Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Fiber Link in Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
1005 replies to this topic

#1
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Deschid un nou topic in mod special pentru cei din judetul Iasi care stiu mai multe informatii despre cablarea FiberLink de la RDS, in Iasi, stadiul in care avanseaza si pentru cei care doresc sa afle mai multe detalii despre aria de acoperire. Sigur exista persoane care asteapta cu nerabdare acest serviciu sau persoane ca isi pot exprima parerea despre calitatea serviciilor.
Asadar la sfarsitul lunii decembrie, inceputul lunii ianuarie, cei de la cablari erau prin zona garii. In momentul de fata, ce zone mai au acoperire? (Dacia/Alexandru/Canta/Galata/Nicolina/Podu Ros/Centru/ Independentei/Copou/Pacurari/Tatarasi/Tudor,etc.)
Puteti si chiar sunteti rugati sa specificati strazile care sunt cablate!
Cei care s-au cablat sau stiu mai multe informatii sunt rugati sa contribuie la informarea cititorilor.
:)




Abonamente internet si telefonie
[informatii preluate de pe : http://www.rdslink.r..._abonamente.htm ]:

=> 9 USD - Latime de banda maxima in orasul tau:  30 Mb/s
                 - Latime de banda maxima in internet : 1Mb/s
                 - Traficul este nelimitat 100% pentru orice tip de abonament

Minute incluse in reteaua RDS.Tel      500  
Minute incluse in reteaua Romtelecom 50
Minute incluse in retelele mobile      30
Apeluri catre abonatii RDS.Tel             0,01 €

=>15 USD  - Latime de banda maxima in orasul tau:  50 Mb/s
                 - Latime de banda maxima in internet : 1,5Mb/s
                 - Traficul este nelimitat 100% pentru orice tip de abonament

Minute incluse in reteaua RDS.Tel   1000  
Minute incluse in reteaua Romtelecom 100
Minute incluse in retelele mobile 30
Apeluri catre abonatii RDS.Tel 0,01 €

=>19 USD  - Latime de banda maxima in orasul tau:  50 Mb/s
                 - Latime de banda maxima in internet : 2Mb/s
                 - Traficul este nelimitat 100% pentru orice tip de abonament

Minute incluse in reteaua RDS.Tel  2000
Minute incluse in reteaua Romtelecom 200
Minute incluse in retelele mobile 30
Apeluri catre abonatii RDS.Tel 0,01 €
  


#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In Podu Ros inca nu au ajuns.

Am fost la RDS la Gara sa intreb si mi-a spus ca mai dureaza vreo 2 luni, dar ca atunci cand cableaza ii voi vedea sigur, pentru ca stau baietii "la vedere" in cartier.
Si ma trezesc saptamana trecuta cu o masina inscriptionata RDS/RCS din care coborau niste baieti cu multe cabluri in fata blocului si eu la ei:[i]Sunteti cu Fiber Link???[i] Nu, bineinteles ca nu erau :(

#3
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
  Au inceput sa se "miste" cei de la Fiberlink, si au inceput cu zona din Dacia. Chiar acum 2 zile am vorbit cu un utilizator  de pe un hub, parea multumit de conexiune, mergand downloadul maxim pana la 5 mb in retele [...si minim 5kbps =)) ] . Totusi e un inceput !  

#4
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Au batut pe la usi si in TG. Cucu sa intrebe lumea daca doresc servicii RDS ... am zis ca sunt de acord si m-au trecut pe o lista ... i-am intrebat cat dureaza ... am primit raspuns 1 luna ...  :rolleyes:

#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
in curand va trebui sa trec si eu pe fiber .... dar nah pana ajung in zona mea mai dureaza

#6
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.12.2006

View PostMad One, on Feb 12 2007, 09:56, said:

Au batut pe la usi si in TG. Cucu sa intrebe lumea daca doresc servicii RDS ... am zis ca sunt de acord si m-au trecut pe o lista ... i-am intrebat cat dureaza ... am primit raspuns 1 luna ...  :rolleyes:
Inarmeaza-te cu rabdare  :peacefingers:
O vecina a semnat contract in noiembrie.. si n-au venit inca la ea. La usa vecina insa au venit dupa vreo 2 luni. N-au anuntat ca vor veni sa faca instalarile finale, au venit si atat. Acum ii streseaza cu telefoane, dar nimic  :coolspeak:

PS: eu-s pe cablelink. Prognozez ca in 6 luni poate ma vor trece pe fiber daca am noroc  :coolspeak:

Edited by CrzdmnD, 12 February 2007 - 12:28.


#7
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Oare ma pot duce acum, ca au venit la usa mea, sa inchei contract ? Sau o sa imi zica iar domnisoara ca in zona mea "aveti M.bit-u""  :D

#8
wild rose

wild rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2007
Mi-au spus cei de la reteaua unde sunt abonat sa vin pana pe 15 sa semnez noul contract, ca ne trece pe RDS de la 1 martie, asta in Podu Ros.

Stiu ca este in Podu de Fier, Pacurari si Dacia.

#9
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare

Eu stau pe Strapungerii Silvestru.Au venit de ceva vreme cei de la RDS,au tras cabluri pana la usi,au umblat la cutia din bloc si atat.
Am mai intrebat si eu la RDS,dar nu stie nimeni cand va fi disponibil serviciul in zona.
Acum nu stiu ce mai trebuie facut de dureaza atat...de vreme ce infrastructura pe bloc e facuta

#10
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postmaltese, on Jan 17 2007, 23:51, said:

In Podu Ros inca nu au ajuns.

Am fost la RDS la Gara sa intreb si mi-a spus ca mai dureaza vreo 2 luni, dar ca atunci cand cableaza ii voi vedea sigur, pentru ca stau baietii "la vedere" in cartier.
Si ma trezesc saptamana trecuta cu o masina inscriptionata RDS/RCS din care coborau niste baieti cu multe cabluri in fata blocului si eu la ei:[i]Sunteti cu Fiber Link???[i] Nu, bineinteles ca nu erau :(

Eu tot in podu ros stau si cand m-au cablat la RDS prin noiembrie o zis ca vin in 3 luni sa imi puna fiberlink si au trecut cam 2 jumate, sper sa vina pan la vara.

#11
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Au început  să strângă semnături pentru cablare și în Copou !  Întrebând când se va ajunge să se facă cablarea, mi-a răspuns că în cel mult o lună, dacă se obțin suficiente semnături... Oricum, oferta de 15$ pare tentantă: un calculator GRATIS !  :coolspeak:


Attached File  PC.jpg   293.11K   298 downloads

Nu cred că refuzi un calculator moca, de vreo 1500 de lei! (măcar pentru componente... :coolspeak: ).  Ce zici de această ofertă :naughty:  ?

Edited by sezy, 21 February 2007 - 19:19.


#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
suna bine. cred ca voi trece si eu pe fiberlink . de fapt ce ma motiveaza e ca ai 100 de minute in romtelecom.

#13
class

class

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.12.2003
stie cineva daca isi vor intinde reteaua fiberlink si prin nicolina in viitorul apropiat ?

#14
marincr

marincr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsezy, on Feb 21 2007, 19:10, said:

Au început  să strângă semnături pentru cablare și în Copou !  Întrebând când se va ajunge să se facă cablarea, mi-a răspuns că în cel mult o lună, dacă se obțin suficiente semnături... Oricum, oferta de 15$ pare tentantă: un calculator GRATIS !  :coolspeak:


Attachment PC.jpg

Nu cred că refuzi un calculator moca, de vreo 1500 de lei! (măcar pentru componente... :coolspeak: ).  Ce zici de această ofertă :naughty:  ?

ca si cum m-ar obliga sa fac rata
cica daca te retragi mai devreme iti iau calculatorul
si la sfarsitu contractului pe 2 ani te pune sa platesti vreo 30 dolari sau euro numai tin minte
calculatorul e luat in cooperare cu Flamingo . suna tentant dar sa fac rate asa parca nu imi convine - am impresia ca imi baga mana in buzunar
ce e curios este ca pe siteul oficial nu apare oferta asta - sau e doar pt a atrage populatia (cartele cosmote de 2000 minute se vindeau la 1 milion bucata)  :naughty:
in schimb parca ar fi varianta RDS la programu guvernamental cu un cupon de 200 euro pt calculator
Bravo totusi lor pt ca se vor inmulti calculatoarele pe cap de roman :rolleyes:

#15
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Dar, va dau si un monitor TFT asa cum apare acolo in reclama? Monitorul ala pare a fi un samsung de 17" :D

Edited by juannn, 23 February 2007 - 01:10.


#16
class

class

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.12.2003
ma indoiesc ca va fi un Saumsung, probabil va fi o "marca" Flamingo, gen Coral  :bicycle: , oricum, pentru cine nu are calculator oferta asta e o adevarata binecuvantare

#17
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Oricum cu 256 de ram se poate naviga doar pe net cu el, ca de jocuri nici nu poate fi vorba si sigur are video on-board :(

#18
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Daca era vb de un calculator mai scump,si abonamentul platit era mai mare...eu cred ca oferta este foarte buna.Daca o vedem ca 'te obliga sa iti faci rata' atunci ai net gratis 2 ani.Deci oricum o privesti,oferta este tare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate