Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

ORHIDEE din seminte?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
Allyora

Allyora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 31.10.2016
Buna ziua, Ador orhideele. Am o carte pentru ingrijirea lor. Insa am facut greseala sa comand seminte de orhidee fara sa stiu cum sa le plantez. A mai experimentat cineva asa ceva?  Trebuie sa folosesc acelasi substrat pe care il folosesc la o planta matura?
Nu stiu de unde sa incep si unde sa termin.
Ma poate indruma cineva?
Va multumesc! Zi buna!

#2
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu ai nicio sansa sa plantezi orhidee din seminte, nu asa cum crezi ca se planteaza.
E impropriu spus seminte de orhidee, pentru ca orhideile nu fac seminte in sensul conventiona de fruct cu pulpa, capsula etc ci produc un "sambure" fara bagaj nutritiv ce trebuie sa ajunga pe un anumit substrat din care sa isi traga nutrientii. Deci practic asa cum samburele de dovleac are doua parti ca bagaj de nutrienti pe langa varful ce face planta, sau nuca sau seminta de aproape orice, cea de orhidee e fara nimic
[ http://www.aos.org/AOS/media/Content-Images/Other/greenpod.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite cateva seminte la microscop
[ http://www.photomacrography1.net/images/orchid_seed_crop_3.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa obtii totusi o planta din seminte iti trebuie un mediu steril, despre care poti vedea aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rLAx1c8W1CQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de mofone, 02 noiembrie 2016 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate