Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum se montează folia acoperișului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Când se pun lemnele care țin țigla pe casă, se bat peste folia aceea neagra.
Întrebările mele sunt:
1. Dacă trece cuiul prin folie, nu se va infiltra apa pe lângă cui ?
2. Ce rost are folia, întrucât țigla protejează deja de ploaie...
Mulțumesc frumos

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Folia are rol de anticondens, dar e buna si in cazul in care se sparge vreo tigla sau iti baga viscolul zapada pe sub  tigle.

Edited by DanyHiker, 10 February 2024 - 19:13.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
La pct 1 ai raspuns singur: întrucât țigla protejează deja de ploaie
La pct. 2: https://roofart.ro/2...ei-anticondens/

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Tu despre care lemne vorbesti?

1. folia anticondens se pune pe astereala. daca nu ai astereala atunci se pune pe capriori
2. peste folia anticondens se pun sipcile si contrasipcile de care se fixeaza tigla
3. contrasipcile se fixeaza cu ajutorul cuielor care evident patrund prin folie. Tocmai pentru a evita infiltratiile, pe spatele contrasipcilor se pune o banda caucuicata.
4. folia nu e acolo sa protejeze de ploaie. pentru asta e acoperisul. Rolul ei e permite circulatia vaporilor de apa din interior spre exterior si de a impedica eventualele picaturi de apa care mai trec printre tigle sa ajunga in casa.

vezi aici mai multe: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WChHAjUX5Gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postbogdan_o, on 10 februarie 2024 - 19:38, said:

Tu despre care lemne vorbesti?
SIPCA CAROIAJ - Rigla pt. acoperis

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Apa pe folie ajunge din condens. Dacă ai tigla ( ceramica/beton) mai pot ajunge cantități mici de apa pe folie în timpul furtunilor cu ploaie sau viscolului. În toate cazurile cantitatea de apa e mica și în zona gaurita folia fiind presata cu sipca, nu ajunge apa acolo. În timp, poate putrezi sipca verticala. Dacă vrei o treaba de calitate, exista banda etanșare sipca, se pune sub șepcile verticale.


#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Poststefan0011, on 10 februarie 2024 - 20:42, said:

Dacă vrei o treaba de calitate, exista banda etanșare sipca, se pune sub șepcile verticale.

Banda aia este o vrajeala de marketing, scumpa, si fara vre-un rol benenefic in situatia de mai sus. Daca sipcile verticale sunt batute asa cum trebuie ( pe mijlocul capriorului ), nu ai nevoie de nici o banda, ca nu va intra nici un fel de apa ( in conditii normale ) . Apa poate sa intre doar in cazul in care vine o ploaie mai puternica, sau de durata ceva mai mare, si te prinde pe casa doar cu folia anticondens ( fara invelitoare ).

View Postcristel81, on 10 februarie 2024 - 18:44, said:

Când se pun lemnele care țin țigla pe casă, se bat peste folia aceea neagra.
Întrebările mele sunt:
1. Dacă trece cuiul prin folie, nu se va infiltra apa pe lângă cui ?
2. Ce rost are folia, întrucât țigla protejează deja de ploaie...
Mulțumesc frumos

In cazul tau ( invelitoare din tigla ), folia aia te va ajuta:
- in cazul in care iti vor crapa din tigle ( pana acum nu cred ca am vazut vre-un acoperis care sa nu aiba macar o tigla crapata ), sau
- in cazul unui montaj deficitar ( in cazul tiglelor, una dintre cele mai dese erori este suprapunerea insuficienta a tiglelor ).

View Postbogdan_o, on 10 februarie 2024 - 19:38, said:

Rolul ei e permite circulatia vaporilor de apa din interior spre exterior ....

Teoretic asa este, practic am observat ca lucrurile nu prea stau chiar asa. Iarna, daca bariera de vapori nu este bine instalata ( sau nu este instalata deloc ), o mare parte din vaporii de apa nici macar nu apuca sa ajunga la folia anticondens. Pur si simplu condenseaza in termoizolatie. Fenomenul se poate vedea foarte bine cand termoizolatia este realizata cu vata, iar aceasta dupa cativa ani are urme de mucegai.

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Uite cateva poze referitoare la postarea mea de mai sus.

#9
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
E grav ce văd acolo, mult mucegai și putreziciuni!Posted image
Am tablă pe casă din 1975 fără folia lu pește prăjit, iar astereala e intactă!
Dacă e să fac o casă nouă o învelesc cu tablă dublu fălțuită cum am deja de 50 de ani și fără folie!Posted image

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsan-62, on 11 februarie 2024 - 11:37, said:

E grav ce văd acolo, mult mucegai și putreziciuni!Posted Image
Am tablă pe casă din 1975 fără folia lu pește prăjit, iar astereala e intactă!
Dacă e să fac o casă nouă o învelesc cu tablă dublu fălțuită cum am deja de 50 de ani și fără folie!Posted Image

Banuiesc ca nu aveti mansarda, si ca podul are spatii de aerisire ( ventilatie ). Posted Image  Daca este asa, discutam de o situatie total diferita. Dpmdv, in cazul in care ati avea mansarda, tabla faltuita ( ca acum 50 de ani Posted Image  ), nu ar fi cea mai buna varianta. Lipsa ventilatiei conduce la aparitia mucegaiului, si implicit la deteriorarea structurii acoperisului ( in unele cazuri, si a invelitorii ).

Edited by razvan-softpedia, 11 February 2024 - 11:50.


#11
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Ferească Sfântul, dacă nu aveam teren poate că era cu etaj, dar mansardă nu, podul este ventilat bine!Posted image
Moda asta cu mansardă io n-o văd decât ca o impresie că ieși mai ieftin la construcție, dar în rest numai neajunsuri are!

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsan-62, on 11 februarie 2024 - 12:17, said:

Moda asta cu mansardă io n-o văd decât ca o impresie că ieși mai ieftin la construcție, dar în rest numai neajunsuri are!

In primul rand, nu este doar o impresie, costurile de constructie ale unei mansarde sunt ceva mai mci decat in cazul unui etaj. Posted Image

In al doilea rand, sunt cazuri in care nu se poate obtine autorizatie de constructie pentru casa P + E, dar se poate obtine pentru P + M ( datorita inaltimii constructiei ). Iar cand dai 200-300 euro/mp de teren este mai avantajos sa iti faci casa P+M decat casa P. Posted Image

Ca orice lucru pe lumea asta, si mansarda are atat avantaje, cat si dezavantaje, si fiecare "beneficiar" trebuie sa vada daca i se potriveste situatiei lui.

#13
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 11 februarie 2024 - 12:35, said:

In primul rand, nu este doar o impresie, costurile de constructie ale unei mansarde sunt ceva mai mci decat in cazul unui etaj. Posted Image

N-as fi atat de sigur, economia de materiale la pereti o dai cu varf si indesat la amenajarea unui "pod" locuibil.
Amenajarea unei zone locuibile in zone inclinate de pod din lemn e mai costisitoare decat in spatiile rectangulare cu pereti de zidarie, se face reducere la cantitati de materialele ieftine si adauga mai multe din cele mai scumpe ce tin de structurile din lemn. Ai nevoie de materiale de calitate mai mare sau mai scumpe prin natura lor (ferestre, folii, benzi, toate izolatiile mai de calitate sau mai bune, etc..).
Manopera nu o poti face cu oricine, riscurile sunt mult mai mari, deci costuri in plus pe toate palierele dar nu contest ca exista cazuri particulare.

PS - manopera la mansarde e aceasi cu cea de la casele pe lemn despre care se stie ca au costurile clar mai mari decat la zidarie, in plus ai de la problemele clasice cu instalatiile electrice sau sanitare pe lemn pana la cele de etansare la vapori etc... la final toate se aduna destul de mult daca vrei sa scoti aceasi calitate, asta asa ca idee de ce multe mansarde nu au aceasi calitate a vietii in ele...

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Parerea mea este ca o casa P+E este mai scumpa decat una P+M.

In primul rand gandeste-te ca scap de constructia tavanului care este destul de scumputa, indiferent de varianta aleasa ( placa de beton sau dulapi de lemn ). Acoperisul trebuie facut in ambele cazuri ( etaj sau mansarda ), izolatia la fel, la partea de amenajari interioare nu am auzit sa existe costuri suplimentare ( atat timp cat nu ai o mansarda in 50 de ape ), iar la partea de geamuri treaba este discutabila ( in functie de inaltimea parapetului si/sau panta acoperisului ).

View Postrider_x, on 12 februarie 2024 - 10:12, said:

PS - manopera la mansarde e aceasi cu cea de la casele pe lemn despre care se stie ca au costurile clar mai mari decat la zidarie, in plus ai de la problemele clasice cu instalatiile electrice sau sanitare pe lemn pana la cele de etansare la vapori etc... la final toate se aduna destul de mult daca vrei sa scoti aceasi calitate, asta asa ca idee de ce multe mansarde nu au aceasi calitate a vietii in ele...

Crede-ma ca eu am fost in niste mansarde din care nu iti mai venea sa pleci, atat de bine aratau. Posted Image

#15
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Cand ma gandesc la mansarda ma gandesc la parapeti de 1m. La 2m nu o mai poti numi mansarda in adevaratul sens al cuvantului, poate doar o scapare legislativa, deci nu ma gandesc la ferestre in zonele de parapeti. Prin mansardare inteleg si reducerea amprentei acelui nivel, daca nu apare reducerea amprentei practic e un etaj intreg, doar numele legislativ o numeste diferit din motiv sa se incadreze in limitarile de urbanism - stiam ca se practica la blocurile in zone de case P+2 si mai adauga M dar e nivel retras, adica au doar 2 apartamente mansardate in acoperis pe mijlocul blocului desi pe palier exista 4, ideea mansardei e sa fie un spatiu de locuit in acoperis care sa nu umbreasca vecinii suplimentar fata de nivelele inferioare. Daca se face mansarda cu parapeti inaltati pe la 1,5m deja nivelul nu mai e retras si umbrirea e ca la P+E.

Zic aceste lucru ca sa clarific ca dpmdv nu e corect sa denumim mansarda orice casa are un colt taiat la o camera. Stiu si case mansardate si case care nu sunt mansardate, am vazut cum s-au construit, stiu ce probleme au, stiu ca e mai greu cu mansardele si financiar ca sa iasa bine. Ponderea in care stil se construieste spune multe si nu ma refer estetic, doar financiar si practic in executie. Nici acesti mari economisti denumiti "dezvoltatori imobiliari" nu favorizeaza mansardele din ce observ, dar unde au facut mucegaiul sau alte probleme sunt prezente. Deci nu e ca si cum nu poti iesi mai ieftin... Poti, ieftin si prost. Dar nu e tot una sa faci un pod simplu sau unul locuibil nzeb, fie el inaltat putin. Prin locuibil inteleg ca nu simti ca esti in pod, adica nu simti diferente de temperatura vara-iarna, zgomote, lumina, mucegaiuri fata de parter.

Eu am prins chiar si etaje din care nu iti venea sa pleci, daca ma crezi... cred ca mansardele imi ajung doar in concedii, o zic chiar si unii de pe aici daca vor sa o faca.

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrider_x, on 12 februarie 2024 - 22:35, said:

Cand ma gandesc la mansarda ma gandesc la parapeti de 1m. La 2m nu o mai poti numi mansarda in adevaratul sens al cuvantului, poate doar o scapare legislativa, deci nu ma gandesc la ferestre in zonele de parapeti. Prin mansardare inteleg si reducerea amprentei acelui nivel, daca nu apare reducerea amprentei practic e un etaj intreg, doar numele legislativ o numeste diferit din motiv sa se incadreze in limitarile de urbanism - stiam ca se practica la blocurile in zone de case P+2 si mai adauga M dar e nivel retras, adica au doar 2 apartamente mansardate in acoperis pe mijlocul blocului desi pe palier exista 4, ideea mansardei e sa fie un spatiu de locuit in acoperis care sa nu umbreasca vecinii suplimentar fata de nivelele inferioare. Daca se face mansarda cu parapeti inaltati pe la 1,5m deja nivelul nu mai e retras si umbrirea e ca la P+E.
Zic aceste lucru ca sa clarific ca dpmdv nu e corect sa denumim mansarda orice casa are un colt taiat la o camera.

Dpmdv, atat timp cat o incapere aflata imediat sub invelitoare, nu are tot tavanul paralel cu podeaua, se poate considera ca este la mansarda. Ca are prapetul de 30 cm, de 1m, sau de 2m, este alta discutie.

Referitor la partea cu umbrirea, dupa parerea mea, daca parapetul este de 1,5 m, umbrirea nu are cum sa fie la fel ca la o casa cu pereti de 2,5m - 2,7m, iar acest lucru se vede cel mai bine iarna. Eu mi-am imprejmuit terenul pe care voi construi, si am ramas surprins sa vad cat de mare este umbra pe care o lasa stalpii respectivi. Nu am masurat, dar sigur trecea de 10 -11 m ( drumul de servitute care se vede in stanga are 4m si  am putut sa fac o comparatie ). Am atasat si o poza pentru a se intelege mai bine ce am vrut sa spun.

View Postrider_x, on 12 februarie 2024 - 22:35, said:

Ponderea in care stil se construieste spune multe si nu ma refer estetic, doar financiar si practic in executie. Nici acesti mari economisti denumiti "dezvoltatori imobiliari" nu favorizeaza mansardele din ce observ, dar unde au facut mucegaiul sau alte probleme sunt prezente. Deci nu e ca si cum nu poti iesi mai ieftin... Poti, ieftin si prost. Dar nu e tot una sa faci un pod simplu sau unul locuibil nzeb, fie el inaltat putin. Prin locuibil inteleg ca nu simti ca esti in pod, adica nu simti diferente de temperatura vara-iarna, zgomote, lumina, mucegaiuri fata de parter.

Dpmdv, dezvoltatorii nu favorizeaza mansardele pentru ca:

1. lucreaza cu "echipe" care stiu sa faca de toate, dar in relitate nimic foarte bine, si nu vor sa isi bata capul cu ceva ce i-ar scoate de la punct pe aia. Realizarea corecta a lucrarilor la mansarda cere putin mai multa atentie si seriozitate din partea executantului, iar la capitolul asta respectivele echipe stau tare prost.
2. podul neamenajat este un argument de vanzare ieftin si bun ( le spune cumparatorilor ca acolo isi pot amenaja o mansarda, si astfel face ca proprietatea sa para si mai valoroasa ).

Vezi tu, eu cred ca treaba cu mansarda este la fal ca si cea cu IPAT-ul. Daca alegi materiale proaste, si echipe habarniste, rezultatul poate sa nu fie cel asteptat. Daca alegi produse bune si echipe serioase eu zic ca rezultatul va fi cel asteptat.Posted Image

View Postrider_x, on 12 februarie 2024 - 22:35, said:

Eu am prins chiar si etaje din care nu iti venea sa pleci, daca ma crezi... cred ca mansardele imi ajung doar in concedii, o zic chiar si unii de pe aici daca vor sa o faca.

Te cred. Posted Image Posted Image

Attached Files



#17
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 13 februarie 2024 - 07:14, said:

Vezi tu, eu cred ca treaba cu mansarda este la fal ca si cea cu IPAT-ul. Daca alegi materiale proaste, si echipe habarniste, rezultatul poate sa nu fie cel asteptat. Daca alegi produse bune si echipe serioase eu zic ca rezultatul va fi cel asteptat.Posted Image
Te cred. Posted Image Posted Image

Acelasi lucru am zis si eu dpdv economic.
In ceea ce ii priveste pe dezvoltatori, pe acestia ii intereseaza doar profitul. Restul sunt doar tehnici de manipulare, nu ii cred pentru ca ii cunosc.

Posted Image

#18
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
pana la 1.70 sau 1.80, nu mai tin mintePosted Image , este mansarda. peste este etaj.

nu am studii in domeniu, doar am citit legislatia
aparent, pana voi termina casa voi sti mai mult decat inginerii care au construit sute de blocuri.
mi-ar fi teama sa traiesc in blocurile nou construite

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate