Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#73
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Au timp berechet (si domnul si psihiatrul) sa dezvolte o lunga prietenie.

#74
karkalaci

karkalaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2009

View PostFishhh, on 2nd July 2009, 23:34, said:

Inveti : DEX-ul+DOOM2+Gramatica limbii romane+Economie de clasa a 10

Eu trec a 10-a şi vreau să ajung la drept \:D/


fals,.. nu iti umple capul cu DEX si DOOM2 [daca ai timp de asa ceva de ce nu, dar ce certitudine ai ca vei retine ad`literam tot?!]
economia de clasa a11a si gramatica limbii romane sunt materiile de baza
sugerez ca economia sa o invatati foarte bine, pt ca desi sunt  40 de subiecte de economie, totusi sunt mai usoare subiectele de economie decat cele de gramatica .

[eu vorbesc acum in calitate de student anu I 2009-2010 Univ.Buc.,Facultatea de Drept]

legat de pregatire, in cazu gramaticii meditatia este absolut necesara pentru ca profesorul iti poate explica anumite situatii exceptionale pe care culegerile de specialitate le trateaza superficial

deasemenea recomand lucrarea testelor de la admitere din anii anteriori,un suport foarte folositor pentru intelegerea tipurilor de cerinte care vor aparea in cadru examenului

..............................................

legat de faptul ca apar si studenti la taxa cu medie mai mare decat unele persoane ce au intrat la buget cu medie mai mica , este rezultatul completarii acelor formulare de inainte de admitere [sunt 3 casute - la Zi[Buget, Taxa], ID - poti marca una sau doua din aceste optiuni sau toate trei] -astfel ca unii dintre concurenti au ales decat optiunea taxa pentru a fi siguri ca intra[era si o lista care marca ce a ales fiecare candidat din cele 3 casute]--dar deasemenea mai este si cazul celor care sunt la 2 facultati --taxa la drept este mai mica decat cea de la ASE, plus ca este mai usor a te mentine la buget la ASE decat la DREPT

:)

Edited by karkalaci, 27 November 2009 - 01:26.


#75
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
esti intr-o eroare partiala. Dupa cum a spus si SisterRay intr-un mesaj anterior, candidatii cu medii mai mari la taxa decat ultimul de la buget sunt doar cei care mai fac o facultate la buget.

Faptul ca bifezi doar optiunea taxa nu iti aduce niciun avantaj fata de un candidat cu medie mai mare, dar care a bifat si buget.

#76
Luxor_Sims

Luxor_Sims

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2009
a fost chiar linistitor sa citesc toate post-urile despre cum se inseala cei care spun ca se intra doar cu pile, pentru ca in ultimul timp, indiferent cui ii spun la ce dau mi se raspunde "n-ai cum sa intri" si devine frustranta situatia; daca ati putea sa dati mai multe detalii si despre camin si cat de greu v-a fost sa gasiti un loc de munca dupa ce ati terminat, ar fi minunat

#77
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postandy_w, on 21st November 2009, 19:12, said:

Pe forum-uri toti aveti ma tupeu,dar in realitate nu sunteti decat niste constipati .E valabil si pentru ceilalti ratati !

Daca doresti cu adevarat ne putem intalni si in viata de zi cu zi sa iti demonstrez ca nu sunt deloc "constipat".  :eheyebrow:
Dar imi dau seama ca nu meriti deloc efortul asta.
Succes la admitere!

#78
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Lasa-l, bre, ca are suspend. Te certi singur. Cand revinde, daca recidiveaza, ii dau ban.

Spor maxim!

#79
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Acum am vazut ca are suspend. Speram ca nu va reveni.

#80
andreutza22

andreutza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.09.2007
Lasandu-i la o parte pe cei ce inca nu au terminat facultatea,e pe aici cineva care a terminat cu toate examenele si care lucreaza?
Pot sa dea mai multe detalii despre cat de greu sau din contra,cat de usor a fost?

#81
Claudia75

Claudia75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.12.2006
Buna!

As dori sa stiu daca, pe langa examenul de licenta, se mai sustine si lucrarea de diploma? Fusese mai demult pusa in discutie chestiunea renuntarii la aceasta. Stiu ca, la unele facultati, nu se mai sustine. Care e situatia actuala la Facultatea de Drept din Universitatea Bucuresti? Nu am gasit nimic referitor la subiect pe site-ul facultatii.
Multumesc frumos.

Edited by Claudia75, 01 February 2010 - 10:27.


#82
alexandra2112

alexandra2112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2010
Buna tuturor , am intrat pe acest forum pt. ca am nevoie de putin ajutor din partea voastra . Sunt studenta la o facultate particulara din Bucuresti iar anul acesta dau licenta . Mi-am ales o materie de drept iar proful mi-a dat la bibliografie vreo 10 carti din care sa tot citesc . Problema este ca la biblioteca noastra cartile nu se imprumuta acasa si nici macar nu poti sa le faci la xerox acolo. Bineinteles ca pana acum am stat si am citit la biblioteca insa am observat ca pierd foarte mult timp asa si ca mi-ar fi fost mult mai usor daca as fi avut cartile acasa . M-am gandit sa incerc sa fac rost de carti de la Biblioteca Facultatii  de Drept din cadrul Universitatii insa eu ca studenta la o facultate particulara nu am acces la biblioteca voastra . Prin urmare am nevoie de ajutorul unuia dintre voi pentru a avea acces la biblioteca . As vrea sa fac rost macar de jumatate din carti pt. 2-3 zile nu mai mult cat sa fac la xerox ce am nevoie din fiecare carte .
      Daca se ofera cineva sa ma ajute il rog sa imi lase mesaj privat aici pentru a vorbi mai multe. V-as ramane recunoscatoare si pt. ca imi dau seama ca este putin cam greu sa aveti incredere intr-o persoana necunoscuta pot lasa la schimb un obiect drept garantie ca nu fug cu cartile sau ceva de genul :nonobad: . In orice caz vorbim mai multe atata timp cat se ofera cineva:p.  ms :kisstogether:

Edited by alexandra2112, 06 February 2010 - 11:57.


#83
Izabela10

Izabela10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2010
Eu sunt la liceu la profil de matematica-informatica si nu fac latina deloc. Va fi o problema pentru admiterea la facultatea de drept?

#84
kraus

kraus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.09.2009

View PostIzabela10, on 6th February 2010, 21:03, said:

Eu sunt la liceu la profil de matematica-informatica si nu fac latina deloc. Va fi o problema pentru admiterea la facultatea de drept?

Nu. Admiterea constă într-un examen scris din Gramatică si Economie. Singura conditie e să promovezi examenul de Bacalaureat, în rest nu contează nimic din ce are legătură cu liceul.
Iar după, o să te întâlnesti cu destul de multe expresii în latină, dar nu vei avea de suferit că n-ai făcut în liceu. Eu am făcut în liceu si nu mi s-a părut vreun mare avantaj.

Edited by kraus, 08 February 2010 - 03:08.


#85
ladyA

ladyA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2010
kraus ...sa inteleg ca esti student/a la UB la drept.imi poti lasa o adresa de la mail .as vrea sa stiu mai multe detalii despre admitere so restu

#86
mr304

mr304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.12.2009
Imi puteti spune daca acestea sunt cartiile de la bibliografia de admitere la Facultatea de Drept? Daca nu sunt acestea va rog sa imi dati un pm cu linkurile unde le pot gasi pe net.\Va rog mult.

Attached Files



#87
icecriss

icecriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.09.2008

View Postmr304, on 17th February 2010, 21:17, said:

Imi puteti spune daca acestea sunt cartiile de la bibliografia de admitere la Facultatea de Drept? Daca nu sunt acestea va rog sa imi dati un pm cu linkurile unde le pot gasi pe net.\Va rog mult.

Astea sunt.

#88
ZeeKo

ZeeKo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.09.2006
Va salut dragii mei colegi de suferinta de la Drept si va salut din dreptul belgian in care ma scufund zilnic.
Va salut si din calitatea de student cu anul inghetat la Drept la UB pentru ca, da, si eu am dat admiterea si am luat-o, dar am preferat sa vad si eu cum e pe meleaguri mai exotice si va zic doar ca... impartim acelasi chin. Poate voi mai mult, dar din pozitia mea, eu zic ca il impartim pe acelasi. Am vorbit cu mai multi colegi care au intrat la drept si am facut o comparatie (care, in mod normal, n-ar trebui facuta) sa vad cu ce se mananca dreptul pe care l-as fi facut in RO si dreptul pe care il fac aici. Concluziile sunt pe atat de socante, pe atat de interesante, dar... in mod normal era de asteptat.

Sper ca ati avut o sesiune buna si... enjoy your 2nd term. Mai sunt 3-4 luni si o luam de la capat :-D

#89
kraus

kraus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.09.2009

View Postmr304, on 17th February 2010, 21:17, said:

Imi puteti spune daca acestea sunt cartiile de la bibliografia de admitere la Facultatea de Drept? Daca nu sunt acestea va rog sa imi dati un pm cu linkurile unde le pot gasi pe net.\Va rog mult.

Le poți comanda de aici:
http://www.librarie....o...83-Paul-Tă
http://www.librarie....lul-superior-al

Succes!

#90
mr304

mr304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.12.2009
Multumesc!!! :worthy:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate