Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Clima in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 21 aprilie 2017 - 20:58, said:

La noi in Timisoara, e vara din mai pana in noiembrie.
eu  calculez facturile la încălzire. nu dă ca acolo....

#56
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostStokkton, on 21 aprilie 2017 - 21:51, said:

Rommel, de asta ce zici?
http://adevarul.ro/i...1089/index.html

Modificari climatice facute de om exista, dar nu sa provoci furtuna in locul cutare etc. stirea aceea e chiar poveste de adormit copii...

#57
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postomuspan, on 21 aprilie 2017 - 21:02, said:

Partea aia a Romaniei e aproape de Mediterana si are o clima mai blanda, cam asa ceva am invatat la Geografie, dar poate ma insel.
Care parte, Toscana?

#58
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAdm, on 21 aprilie 2017 - 19:29, said:

Ca sa il citam pe min agriculturii "ne ocupam si de clima" Posted Image
Si eu suspectez guvernul pentru clima si era glaciara care se apropie,astia-s pe mana cu e-on-ul

#59
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostdaniMMM, on 22 aprilie 2017 - 10:19, said:

Si eu suspectez guvernul pentru clima si era glaciara care se apropie,astia-s pe mana cu e-on-ul
Mai nou e.on puncte de plata...delgaz grid...

#60
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View Postgladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:31, said:

Tin sa multumesc moderatorului care a mutat topic-ul unde ii era locul , fara sa ma sanctioneze .

Eu nu stiu ce sa zic , se vorbeste intens de incalzirea globala , si nu contest ca nu e adevarat , dar totusi , natura parca vrea sa ne contrazica .
Incalzirea globala nu inseamna neaparat "mai cald" peste tot si tot timpul. Aia face sa se incalzeasca oceanul planetar ca medie, ceea ce duce la topiri de gheturi si implicit o racire a apelor in unele zone, iar asta se reflecta in modificarea curentilor oceanici care sunt al doilea factor ca influenta a climei dupa inclinatia axei pamantului fata de soare.
Asta si pentru cei care spun (total eronat) ca avem sau vom avea doar 2 anotimpuri. Fals. Ar trebui ca axa pamantului sa ramana nemodificata ca sa se intample asa ceva, si nici macar atunci ca am avea un singur anotimp. Tot 4 anotimpuri vom avea. Ca vor fi cu alte caracteristici e alta poveste, dar cu siguranta nu vor fi numai doua.

#61
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
cu certitudine , vremea s-a schimbat mult, spre incalzire ..
pana in 90 vacanta de primavara incepea pe in prima sapatamana din  aprilie si frecvent mai prindeam 2-3 zile de data cu sania ...
ce-i drept 1 metru de zapada ca acum, in zona barladului , nu imi amintesc. deci nu vremea e nebuna , ci oamenii au memoria scurta ...

#62
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
"Vreme caldă în lunile mai și iunie; temperaturi peste normele perioadei și deficit de precipitații, în iulie" http://www.gds.ro/Ac...uatie-similara/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate