Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Sfat construcție casă 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Alex_78

Alex_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2009
Bună ziua

Sper să postez în zona care trebuie a forumului. Aș dori niște sfaturi pentru că sunt înspăimântat de idee construirii unei case dar doresc o casa la curte Posted Image.

Se dau următoarele date:
- dispun de 46000 euro din vanzare unui apartament vechi.
- nefamilist, 36 ani și fără intenții să devin (deci nu îmi trebuie o casă mare).
- 20 de ani am locuit la curte într-o fostă bucătarie de vară de 4x4 metri cu acces la bucătărie și baie trecând prin curte (iarna e drăguț ) și am preferat acest lucru decât să stau la bloc (deci nu aș avea fițe prea mari).
- urăsc viața la bloc din tot sufletul Posted Image.
- îmi place să meșteresc în aer liber.
- nu am rude în viață care să mă ajute în vreun fel.
- creditele imobiliare sunt excluse. Pot face eventual un credit de nevoi personale de max 3000 euro.
- serviciu în ture și nu pot păzii muncitorii.
- nu prea am experiență de viață și nu sunt foarte descurcăreț.

Pretentii:
- casă micuță doar parter de 80-90mp (atasez doua modele care imi plac ca exemplu).
- un mic atelier pentru hobby-uri (se va construi ulterior).
- încălzirea nu mă deranjează dacă este pe lemne (îmi place mirosul de fum).

Inițial am vrut să caut o casă bătrânească din cărămidă în București în zona de nord ca să ajung ușor la serviciu fără a depinde de mașina personală dar în banii mei este exclus.

O soluție ar fi Comuna Berceni pentru că are metroul relativ aproape (8km). Am un prieten care locuiește acolo și aș fi vecin cu el. Mă gândeam sa cumpăr doua parcele de aprox 400mp (vreau curte mare cu verdeață) în zona prelungirii străzii Independenței. Lângă stâlp de curent ma costă în zona 16000 euro.

Întrebarea mea este dacă cu 30000 euro se poate construi o casă doar parter de 80-90mp apelând la o firmă care să se ocupe de tot fără să necesite prezența mea.
În principiu mai pot economisii aproximativ 2000 euro/an din salariu pentru mărunțișuri (taxe, branșamente).

Vă mulțumesc în avans pentru eventualele sfaturi.

Ca bonus vă atașez o poză cu o canoe făcută de mine ca să înțelegeți la ce ma refer prin "îmi place să meșteresc în aer liber" Posted Image

Attached Files



#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Alex_78, on 20 august 2014 - 09:39, said:

Întrebarea mea este dacă cu 30000 euro se poate construi o casă doar parter de 80-90mp apelând la o firmă care să se ocupe de tot fără să necesite prezența mea.

Pune 200-250Eur/mp ca s-o ridici la rosu, apoi urmeaza finisajele.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu uita de spatiu pentru centrala, masina de spalat, poate o camara.
Cam la 60 mp te poti incadra.
(frumos hobbyul tau!)

Edited by Quantum, 20 August 2014 - 09:55.


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Imi e greu sa cred ca in banii aia vei reusi. dar, daca ai un hobby cu asa rezultate, poate nu e nevoie neaparat sa o faci cu firma cap coada. Fa-o la rosu si apoi mai vezi. Nefiind familist, deci fara presiune, poti sa le faci usor pe bucati.
Daa, de acord cu tine, se merita viata la casa.
Succes.

PS - ai grija, de obicei se depaseste bugetul, daca nu esti atent se duce usor la +20%

#5
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Te-ai gandit cum ar fi sa pui la contributie hobby-ul tau in aspectul casei?
:)
Bafta in gasirea locului ideal!

#6
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 Alex_78, on 20 august 2014 - 09:39, said:

- dispun de 46000 euro din vanzare unui apartament vechi.


cam putin zic eu...mergi sa o faci la rosu si apoi vezi tu cum faci.


 Alex_78, on 20 august 2014 - 09:39, said:

- serviciu în ture și nu pot păzii muncitorii.

asta e cam nasol. Daca o sa mergi pe o firma serioasa o sa coste.

 Alex_78, on 20 august 2014 - 09:39, said:

- nu prea am experiență de viață și nu sunt foarte descurcăreț.

aia nu e o problema. Te ajuta forumul enorm dar trebuie timp sa inveti.


 Alex_78, on 20 august 2014 - 09:39, said:

- încălzirea nu mă deranjează dacă este pe lemne (îmi place mirosul de fum).

daca mergi pe lemn si vrei centrala sa iti gandesti de pe acum spatiu pt ea. Daca mergi pe semineu sau soba la fel trebuiesc gandite de acum unde or sa fie amplasate. Si cosul este foarte important unde o sa fie si cum o sa fie facut. Deasemenea spatiu pt depozitat lemne este important.

#7
valray74

valray74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2009
La fel si eu am plecat cu 35000 euro sa fac o casuta mica, proiectantul mi-a prezentat 3 proiecte 80mp , 100mp, si pana la urma am ales-o pe cea de 160mp........asta se intampla acum 4 ani, la fel mi-am dorit o casa mica cu un garaj mic unde sa-mi desfasor hobiurile, acum o luna m-am mutat in casa finisata 95% si bugetul a  ajuns la 61000 euro tinand cont ca, casa a fost construita in regie proprie si aportul meu a fost de 15% la manopera ( ma pricep la mai multe) in sensul ca nu am dat bani la manopera pe Instalatia electrica, sanitara, tavane rigips, balustrazi, betoane alei trotuare, pavele, gard , porti metalice.
Satisfactia este mare si a meritat tot efortul , succes la realizarea proiectului.

#8
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca sa te inspiri sau sa iei legatura cu cei de aici: http://www.6case.ro/

#9
Alex_78

Alex_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2009
Mulțumesc pentru răspunsuri.
M-ar multumi și o casă la gri. Adică sa pot locui în ea iarna dar să nu aibă toate finisajele. Să fie doar functională iarna. La finisaje pe interior mai pot face singur chiar dacă nu știu.Învăț. Chiar dacă iese stramb, iese din mâna mea. Și îmi place să muncesc când o fac pentru mine (pentru altul e discutabil :) ). Doar curentul și instalațiile sanitare/încălzire să le fac cu meseriaș că acolo sunt zero barat.

Dacă m-as încadra la gri cu ea în banii ăstia ar fi bine. Să zic că dacă reușesc să nu-mi pierd serviciul actual, în urmatorii ani mai pot strange 8000 - 10000 euro cu care să fac finisajele. Dar mai mult este exclus pentru puterea mea financiara.

#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Din planurile tale - (2 dormitoare?) - iesi mult mai ieftin sa pui un dormitor la mansarda. De fapt o casa P+M costa doar cu 5-10% mai mult decat o casa pe aceeasi amprenta doar parter, dar suprafata e aproape dubla. Daca ajungi cu amprenta la 50 mp o faci cu banii aia la rosu si parterul chiar terminat cu totul. In mansarda ramane si loc de hobby daca vrei.
Eu am dat 22.000 la rosu pe o casa P+M (caramida jos/OSB sus) cu amprenta 70 mp - si din astia vreo 4000 a costat numai pivnita (de 10 mp, nebunia mea sa vreau neaparat pivnita, dar intra enorm de multa armatura si beton)

#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 06.04.2013
Daca esti priceput la asa ceva, de ce nu ti-o faci singur, pe structura de lemn si izolata cu baloti din paie?? Ar iesi la un pret mai mult decat rezonabil. Sigur, unii vor sari sa spuna ca nu rezista mai mult de 50 ani, desi, daca ai grija de ea, dureaza mult mai mult, dar, din cate am inteles, nu ai vreo intentie sa te insori, sa ai copii, deci, cui o lasi daca nu vei avea mostenitori?

#12
Alex_78

Alex_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2009

 draculescu, on 20 august 2014 - 11:32, said:

Daca esti priceput la asa ceva, de ce nu ti-o faci singur, pe structura de lemn si izolata cu baloti din paie?? Ar iesi la un pret mai mult decat rezonabil. Sigur, unii vor sari sa spuna ca nu rezista mai mult de 50 ani, desi, daca ai grija de ea, dureaza mult mai mult, dar, din cate am inteles, nu ai vreo intentie sa te insori, sa ai copii, deci, cui o lasi daca nu vei avea mostenitori?

Exclus. Nu risc cand am putini bani Posted Image. Prefer beton si caramida. Pentru mine investitia asta cu constructia casei este o presiune extrem de mare si este suficient sa fac o greseala si am ramas pe drumuri Posted Image. De aceea am intrebat ca sa vad daca este posibil in banii pe care ii am.

#13
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Corect spus. O casa pe structura din lemn, baloti...este solutia cea mai ieftina. Sau, constructie intergal lemn cu izolatie vata minerala. Sunt firme in Ardeal destul de ieftine. Avantajul este ca te poti muta in max 2 luni.
Suna de curios. Nu la firmele mari,la cei mici. O sa ai o surpriza placuta de pret, de la unii. Eu am avut o oferta de 10k la o asemenea casa. In pretul la gri. Intra: proiect, acoperis+invelitoare, usi si geamuri, izolatie interioara cu vata minerala+rigips. Trebuie sa ai placa de beton conf proiectului.

Edited by cristi_mre, 20 August 2014 - 11:53.


#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 06.04.2013

 Alex_78, on 20 august 2014 - 11:42, said:

Exclus. Nu risc cand am putini bani Posted Image. Prefer beton si caramida. Pentru mine investitia asta cu constructia casei este o presiune extrem de mare si este suficient sa fac o greseala si am ramas pe drumuri Posted Image. De aceea am intrebat ca sa vad daca este posibil in banii pe care ii am.


Atunci fa niste cursuri de fierar betonist, de dulgherie, de zidar, de tamplarie PVC si AL, si ti-o faci singur. Pe timpul lui Ceasca multi si-au construit casele asa. Sigur, era obositor sa vii de la serviciu si sa te apuci de betoane. insa, azi exista betoniere micute, exista flexuri, pistoale de impuscat cuie cu aer comprimat etc. Eventual, poti sa iti angajezi un zilier pentru anumite operatii. Asa, tu centrezi, tu dai cu capul, ai scapat de doreii care iti vor manca zile din viata.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
  Salut Alex_78

Eu sunt proiectant in constructii.
Intai, dupa ce gasesti un teren bun, (sa aiba utilitati - foarte important!), trebuie sa ceri Certificat de Urbanism, in care se specifica anumite conditii (suprafata maxima construita, regim maxim de inaltime, procent de ocupare teren, aliniament la strada si fata de vecini,...), apoi sa incepi demersul pentru proiect (un proiect complet Arhitectura + Rezistenta + Avize ar fi cam maxim 2500-3000Lei - aici intra tot ce inseamna proiectare, detalii executie, extrase de materiale,...). Iti mai trebuie si un studiu geotehnic, obligatoriu prin lege, asta costa cam 600-800Lei, depinde de firma care il va face.    Apoi, dupa ce e gata proiectarea, "scoti autorizatie" de la Primarie si abia atunci "spor la munca".
Cum zicea mai sus Oxigen1234, ideea cu mansarda este excelenta, se castiga spatiu mult, la o diferenta mica de bani.
1. Daca vei ramane "solo" toata viata, iti ajung urmatoarele spatii: camera mare - cu tot cu loc de dormit, bucatarie, baie, hol, camera tehnica pentru centrala - la Parter; dormitor de oaspeti, hol, baie - la Mansarda. In total, zic eu, Parter + Mansarda maxim 80-85mp.
2. Daca totusi te vei casatori si vei avea 1 copil (sau "iei de-a gata Femeie + copil"), atunci va trebui sa mai ai inca un dormitor (la Parter sau Mansarda - mai bine), caz in care suprafata poate ajunge la 100mp.
Ulterior, atelierul pentru hobby si/sau garaj il poti considera ca pe o constructie anexa, din materiale usoare (lemn + OSB + carton asfaltat sau tabla usoara pe acoperis), care nu necesita proiect si autorizare.
Recomand fundatia in terenul bun de fundare, conform Studiu geotehnic, si ca materiale: BCA (se zidesc usor, repede, consuma foarte putin material pentru lipirea blocurilor de BCA, nu necesita tencuire, decat tinci si un strat doua de glet). In exterior, daca peretii de BCA au minim 35 sau 40cm, nici nu mai este necesara termoizolatia de polistiren. Macar la colturi si ramificatii de ziduri este insa obligatorie prezenta stalpisorilor de beton armat (minim C16/20), de 25x25cm, armati constructiv (minim 4 bare fi14 PC52 si etrieri desi fi8 OB37, la 10cm la partile inferioara si superioara a stalpisorilor si la 20cm in partea de mijloc a stalpisorilor), si la partea superioara centuri de beton C16/20, de 25x25cm, armate tot cu minim 4bare fi14, si etrieri. Peste golurile mai mari de ferestre, usi largi, este necesar calculul armaturii din centura ingrosata (buiandrug + partea de centura formeaza un tot unitar, aici recomand minim 6 bare fi14 PC52 si etrieri desi, la fiecare 10cm, fi8 OB37).
Planseul peste Parter poate fi din lemn (grinzi + dulapi), dar recomand din beton armat (minim C16/20, Hplaca minim 12cm, armata cu "plase de Buzau" + bare independente in zonele superioare intinse). Scara de acces la Mansarda poate fi din lemn si/sau metal.
Acoperisul recomand sa-l faci din tabla usoara, nu tigle grele (incarca enorm structura sarpantei si implicit constructia + terenul de sub ea).

Pentru inceput, cam asta ar fi. Daca mai ai intrebari, cu multa placere raspund.
Cele bune! Doamne-ajuta!

#16
Alex_78

Alex_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2009

 cristi_mre, on 20 august 2014 - 11:47, said:

Corect spus. O casa pe structura din lemn, baloti...este solutia cea mai ieftina. Sau, constructie intergal lemn cu izolatie vata minerala. S unt firme in Ardeal destul de ieftine. Avantajul este ca te poti muta in max 2 luni.

Pe structura de lemn am luat in considerare pana am vazut cati soareci sunt in comuna Berceni :). Am vazut si o casa construita pe structura de lemn de niste cosntructori din Harghita si nu au facut ceva bine la acoperis si imi spunea proprietarul ca deja aude soriceii in pod. Soareci + lemn mie imi da cu virgul :). Ma astept la o lucrare mediocra la banii pe care ii am. Betonul si caramida macar sunt tari chiar daca sunt turnate/montate stramb :). De asemenea constructorii lauda ca ar fi mai ieftin pe structura de lemn dar se pare ca realitatea nu ar fi chiar asa. Costurile similare. Avantajul e ca ai casa repede. Daca eu ma lungesc pe mai multi ani cu constructia unei case din lemn, pana o finisez risc sa o gasesc gaurita de sobolani.

Ma rog. Din raspunsurile primite pana acum este clar ca am prea putini bani si ar fi un risc foarte mare sa ma apuc.
Nu vreau chiar cutie de chibrituri. Am ales 80-90mp pentru ca imi place ideea de sufragerie + bucatarie open space mai mare. In rest am nevoie de un singur dormitor. Al doilea dormitor ar fi convertit in camera tehnica si eventual camara sau alte spatii de depozitare. Nici baie mare nu vreau.

Multumesc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
  Uitasem sa precizez, ca pret, ceea ce spusesem eu mai sus, cu tot cu instalatii, finisaje minime decente (gresie, faianta "de=ale noastre" - nu fitze gen "import Spania, Italia,..."), totul ar iesi cam la 400-450Euro/mp, adica undeva la cca. 35.000-38.000Euro (sau maxim 40.000-45.000 daca faci varianta cu 100mp si 2 dormitoare). Asta evident "la gata", cu tot cu instalatii termice, electrice, sanitare, finisaje interioare, exterioare, de la A la Z.
  Constat cu placere ca rationamentele noatre sunt in convergenta, si tu ai ales varianta de 80-85-90mp.

Edited by MembruAnonim, 20 August 2014 - 12:08.


#18
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 06.04.2013

 Alex_78, on 20 august 2014 - 12:00, said:


Pe structura de lemn am luat in considerare pana am vazut cati soareci sunt in comuna Berceni Posted Image. Am vazut si o casa construita pe structura de lemn de niste cosntructori din Harghita si nu au facut ceva bine la acoperis si imi spunea proprietarul ca deja aude soriceii in pod. Soareci + lemn mie imi da cu virgul Posted Image. Ma astept la o lucrare mediocra la banii pe care ii am. Betonul si caramida macar sunt tari chiar daca sunt turnate/montate stramb Posted Image. De asemenea constructorii lauda ca ar fi mai ieftin pe structura de lemn dar se pare ca realitatea nu ar fi chiar asa. Costurile similare. Avantajul e ca ai casa repede. Daca eu ma lungesc pe mai multi ani cu constructia unei case din lemn, pana o finisez risc sa o gasesc gaurita de sobolani.

Ma rog. Din raspunsurile primite pana acum este clar ca am prea putini bani si ar fi un risc foarte mare sa ma apuc.
Nu vreau chiar cutie de chibrituri. Am ales 80-90mp pentru ca imi place ideea de sufragerie + bucatarie open space mai mare. In rest am nevoie de un singur dormitor. Al doilea dormitor ar fi convertit in camera tehnica si eventual camara sau alte spatii de depozitare. Nici baie mare nu vreau.

Multumesc.

Posted Image  Si tu crezi ca soarecii si sobolanii nu rontaie caramida si betonul?! Chiar ca nu ai experienta de viata.
Indiferent din ce construiesti, nu vei scapa de rozatoare. Doar daca nu iti iei i pisica, nu degeaba erau divinizate in Egipt, sunt imbatabile.

La o casa din baloti poti sa montezi la exteriorul peretilor niste sipci de lemn, asa cum fac americanii, peste care sa montezi sidding. Insa, il poti face din placi din beton, ciment+ apa+ nisip, armate cu o plasa de sarma cu ochiuri mici. Si cu placile astea imbraci exteriorul casei. Pentru o si mai mare siguranta poti include plasa asta din sarma si in placa peste parter, de obicei, soarecii ataca de dedesubt. Asa vei scapa de probleme si vei avea o casa nu doar foarte ieftina, cred ca in jur de 100 E/mp te-ar costa, dar si mult mai "imuna" la rozatoare decat casele din caramida si beton.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate