana, terestra sau maritima"

-In ce scop?
-Nu-i treaba voastra
-Nu se poate, si a scris scop turistic

Posted Image

Edited by Octavian_SK, 06 October 2016 - 17:53.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si dupa ce vrea 50+ pounds pe procura daca o faci de afara ti-o confisca la granita.

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Exact, cand mi-a zis sotia am vrut sa ma cert cu ei, bine mi-a facut ambasada doua (am platit 95$) da o sa expire curand noroc ca nu-i cazaul sa o folosesc; astea e dovada clara ca esti tratat ca un infractor si ti se cere sa dovedeti tu ca esti de buna credinta; nu inteleg de ce nu cer declaratie pentru orice; adica plci cu masina declari ca nu o sa incalci regulile, vrei sa platesti cu cardul, declaratie ca nu-i furat el sau banii..etc..toate legalizate la notar si superlegalizate de minster

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate