Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#1639
pim_iulian

pim_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.03.2008

View Postfrantzz, on 11th July 2009, 09:34, said:

Am asa un mik filling ca unul din ei il folosea. Cel care a luat mai multe zile de inchisoare cu suspendare. E suspect ca unul sa ia 20 de zile si unul cateva luni.  Varianta mea : 2 mashini , cel din fatza s-a crezut bazat , sau a  crezut ca poate negocia cu ei precum cu ai nostrii sau bulgarii , si-a pus detectorul , i-a turnat politia autostrazii ( care apropo sunt destul de deshi si activi, fara a te deranja daca iti vezi de drum ok -centuri , telefon , lumini si bineinteles detector) , i-a oprit si cel de-al doilea s-a ales cu o perchezitie ad-hoc. Asa ca ...  cel mai bine aks cu el si ramane in folosinta investitia cea mai buna : statia de emisie-receptie.   Drum intins !

Apropo de acest lucru. Esti convins ca statiile de emisie receptie sunt legale in Bulgaria si Grecia? daca stie cineva ceva in acest sens va rog sa ne spuneti
Eu o folosesc de ceva vreme in tara si as putea spune chiar cu succes devreme ce nu am am mai luat niciun radar  :coolspeak: ; conduc destul de mult cca 7000 km pe luna si a devenit absolut necesara.
pe de alta parte nu stiu cat de utila va fi daca nu sunt si alti conationali cu astfel de aparate, in afara de TIR-isti.
cel care mi-a montat statia in Focsani mi-a povestit ca in Europa sunt situatii cand politia verifica statiile (le masoara W) si daca depasesc o anumita valoare le gauresc cu bormasina. Chiar mi-a aratat cateva statii deterioarate de politie pe care incerca sa le mai repare.
Si ar mai fi ceva: mi-e teama ca antena fiind fff mare (2m) va atrage atentia si mai tare politistilor bulgari, care pot inventa orice si sunt patit in acest sens. Am 3 drumuri de Grecia din care 2 de Thassos si de fiecare data am cotizat de la 10 la 50 E. Numai in acest an am facut 2 drumuri de Bansko la ski si nu am mai cotizat deloc, insa poate doar ca am fost norocos. De fiecare data am fost pe Sofia, insa anul asta as vrea sa incerc varianta Ruse-Razgrad-Targovishte-Sliven-Elhovo-Yambol-Topolovgrad-Svilengrad samd pana la Keramoti.
De plecat plecam pe 28/29 Aug din Buc.

#1640
lifturica

lifturica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.05.2009

View Postlibelula222000, on 10th July 2009, 09:31, said:

a mers cineva pe traseul varna-burgas-elhovo-topolovgrad-harmanli si de aici drumul normal spre ormenio -keramoti?  ma intereseaza partea din bulgaria daca a fost tranzitata de cineva pe aces traseu, sau macar pe o parte din el sa-mi spuna cum este calitatea asfaltului...mersi
Da..partea din Bulgaria am parcurs-o noi anul trecut, ptr ca am intrat in Bulgaria pe la Vama Veche (noi suntem din Tulcea) si drumul este foarte prost.

#1641
spinny

spinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2008

View Postpim_iulian, on 15th July 2009, 10:56, said:

Apropo de acest lucru. Esti convins ca statiile de emisie receptie sunt legale in Bulgaria si Grecia? daca stie cineva ceva in acest sens va rog sa ne spuneti
Eu o folosesc de ceva vreme in tara si as putea spune chiar cu succes devreme ce nu am am mai luat niciun radar  :coolspeak: ; conduc destul de mult cca 7000 km pe luna si a devenit absolut necesara.
pe de alta parte nu stiu cat de utila va fi daca nu sunt si alti conationali cu astfel de aparate, in afara de TIR-isti.
cel care mi-a montat statia in Focsani mi-a povestit ca in Europa sunt situatii cand politia verifica statiile (le masoara W) si daca depasesc o anumita valoare le gauresc cu bormasina. Chiar mi-a aratat cateva statii deterioarate de politie pe care incerca sa le mai repare.
Si ar mai fi ceva: mi-e teama ca antena fiind fff mare (2m) va atrage atentia si mai tare politistilor bulgari, care pot inventa orice si sunt patit in acest sens. Am 3 drumuri de Grecia din care 2 de Thassos si de fiecare data am cotizat de la 10 la 50 E. Numai in acest an am facut 2 drumuri de Bansko la ski si nu am mai cotizat deloc, insa poate doar ca am fost norocos. De fiecare data am fost pe Sofia, insa anul asta as vrea sa incerc varianta Ruse-Razgrad-Targovishte-Sliven-Elhovo-Yambol-Topolovgrad-Svilengrad samd pana la Keramoti.
De plecat plecam pe 28/29 Aug din Buc.

Sunt legate, atat timp cat sunt in banda libera 446MHz nu aveti probleme. In general nu trebuie sa depaseasca 0.5-1W. Cele care le folosesc tiristii sunt altceva, dar si alea sunt legale.

Edited by spinny, 15 July 2009 - 11:25.


#1642
Pigu2007

Pigu2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.06.2009

View PostPigu2007, on 12th July 2009, 22:03, said:

Pentru toti cei care au mai fost in Thassos: merita sa ne facem aprovizionarea cu bere, sucuri, apa din Romania sau din supermarketuri de pe drum (in vama sau in Grecia pe continent)? Din ce am citit pe forum preturile sunt ceva mai mari decat la noi, chiar si la magazine.

Nimenea................

Si inca ceva: Cum e mai indicat, sa trecem Bulgaria noaptea (mult mai putina politie, dar posibili hoti si etc), sau ziua (politie muuulta )  ??????

Edited by Pigu2007, 15 July 2009 - 11:31.


#1643
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

View PostPigu2007, on 12th July 2009, 22:03, said:

Pentru toti cei care au mai fost in Thassos: merita sa ne facem aprovizionarea cu bere, sucuri, apa din Romania sau din supermarketuri de pe drum (in vama sau in Grecia pe continent)? Din ce am citit pe forum preturile sunt ceva mai mari decat la noi, chiar si la magazine.

Dece ar merita? In Thassos exista mai multe supermarketuri mari(Lidl, etc) cit si nenumarate din alea mici (buticuri).Gasesti atit apa plata cit si apa minerala (soda water), bere din belsug (Amstel, Mythos, etc), pepsi, cola, sucuri la cutii si pet.Nu mi sa parut ca ar fi cu mult mai scumpe decit la noi.La apa plata preturile pot fi intre 0,30-0,80 E/1,5l, bere intre 0,45-0,90 Euro/0,5l, pepsi/cola 1,20-1,50Euro/1,5l.Preturile pot varia in functie de supermarket sau perioada.La terase sau pe plaja sint mai scumpe ( 1 bere de 0,5l/2Euro) insa nu chiar ca la mamaia.

View PostPigu2007, on 15th July 2009, 12:27, said:

Si inca ceva: Cum e mai indicat, sa trecem Bulgaria noaptea (mult mai putina politie, dar posibili hoti si etc), sau ziua (politie muuulta )  ??????

Intrebare la Radio Erevan:
- Cand e mai bine sa traversez Bulgaria ? Noaptea sau ziua ?
- Nu conteaza cand, atata vreme cat aveti bani cash, preferabil euro.

Edited by primuministru, 15 July 2009 - 11:54.


#1644
spinny

spinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2008

View Postprimuministru, on 15th July 2009, 12:52, said:

Intrebare la Radio Erevan:
- Cand e mai bine sa traversez Bulgaria ? Noaptea sau ziua ?
- Nu conteaza cand, atata vreme cat aveti bani cash, preferabil euro.

:) Asta e gluma facut de CatalinS.....parca :)

Edited by spinny, 15 July 2009 - 11:53.


#1645
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

View Postspinny, on 15th July 2009, 12:53, said:

:) Asta e gluma facut de CatalinS.....parca :)

Da, asa e.M-a scutit de multe comentarii inutile.

#1646
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Ma bucur ca a prins ideea...  :P

#1647
Pigu2007

Pigu2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.06.2009

View PostCatalin S., on 15th July 2009, 13:19, said:

Ma bucur ca a prins ideea...  :P

Nu prea am prin ideea..... Daca noaptea sunt 4-5 echipaje in medie, iar ziua 20-30 echipaje de politie are vre-o logica ce s-a spus mai sus????

#1648
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View PostPigu2007, on 15th July 2009, 12:27, said:

Nimenea................

Si inca ceva: Cum e mai indicat, sa trecem Bulgaria noaptea (mult mai putina politie, dar posibili hoti si etc), sau ziua (politie muuulta )  ??????

Nu stiu daca politia ar trebui sa fie criteriul de evaluare... noi am mers pe zi si la dus si la intors si nu am prins foarte multe echipaje... om fi fost norocosi? mie mi s-ar parea un pic incomod sa trecem bulgaria noaptea, totul fiind asa de pustiu si in plus orientarea e mai grea noaptea - parere personala - insa pe varianta sofia cred ca m-as incumeta. Drumurile sunt intinse, bunisoare si daca mergi cat de cat regulamentar nu ai de ce sa iti faci probleme.

@primuministru - exista LIDL in Thassos? curios, l-am gasit doar pe cel de la Keramoti...

Edited by elena_j, 15 July 2009 - 13:19.


#1649
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Unii au mers ziua (echipaje multe) si nu au fost opriti iar altii au mers noaptea (echipaje putine) dar au fost opriti. Deci nu e o regula. Eu iti spun ce-am citit pe aici in ultimile 2-3 luni.

#1650
pim_iulian

pim_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.03.2008

View Postspinny, on 15th July 2009, 12:24, said:

Sunt legate, atat timp cat sunt in banda libera 446MHz nu aveti probleme. In general nu trebuie sa depaseasca 0.5-1W. Cele care le folosesc tiristii sunt altceva, dar si alea sunt legale.

m-am linistit un pic...insa eu nu ma refeream la walkie-talkie; am folosit si asa ceva in trecut cand am mers 2 masini si au fost destul de utile.
pe statia mea scrie ca scoate 4W desi in realitate am inteles ca ar fi vreo 10W. De aici ingrijorarea mea, pentru ca am inteles ca nu e mare lucru sa masori; pun un cleste pe antena cu un aparat de masurat si iti spun imediat cat scoate.
una peste alta, vom vedea cum o fi... numai "colegi" de trafic sa am cu statii, chiar si TIR-isti ca o informatie nu strica niciodata :D
canalul 22 am inteles ca e folosit peste tot in Europa de soferii romani...."prietenii stiu de ce!"




View Postlifturica, on 15th July 2009, 12:21, said:

Da..partea din Bulgaria am parcurs-o noi anul trecut, ptr ca am intrat in Bulgaria pe la Vama Veche (noi suntem din Tulcea) si drumul este foarte prost.

nu inteleg exact care parte a drumului a fost proasta, poti sa detaliezi un pic sa ne lamurim si noi?
banuiesc ca pana la Burgas a fost destul de bun, insa mai departe?...
si din cate am vazut nici nu trebuie sa treci prin Harmanli. se poate ajunge direct Topolovgrad - apropiere Svilengrad pe 55

Asta ar fi traseul pe care as dori sa il urmez:
Ruse-Byala-Veliko Tarnovo-apoi pe 53 Elena-Sliven-Yambol (Jambol pe anumit harti)-Elhovo-Topolovgrad-Svilengrad
distanta: 384,8 km, durata: 7:04 h, care par rezonabile conform
http://route2.tiscov...vialon2=2631554

eu am folosit orientativ de multe ori aceasta harta electronica care mie personal mi-a dat informatii extrem de corecte legate mai ales de durata chiar si in RO (parca ar sti conditia reala a drumurilor, si ma refer chiar si la cele mai putin importante)
avantajele ar fi ca astfel se ocoleste Shipka si zona Nova Zagora cu acel drum inchis.
pentru mine e doar o varianta pe harta, daca cineva are idee de cat de fezabila e aceasta ruta...

PLEASE HAVE COMMENTS

#1651
gina50

gina50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 29.03.2009

View Postboz1, on 13th July 2009, 10:17, said:

ce stiti de scaunul pentru copii in grecia? daca am centuri de siguranta in spate si poarta centura mai trebuie scaun? copilul are 3 ani si o luna.va rog sa-mi spuna si mie cineva, plec vineri noapte.
Din cite stiu eu in Grecia este obligatoriu .Si noi avem copil tot de 3 ani si punem scaun .Chiar daca la un moment dat tii copilul in brate , ca mai trebuie si el miscat ca transpira sa fie scaunul acolo sa il vada politistul .Un copil asa mic nu sta comod cu centura si nici nu e f. sigur ca nu il jeneaza la orice oprire mai brusca .Cred ca ati citit ce au patit conationalii nostrii de curind in Grecia .Este cu o pagina sau 2 in urma .Cititi ca este interesant mai ales ca stirea a aparut si la PRO TV. Se gasesc scaune si la 150 ron .Vacanta placuta . :D

#1652
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astazi am primit prin curier de la firma de leasing imputernicirea pentru a iesi cu masina din tara(voi merge in bulgaria si grecia) . Pina aici toate bune dar aceasta imputernicire este doar in limba romana .
Nu ar fi trebuit sa fie si in engleza ?
Credeti ca ar trebui sa merg sa o traduc si sa o legalizez sau este OK asa ?
Ma gindesc ca probleme , daca ar fi , voi avea cu vamesii greci

#1653
lifturica

lifturica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.05.2009
nu inteleg exact care parte a drumului a fost proasta, poti sa detaliezi un pic sa ne lamurim si noi?
banuiesc ca pana la Burgas a fost destul de bun, insa mai departe?...
si din cate am vazut nici nu trebuie sa treci prin Harmanli. se poate ajunge direct Topolovgrad - apropiere Svilengrad pe 55

Asta ar fi traseul pe care as dori sa il urmez:
Ruse-Byala-Veliko Tarnovo-apoi pe 53 Elena-Sliven-Yambol (Jambol pe anumit harti)-Elhovo-Topolovgrad-Svilengrad
distanta: 384,8 km, durata: 7:04 h, care par rezonabile conform
[url="http://route2.tiscover.com/route/route1.as...vialon2=2631554"]http://route2.tiscover.com/route/route1.as...vialon2=2631554[/url]

eu am folosit orientativ de multe ori aceasta harta electronica care mie personal mi-a dat informatii extrem de corecte legate mai ales de durata chiar si in RO (parca ar sti conditia reala a drumurilor, si ma refer chiar si la cele mai putin importante)
avantajele ar fi ca astfel se ocoleste Shipka si zona Nova Zagora cu acel drum inchis.
pentru mine e doar o varianta pe harta, daca cineva are idee de cat de fezabila e aceasta ruta...

PLEASE HAVE COMMENTS
[/quote]
Am intrat in Bulgaria pe la Vama Veche.Traseul Vama Veche-Varna-Burgas a fost destul de uman,genul de drumuri care sunt si la noi in tara(mai bune sau mai putin bune).In schimb erau foarte multe indicatoare rutiere si foarte multe restrictii de viteza.Am continuat pe 79 Sredets-Bolyarovo-Elhovo(drum cu gropi si multe indicatoare)-Topolovgrad-Svilengrad.Am traversat Bulgaria noaptea(la ora 23,30 am intrat in Bulgaria).

#1654
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Intrebare la Radio Erevan:
- Cand e mai bine sa traversez Bulgaria ? Noaptea sau ziua ?
- Nu conteaza cand, atata vreme cat aveti bani cash, preferabil euro cat sunteti in avion.

Edited by johnny bravo, 15 July 2009 - 17:28.


#1655
dandanut

dandanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.08.2008
[quote name='paunas' date='15th July 2009, 17:54' post='6783594']
Astazi am primit prin curier de la firma de leasing imputernicirea pentru a iesi cu masina din tara(voi merge in bulgaria si grecia) . Pina aici toate bune dar aceasta imputernicire este doar in limba romana .
Nu ar fi trebuit sa fie si in engleza ?

Am avut si eu anul trecut imputernicire in ambele limbi, dar nu m-a intrebat nimeni de ea la nici o vama.

#1656
Volvo_Freak

Volvo_Freak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 14.10.2005

View Postcopjob2000, on 15th July 2009, 02:05, said:

25 Iulie dimineață pe la 7.
București-Veliko Tărnovo-Sofia.... și mai departe...până unde mă opresc pentru o noapte, în Pernik, Blagoevgrad sau Kiustendil!


De ce o luati prin Veliko Tarnovo si nu mergeti prin Pleven ? Pernik mi se pare totusi prea devreme sa va opriti pentru a innopta. Bucuresti - Pernik sunt vreo 425 km.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate