Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster,se poat...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Ce banca sa aleg?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,949
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajXelo, pe 11 martie 2024 - 12:35, a scris:

Celor de la Libra nu le dau 4 EUR la fiecare plata nici mort.
Desi e interesant de aflat daca acel comision 0 pentru plati sub 50K RON se aplica per tranzactie sau per zi per total tranzactii.

Cat despre CEC Posted image ... am mai plecat o data de la ei din cauza asta.

E zero per tranzactie sub 50.000 lei in echivalent euro, dar poti face mai multe tranzactii "gratuite" pe zi.

#74
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Salutare. Am postat si pe topicul raiffaisen dar cred ca e mai oportun sa postez intr-un topic "general" de pe aria asta:
In urma schimbarilor aparute la raiffaisen cu limita de schimb ron-euro, la smart hour - de 10k euro pe luna ... eu m-am trezit cu banii "oarecum" blocati la ei in conturi si asta ma deranjeaza foarte tare. Adica am 2 depozite la termen, in euro - dar daca vreau sa scot banii sunt niste comisioane foarte mari si nu se poate decat la MFM la raiffaisen plus limite si alte rahaturi iar daca vreau sa-i schimb in RON, cu limita de schimb de 10k de euro pe luna -> o sa imi ia cateva luni sa schimb suma care o am. Am intrebat si de un curs preferential de schimb, pentru o suma mai mare - e un rahat ... nu iti ofera mai nimic.
Sunt client premium dar asta nu ma ajuta la absolut nimic in situatia data.
---------------
Acuma ... peste aproximativ 1 luna imi expira depozitele la termen la raiffaisen si sunt din ce in ce mai decis sa ma mut la alta banca. Din pacate este foarte multa informatie aici si pe toate topicurile dedicate fiecarei banci am citit si postari "negative" - de imi vine sa nu mai fac nimic.
Deci, exista o banca alternativa la raiffaisen, care sa fie mai permisiva cu banii mei, avand in vedere ca ma incadrez la orice prag de "client premium" (PF), de la orice banca din Romania si unde sa pot:
- sa am cont debit RON si EUR
- sa ma lase sa schimb euro-ron si invers la un curs cat mai convenabil (gen smart hour / curs bnr - raiffaisen) dar fara limite imbecile de 10k eur/luna
- eventual sa ma lase sa si scot euro cash (gen CEC)
- dobanzi atractive la depozite in RON (eventual EUR)
- aplicatie sa mearga impecabil, cu cat mai multe operatiuni posibile din aplicatie - de evitat cat de mult posibil interactiunea cu agentia
- comisioane zero evident (nu gen comisioane jenante ca la BT) ... dar banuiesc ca la un pachet premium - toti ofera comisioane zero

Deci in principiu, o banca care sa nu mai imi impuna limitarile jenante, aparute la raiffaisen de ceva vreme incoace ... sa ma lase sa plimb banii mei, intre conturile deschise la ei (RON-EUR) fara atatea restrictii de schimb valutar si de extragere cash cu comisioane obscene si locatii limitate.
Restul de facilitati gen asig medicale si acces in lounge aeroport - am constatat ca "sunt praf in ochi" ... deci nu ma pasioneaza.
Am si revolut , am si Salt ... DAR pentru conturile mele principale (salariu si economii) vreau o banca "dedicata" - nu una dinasta "de internet". Deci acestea se exclud. Imi fac treaba cu ele, sunt excelente, dar pentru concedii.

Edited by Sclaud, 15 May 2024 - 08:33.


#75
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,949
  • Înscris: 13.03.2005
Nu o sa gasesti o banca care are toate cerintele tale, dar daca te folosesti de conturi la 2-3 banci poti avea " aproape toate" nevoile satisfacute fara costuri cu comisioane bancare.
O combinatie de SaltBank-LibraBank-CEC, de exemplu, daca ai de retras gratuit euro la bancomate din Romania si UE. La SaltBank nu ai limita de schimb valutar si nici un orar de schimb, iar cursul de schimb este spot, foarte apropiat de BNR, pana la a treia zecimala(adica BNR+/-0,001 lei), se actualizeaza in timp real, nu ai comisioane la transferurile in lei si euro, la fel ca si la LibraBank. Cu CEC Multicurrency poti retrage 1500 euro/zi la bancomatele CEC de euro si in tarile din UE, fara comisionul de 1,5% Raiffeisen. Daca ai doar lei in CEC, schimbul valutar la plata/retragerea la ATM cu acel card Multicurrency se face la curs BNR.

Edited by wertyck, 15 May 2024 - 08:48.


#76
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 12.05.2005

View PostSclaud, on 15 mai 2024 - 08:31, said:


Singura varianta cat de cat apropiata era oferta Black Friday de la UniCredit, dar pe care au scos-o pentru ca deh, era prea buna pt clienti.
Aveai limita de 1000EUR la HappyHour zilnic, dar macar transferurile si extragerile de numerar de la ghiseu erau gratis.


Vezi daca te multumeste varianta Premium tot de la ei:
https://www.unicredi...rta-Premium.pdf

#77
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2005

View Postwertyck, on 15 mai 2024 - 08:47, said:

Nu o sa gasesti o banca care are toate cerintele tale, dar daca te folosesti de conturi la 2-3 banci poti avea " aproape toate" nevoile satisfacute fara costuri cu comisioane bancare.
Exact. Eu as merge pe combinatia CEC - Salt, iar la CEC pe doua conturi: premium si Multicurrency. In felul acesta iti vei folosi CEC drept banca principala, iar Salt strict pentru schimb valutar. CEC are dobanzile la depozite mai bune decat ce ai la Raiffeisen.
Da, vei avea cateva comisioane, insa sunt neglijabile in comparatie cu beneficiile: incasare euro indiferent de suma primita 1.5 EUR, plata in EUR indiferent de suma 4.8 lei. Restul tranzactiilor in lei sunt gratuite

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,949
  • Înscris: 13.03.2005
Doar că saltbank are dobânzile mai bune și decât CEC și ai transferurile gratuite în lei și valută în Salt bank, pe când în CEC ai de plătit 2,8 sau 4,8 lei pe fiecare transfer în lei sau euro.
Cec e bun pentru retragerea la bancomat, că e gratuită la orice bancomat din țară sau Uniunea Europeană, pentru lei și euro

#79
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2005

 wertyck, on 15 mai 2024 - 16:21, said:

Doar că saltbank are dobânzile mai bune și decât CEC și ai transferurile gratuite în lei și valută în Salt bank, pe când în CEC ai de plătit 2,8 sau 4,8 lei pe fiecare transfer în lei sau euro.
Cec e bun pentru retragerea la bancomat, că e gratuită la orice bancomat din țară sau Uniunea Europeană, pentru lei și euro

Nu ai fost atent. La CEC ai dobânzi mai bune întrucât el vrea depozit in euro. Totodată cu cont premium la CEC, cel de care i-am zis,  nu ai niciun comision la plati sau încasări în lei.

Edit: nu știu ce ai pățit dar în ultimul timp dai informații greșite complet

Edited by thekat, 15 May 2024 - 20:06.


#80
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022
Sau Grija Completa de la CEC, daca nu poate indeplini conditia de valoare depozite/titluri de stat sau rulaj.

Mai este varianta ING pentru lei + CEC MultiCurrency pentru cash/depozite valuta + Salt pentru schimburi valutare; ING HomeBank este o aplicatie mult mai intuitiva decat CEC App :)

#81
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 30.12.2007
Momentan am card la ing si nu as dori sa il bag in cont prin toate site-urile, ma gindeam sa fac un card (de preferat doar virtual sa-l adaug in wallet-ul telefonului) doar pentru cumparaturi online din tara (emag, altex, flanco, auchan, kaufland, lidl, etc), strainatate (amazon, ebay, aliexpress, etc) si din magazine fizice la plata cu telefonul, ar fi de preferat sa aiba si varianta unui card virtual de unica folosinta pentru site-uri mai dubioase. Ma gindeam sa fac la Revolut sau la CEC. Ar fi ok o varianta mai ok decit cele 2 sau sa iau pur si simplu un card virtual de la ing diferit de cardul fizic pe care il am sa-l folosesc? Va fi alimentat cu sume aproximativ egale cu suma cumparaturilor, eventual cu ceva maruntis in plus sa nu ramina gol.

Edited by xew, 16 May 2024 - 20:24.


#82
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
Ai și la ING carduri virtuale dar mai simplu, mai complex și mai bun la curs este Revolut.
La CEC prin multicurrency ai curs BNR (pentru 9 valute) de mâine/din viitor și te poți trezi cu un curs mai rău dar și mai bun. Nu ai decât un card virtual față de Revolut/ING unde ai mai multe. CEC nu-i recomand pentru plăți ciudate cum pentru probleme vei avea un suport nasol și nu te poți baza pe ei să fie prompți sau să găsești soluții în timp util.

Edited by Ravy, 16 May 2024 - 22:28.


#83
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 30.12.2007

View PostRavy, on 16 mai 2024 - 22:20, said:

Ai și la ING carduri virtuale dar mai simplu

Am vazut, il activez simplu din aplicatie.

View PostRavy, on 16 mai 2024 - 22:20, said:

mai complex și mai bun la curs este Revolut.

Revolut banuiesc ca e mai bun la curs la plati externe, astea sunt mai rare pentru mine. Dilema ramine in contiuare, sa ramin la ING sau sa merg pe Revolut.
Daca CEC are suport nasol i-as exclude oricit de buni ar fi, nu se stie cind am probleme si daca nu-mi rezolv problema cind sunt la ananghie mai bine merg mai departe.

#84
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
La Revolut ai în plus limitare valoare maximă posibilă de plătit lunar per card, carduri de unică folosință (ce se distrug singure după o folosire), aplicație și mai simplă pe parte de carduri decât ING, dacă ai un refuz îți rămâne în istoric acel refuz precum și motivul (fonduri insuficiente, cvv greșit, card blocat, etc), curs valutar, etc...  Eu pentru plăți ciudate pe site-uri dubioase doar Revolut folosesc (și foarte des cele de unică folosință).

Dar asta nu înseamnă c-ar trebui să renunți la ING. La ING mai ai un cashback, dobândă bună la depozite, etc...

Edited by Ravy, 16 May 2024 - 23:45.


#85
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2005

 xew, on 16 mai 2024 - 20:23, said:

Momentan am card la ing si nu as dori sa il bag in cont prin toate site-urile, ma gindeam sa fac un card (de preferat doar virtual sa-l adaug in wallet-ul telefonului) doar pentru cumparaturi online din tara (emag, altex, flanco, auchan, kaufland, lidl, etc), strainatate (amazon, ebay, aliexpress, etc) si din magazine fizice la plata cu telefonul, ar fi de preferat sa aiba si varianta unui card virtual de unica folosinta pentru site-uri mai dubioase.

Cel mai simplu e sa mai deschizi un cont in ING cu card atasat, inclusiv card virtual dacă vrei. Noul cont și card nu va avea costuri dacă îndeplinești deja condițiile de venit pe primul. Totodată in felul acesta separi banii iar acest al2lea cont va sta in majoritatea timpului pe zero. Transferi pe el bani doar când e nevoie să faci plati. Daca e să aibă cineva acces la acel card, va putea lua zero lei.

#86
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Deci din cercetarile mele de pana acum, pentru ce am eu nevoie (schimb ron<->euro flexibil si fara limite) - alternative la raiffaisen sunt putine. Toate cam au limitari , chiar si la pachete premium(aici vorbim de banci cu prezenta fizica - nu revolut, salt etc ... am ambele si le folosesc in concedii).
- raiffaisen reamintesc - au introdus limita de schimb de max 10k euro/luna
- BCR - Curs de schimb preferențial, în limita a 2.000 EUR/lună
- ING - limita a 20.000 lei/lună
- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.
- CEC ma crucesc ce citesc despre suportul lor de rahat (si comunist) ... asa ca a iesit din calcul.
- Libra - nu reusesc sa gasesc informatii nici mort - cel mai alambicat si inutil site dintre toate.
- BRD - praf + nu au nici o facilitate la schimb valutar
- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc

Edited by Sclaud, 17 May 2024 - 08:36.


#87
firero

firero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.08.2005

View Postxew, on 16 mai 2024 - 20:23, said:

doar pentru cumparaturi online din tara (emag, altex, flanco, auchan, kaufland, lidl, etc)
Al doilea cont/card de la ING

View Postxew, on 16 mai 2024 - 20:23, said:

strainatate amazon
CEC multicurrency și/sau SALT

View Postxew, on 16 mai 2024 - 20:23, said:

strainatate ebay, aliexpress
Revolut Virtual și/sau de unică folosință

#88
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,949
  • Înscris: 13.03.2005
@Sclaud, nu stiu de ce excluzi SaltBank, din moment ce ai schimburi valutare "nelimitate" indiferent de ora si la curs valutar foarte apropiat de BNR(+/-0,001 lei la euro si dolari)?

Toate bancile au "bubele" lor, dar important e sa te folosesti de toate beneficiile gratuite ale lor si sa eviti serviciile comisionate atunci cand le gasesti la alte banci gratuit sau la costuri mai mici!

De exemplu, la CEC poti retrage de la bancomatul CEC (sau oricare alt bancomat din UE) 1500 euro/zi la curs BNR, daca alimentezi doar cu lei contul asociat cardului Multicurrency.

#89
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012

Vizualizare mesajwertyck, pe 17 mai 2024 - 09:42, a scris:

@Sclaud, nu stiu de ce excluzi SaltBank, din moment ce ai schimburi valutare "nelimitate" indiferent de ora si la curs valutar foarte apropiat de BNR(+/-0,001 lei la euro si dolari)?

Toate bancile au "bubele" lor, dar important e sa te folosesti de toate beneficiile gratuite ale lor si sa eviti serviciile comisionate atunci cand le gasesti la alte banci gratuit sau la costuri mai mici!

De exemplu, la CEC poti retrage de la bancomatul CEC (sau oricare alt bancomat din UE) 1500 euro/zi la curs BNR, daca alimentezi doar cu lei contul asociat cardului Multicurrency.
Ramane ca ultima solutie - daca nu gasesc alta varianta

#90
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,949
  • Înscris: 13.03.2005
La Raiffeisen ai plati 1,5% comision de retragere euro la ATM, iar la ING 0,5% .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate