Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#1009
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
Nu-ti face nimeni la dimensiunile astea aberante...

#1010
antoniebanderas

antoniebanderas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.09.2006

 vis-a-vis, on Nov 13 2006, 13:22, said:

Nu-ti face nimeni la dimensiunile astea aberante...

Aberanta este afirmatia ta! Eu cred ca face cineva. Eu platesc pentru asta. Tu, gandeste cu capul nu cu dosul.

Edited by antoniebanderas, 13 November 2006 - 13:36.


#1011
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 antoniebanderas, on Nov 13 2006, 13:34, said:

Tu, gandeste cu capul nu cu dosul.

Banderas, chill please! Un meserias cu cap si cu simtu raspunderii nu face lucruri proaste, aici se include si nerespectarea normelor de lucru intr-o pozitie ergonomica!
Ca tu gasesti un ciubucar de mana a II-a care-ti face orice pentru bani asta-i alta poveste, da m-as mira sa-l gasesti p-aici!

Totusi tu cum iti imaginezi o masa de lucru de 1000 mm inaltime? Ai nevasta de 1.90 m?

Edited by Berti, 13 November 2006 - 13:52.


#1012
antoniebanderas

antoniebanderas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.09.2006

 Berti, on Nov 13 2006, 13:50, said:

Banderas, chill please! Un meserias cu cap si cu simtu raspunderii nu face lucruri proaste, aici se include si nerespectarea normelor de lucru intr-o pozitie ergonomica!
Ca tu gasesti un ciubucar de mana a II-a care-ti face orice pentru bani asta-i alta poveste, da m-as mira sa-l gasesti p-aici!

Totusi tu cum iti imaginezi o masa de lucru de 1000 mm inaltime? Ai nevasta de 1.90 m?

Oamenilor,

Eu am dat niste dimensiuni orientative. Ma interesa un pret si un timp de executie la fel de orientativ. Dimensiunile vor fi de +/- ceva cm. Caut un mester bun, nu un carpaci.

PS: da am nevasta de 1.90 :P

#1013
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005

 antoniebanderas, on Nov 13 2006, 13:33, said:

Esti tampit!

Se prea poate... dar nici nu vei gasi pe cineva dispus sa-ti inghita mojiciile, oricat l-ai plati.

#1014
antoniebanderas

antoniebanderas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.09.2006
Am editat postul ca sa nu mai sune urat. Dar e bine ca ai prins ideea. Afirmatia ta era o mojicie.

#1015
Christiany

Christiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2006

 Berti, on Nov 13 2006, 07:47, said:

Am avut putin timp si ti-am facut o reprezentara grafica a povestii de mai sus
Sper sa intelegi despre ce-i vorba:
.....
Si un detaliu pentru frezarea ulucului:
.....
Frezarea aia se poate face cu freza de mana sau cu masina normala de frezat sau chiar cu un circular de mana. Indifernt de tipul utilajului pe care-l folosesti ai nevoie si de scula aferenta cu o grosime de 4 mm.

Daca nu ai acces la nici una din astea poti sa mergi si pe ideea lipirii si fixarii pfl-ului pe sfertu de cilidru, caz in care nu se mai face frezare si cantul lateralei se aliniaza la muchia politei!
Dar esti nevoit sa folosesti suruburi daca nu ai un sablon in care sa-l inclei, suruburi care-s vizibile... da le poti acoperi cu ornamente autoadezive ca oricum iti plac!

Berti, mersi mult. Acum am inteles depre ce e vorba. Dar sincer nu m-am gandit ca PFL-ul se poate curba asa. Thanks a lot.

#1016
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Oioi... se curbeaza de-ti nu-ti vine a crede, numa cu atentie sa nu-l tensionezi inegal si sa-ti plezneasca melamina.


Total offtopic:

 antoniebanderas, on Nov 13 2006, 13:55, said:

PS: da am nevasta de 1.90 :P

Nu credem! Vrem poze!

#1017
danonino222

danonino222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2006
Salut,

       Stie cineva unde pot gasi in Bucuresti bara cilindrica de lemn de tipul celor folosite la patuturile de bebelusi pentru gratii ? Ar trebui sa aiba diametrul intre 12-17mm . Am gasit ceva in bricostore dar cred ca ar trebui sa se gaseasca si in alte parti.
Multumesc,
Danonino

#1018
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 Berti, on Nov 13 2006, 09:38, said:

Omule stai linistit ca si Autocad-ul stie randa destul de bine... placile alea se pot mapa corect, trebuie doar sa mai studiezi problema. Nu are rost sa-ti pierzi vremea cu 3DMax-u', ca nu din asta faci bani. Si clientii n-or sa plateasca mai mult pentru niste randari fotorealistice.


eu imi "pierd" vremea si sa stii ca totusi merita....pentru ca unii nu au deloc vedere in spatiu....si vor ceva cat mai clar

#1019
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
Subscriu! :D

#1020
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 vis-a-vis, on Nov 13 2006, 21:04, said:

Subscriu! :D
:coolspeak:

#1021
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ma baieti, cand doi oameni zic ca esti beat, e bine sa mergi la culcare!   :console: Asa ca n-am sa va contrazic prea mult...

Da' totusi eu imi sustin parerea... sunt pergect de acord cu angajatul, ca putin clienti isi dau seama dupa vederi ce si cum e cu mobila, da totusi sa te apuci sa le faci randari in 3 D max parca e prea mult! Te apuci si freci G i z m o ala de-ti sar ochii din cap, ca sa asezi materialu cat mai realistic pe ficare reper... si clientu nu-ti apreciaza munca ca-i habarnist!
Io zic ca-i suficient cat stie randa A u t o c a d u pentru orice client cu pretentii...

Acuma depinde si de client... ca daca-i unu cu bani merita sa-i iei fata cu niste rendere de toata frumusetea! Da daca-i un parlit care vrea mobila cat mai ieftina, parca nici n-ai pune mana pe mouse! NU?

Daca vreti sa mai discutam pe tema asta, cu cea mai mare placere... da parca ma strange de gat discutia pe un forum public, stiti voi ce si cum  ;) (ma refer la baietii in negru)

p.s. Angajatule cum sta treaba? Hai ca poate gasesc calculatoru lu nevasta liber intr-o seara si mai vorbim...

#1022
danonino222

danonino222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2006
Salut,


ati folosit cumva systemul de usi pliante Aventos de la Blum , varinata  rame de aluminiu late?(mecanism ridicare 20F2500/set brate telescopice20F3500)  ? Ma intereseaza in special cum se da gaura cu freza in rama de aluminiu pentru balamaua 70T5550.TL  si daca sunt pareri pro/contra folosirii unui asemenea mecanism.
de asemenea , ar fi util de stiut  daca exista si alternative de la alti producatori.

Multumesc, Danonino

#1023
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
gaura cu freza in rama de aluminiu???
nu stiu modelul e drept....dar nu e ca la restul usilor cu profil de aluminiu? o balama speciala care vine montata in canalul profilului?

#1024
danonino222

danonino222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2006
Attached File  EP_096_AVENTOS_SENAL_AOF_V2.pdf   1.24MB   847 downloadsSalut,

Gaura practicata e similara cu cea pentru usile de pal-vezi pag 15 din documentatie. In acets moment stiu ca pot fi aduse la comanda de Darel. Stiu si balamalele speciale de la Hafele care se introduc in santiul special din profil, dar inacest caz trebuie frezat profilul.
Danonino

#1025
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Nu vreau sa fac pe desteptul dar daca te uiti atent....nici acolo nu e frezat in aluminiu....
E in ultimele imagini un detaliu cu profil de aluminiu si e balamaua bagata in canalul ei....iar in imaginile de inceput unde cred ca te refereai tu ....daca privesti atent usa o sa vezi ca e facuta din rama de pal iar de jur imprejur are un profil de aluminiu ca si bordura.....deci frezarea e facuta tot in pal....in dulcele stil clasic :)

#1026
irrational

irrational

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.11.2006

 Berti, on Nov 13 2006, 22:43, said:

Ma baieti, cand doi oameni zic ca esti beat, e bine sa mergi la culcare!   :console: Asa ca n-am sa va contrazic prea mult...

Da' totusi eu imi sustin parerea... sunt pergect de acord cu angajatul, ca putin clienti isi dau seama dupa vederi ce si cum e cu mobila, da totusi sa te apuci sa le faci randari in 3 D max parca e prea mult! Te apuci si freci G i z m o ala de-ti sar ochii din cap, ca sa asezi materialu cat mai realistic pe ficare reper... si clientu nu-ti apreciaza munca ca-i habarnist!
Io zic ca-i suficient cat stie randa A u t o c a d u pentru orice client cu pretentii...

Acuma depinde si de client... ca daca-i unu cu bani merita sa-i iei fata cu niste rendere de toata frumusetea! Da daca-i un parlit care vrea mobila cat mai ieftina, parca nici n-ai pune mana pe mouse! NU?

Daca vreti sa mai discutam pe tema asta, cu cea mai mare placere... da parca ma strange de gat discutia pe un forum public, stiti voi ce si cum  ;) (ma refer la baietii in negru)

p.s. Angajatule cum sta treaba? Hai ca poate gasesc calculatoru lu nevasta liber intr-o seara si mai vorbim...


Ar fi mai multe aspecte aici, in primul rand, realizarea 3D in acad e de multe ori benefica, mai ales la mobile cu o structura mai complicata pentru ca te poti autoverifica, de fapt constructia 3D (sau cu solide) in acad e asemanatoare cu montarea propriuzisa a mobilei, asa ca daca tot ai realizat mobila in 3D poti sa mai faci un mic efort si sa o mapezi cu textura. La corpuri simple, evident ca nu se justifica acest efort. Cat privete 3d studio, nu am lucrat suficient de mult cu el ca sa imi dau seama de cantitatea de efort necesara unei randari ca lumea. Exista clienti foarte reticienti si in cazul acestora poate fi o solutie foarta buna o prezentare in 3D. Exista si riscul ca o randare facuta prost sa "sperie" clientul. Sunt si eu de acord cu Berti ca e suficient acadul chiar si pentru clienti mai exisgenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate