Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TV chinezesc LCD 40 inch. Technika.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Salut. Am un TV de la tesco, chinezesc probabil, care și a pierdut sunetul. Am observat ca pot conecta prin Jack de 3.5 la headphones output un difuzor. L am folosit asa o perioada  pana cand s a stricat și mufa Jack. L am desfăcut și am observat ca se mișca mufa cu totul. Am încercat sa o lipesc înapoi pe placă, dar cred ca s a stricat placa. Pare ca bucata aia verde  care conduce curentul  , parca se dezlipește. Practic, din toți conectorii de pe plăcuta asta  ma interesează doar mufa asta. Dacă as ști unde sa lipesc o alta mufă pe direct , ar fi o soluție minunata.
Vreo părere?

Attached Files


Edited by Campers, 16 June 2018 - 19:51.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din toti conectorii aia te intereseaza sa mearga difuzorul TV-ului, nu improvizatia facuta initial sa asculti prin mufa de casti.
Vezi daca difuzorul TV-ului mai este functional si daca da faci doar un scurt pe placa aia unde introducerea jack-ului de casti intrerupea difuzorul.

Edited by keta, 16 June 2018 - 20:02.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
E posibil ca mufa căştii să fie defectă şi să întrerupă difuzoarele permanent. În cazul ăsta ori schimbi mufa ori, dacă nu te interesează casca, faci punţi cu sârme între cele 2 conectoare de pe lângă jack, 1 la 1, adică Rin cu Rout şi tot aşa.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Ai in partea stanga niste puncte notate ROUT (iesire dreapta) , GND, GND (masa), LOUT (iesire stanga) unde poti lega alt connector.

Edited by red46, 16 June 2018 - 20:05.


#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
CN1 e "intrare audio" pe placa aceea iar CN2 iesire catre difuzoarele TV-ului cand nu e bagat jackul de 3.5.  Daca ai difuzoarele TV-ului bune si nu te mai intereseaza iesire de casti poti lega firele direct conform notatiilor celor doua conectoare.

Edited by dicdobre, 16 June 2018 - 20:13.


#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Mai degrabă m ar interesa ieșirea Jack  decat difuzoarele TV ului. TV ul îl folosesc mai ales la filme și playstation  . Am un sistem 5.1 care e(ra) conectat la el. Calitatea audio a sistemului fiind net superioara difuzorului de la tv .
Având aceste noi date ale problemei (care  îmi cer scuze ca nu le am evidențiat de prima data)  , cred ca voi acționa asa cum am fost sfătuit de red46.

Edited by Campers, 17 June 2018 - 09:22.


#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Funny - nu am reușit sa fac lipitorile ok, căci erau traseele rupte . Motiv pt care l am dus la un tip din oraș, care m a mai ajutat in trecut.
A reușit sa le prelungească din fludor  ,  și le a refăcut lipitorile. Acum, ghici ce?! Merge difuzorul TV ului ,  asa cum a spus cineva mai sus, în schimb jackul nu mai merge pt sistem . E ok oricum, e 'folosibil   ' acum .
O seara placuta tuturor!

#8
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi (macar partial) problema, dar ai grija pe viitor, pentru ca "lipitorile" fac parte din regnul animal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate