Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

instalare windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
costy7u

costy7u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2020
salutare tuturor,am si eu o problema cu un laptop asus vivobook max. Am achizitionat un stick usb cu windows 8.1 cu licenta. problema este urmatoarea: stickul imi apare in bios dar nu apare in boot meniu. cum as putea sa instalez windowsul?

#2
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
salut, ce model este mai exact? și ce procesor are? este foarte posibil să fie incompatibil, dacă este model nou.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,576
  • Înscris: 21.12.2006
Cred că trebuie setat Bios în mod UEFI, altfel nu detectează stick-ul. Ai licența (serial no) imprimat pe ceva? Atunci poți instala direct Windows 10 și pentru activare folosești serialul de la 8.1

Verifică ce scrie aici, CSM sa fie dezactivat
https://www.asus.com...ort/FAQ/1039116

Edited by nei-k, 06 May 2020 - 20:43.


#4
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 04.02.2006
Ce model deții? Are măcar USB 3.0 (albastru) laptopul acela? Din câte ştiu memoriile USB cu Windows 8.1 cumpărate direct din magazin au mufă USB 3.0.

#5
costy7u

costy7u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2020
X541NA

nu am instalat nimic pe laptop,are mufa albastra

si nu are CSM

este undeva sa pot adauga usb in boot meniu?

Edited by Dany_Darke, 06 May 2020 - 20:44.


#6
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
Asus X541NA - dacă este modelul cu Celeron N3350 sau orice alt procesor 7th gen. - poți instala doar Windows 10.

#7
costy7u

costy7u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2020
bluke,inainte am avut windows 8.1

#8
costy7u

costy7u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2020
Secure Boot activated when Platform Key(PK) is enrolled, System mode is User/Deployed, and CSM function is disabled. cu asta ce vrea sa zica? mie nu imi arata deloc CSM.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,576
  • Înscris: 21.12.2006
Înseamnă că are CSM dezactivat din fabrică și suportă doar boot în mod UEFI. Trebuie să te asiguri că stick-ul e formatat în mod UEFI

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca stick-ul e USB 3 si il bagi intr-un port USB 3 este foarte posibil sa nu booteze. Ia un stick USB 2 sau booteaza cu stick-ul tau de pe un port USB 2, pe care nu scrie ss.
Activeaza si legacy mode in firmware, in felul asta vede atat formatari GPT cat si MBR.

Edited by spooky51, 07 May 2020 - 07:31.


#11
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 costy7u, on 06 mai 2020 - 21:40, said:

bluke,inainte am avut windows 8.1
atunci poate ai un procesor compatibil (Celeron N3060?), ori 8.1 îți funcționa fără suport și fără drivere și habar nu aveai.

ca să-ți apară în meniul de boot, încearcă să faci stickul cu Rufus cu opțiunile NTFS și UEFI only.

Edited by _-_, 07 May 2020 - 11:23.
flame


#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 05.04.2011
Salut tuturor
Am o problema cu HDD la un laptop Lenovo Y70 touch si vreau sa pun un SSD în loc; trebuie sa reinstalez W8.1 în Week-end (luni am neaparata nevoie de PC).
Problema mea e ca discul cu W8.1 Pro cumparat on line îmi vine doar miercuri (versiune franceza); nu am gasit sa cumpar doar licenta de Pro
Întrebare: pot instala mâine versiunea ne-pro (download de pe site-ul Microsoft), sa-mi instalez programele, etc, si apoi sa trec cu discul (când îl voi primi) la versiunea Pro?
Daca da, trebuie sa fie versiune franceza (an deja DVD cu versiunea engleza)
Merci anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate