Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#2773
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Inteleg ca amani dezvoltarea sistemului din ratiuni financiare. Incepe si tu cu niste motoare de curent continuu de 5 lei care sunt si reversibile (generator)  fara nicio electronica sofisticata. Cred ca cu max. 50 lei de poti lamuri.
In ce priveste fizicianismul domnului din echipa, te asigur ca este o gogoasa.

Edit: Totusi, daca stau sa cuget bine, se poate extrage energie din campul gravitational, doar ca trebuie returnata daca vrei sa-ti conservi starea materiala. Adica nu returnata atunci cand binevoiesti ci fix exact cand legile campului o cer ti se ia inapoi pur si simplu, implacabil, imparabil. Se experimenteaza fidel prin aruncarea de pe bloc, cu extragerea de energie si veselie in timpul caderii si returnarea brutala a energiei in final.

Edited by Dor, 31 July 2015 - 11:10.


#2774
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Viorel, stai linistit, toate lucrurile se intampla la timpul lor. Mie mi-au luat peste 2 ani sa inteleg ce am vazut in scurta filmare de 1,5 minute facuta de televiziunea australiana la sistemul inventatorului Chas Campbell.

#2775
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

 Dor, on 31 iulie 2015 - 11:02, said:

Inteleg ca amani dezvoltarea sistemului din ratiuni financiare. Incepe si tu cu niste motoare de curent continuu de 5 lei care sunt si reversibile (generator)  fara nicio electronica sofisticata. Cred ca cu max. 50 lei de poti lamuri.
In ce priveste fizicianismul domnului din echipa, te asigur ca este o gogoasa.

Edit: Totusi, daca stau sa cuget bine, se poate extrage energie din campul gravitational, doar ca trebuie returnata daca vrei sa-ti conservi starea materiala. Adica nu returnata atunci cand binevoiesti ci fix exact cand legile campului o cer ti se ia inapoi pur si simplu, implacabil, imparabil. Se experimenteaza fidel prin aruncarea de pe bloc, cu extragerea de energie si veselie in timpul caderii si returnarea brutala a energiei in final.

După mintea ta și fizica din clasa a 6-a,dacă dai în leagăn pe cineva de 70 de kile,ar trebui să înpingi cu aceeași forță leagănul până la amplitudinea maximă și să meții constant această forță ???,s-au în mod normal și de neexplicat,bată-l vina de câmp gravitațional terestru,ai nevoie de o forță de câteva ori mai mică să menții leagănatul,înpins ușor doar cu două degete !!!.Asta se întâmplă și în cazul volantei !,dar nu cumva să te audă profesorul sârb Veljko Milkovici,ce prostii ai spus,că te înpușcă în cap privind conservarea stării materiale !Posted Image

#2776
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Domnule fizician, elucubratiile scientologice au suficient loc pe topicurile de mai jos si nu le deranjeaza nimeni, ba chiar nici nu prea sunt citite, ca dovada ca cititorii cateodata sunt mai inteligenti ca scriitorii. Chiar nu inteleg de ce trebuie sa poluati topicurile valoroase doar ca sa fiti "sticky", ca paduchele, in frunte.
Cine extrage energie din campul gravitational sau alt free mumbo jumbo, nu cheama televiziuni, nu cere recunoastere, nu cauta investitori, ci pur si simplu purcede in a lua in primire aceasta lume si a o transforma dupa bunul plac - e dumnezeu - deci nu poate fi un prost.

 Solarcells, on 31 iulie 2015 - 11:42, said:

După mintea ta și fizica din clasa a 6-a,dacă dai în leagăn pe cineva de 70 de kile,ar trebui să înpingi cu aceeași forță leagănul până la amplitudinea maximă și să meții constant această forță ???,

Viorele, Viorele, unde-s conturile tele ? Asa cum cei ce fac aur din mercur n-au o letcaie in buzunar, fizicienii punctului zero ce stiu sa extraga energia din nimic, nu-si pot plati factura la energia consumata de becul de la ghiveciul cu iarba.
Hai recunoaste ca n-ai curaj sa bagi 50 de lei sa faci demonstratia la nivel mini. Uite, iti trimit eu 50 de lei de finantare si daca in doua luni nu probezi mini masinaria gravitationala, imi returnezi 100. Te prinzi ?

#2777
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Nu am nevoie de finanțare din partea ta ca să mă apuc de treabă și toate la timpul lor când voi procura toate materialele !,este valabil și în cazul acumulatorilor când voi dispune de toate materialele și mai ales membrană protonică Nafion să experimentez acumulatorii Pb-grafit .Din păcate timpul meu de ședere în România este scurt și tare îmi doresc să vină o vreme când pot să mă așez la casa mea,să mă ocup doar de proiectele și ideile mele personale,pentru că eu sunt un optimist și un om inventiv care nu renunță niciodată,chiar dacă unii mă înjosesc fără ca măcar să-mi cunoască calitățile de constructor DIY !.Posted Image

#2778
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Asta-i viata Viorele. Alea cinstite n-are noroc.

#2779
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Volantele nu functioneaza in spatiul cosmic? Mai sa fie....

#2780
old-beginner

old-beginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.07.2015

 addysoftware, on 31 iulie 2015 - 12:26, said:

Volantele nu functioneaza in spatiul cosmic? Mai sa fie....
lasati-l in pace pe Viorel ! ... Posted Image
citindu-i postarile (ultimele) , imi aduc aminte de "ardoarea" cu care
nevasta-mea se justifica dupa 6 ore de cumparaturi ! (in magazine de "toale", of course) ! ... Posted Image
... "uite, draga, pijamaua asta compusa din 0,5 piese, a fost doar 129 EUR " !
In spatiu cosmic, zici ? ... iti pui la bataie economiile ? ...
http://www.dailymail...-cost-100m.html

Edited by old-beginner, 31 July 2015 - 14:09.


#2781
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De ce, ca sa testez ca se-nvartesc? Pai se-nvartesc, normal.... legea conservarii momentului cinetic...

#2782
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

 Solarcells, on 31 iulie 2015 - 12:18, said:

Nu am nevoie de finanțare din partea ta ca să mă apuc de treabă și toate la timpul lor când voi procura toate materialele !,este valabil și în cazul acumulatorilor când voi dispune de toate materialele și mai ales membrană protonică Nafion să experimentez acumulatorii Pb-grafit .Din păcate timpul meu de ședere în România este scurt și tare îmi doresc să vină o vreme când pot să mă așez la casa mea,să mă ocup doar de proiectele și ideile mele personale,pentru că eu sunt un optimist și un om inventiv care nu renunță niciodată,chiar dacă unii mă înjosesc fără ca măcar să-mi cunoască calitățile de constructor DIY !.Posted Image
Viorel, nu cred ca a fost intentia nimanui sa te  injoseasca,doar ca unele ideile  tale nu pot fi considerate realizabile.  Iar calitatile tale de  constructor DIY si nu numai, eu unul sigur le apreciez, sunt lucruri pe care eu si cu siguranta altii le-am invatat de la tine. Asta n-are insa legatura cu unele idei fanteziste de-ale tale.

#2783
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Intr-adevar, s-a cam sarit calul si ne cerem scuze. Nu mai vorbim despre ... si o sa fie totul ok.

#2784
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Poate ca, intr-adevar, volantele si electrostatica nu-si au exact locul aici. Sunt o varianta de stocare de energie, dar sunt departe de aplicarea practica, maine, in camera tehnica a casei noastre...
Poate ca s-ar putea deschide sub "Casa Verde" un topic de tipul... "Idei, aparate si tehnologii dubitabile" :-), in care astfel de discutii sa poata duce si la ceva constructiv...

Off: ... daca o volanta necesita o anumita cantitate de energie notata X pentru aducerea la Y rotatii / min., dupa oprirea completa, la repunerea imediata in rotatie pana la acelasi rpm necesita DOAR X/3 sau X/4 energie... desi nu se poate explica prea bine acest fenomen. Dupa un timp mai indelungat de stationare, totul revine la normal, este necesara iar aceeasi cantitate X de energie pana la Y rpm. Poate e adevarat, poate nu... eu nu am cum verifica...

#2785
ramonfresa

ramonfresa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.08.2015
http://forum.softped...are-a-energiei/

#2786
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Ce parere tehnica aveti despre acumulatorii RES SLT cu placi tubulare pentru fotovoltaice ?
http://www.slideshar...estechnicaldata

Edited by CostyOK, 04 August 2015 - 22:06.


#2787
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
In general sunt buni cei cu placi tubulare. Depinde si de pret. Acestia au 2000 de cicli la 40%DOD. Ce pret pe kWh au?

#2788
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
O multime de informatii referitoare la baterii:
http://www.powerstream.com/tech.html

#2789
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 addysoftware, on 04 august 2015 - 22:58, said:

In general sunt buni cei cu placi tubulare. Depinde si de pret. Acestia au 2000 de cicli la 40%DOD. Ce pret pe kWh au?

http://olx.ro/oferta...html#f5b998457a
asta la o prima cautare, nu stiu prin magazine.
trebuie calculat pentru 4000 cicli, dar oricum dupa cei 4000 cicli chiar daca scade aproape de jumatate capacitatea  mai suporta sigur inca 2000 cicli, vorbesc din experienta acumulatorilor unde producatorul specifica durata de viata 10-12 ani, acestia tubulari au durata de viata 20 ani.

Edited by CostyOK, 05 August 2015 - 10:47.


#2790
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Atentie la ce valori sunt date capacitatile pentru acest model de acumulatori (vezi pagina oficiala)!

In cazul de fata, RES SLT 12-220, au capacitatea de 220A la C120 (1,85 Vpc).

4000 de cicluri au la cca18% DOD.

Edited by vast, 05 August 2015 - 11:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate