Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Egreat R6S, R150, R200s, R300

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3855 replies to this topic

#1135
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postlupull, on 10 februarie 2013 - 02:32, said:

Dan B - asta este impresia ta , insa nu este comuna si pt. noi
Orice media player are prb. si mai ales aceste prb. sunt in functie si de cunostintele fiecaruia , pe langa cele de la fabricant
Fiecare insa are dreptul de a alege si nu cred practic sa existe in prezent un model/firma de media player - Number One , fiindca sunt diferitele doleante/cerinte ale userilor si pe care nu-le poate satisface doar un anumit model/firma
Sti si tu cum este cu teoria si practica , insa pt. noi userii in general este bine ca putem alege din multitudinea de firme/modele de media playere simple/complexe , insa nici unul - Number One

evident! doar ca pe mine r6s nu ma multumeste pe deplin... am trecut pe el dupa dune si vreu sa revin la dune... poate-s eu mai retard si nu stiu sa folosesc cum trebuie fantasticul r6s... dune e mai pt retarzi, mai simplu de utilizat... sper ca am voie sa revin a dune, nu? Posted Image

Edited by dan b., 10 February 2013 - 13:59.


#1136
desann

desann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2012

View Postcristianstoica, on 05 februarie 2013 - 23:13, said:

DvdPlayer compiled date 20121023 from HDlife V7 v2.6.5.5
Update for HD4ALL 20130201 and xLiveCZ 6.2
Compare with version xEgreat 2.6.8.0 compiled date 20121114, v2.6.5.5 is older.

Not possible to get change log between eGreat and HDlife players.
CS change log cosmetics things.


Ok, I googled a little bit and found this:
http://www.hdvietnam...nang-khong.html
Is that working on 2.6.5.5 for RTD1186 eGreat?

#1137
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006
dan b. ideea este ca ai intrat pe un thead unde se vorbeste despre egreat si tu vorbesti de alt player de 3 ori mai scump.
Este simplu, daca nu exista, deschide un thead dedicat playerului despre care faci refewrire si totul este ok.
Aici nu faci decat flame, este normal sa se irite userii.

#1138
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu vad nimic in plus in afara de faptul ca ar putea duce ceva mai mult bitrate la conexiunea pe retea ma refer la Dune in comparatie cu RS6, chestiune marginala, discutabila si irelevanta.La mine a rulat orice film si chiar daca ar exista o limitare am HDD USB 3 de pe care poate rula orice.
Sigma nu ofera nici o calitate audio/video superioara.Chiar si in reviewsul ala cu Dune nu se precizeza absolut nimic despre calitatea audio/video.
Din experienta personala Realtek au avut by-default sunet mai bun iar in functie de implementare chiar la un nivel decent(vezi Asus OPlay HDP R1 care are talente muzicale).Realtek are oarece expertiza in domeniu audio, doar face 80% din chipurile audio onbord.
Tivx si WDTV aveau cel mai prost sunet auzit de mine in clasa media-centerelor, poate doar dvd-playerele noname de doi bani sa sune mai prost.Atentie ca ma refer la iesirea digitala, pe aia analogica lucrurile stau si mai prost.
Legat de calitatea video pot spune ca Realtek trece cam toate testele HQV atat HD full cat si SD prin upscaling.Suporta video  cu 12 biti pe culoare cu spatiu de culoare necompresat 4:4:4, treaba cu care nu se pot lauda multe televizoare cu pretentii.
Am dat exemplu cu Oppo deoarece macar acolo se precizeaza ce pretenii au la calitatea imaginii, descris aici fie si la mod teoretic, practic nu stiu cat de reale sunt afirmatiile de acolo:
  http://www.marvell.c...rtainment/qdeo/

#1139
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postdydysoft, on 10 februarie 2013 - 15:46, said:

dan b. ideea este ca ai intrat pe un thead unde se vorbeste despre egreat si tu vorbesti de alt player de 3 ori mai scump.
Este simplu, daca nu exista, deschide un thead dedicat playerului despre care faci refewrire si totul este ok.
Aici nu faci decat flame, este normal sa se irite userii.

stiu unde am intrat pt ca detin un r6s. eu doar am spus ca exista alternative mai bune. e drept, mai scumpe... dar mai bune... lumea se irita degeaba... avem idiotenia asta romaneasca de a considera ca ceea ce avem in proprietate e the best (obiecte, familie whatever)... nu putem accepta in ruptul capului ca exista alternative mai bune... cum am mai spus: r6s e bun pt pretul lui dar departe de ceea ce se clameaza pe aici... ca si taranul care trece de pe dacia 1300 pe logan si i se pare ca acum conduce o supermasina: se inseala conduce tot un rahat de masina dar n-are de unde sa stie pt ca alta mai buna n-a condus... ei, eu am folosit si alte produse mai bune, de unde si semi-multumirea mea fata de r6s... poate-s eu mai pretentios... nu fac niciun flame ci doar afirm ca, din pct meu de vedere, mai bine plusam cu inca 400-500 lei pt un dune... e ceva gresit in optiunea mea?

#1140
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006
In fine, este greu sa intelegi anumite lucruri...
Nu a sustinut nimeni nimic, este normal sa fie alte playere mai bune la preturi mult mai mari.
Nimeni nu a scris aici ca r6s este cel mai bun !
Efectiv aici se discuta despre playerele egreat, mai precis cele afisate in titlul topicului acesta.
NU are nicio relevanta ceea ce scrii tu aici, in legatura cu alte playere, este greu de inteles asa ceva?

Nu iti interzice nimeni sa-ti cumperi ce player vrei, dar in schimb este de bun simt si respect pentru ceilalti colegi de forum, sa-ti postezi ideile in topicurile dedicate.

#1141
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
pai ideea e ca initial am pus niste intrebari privitoare la r6s... doar ca n-am primit si eventuale solutii... fapt pt care am inceput sa caut alternative. si cred ca-s useri in situatia mea care ar dori sa se reorienteze... cu ce am gresit asa rau? ca pot vedea oamenii ca exista si alternative?

View PostFC72, on 10 februarie 2013 - 16:26, said:

Eu nu vad nimic in plus in afara de faptul ca ar putea duce ceva mai mult bitrate la conexiunea pe retea ma refer la Dune in comparatie cu RS6, chestiune marginala, discutabila si irelevanta.La mine a rulat orice film si chiar daca ar exista o limitare am HDD USB 3 de pe care poate rula orice.
Sigma nu ofera nici o calitate audio/video superioara.Chiar si in reviewsul ala cu Dune nu se precizeza absolut nimic despre calitatea audio/video.
Din experienta personala Realtek au avut by-default sunet mai bun iar in functie de implementare chiar la un nivel decent(vezi Asus OPlay HDP R1 care are talente muzicale).Realtek are oarece expertiza in domeniu audio, doar face 80% din chipurile audio onbord.
Tivx si WDTV aveau cel mai prost sunet auzit de mine in clasa media-centerelor, poate doar dvd-playerele noname de doi bani sa sune mai prost.Atentie ca ma refer la iesirea digitala, pe aia analogica lucrurile stau si mai prost.
Legat de calitatea video pot spune ca Realtek trece cam toate testele HQV atat HD full cat si SD prin upscaling.Suporta video  cu 12 biti pe culoare cu spatiu de culoare necompresat 4:4:4, treaba cu care nu se pot lauda multe televizoare cu pretentii.
Am dat exemplu cu Oppo deoarece macar acolo se precizeaza ce pretenii au la calitatea imaginii, descris aici fie si la mod teoretic, practic nu stiu cat de reale sunt afirmatiile de acolo:
  http://www.marvell.c...rtainment/qdeo/
pe bune? tu cumperi un player pt muzica? de cand muzica se aude mai bine pe digital decat pe analogic? stii, am niste scule KEF de prin anii 90 si nu le-as da pe rahaturile digitale din ziua de azi pt nimic in lume... calitate video mai buna pe realtek?... toate chip-urile de azi suporta 12 biti pe culoare cu spatiu de culoare necompresat 4:4:4. treaba e sa ai un TV cu panel pe 12biti... ok ramai tu la realtek si lasa-ma pe mine sa revin la sigma...
cat despre marvell... e din alta liga!

#1142
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu știu ce suport audio are r6s, am pus un link cu niste fișiere de test, nu merg dts hd master, dd+, dd true hd. Am incercat cu 2 fw custom, 2.6.8.0 si bast castle, același rezultat.

#1143
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006
danyxp, pune si tu aici sa vedem ce erori iti da la aceste formate audio, sau explica in ce sens nu merg aceste fisiere.
MIe imi deschide fisierele de mai sus.
Prin ce scoti sunetul spre boxe?

#1144
attheend

attheend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.03.2009

View Postdanyxp, on 10 februarie 2013 - 19:55, said:

Nu știu ce suport audio are r6s, am pus un link cu niste fișiere de test, nu merg dts hd master, dd+, dd true hd. Am incercat cu 2 fw custom, 2.6.8.0 si bast castle, același rezultat.


am testat toate fisierele de pe acel site......nu am avut absolut nicio problema la redare. Singura problema pe care am avut o cu acest R6s a fost ca nu reuseam sa vad laptopul in retea. Pana la urma era d ela firewall-ul din antivirus. Cu pauza nu am avut problema. Am lasat pe pauza si juma de zi si nu s a restartat.Cu subtitrarea nu am probleme.

Sngurul meu repros pe care il am in acest moment este faptul ca nu intra in standby HDD-ul extern. Indiferent cat il las aprins, HDD-ul se invarte continuu, de aceea tot timpul trebuie sa i dau power off. Daca stie cineva vreo solutie.......?

#1145
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006
danyxp, uite o filmare cu telefonul din seara asta, ruleaza ok fisierele ce le-ai scris mai sus, sigur este de la tine problema, ori din setari ori din amplificatorul folosit.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nXKasQA6Nz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1146
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
DD+ îl vede ca dd simplu, dd true hd il vede pcm iar dts hd master sacadează și nu are sunet de loc. R6s e conectat la un receiver yamaha, prin hdmi. Exact aceleasi teste, dinaceeași sursa (nas gigabit) merg perfect pe alt media player. Receiverul afiseaza exact ce primeste de la sursa, si pe ecranul tv si pe afișajul propriu.
Mulțumesc pentru test, o sa mai incerc, mai verific si setările la audio, că am mai umblat aiurea pe e acolo.

Edited by danyxp, 10 February 2013 - 21:54.


#1147
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006
danyxp, ai setat cum trebuie receiverul?
Eu tot prin receiver yamaha scot sunetul si tot prin hdmi, dar nu sacadeaza nimic, nici macar la fisiere foarte mari.

M-am uitat si eu acum la receiver, le vede DTS dar daca comut pe dolby din telecomanda le vede pcm pe afisaj.
Joaca-te la telecomanda receiverului yamaha, ai multe setari la sunet,
vezi pe care iti afiseaza cinema DTS si testeaza acolo fisierele m2ts.
Maine o sa testez pe cablu optic, sunt curios acum cum se va auzi.

Edited by dydysoft, 10 February 2013 - 22:02.


#1148
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
pt Dolby True HD si DTS-HD e nevoie de cablu HDMI, nu vor merge prin cablu optic - nu e tehnic posibil, formatele "lossless" sunt 24 bit, cele mai "vechi" doar 16
in plus, atentie la diferenta intre "decodare" si "passthrough" :-)

#1149
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Folosesc setarea straight din receiver, deci ce iese din r6s aia reda. Am facut și eu un film dar da eroare la upload pe YouTube.  Pe nfs share redă dts hd master, samba nu face față.
Cinema dts ăla și alte minuni le folosesti dacă ai sunet pe 2 canale și vrei sa se audă 5.1 cu efecte

#1150
iliestefancostin

iliestefancostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 26.01.2012
Ma bag si eu in seama....sa-mi fie cu iertare stimabililorPosted Image  Propun sa iesiti impreuna la o bere, ca mai aveti un pic si va paruiti. Subscriu ideii ca aici este vorba despre EGREAT. Alte modele necesita discutii in topicuri dedicate, ca altfel iese ca politica discutata la carciumaPosted Image

Suma respectelor...

Edited by iliestefancostin, 10 February 2013 - 22:42.


#1151
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Maestre, de egreat vorbim, i-mi face zile fripte.

edit :
A mers pana la urma youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lM6NMQJzte4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am pus filmul facut cu share in nfs, dar si asa sughita la bitrate prea mare. Se vad in film setarile audio din r6s. Receiverul e pe Straight, deci nu modifica cu nimic semnalul primit de la player.
Se vede si pe ecran si pe display ce sunet primeste.

Edited by danyxp, 10 February 2013 - 22:52.


#1152
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006

View Postiliestefancostin, on 10 februarie 2013 - 22:41, said:

Ma bag si eu in seama....sa-mi fie cu iertare stimabililorPosted Image  Propun sa iesiti impreuna la o bere, ca mai aveti un pic si va paruiti. Subscriu ideii ca aici este vorba despre EGREAT. Alte modele necesita discutii in topicuri dedicate, ca altfel iese ca politica discutata la carciumaPosted Image

Suma respectelor...


Discutam constructiv, nu se ia nimeni de par, cel putin eu si  danyxp avem treaba cu sunetul de la r6s... :P

danyxp, la mine nu sacadeaza deloc, reteaua este gigabite, redare de pe NAS printr-un router si un swich undeva pe traseu.
Daca zici ca ai testat alt player in aceeasi retea si pe acelasi receiver yamaha, problema ramane la player.
Instaleaza fw pe curat si mai testeaza, trebuie sa mearga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate