Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Egreat R6S, R150, R200s, R300

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3855 replies to this topic

#1171
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
dan b. dupa ultimul test pe partea audio, am ramas cu un gust amar despre r6s, numai danyxp e de vina :)) Aiurea sa scrie ca decodeaza formate audio, care practic nu prea o face bine.
In fine asta sa fie tot necazul, sunt altele ce trebuiesc rezolvate la player, cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

#1172
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
nu stiu ce tot insistati cu pretul, nu a fost niciodata un player cu sigma in aceeasi zona de pret cu unul cu realtek.
si nici dune-ul de 250 eur nu va ajunge vreodata sa coste 100 Eur (ma refer la produsul nou, nu second hand)


am vazut o gramada de exagerari in ultimele 2 pagini, gen "r6a-II costa cat jumate din R6S", cand diferenta e de vreo 100 lei, "R6S nu stie DTS", "R6S si Dune sunt in aceeasi liga", "R6S e <<miezul>>,  merge bine cu aparate de 2000 euro", "HD4All e degeaba" (asta m-a amuzat cel mai tare)
as da citate, dar mi-e lene

sa fim totusi seriosi ;-)

 dydysoft, on 11 februarie 2013 - 12:45, said:

cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

tu stii ca partea de hd4all nu tine de player, nu? si ca siteurile de pe care HD4all mai trage continut mai si mor/se mai si schimba

Edited by AndyO2, 11 February 2013 - 12:47.


#1173
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Asta e, că nu e atât de funcțional,  nu detaliez aici că nu este locul potrivit.
La r6s recomand utilizarea nfs share, chiar dacă e un pic mai complicat de setat decât samba.
Nu am zis că nu știe DTS,  citește mai atent. Am făcut 3 teste amarate si am relatat rezultatele. Mă abtin sa mai dau detalii,  lumea citește in fugă și interpretează greșit ceea ce vreau să spun. Consider subiectul încheiat,  din punctul meu de vedere. Scuze pentru comparații,  știu ca nu au rost dar le-am expus mai mult pentru a clarifica ca nu sunt probleme cu fișierele de test sau cu cablurile, routerul sau serverul.

Edited by danyxp, 11 February 2013 - 12:55.


#1174
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sunt destul de interesante discutile de pana acum , insa concluzia se stia de mult :
- Nu exista inca practic un device multimedia care sa multumeasca 99,9% dintre useri
In plus pt. a putea aveea o vericitate in testele facute , acestea ar trebui facute in laboratoare dedicate si cu scule de asemenea
Unii dintre noi chiar daca detinem si cate un receiver , nu toate au identice caracteristiciile tehnice si de aici pot aparea si alte diferente intre testele facute
In plus conteaza foarte mult si de ce boxe detine testerul respectiv si cel mai important ce ureche muzicala are
Deoarece sunt ferm convins ca daca 2 testori/useri sunt unul langa altul , vor exista diferente de opinii la aceleas teste audio sau video facute de respectivi ( chestii de perceptii personale audio/video )
Comparatiile dupa cum sa mai scris nu are rost sa compari un mezin ( r6s ) cu un adult ( dune ) , asta deoarece fac parte din categorii tehnico/comerciale diferite
Dune-le in general are in spate o echipa de programatori mai renumita , fata de chinezii de la Egreat
Insa daca partea/implementarea software nu este sprijinita adecvat si de partea hardware , atunci degeaba este mai buna si invers
Totusi personal si eu cred ca cel putin pe partea audio Realtek are o mai mare experineta decat Sigma , pe video insa......., cel mai bun raspuns il dau testoarele de specialitare/industriale si nu dupa urechea/ochiul lui x/y user ( chestia cu perceptiile de mai sus )
Deci haideti sa discutam despre media playerele Egreat in acest thread dedicat lor ( cele cu 1186 ) , iar pt. Dune se poate deschide un alt thread , in cazul in care nu exista

#1175
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Andy02, probabil ma confunzi cu ceva amici de-ai tai, sa nu exageram totusi.
Dupa cum observi, am intrebat aici de partea tv-online, nu pe forumul oficial egreat, tocmai pentru ca aici se discuta despre hd4all, il avem si pe CS printre noi si chiar eram curios daca doar la mine au picat serverele care tineau antenele si protv-ul, etc.
Daca sti sa raspunzi la subiect, fa-o, daca nu termina cu ironiile ieftine.

+1 lupull, haideti sa discutam exclusiv despre aceste playere, asa cum scrie si in titlul topicului.

"Unii dintre noi chiar daca detinem si cate un receiver , nu toate au identice caracteristiciile tehnice si de aici pot aparea si alte diferente intre testele facute
In plus conteaza foarte mult si de ce boxe detine testerul respectiv si cel mai important ce ureche muzicala are
Deoarece sunt ferm convins ca daca 2 testori/useri sunt unul langa altul , vor exista diferente de opinii la aceleas teste audio sau video facute de respectivi ( chestii de perceptii personale audio/video )"


Visavius de ce ai scris mai sus, nu mai conteaza boxele si urechea muzicala, nu discutam despre calitatea sunetului ci despre decodarea formatului audio pe care r6s nu este capabil sa-l faca cum trebuie, efectiv sacadeaza la formatele enuntate mai sus de danyxp, formate afisate pe display-ul receiverului, dupa cum se vede in video atasat.

Va trebui sa ne obisnuim si cu acest minus, nu-i mare paguba, la fel cum ai scris mai sus, urechea muzicala difera de la persoana la persoana.

#1176
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
nu stiu unde vezi tu ironii
trebuie sa recunosti ca ce am zis mai sus despre exagerari (in ambele directii) e adevarat, tu ai zis in postul asta ca "R6S nu stie DTS".

Edited by CristianAdrian, 11 February 2013 - 15:19.


#1177
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Si stie?!?

#1178
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Dts simplu știe,  știe și dts hd master dar la bitrate f mare sacadează. Face downmix de la dd+ la dd simplu si dd true hd il reda pcm pe 5 canale, nu stiu exact ce-i face.

#1179
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 dydysoft, on 11 februarie 2013 - 12:45, said:

dan b. dupa ultimul test pe partea audio, am ramas cu un gust amar despre r6s, numai danyxp e de vina Posted Image) Aiurea sa scrie ca decodeaza formate audio, care practic nu prea o face bine.
In fine asta sa fie tot necazul, sunt altele ce trebuiesc rezolvate la player, cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

asta e... pana acum ma injurati ca am eu ceva cu acest player (am cate ceva dar la ce pret are.. uit)... oricum, la banii astia ce-ai vrea? treci peste. la pretul lui face destule. :) dar intre un r300pro (900lei) si un Dune HD TV-303D (tot 900lei)... sincer: ce alegi? :)
pe mine la r6s cel mai tare ma supara ca in retea e praf (chiar pe nfs) si daca mi se da solutia cu hdd legat la el... la ce mama naibii mai am nas cu 2tb storage?...
ma mai supara ca habar n-are taguri italic la subtitrare si ca nu tine minte pozitionarea (e chiar asa greu sa rezolve asta)...
cat despre sunet... m-am abtinut pana acum ca-mi sare lumea in cap ca realtek e miezu... nu, realtek n-a fost niciodata miez pe audio. ci doar un chip ieftin... dar cand n-ai folosit in viata ta decat sunetul onboard la un pc... da, ti se pare realtek deosebit... nu! e doar o solutie ieftina...
pe parte de video... mai bine o lasam cum a picat...
ok, nici sigma nu e miezul (si chiar nu e)... dar e peste realtek din orice pozitie! si cand r300pro e la acelasi pret cu HD TV-303D... alegerea pare destul de simpla.
mi-aduc aminte ca si r6s anul trecut avea un pret pe la 650 ron... mult, putin?...
in fine, nu mai vorbesc "prostii" ca ma taxeaza fanii imediat...
am facut aceeasi greseala ca aici pe threadul LG... sa remarc unele neajunsuri ale produselor firmei amintite... vai ce jale... au innebunit fanii (chiar daca in mesaje private nu mai contenesc sa-mi puna intrebari)... am un defect; imi place sa iau realitatea asa cum e... ok, realtek e miezul! nu si pt mine!

#1180
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
La partea cu subtitrare m-am obisnuit deja, am zis ca "e de la ei", poate intr-un final vor face chinezii un alt fw.

Ps. nu-mi aminti de lg, am in service plasma de 1 luna si nu se stie cat mai sta... :)

#1181
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu cred ca nu intelegi si nici nu ma astept sa ai habar despre ce am scris foarte clar.Mai citeste odata propozitia in care scriu ca un PLAYER BD entry Panasonic are calitatea sunetului peste orice media-player fie el cu Sigma sau Realtek si nu, nu este vorba de vreun receiver.
Sau sa iti explic ca la clasa 1: sursa, playerul conectat pe digital la receiver are un sunet al sau propriu si personal chiar daca il transmite pe digital catre o decodare externa.Stiu ca poate suna socant ca niste biti suna diferit din moment ce trebuie sa sune la fel deoarece sunt aceeasi dar in realitate suna diferit.Un receiver din clasa Yamaha 473 este praf, indiferent ce si cum conectezi la el, tot prost suna.
Aprecierea sunetului este in oarecare masura subiectiva dar la calitate imagine nu incape nici un dubiu, acolo exista benchmarkuri neinterpretabile.

#1182
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
prietene, vorbesti de scule de sute/mii de eur, dar folosesti un amarat de r6s? ceva nu se leaga...
sunetul care e pasat nealterat catre acelasi receiver care decodeaza se aude diferit? wow! esti ... "meserias"!
passthrough diferit in functie de sursa... am trait s-o aud si p-asta... la dracu, pai de ce se mai numeste passthrough?...

 dydysoft, on 11 februarie 2013 - 14:22, said:

La partea cu subtitrare m-am obisnuit deja, am zis ca "e de la ei", poate intr-un final vor face chinezii un alt fw.

Ps. nu-mi aminti de lg, am in service plasma de 1 luna si nu se stie cat mai sta... Posted Image

ce sa facem... asta e...
eu am luat r6s doar pt bdiso 3d (speram sa mearga via nfs, dar acest player gafaie si cu bdiso normal - si nu e reteaua pt ca cu vechiul dune over wifi 300n merg fara pb bdiso)
altfel... nu vad ca acest player sa fie cu mult mai breaz decat playerul integrat din al meu pany vt20 (mai rudimentar) sau din tot al meu lg lm660 (mai la zi)...
dar ne multumim cu ce avem si speram la mai bine...
vad discutii diverse: plasma e mai buna, ba lcd e mai bun... rahat! 2 tehnologii depasite si cu f multe probleme (plasma cat de neopdp e ea tot are retentie -sa nu mai vb de active shutterul 3d care ma omoara -  si lcd-urile noi cu iluminare led au clouding in 90% din cazuri la diagonale mari - macar 3d-ul pasiv chiar evolueaza spre bine)... le detin si nu-s multumit de niciuna 100%. asa si cu playerele... mai bune, mai rele...
pana una-alta raman la r6s pana apare si la noi zappiti bazat pe dune. evident ca nici ala nu va fi lipsit de pb... dar stiu ca 2 din nemultumirile mele vor fi rezolvate...

Edited by _DelSte_, 11 February 2013 - 14:58.
-SCOS CITAT INUTIL-


#1183
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Daca acum ai auzit pentru prima oara asta, presupun ca nu ai auzit ca exista diferente majore de sunet in functie de cabluri interconect inclusiv cablurile alea care le bagi in priza, de alimentare fac o diferenta...
Imi cer scuze, nivelul discutiei este prea jos ca sa pot explica diferente normale pentru cine are habar de audio/video.Este normal daca vorbim de Yamaha 473 ...cam asta este nivelul, la ala nu vei auzi nici o diferenta acolo totul este perfect...prost.
Totusi ca sa intelegi de ce utilizez un astfel de player la un sistem de mii de euro atunci afla ca Oppo nu face ce face R6S ca de exemplu nu citeste ISO DVD.La fel utilizez un Logitech Squeeze Box Touch pentru redat formate audio nesuportate de alte "transporturi" serioase(nu ma astept sa intelegi termenul) si care scoate un semnal digital pe SPDIF fabulos in comparatie cu astfel de media-playere, da, redand fix acelasi fisier, decodarea fiind facuta de un device separat numit DAC.

#1184
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Un pic cam dur cu sunetul praf la receivere ...

 FC72, on 11 februarie 2013 - 14:24, said:

Eu cred ca nu intelegi si nici nu ma astept sa ai habar despre ce am scris foarte clar.Mai citeste odata propozitia in care scriu ca un PLAYER BD entry Panasonic are calitatea sunetului peste orice media-player fie el cu Sigma sau Realtek si nu, nu este vorba de vreun receiver.
Sau sa iti explic ca la clasa 1: sursa, playerul conectat pe digital la receiver are un sunet al sau propriu si personal chiar daca il transmite pe digital catre o decodare externa.Stiu ca poate suna socant ca niste biti suna diferit din moment ce trebuie sa sune la fel deoarece sunt aceeasi dar in realitate suna diferit.Un receiver din clasa Yamaha 473 este praf, indiferent ce si cum conectezi la el, tot prost suna.
Aprecierea sunetului este in oarecare masura subiectiva dar la calitate imagine nu incape nici un dubiu, acolo exista benchmarkuri neinterpretabile.


#1185
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006

 FC72, on 11 februarie 2013 - 14:24, said:

Eu cred ca nu intelegi si nici nu ma astept sa ai habar despre ce am scris foarte clar.Mai citeste odata propozitia in care scriu ca un PLAYER BD entry Panasonic are calitatea sunetului peste orice media-player fie el cu Sigma sau Realtek si nu, nu este vorba de vreun receiver.
Sau sa iti explic ca la clasa 1: sursa, playerul conectat pe digital la receiver are un sunet al sau propriu si personal chiar daca il transmite pe digital catre o decodare externa.Stiu ca poate suna socant ca niste biti suna diferit din moment ce trebuie sa sune la fel deoarece sunt aceeasi dar in realitate suna diferit.Un receiver din clasa Yamaha 473 este praf, indiferent ce si cum conectezi la el, tot prost suna.
Aprecierea sunetului este in oarecare masura subiectiva dar la calitate imagine nu incape nici un dubiu, acolo exista benchmarkuri neinterpretabile.

Ca sa nu mai aberezi in continuare, fa urmatorul test:
Lasa in R6S doar cablul de alimentare si un stick/hdd.
Pune fisierele m2ts din linkul dat de @danyxp, pe acel stick/hdd, seteaza playerul pe HD audio si apasa tasta play.
Imaginea va sacada la greu!!!
Acest test sa il faci pentru a intelege ca nu vorbim de calitatea sunetului, nu ne intereseaza prin ce scule se scoate semnalul audio.
2 pagini s-a discutat despre decodarea formatului audio, R6S nu decodeaza corect, sacadeaza, nu are nicio legatura cu receiverele Yamaha, sau playerele Panasonic.
Nimeni nu a sustinut ca acel player panasonic nu ar avea un sunet mai slab sau mai bun, cred ca confunzi termenii.


Ps. am incercat sa-ti explic ca la gradinita, fa testul si revino cu rezultatul, lasa datele tehnice de pe internet.

#1186
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 FC72, on 11 februarie 2013 - 14:52, said:

Daca acum ai auzit pentru prima oara asta, presupun ca nu ai auzit ca exista diferente majore de sunet in functie de cabluri interconect inclusiv cablurile alea care le bagi in priza, de alimentare fac o diferenta...
Imi cer scuze, nivelul discutiei este prea jos ca sa pot explica diferente normale pentru cine are habar de audio/video.Este normal daca vorbim de Yamaha 473 ...cam asta este nivelul, la ala nu vei auzi nici o diferenta acolo totul este perfect...prost.
Totusi ca sa intelegi de ce utilizez un astfel de player la un sistem de mii de euro atunci afla ca Oppo nu face ce face R6S ca de exemplu nu citeste ISO DVD.La fel utilizez un Logitech Squeeze Box Touch pentru redat formate audio nesuportate de alte "transporturi" serioase(nu ma astept sa intelegi termenul) si care scoate un semnal digital pe SPDIF fabulos in comparatie cu astfel de media-playere, da, redand fix acelasi fisier, decodarea fiind facuta de un device separat numit DAC.

o sucesti ca la ploiesti...
exercitiu:
2,3,4 playere diferite
aceleasi cabluri (hdmi sau toslink)
acelasi receiver
intrebare: iese sunet diferit functie de player? prin passthrough

tu ai senzatia ca vorbesti cu nimeni pe lume dar...
in era bluray tu inca folosesti dvd-uri...
vorbesti numai de "scule" (tie iti pute un receiver de 300 usd) dar te dai cu r6s ca stie... ceea ce, fapt demonstrat, nu stie...
ei...
logitech e miezu pe audio cumva? eu stiam ca e consumer... jucaria aia e 1000 usd doar pt ca are un touchscreen si ca scrie logitech pe ea... si, la naiba, nu e vreo scula de 10000 eur. e doar un logitech... o sa-mi spui acum si ca nu stiu ce z5500 5.1 e vreo mare scula...
daca mi-ai zis de DAC... atunci chiar ca tu esti supermeserias si noi niste noobi...
si la ce dracu mai stam de vb?...
hai mergi pe drumul tau, ca m-ai convins...

auzi, nu mai vrei un r6s? ti-l dau cu 500usd ca sa te poti lauda ca ai scula de 500usd... e ok?
stii ce e deranjant la tine? ti-au facut 2 oameni o demonstratie si tu insisti in prostiile tale fara sa aduci argumente concrete. fapte, baby! nu teze emise de... nimeni pe lume...

Edited by dan b., 11 February 2013 - 15:24.


#1187
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

 desann, on 10 februarie 2013 - 14:19, said:



Ok, I googled a little bit and found this:
http://www.hdvietnam...nang-khong.html
Is that working on 2.6.5.5 for RTD1186 eGreat?

Ar fi interesant ...

#1188
baadnwz

baadnwz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2013
R6S e un player low-cost, sigur la inceput s-a speculat si s-a vandut cu 650 ron, acum e mai aproape de pretul real, ~100 usd. nu poti sa ai prea mari pretentii de la el, nici ca hardware nici ca software, cine l-a cumparat crezand ca va fi nemaipomenit s-a inselat, e un device low-cost care isi face treaba binisor fara a emite pretentii. eu sunt relativ multumit pt banii care i-am platit.
Sigur, daca e sa-l compar cu home cinema-ul bluray lg de il mai am in dotare nu are nicio sansa. dar prefer sa folosesc R6S cel putin la seriale, calitatea lor video / audio oricum nu e nemapomenita plus ca home cinema-ul ny stie CIFS ci doar vede MediaServerul si atunci nu poate citi decat subtitrarile muxate in mkv, r6s-ul in schimb le vede, ma scuteste de o munca.

Da calitatea audio e sub medie, da calitatea video e sub medie, de partea de LAN nu mai zic, orice depaseste 40 mbps (audio+video) il omoara.

pretentii pe partea de soft iarasi nu poti sa ai, e facut in China, asa ca update-uri dese si bune pauza.

trecand la dune care din care am vazut un model e vreo 900 lei si altu vreo 1150 lei, vorbind de 2 sau 3 ori mai multi bani, e normal sa faca ceva mai bine, dar nu stiu daca face atat de bine acel ceva incat sa merite diferenta de bani. la 1200-1400 ron iti faci un HTPC bun pe care il poti folosi ca Media Center, Media Server, NAS si Seedbox.

Edited by baadnwz, 11 February 2013 - 16:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate