Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

TV chinezesc LCD 40 inch. Technika.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Salut. Am un TV de la tesco, chinezesc probabil, care și a pierdut sunetul. Am observat ca pot conecta prin Jack de 3.5 la headphones output un difuzor. L am folosit asa o perioada  pana cand s a stricat și mufa Jack. L am desfăcut și am observat ca se mișca mufa cu totul. Am încercat sa o lipesc înapoi pe placă, dar cred ca s a stricat placa. Pare ca bucata aia verde  care conduce curentul  , parca se dezlipește. Practic, din toți conectorii de pe plăcuta asta  ma interesează doar mufa asta. Dacă as ști unde sa lipesc o alta mufă pe direct , ar fi o soluție minunata.
Vreo părere?

Attached Files


Edited by Campers, 16 June 2018 - 19:51.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din toti conectorii aia te intereseaza sa mearga difuzorul TV-ului, nu improvizatia facuta initial sa asculti prin mufa de casti.
Vezi daca difuzorul TV-ului mai este functional si daca da faci doar un scurt pe placa aia unde introducerea jack-ului de casti intrerupea difuzorul.

Edited by keta, 16 June 2018 - 20:02.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,610
  • Înscris: 05.12.2005
E posibil ca mufa căştii să fie defectă şi să întrerupă difuzoarele permanent. În cazul ăsta ori schimbi mufa ori, dacă nu te interesează casca, faci punţi cu sârme între cele 2 conectoare de pe lângă jack, 1 la 1, adică Rin cu Rout şi tot aşa.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,591
  • Înscris: 06.03.2016
Ai in partea stanga niste puncte notate ROUT (iesire dreapta) , GND, GND (masa), LOUT (iesire stanga) unde poti lega alt connector.

Edited by red46, 16 June 2018 - 20:05.


#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
CN1 e "intrare audio" pe placa aceea iar CN2 iesire catre difuzoarele TV-ului cand nu e bagat jackul de 3.5.  Daca ai difuzoarele TV-ului bune si nu te mai intereseaza iesire de casti poti lega firele direct conform notatiilor celor doua conectoare.

Edited by dicdobre, 16 June 2018 - 20:13.


#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Mai degrabă m ar interesa ieșirea Jack  decat difuzoarele TV ului. TV ul îl folosesc mai ales la filme și playstation  . Am un sistem 5.1 care e(ra) conectat la el. Calitatea audio a sistemului fiind net superioara difuzorului de la tv .
Având aceste noi date ale problemei (care  îmi cer scuze ca nu le am evidențiat de prima data)  , cred ca voi acționa asa cum am fost sfătuit de red46.

Edited by Campers, 17 June 2018 - 09:22.


#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Funny - nu am reușit sa fac lipitorile ok, căci erau traseele rupte . Motiv pt care l am dus la un tip din oraș, care m a mai ajutat in trecut.
A reușit sa le prelungească din fludor  ,  și le a refăcut lipitorile. Acum, ghici ce?! Merge difuzorul TV ului ,  asa cum a spus cineva mai sus, în schimb jackul nu mai merge pt sistem . E ok oricum, e 'folosibil   ' acum .
O seara placuta tuturor!

#8
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi (macar partial) problema, dar ai grija pe viitor, pentru ca "lipitorile" fac parte din regnul animal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate