Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Clima in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare ! Ce parere aveti despre temperaturile actuale din Romania ??? Aveti idee cat de mult va fi afectata agricultura ?? In general tot ce tine de agricultura , cred ca va fi afectat . Cum este prin zona voastra ?? A nins , sunt probleme cu zapada ?? Vo-r fi scumpiri majore din cauza zapezilor , nu prea binevenite la aceasta data ?? Poate nu trebuia aici topic-ul , si daca este asa , cer scz moderatorilor , si rog sa se mute unde e locul .
Multumesc .
Ps. Scz de atatea intrebari , dar sunt curios cum evoluiaza situatia in Romania , tinand cont ca nu e ceva normal , sa avem asa clima in aprilie .

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
avem noroc cu dragnea. deja se ocupa, caldura e pe drum.

putem intra oricand intr-o mica glaciatiune, deci e bine deocamdata, mai vedem la anul.

primavara a venit mai devreme cu o luna anul asta. pe urma a nins ceva in america..a mai durat ceva(ciudat) si a venit si in europa.

Edited by 41ex, 21 April 2017 - 19:28.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Glumind azi cu sotia , asa iam zis si eu : vine glaciatiunea . E frig cu draci si aici , in Italia .

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Ca sa il citam pe min agriculturii "ne ocupam si de clima" :D

Nu avem ce discuta. Vremea incepe sa fie extrema, iar intre timp avem nori si vant => senzatie de frig pronuntata.

Real incepem sa avem doar doua anotimpuri mari: iarna si vara.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Tin sa multumesc moderatorului care a mutat topic-ul unde ii era locul , fara sa ma sanctioneze .

Eu nu stiu ce sa zic , se vorbeste intens de incalzirea globala , si nu contest ca nu e adevarat , dar totusi , natura parca vrea sa ne contrazica .

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Se spune ca Europa va intra intr-o era glaciara...dar tari ca Italia, Spania, Grecia nu pre cred ca vor asista la oameni de zapada:)

#7
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 gladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:17, said:

Salutare ! Ce parere aveti despre temperaturile actuale din Romania ??? Aveti idee cat de mult va fi afectata agricultura ?? In general tot ce tine de agricultura , cred ca va fi afectat . Cum este prin zona voastra ?? A nins , sunt probleme cu zapada ?? Vo-r fi scumpiri majore din cauza zapezilor , nu prea binevenite la aceasta data ?? Poate nu trebuia aici topic-ul , si daca este asa , cer scz moderatorilor , si rog sa se mute unde e locul .
Multumesc .
Ps. Scz de atatea intrebari , dar sunt curios cum evoluiaza situatia in Romania , tinand cont ca nu e ceva normal , sa avem asa clima in aprilie .

trebuie sa emigram in tarile calde Posted Image

vedeti ca locuintele in afara tarii sunt mai ieftine decat la noi ..... in special in cele enumerate mai sus

sry pt offtopic

Edited by hightech-sys, 21 April 2017 - 19:35.


#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu , dupa multi ani de munca prin tarile calde , ma pregatesc sa vin in sfarsit acasa la mine , in Romania . De asta eram curios , cum e situatia acasa , ca daca e grav cu agricultura .......e grav cu toate .

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 gladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:17, said:

Ps. Scz de atatea intrebari , dar sunt curios cum evoluiaza situatia in Romania , tinand cont ca nu e ceva normal , sa avem asa clima in aprilie .
A mai fost cateodata zapada sau foarte frig la mijloc/sfarsit de aprilie, sunt niste variatiuni rare (la un numnar de ani) dar care se produc si desigur pot afecta unele culturi si in special viile.

Edited by andreic, 21 April 2017 - 19:43.


#10
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Se incalzeste clima dar se pierde caldura prin gaura din ozon. Sanchi.
Au mai fost ciudatenii http://www.descopera...-anul-fara-vara a fost si o iarna cand a fost asa de cald ca se balaceau copiii in garla, dar nu sunt sigur ca e adevarat.

Edited by omuspan, 21 April 2017 - 19:45.


#11
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Sparc amestecat foarte colorat de gaina diabetica...
Asemenea extreme mai apar o data la 10 ani, altele la 50. Nu e nicio apocalipsa. Oamenii isi vor face in continuare de cap sub asternuturi. Cocosul va canta dimineata. Basescu va aparea iar la stiri. Concluzie, viata-i frumoasa...

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 gladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:28, said:

Glumind azi cu sotia , asa iam zis si eu : vine glaciatiunea . E frig cu draci si aici , in Italia .
Daca era prea cald se spunea ca domne a venit vara prea devreme...

Edited by andreic, 21 April 2017 - 19:42.


#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 omuspan, on 21 aprilie 2017 - 19:40, said:

Se incalzeste clima dar se pierde caldura prin gaura din ozon. Sanchi.
nu cred ca se pierde caldura prin stratul de ozon! mai degraba suntem afectati de radiatii nocive de unde lungi sau UV!

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 gladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:31, said:

Eu nu stiu ce sa zic , se vorbeste intens de incalzirea globala , si nu contest ca nu e adevarat , dar totusi , natura parca vrea sa ne contrazica .
Nu e neaparat o contradictie. Daca atmosfera se incalzeste, atunci fenomenele meteo devin mai violente, mai extreme: arsita mare, dar si episoade foarte friguroase. Atmosfera mai calda are mai multa energie, curentii de aer sunt mai puternici si local clima depinde de ce aduc curentii aia. Daca bate vintul mai puternic din Siberia atunci se face mai frig iar vara mai seceta.

Oricum acum clima nu e extrema; e vorba de un plus de cam 0,7 grade la nivel global. La noi e doar ceva mai frig: cum era noaptea acum e ziua. Frig tare se face daca cade un asteroid. Si caldura mare daca apar concentratii semnificative de metan in atmosfera.  Atunci apar diferente de multe grade sau chiar zeci de grade.

#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In fine , ce parere aveti ?? Vor fi scumpiri pe piata romaneasca ???

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Intotdeauna vor gasi un motiv de scumpire shiar si cand vremea e buna, deci pesemne ca da, vor fi Posted Image

Edited by andreic, 21 April 2017 - 19:50.


#17
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 gladiatore, on 21 aprilie 2017 - 19:44, said:

In fine , ce parere aveti ?? Vor fi scumpiri pe piata romaneasca ???
cu siguranta , agricultorii sun mereu nemultumiti...

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 andreic, on 21 aprilie 2017 - 19:42, said:

Daca era prea cald se spunea ca domne a venit vara prea devreme...
Sotia mea , uraste frigul , iubeste caldura . Eu sunt cam neutru . Pentru mine , era buna clima de acum 30 de ani .

Anul trecut am avut gradina aici , asa era de faina .....rosii , castraveti , ardei iute-gogosar , morcov, ceapa , harbuji , . Acum .....stau toate rasadurile , parca au pierdut la loto . :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate