Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Tutela pentru soacra

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#55
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.505
  • Înscris: 28.06.2006

 Tsunamii, on 11 ianuarie 2024 - 11:38, said:


Asa e, dar a scris in testament ca nu-i lasa ei nimic

Chiar si asa, atit timp cit persoana respectiva e mostenitor rezervatar, are partea lui/ei rezervata, de unde si denumirea. Testamentul poate fi atatcat in virtutea acestui lucru.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.009
  • Înscris: 20.10.2015

 undesignus, on 15 ianuarie 2024 - 09:52, said:

Chiar si asa, atit timp cit persoana respectiva e mostenitor rezervatar, are partea lui/ei rezervata, de unde si denumirea. Testamentul poate fi atatcat in virtutea acestui lucru.

Omu', el nu a dorit sa-i lase nimic copilului lui. De ce, nu ma intreba pentru ca a parasit caminul conjugat cand asta mica avea 6 ani, deci exclus sa o urasca cu vreun motiv.
Nevasta lui nu doreste sa-i lase sotiei mele dupa ce moare nimic din ce au strans impreuna, cu toate ca nu au urmasi. So, be it.
SIncer, m-as fi asteptat sa ne spuna ca ne ramane noua apartamentul dupa ce moare ea. Dar nu a dorit asa ceva si nici eu nu am deschis discutia.
Ba mai mult a sarit si la gatul meu, nervoasa ca nu-i dau renuntarea la mostenire mai repede. Promisesem ca ii fac actul la notar, platit de mine, duminica si miercurea urmatoare ea-mi trimite text, ca nu sta ea sa se milogeasca pentru un drept al ei, ca are si alte metode de castig..., penibil.
Ba a incercat sa si ascunda ca are testament. De ce? Nu ma intreba ca nu stiu, asa ca am facut si al 2-lea act la notariat, primul fiind nul pentru ca a ascus faza cu testamentul si pare-se ca, daca exista testament asta trebuie mentionat in renuntarea la mostenire si acceptarea 100% a testamentului.

Daca asta a fost dorinta lor, si dupa parerea mea DOAR ei, sunt in drept moral sa hotarasca ce se intampla cu ce au agonisit ei, noi respectam asta.
Asa ca am renuntat prin act la notar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate