Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

CO2 = 95% din atmosfera planetei Marte!?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
E unitil, e o planeta moarta, fara viitor, se poate trai acolo exclusiv in instalatii si costume. Nu ai cum sa scapi de co2-ul ala... iar plamanii nu functioneaza cand ai peste 10k ppm co2, nu se mai face schimbul de gaze chiar daca prin absurd ca prin magie sau filme sf pui acolo in atmosfera si 20.9% O2...

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa fie o biosfera are nevoie de oxigen, nu de dioxid de carbon, metan, noxe, hidrogen sulfurat si alte nenorociri.

Ar putea fi de ex ecceptabila 40-50% oxigen si 49-59 azot la o presiune de 0,6 atm, insa dioxidul de carbon nu e OK sa fie mult deoarece este sufocant si avand si masa mai mare se acumuleaza la sol in concentratie mai mare.
Pe Terra dioxidul de carbon e in jur de 0,0412 % crescut artificial de la 0,028%.
Deja si la sub 1% provoaca somnolenta si dezorientare, si repet - avand densitate mai mare se concentreaza la sol.
La 7% deja e axfixiant chiar si cu o concentratie normala de oxigen, dar provoaca somnolenta si dezorientare si sub 1%.

Edited by loock, 25 March 2021 - 16:18.


#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Din pacate, @andreic... dar si asa, in costume (afara) si sub tot felul de cupole este cat de cat ok
Peste cateva sute de ani nu va mai fi o problema transportul Terra > Marte (si invers) si nici cazarea asadar se va putea sta acolo 2-3 ani (chirias/turist) fara probleme

Planeta Marte nu a aratat niciodata precum Pamantul, desi a avut probabil apa si alte elemente... ar fi putut arata la fel dar ceva s-a intamplat in procesul de formare si practic s-a intrerupt evolutia vietii de orice fel inainte sa apara ceva vizibil (nu se stie nici daca a fost macar la nivel de bacterie)

Edited by rz, 25 March 2021 - 16:22.


#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Ati uitat ca mai exista o problema, care pentru noi e cam mare: gravitatia lui Marte, care e doar o treime din cea a Pamantului.

De aici, sederea pe termen lung aduce probleme.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
De acolo a venit poporul Hebru.
De asta vrea Musk sa se intoarca acolo...

#24
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postgushpi, on 25 martie 2021 - 13:51, said:

ajunge la mine informația din titlu...
și apare imediat întrebarea: ce surse de carbon liber ar fi fost p-acolo ....

Neverificabile !

Edited by L0RELYAN, 25 March 2021 - 16:38.


#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La câtă minciună circulă azi în media cu nonșalanță....
Nu mai cred absolut nimic. Dar absolut!

#26
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostPhobos, on 25 martie 2021 - 16:21, said:

Ati uitat ca mai exista o problema, care pentru noi e cam mare: gravitatia lui Marte, care e doar o treime din cea a Pamantului.

De aici, sederea pe termen lung aduce probleme.

Nu se stie inca daca este sau nu suficienta 38%. Poate ca nu e, caz in care s-ar putea sa fie nevoie de ceva augmentare genetica.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postloock, on 25 martie 2021 - 14:33, said:

Citeste ce am completat.

Atmosfeta planetei Marte are o presiune maxima de 0,0060 atm.
Realizezi acum cat de ridicola e discutia ?

Elon Musk nu e prost si stie foarte bine ca nu are cum sa teraformeze planeta Marte.
E o planeta moarta care ar pierde si o noua atmosfera.
Nu are cum sa reinvie centrul planetei ca sa genereze camp magnetic.
Uraniul e consumat, si niste explozii termonucleare nu au cum sa refaca asta.
Poate doar sa inchida complet planeta intr-un balon etans, dar ca sa reziste si la meteoriti, radiatii, etc. e inca si mai fantastic decat fantastic.

Câmpul magnetic se poate realiza și cu un simplu magnet în punctul L1. Vântul solar e cel care elimină atmosfera.
Cea mai mare problemă e însă azotul, Marte are prea puțin azot, în rest, resurse ar fi.

View Postasiodf, on 25 martie 2021 - 15:55, said:

Daca astia reusesc sa faca o umbrela magnetica, inseamna ca atmosfera ar pierde mult mai lent, adica s-ar densifica in mod natural pe baza emanatiilor vulcanice. Fapt care ar creste si temperatura la suprafata. win-win.

Nu prea mai sunt emanații, cel puțin nu cât să permită crearea unei atmosfere decente.

#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpasilla, on 25 martie 2021 - 14:18, said:

Poate ca in urma cu zeci de milioane de ani, Marte arata ca Terra de azi ?
Yep. E o cantitate mare de apa, sub scoarta martiana. Bine, inghetata mai mult.

Edited by Vlad_22, 25 March 2021 - 17:35.


#29
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postbenis, on 25 martie 2021 - 17:29, said:

Nu prea mai sunt emanații, cel puțin nu cât să permită crearea unei atmosfere decente.

Poate ai dreptate, nu stiu sigur, dar chiar si asa, daca cresti temperatura incep sa se dezghete unele chestii.

Citez de aici: https://www.hou.usra...50/pdf/8250.pdf

"It has been determined that an average
change in the temperature of Mars of about 4C
will provide enough temperature to melt the CO2 veneer
over the northern polar cap. The resulting enhancement
in the atmosphere of this CO2, a greenhouse
gas, will begin the process of melting the water that is
trapped in the northern polar cap of Mars."

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postasiodf, on 25 martie 2021 - 17:40, said:

Poate ai dreptate, nu stiu sigur, dar chiar si asa, daca cresti temperatura incep sa se dezghete unele chestii.

Citez de aici: https://www.hou.usra...50/pdf/8250.pdf

"It has been determined that an average
change in the temperature of Mars of about 4C
will provide enough temperature to melt the CO2 veneer
over the northern polar cap. The resulting enhancement
in the atmosphere of this CO2, a greenhouse
gas, will begin the process of melting the water that is
trapped in the northern polar cap of Mars."

Dar tot nu este suficient pentru o atmosferă la o presiune decentă.
Deși 2-300 mbar ar fi ok pentru a putea ieși doar cu o mască. Nu ai ajunge la presiunea asta doar din calotele polare.

Edited by benis, 25 March 2021 - 17:44.


#31
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Voalat, voi vorbiti de terraformarea lui Marte. Hmmm, visuri, fata tatei! Ar trebui intai si-ntai sa fim atenti sa nu marteformam Pamantul. Posted Image
Daca prin absurd vor ajunge si vor ramane oameni acolo, aia vor fi sacrificati. Chestia e ca se gasesc destui nebuni care s-o faca. Eu unul prefer s-o imortalizez de aici, de acasa.

Edited by ursamajor, 25 March 2021 - 17:45.


#32
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postbenis, on 25 martie 2021 - 17:44, said:

Dar tot nu este suficient pentru o atmosferă la o presiune decentă.
Deși 2-300 mbar ar fi ok pentru a putea ieși doar cu o mască. Nu ai ajunge la presiunea asta doar din calotele polare.

N-a zis nimeni asta. Nu inteleg de ce unii au senzatia ca gata facem Marte sa iesi in pantaloni scurti exact ca pe Pamant.  Eu n-am nici o problema sa traiesc in domuri uriase.

Parerea mea ca e diferenta Mare intre a iesi doar cu o masca simpla de oxigen vs costum presurizat de 30j de kile.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postasiodf, on 25 martie 2021 - 17:53, said:

Eu n-am nici o problema sa traiesc in domuri uriase.
Pai, ce mai astepti? Ridica mana la Musk. Nu-ti face griji de radiatiile ce-ai sa le incasezi, sunt inofensive. ;)
Din punctul asta de vedere, se pare ca singura posibilitate viabila pentru viitorii "martieni" e de a trai subteran, in tuburile alea de lava mult mediatizate.

#34
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postursamajor, on 25 martie 2021 - 18:12, said:

Pai, ce mai astepti? Ridica mana la Musk. Nu-ti face griji de radiatiile ce-ai sa le incasezi, sunt inofensive. Posted Image

Dramatizezi excesiv problema. Sau poate asa esti tu mai panicos. Misto putem toti sa facem: suna-l tu repede pe Musk si spune-i de radiatii, ca sigur nu i-a zis nimeni lui pana acum !

Asta cu tuburile de lava poate ca ar fi asa pentru prima zi cand ai ajuns acolo si n-ai nimic, desi probabil fiind 8-9 oameni le ajunge nava. Nu mai stiu unde am auzit ca parca e nevoie de doar 1-2metri grosime de strat de regolit ca sa izoleze de radiatii. Si evident daca prelucrezi densitatea si compozitia probabil e si mai subtire. Sincer ziduri si de 2 metri nu mi se par mare branza, aveau astia de faceau cetati cred ca mai groase chiar. Iluminatul din cat inteleg s-ar putea face din lateral.

#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Il doare-n koor pe Musk de radiatii, doar nu se duce el acolo. Are prosti destui. ;)
Nu sub adapost incasezi radiatiile, ci afara. Ca doar nu te duci pe Marte sa stai la adapost.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In primul rand, nici 5000% din atmosfera planetei Marte nu reprezinta mai mult de cativa saci de gaz, lol.
Ca sa intelegem cum stau lucrurile, trebuie sa analizam Pamantul: exista si acum in 2021, zone in care apa se gaseste greu si este o problema. Probabilitatea ca cineva chiar sa traiasca pe Marte exista. Dar va fi un fel de inchisoare pe viata si dependenta perpetua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate