Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cum se montează folia acoperișului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmanole_77, on 15 februarie 2024 - 20:30, said:

aparent, pana voi termina casa voi sti mai mult decat inginerii care au construit sute de blocuri.

Doar aparent. Posted Image Si ei stiu, doar ca este mai greu si mai scump sa faci cum trebuie. Posted Image

#20
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
normal ca nu o sa stiu cat un inginer Posted Image
problema este ca nu pun in practica tot ce au invatat (evident, unii dintre ei, intotdeauna generalizarile sunt gresite)

#21
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Si ce folie ar trebui sa alegem de exemplu pt un acoperis acoperit cu tigla de ceramica  cu pod ventilat?

#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostJustMona, on 15 martie 2024 - 11:33, said:

Si ce folie ar trebui sa alegem de exemplu pt un acoperis acoperit cu tigla de ceramica  cu pod ventilat?

La tigla este mai putin important deoarece tigla are avantajul unei foarte bune aerisiri (comparativ cu tabla ). Daca vrei sa mergi pe o marca "consacrata", poti sa alegi dintre Delta ( Dorken ), si Tyvek ( DuPont ). Din ce am vazut eu pana acum, mi se pare ca cel mai bine s-a comportat in timp Delta Maxx.

Mai important decat folia folosita este sa asiguri o ventilare naturala a spatiului de sub invelitoare. Asta inseamna sa folosesti o sipca mai groasa ( macar pentru sipcile verticale ), sa folosesti suficiente tigle de ventilare ( raportat la suprafata si forma acoperisului tau ), si la streasina elemente de protectie si ventilare ( sunt niste benzi din "plastic" perforate, care permit trecerea aerului dar nu permit intrarea pasarilor sub invelitoare ). Deasemenea, daca ai coame inclinate, sa folosesti banda de ventilare.

#23
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Pentru a nu mai deschide alt topic scriu aici. O intrebare legata insa de folia bariera de vapori: am inchis un balcon cu OSB de 15 mm , pe afara l-am placat cu polistiren de 15 cm, pe interior vin cu vata bazaltica de 10 intre popi, apoi OSB de 12 mm, peste care rigips.
Intrebarea este  : folia anti vapori sa o pun intre vata si OSB sau intre OSB si rigips?
Avand in vedere ca aici voi mai usca si rufe, este necesar sa suplimentez cumva folia anti vapori?
Multumesc!

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Intre OSB si rigips, si o sigilezi foarte bine peste tot ( exista niste "silicoane" speciale pentru acest lucru - Ex. Delta Tixx ).

Edited by razvan-softpedia, 20 March 2024 - 21:50.


#25
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Deci se recomanda după rigips... Mulțumesc mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate