Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Cum se montează folia acoperișului

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.216
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmanole_77, on 15 februarie 2024 - 20:30, said:

aparent, pana voi termina casa voi sti mai mult decat inginerii care au construit sute de blocuri.

Doar aparent. Posted Image Si ei stiu, doar ca este mai greu si mai scump sa faci cum trebuie. Posted Image

#20
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 08.10.2023
normal ca nu o sa stiu cat un inginer Posted Image
problema este ca nu pun in practica tot ce au invatat (evident, unii dintre ei, intotdeauna generalizarile sunt gresite)

#21
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Si ce folie ar trebui sa alegem de exemplu pt un acoperis acoperit cu tigla de ceramica  cu pod ventilat?

#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.216
  • Înscris: 06.10.2019

View PostJustMona, on 15 martie 2024 - 11:33, said:

Si ce folie ar trebui sa alegem de exemplu pt un acoperis acoperit cu tigla de ceramica  cu pod ventilat?

La tigla este mai putin important deoarece tigla are avantajul unei foarte bune aerisiri (comparativ cu tabla ). Daca vrei sa mergi pe o marca "consacrata", poti sa alegi dintre Delta ( Dorken ), si Tyvek ( DuPont ). Din ce am vazut eu pana acum, mi se pare ca cel mai bine s-a comportat in timp Delta Maxx.

Mai important decat folia folosita este sa asiguri o ventilare naturala a spatiului de sub invelitoare. Asta inseamna sa folosesti o sipca mai groasa ( macar pentru sipcile verticale ), sa folosesti suficiente tigle de ventilare ( raportat la suprafata si forma acoperisului tau ), si la streasina elemente de protectie si ventilare ( sunt niste benzi din "plastic" perforate, care permit trecerea aerului dar nu permit intrarea pasarilor sub invelitoare ). Deasemenea, daca ai coame inclinate, sa folosesti banda de ventilare.

#23
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Pentru a nu mai deschide alt topic scriu aici. O intrebare legata insa de folia bariera de vapori: am inchis un balcon cu OSB de 15 mm , pe afara l-am placat cu polistiren de 15 cm, pe interior vin cu vata bazaltica de 10 intre popi, apoi OSB de 12 mm, peste care rigips.
Intrebarea este  : folia anti vapori sa o pun intre vata si OSB sau intre OSB si rigips?
Avand in vedere ca aici voi mai usca si rufe, este necesar sa suplimentez cumva folia anti vapori?
Multumesc!

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.216
  • Înscris: 06.10.2019
Intre OSB si rigips, si o sigilezi foarte bine peste tot ( exista niste "silicoane" speciale pentru acest lucru - Ex. Delta Tixx ).

Editat de razvan-softpedia, 20 martie 2024 - 21:50.


#25
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 26.08.2006
Deci se recomanda după rigips... Mulțumesc mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate