Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CO2 = 95% din atmosfera planetei Marte!?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postmdionis, on 30 martie 2021 - 13:03, said:

nucleul Terrei este inca foarte cald nu pentru ca il incalzeste Soarele ci din cauza radioactivitatii elementelor grele continute.

Da, greseala mea, am amestecat doua chestii diferite.

View Postadip1962, on 31 martie 2021 - 20:19, said:

Tot ii dati cu musk si oameni pe Marte.
Luna nu prezinta interes economic. Marte nu poate fi accesata serios dar se pare ca nu detine metale grele sau rare. Sau voi chiar credeti ca misiunile trimise cauta urme de viata?

Lol, cine face primul cazinou pe Luna, cu panorama pamanteasca, faci pariu ca se imbogateste ? Cati milionari chinezi si americani s-ar sparge in figuri doar ca sa poata sa posteze poze pe instagram sa se dea mari in cercul lor de prieteni. Daca biletul ar fi 50-100.000 de dolari, si in siguranta, cred ca ar fi coada la aeroport.

Si Las Vegas era in mijlocul pustiului. Zi-le oamenilor ca pe Luna se gaseste beutura si femei cu 3 tzatze, si o sa faca poteca.

Cum sa nu poata fi Marte accesata serios? Sunt nu stiu cate rovere deja acolo. E comparabil drumul cu expeditiile peste Atlantic catre America in secolele 16-17, nu se stie daca nu se scufunda corabia, dar nici exclus nu e.

#56
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View Postandreic, on 31 martie 2021 - 21:45, said:



Prezinta interes pentru lansari ulterioare caci are gravitatie mica si poti pleca mai eficient si cu greutati mai mari, combustibil mai mult la tine etc.
Cu conditia sa merite, adica sa iei ceva de acolo, combustibil de ex., produs acolo nu carat de pe Pamant, dar ca sa-l faci acolo trebuie instalatii serioase, nu o teava bagata in sol. Alea trebuie carate pe Luna.  Apoi oprirea si plecarea de acolo inseamna alta cheltuiala importanta de combustibil, atunci si nava ar trebui creata acolo, nu dusa bucata cu bucata, etc, deci vom fi oale si ulcele pana cand ceva in genul asta ar parea fezabil, nu realizabil, macar posibil pe bune.

Nu exista nici un indiciu ca teraformarea ar fi posibila si ca odata incercata va tine.

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postandreic, on 31 martie 2021 - 21:45, said:

Roverele care au tot cercetat planeta au aratat ca a fost activa tectonic, a avut camp magentic, a suferit si schimbari ale sensului campului cum avem si noi pe Pamant samd... toate acestea inregistrate in roca.

TOATE cele enumerate de tine au avut loc la-nceputurile formării planetei, cât încă era caldă de la mă-sa... apoi... fsss!


Prezinta interes pentru lansari ulterioare caci are gravitatie mica si poti pleca mai eficient si cu greutati mai mari, combustibil mai mult la tine etc.

ăăă... și cum duci (economic) combustibilul acolo? nu tot pierzi „bani” mutându-l de pe terra?
din ce știm acum, hai să credem că va veni o zi în care vom face fuziune nucleară controlată, apoi că va veni altă zi în care o vom miniaturiza, apoi  - în a 3-a zi (ca la facerea lumii! :) ) - vom utiliza acea sursă-n zboruri spațiale.

Si sa nu uitam interesul stiintific, pe Luna se pot construi telescoape optice foarte puternice (mari) si cu imagine nealterata de atmosfera.

acu mă faci să râd... :)
ai uitat că avem hubble? hubble care după prima punere-n funcțiune a TĂCUT câteva luni bune - pesemne UIMIT de ce a putut releva lipsa oglindirii atmosferei în oglinzile sale
(oficial fusese o eroare de calibrare a lentilelor - hehe - motivare pt profani!)
ia zi, ce mai ști că a văzut hubble în ultimii ... să zicem... 5 ani?
a! nu știi?
stai liniștit, nu-i vina ta, NOI nu trebe să vedem atât de departe :P



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate