Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3835
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 17:55, said:

Nu mi se pare deloc evident ca un astfel de patrat trebuie sa aiba un punct comun cu centrul patratului mare!

Fireste ca nu e evident, altminteri la ce ar servi demonstratia?! Posted Image

I. Lema: dat un patrat IJLK interior patratului ABCD care nu contine centrul acestuia O, exista un patrat congruent I1J1L1K1 interior lui ABCD si care are o latura continuta intr-o dreapta ce trece prin O.

Demonstratia contructiva este imediata: exista o paralela prin origine la laturile lui IJLK care nu intersecteaza patratelul (daca ambele paralele la IJ si JK intersecteaza patratelul IJLK, punctul O ar fi interior acestuia); patratul cautat este obtinut prin translatia lui IJLK pe aceasta dreapta (vezi figura).

Attached File  patratele_bis.jpg   52.76K   16 downloads

II. Presupunem ca exista un patrat de latura a interior lui ABCD si care nu contine centrul O; conform I., exista un patrat congruent de latura a pentru care punctul O se gaseste pe una dintre laturi. Fie insa m coeficientul angular al dreptei ce trece prin origine si contine latura patratului mic. Patratul maximal EFHG ce poate fi continut in jumatatea stramba din dreapta are latura b(m) = a*(m+1)*sqrt(m2+1)/(m2+m+1), iar aceasta functie atinge valoarea maxima pentru m = 0 (-> b(0) = a), deci patratul mic ar trebui sa aiba laturile paralele cu cel mare. Insa niciun patrat de latura a cu laturile paralele cu ale lui ABCD nu il poate avea pe O la exterior, il are cel mult ca varf sau pe una dintre laturi. Deci orice patrat de latura a interior lui ABCD contine in mod necesar centrul O -> oricare doua astfel de patrate au cel putin acest punct in comun.

Attached File  2patratele.jpg   91.9K   14 downloads

Fireste, exista si alte versiuni de demonstratie, aceasta era una relativ intuitiva.

#3836
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Cine este m?

#3837
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 22:38, said:

Cine este m?

"Fie insa m coeficientul angular al dreptei ce trece prin origine si contine latura patratului mic."

#3838
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Asadar panta lui LJ este -1/m. Cum ai ajuns la relatia b(m) = a*(m+1)*sqrt(m2+1)/(m2+m+1)?
Ideea e ca si eu am vrut sa folosesc geometria analitica, dar am ajuns la niste formule descurajante

#3839
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 22:57, said:

Asadar panta lui LJ este -1/m. Cum ai ajuns la relatia b(m) = a*(m+1)*sqrt(m2+1)/(m2+m+1)?
Ideea e ca si eu am vrut sa folosesc geometria analitica, dar am ajuns la niste formule descurajante

Cu referire la desenul al doilea (pentru conformitate, a = 1): fie y = mx + n ecuatia dreptei EF. Latura EG este totodata si distanta intre dreapta EF si originea O -> |EG| = - n/sqrt(1+m2) (dupa niste calcule simple). Punctele E si F se obtin ca intersectii intre dreapta EF si dreptele x = 1 si y = -1 respectiv. Conditia de patrat cere ca |EF| = |EG|, ceea ce duce la o ecuatie pentru n, de unde n = - (m+1)(m2+1)/(m2+m+1) ; inlocuind in expresia de mai sus a lui |EG| rezulta formula respectiva.

#3840
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Totusi cred ca-mi scapa ceva. Ai presupus ca exista un patrat de latura a interior lui ABCD si care nu contine centrul O.
Apoi l-ai translatat pana ce una din laturi a ajuns pe dreapta care contine originea, el devenind GEFH.
Dar in acest caz, E si F nu se afla pe laturile patratului mare.

#3841
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 23:49, said:

Totusi cred ca-mi scapa ceva. Ai presupus ca exista un patrat de latura a interior lui ABCD si care nu contine centrul O.
Apoi l-ai translatat pana ce una din laturi a ajuns pe dreapta care contine originea, el devenind GEFH.

Nu. Translatia se refera la I. (Lema), Am demonstrat la II. ca orice patrat construit pe o dreapta ce trece prin origine si cu celelalte doua varfuri pe laturile lui ABCD este mai mic decat patratul de latura a, cu exceptia cazului in care m = 0, caz in care patratul contine in mod obligatoriu originea. Deci nu exista patrate de latura a care sa nu contina originea.

#3842
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmdionis, on 11 aprilie 2015 - 00:04, said:

Nu. Translatia se refera la I. (Lema), Am demonstrat la II. ca orice patrat construit pe o dreapta ce trece prin origine si cu celelalte doua varfuri pe laturile lui ABCD este mai mic decat patratul de latura a, cu exceptia cazului in care m = 0, caz in care patratul contine in mod obligatoriu originea. Deci nu exista patrate de latura a care sa nu contina originea.
La II ai ales un patrat DE LATURA a construit pe dreapta aia care trece prin origine.

#3843
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 11 aprilie 2015 - 00:09, said:

La II ai ales un patrat DE LATURA a construit pe dreapta aia care trece prin origine.

Nu. La II am ales un patrat inscris construit pe dreapta si cu varfurile pe ABCD, care este in mod sigur mai mare sau egal cu orice patrat construit pe dreapta si interior patratului ABCD. Patratul inscris maximal (ca functie de m) are latura a insa nu exista patrat interior cu laturile paralele cu ABCD a.i. O sa nu fie continut in interiorul acestuia. Pentru orice m nenul, patratul inscris are latura inferioara lui a, deci orice patrat care nu contine originea si este interior lui ABCD are latura mai mica decat patratul inscris cu laturile paralele, adica mai mica decat a. Daca presupunem prin absurd ca exista un patrat de latura a intern lui ABCD, ce nu contine originea si nu are m = 0, ar rezulta ca latura lui e mai mica decat a -> contradictie -> nu exista.

Edited by mdionis, 11 April 2015 - 00:18.


#3844
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Tu ai scris asa:
"Presupunem ca exista un patrat de latura a interior lui ABCD si care nu contine centrul O; conform I., exista un patrat congruent de latura a pentru care punctul O se gaseste pe una dintre laturi. Fie insa m coeficientul angular al dreptei ce trece prin origine si contine latura patratului mic. Patratul maximal EFHG ce poate fi continut in jumatatea stramba din dreapta are latura b(m) = a*(m+1)*sqrt(m2+1)/(m2+m+1), iar aceasta functie atinge valoarea maxima pentru m = 0 (-> b(0) = a), deci patratul mic ar trebui sa aiba laturile paralele cu cel mare. Insa niciun patrat de latura a cu laturile paralele cu ale lui ABCD nu il poate avea pe O la exterior, il are cel mult ca varf sau pe una dintre laturi. Deci orice patrat de latura a interior lui ABCD contine in mod necesar centrul O -> oricare doua astfel de patrate au cel putin acest punct in comun."
Care e rolul primei fraze? Putem scrie la fel de bine asa:
"Fie un patrat de latura a pentru care punctul O se gaseste pe una dintre laturi. Fie insa m coeficientul angular al dreptei ce trece prin origine si contine latura patratului mic. Patratul maximal EFHG ce poate fi continut in jumatatea stramba din dreapta are latura b(m) = a*(m+1)*sqrt(m2+1)/(m2+m+1), iar aceasta functie atinge valoarea maxima pentru m = 0 (-> b(0) = a), deci patratul mic ar trebui sa aiba laturile paralele cu cel mare. Insa niciun patrat de latura a cu laturile paralele cu ale lui ABCD nu il poate avea pe O la exterior, il are cel mult ca varf sau pe una dintre laturi. Deci orice patrat de latura a interior lui ABCD contine in mod necesar centrul O -> oricare doua astfel de patrate au cel putin acest punct in comun."

Edited by rebroff, 11 April 2015 - 00:38.


#3845
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 11 aprilie 2015 - 00:32, said:

Tu ai scris asa:
"Presupunem ca exista un patrat de latura a interior lui ABCD si care nu contine centrul O; conform I., exista un patrat congruent de latura a pentru care punctul O se gaseste pe una dintre laturi.
[...]
Care e rolul primei fraze? Putem scrie la fel de bine asa:
"Fie un patrat congruent de latura a pentru care punctul O se gaseste pe una dintre laturi.
[...]

Rolul primei fraze este cel de a reduce discutia de la { patratele interioare lui ABCD } la { cele interioare si cu o latura continuta pe o dreapta trecand prin origine }, multime usor comparabila ulterior cu { patratul inscris, cu o latura pe dreapta trecand prin origine }. Eventual, de a propune ipoteza prin absurd care este ulterior contrazisa.
Prea multa vorbaraie totusi.

#3846
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Aceasta vorbarie este pentru ca nu prind esenta demonstratiei tale, mi se pare ceva nu tocmai limpede. Dar daca te oboseste, OK, multumesc pentru rabdarea de pana acum.

#3847
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 11 aprilie 2015 - 00:46, said:

Aceasta vorbarie este pentru ca nu prind esenta demonstratiei tale, mi se pare ceva nu tocmai limpede.

Pai mie mi se pare ca am scris totui destul de limpede la II: "Patratul maximal EFHG ce poate fi continut in jumatatea stramba din dreapta [...]". "Maximal" nu inseamna "de latura a" ci este evident cel inscris.

Quote

Dar daca te oboseste, OK, multumesc pentru rabdarea de pana acum.

Nu e vorba de oboseala ci de dispersivitatea explicatiilor repetate.

#3848
lovinf

lovinf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.04.2015
Nu are rost sa cautam solutii la probleme de teoria numerelor .( exista un rezultat care afirma ca ecuatiile diofantine oarecare nu au o metoda de rezolvare).
Si doar babeste cu calculatoarele ( doar ca sa le testam capacitatea de calcul) uneori ( de cele mai multe ori de fapt!) nu ajungem la nici un rezultat pozitiv.
Ce a fost candva cel mai mare numar prim cunoscut pana in prezent e azi..... un numar modest.Nota nu stim nici un numar prim de 100 de cifre.
Cineva amintea cartea tabele si formule matematice de rogai (editura tehnica 1984 acesta carte are numerele prime pana la zece mii ( sunt 1229 numere prime pana la 10000) si cartea aceasta are o eroare grosolana la pagina 137 la latura poligonului regulat trebuia din cate stiu sin de 180 pe n si nu 2r cos(π÷n), π radiani e egal cu 180 de grade sexagesimale,și cartea e cam veche deși are multe tabele prezinta mai mult ca sigur erori sau tipar sters ca plumbul nu rezista zeci de ani ( eu aș reface acesta carte cu calculatorul!   Și as include in ea tabele ale funcției repartiția normala și analiza numerica și aș expune-o gratis pe net ( nu pe scribd sau incomplect pe blog coparcea daca am tinut minte cum îi zice. Deasemenea la o ingalitate
la pagina 218 (ultima din pagina suma accea de tangente nu se vede daca e mai mica ( sau mai mare! Posed un exemplar sters de tot decât 0 sau 9) Este vorba de noua cu certitudine(graficul acestei sume de tangente sunt doua văni triunghiulare cu ce mai inferior punct noua ( cazul triunghiului echilateral)
Grafic facut cu mathematica10 sau wolfram alpha. )Pentru numere prime recomand walcav șierpinski ce stim si ce nu stim despe numerele prime.

#3849
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
@lovinf Cam multe inexactităţi în prima ta postare.
- Există metode de rezolvare pentru multe tipuri de ecuaţii diofantice. Ceea ce nu există este o metodă generală algoritmică. Situaţii similare apar în aproape toate ramurile matematicii!
- Cel mai mare număr prim cunoscut este imens (multe milioane de cifre). Caută "largest prime" cu Google.
- Cartea de formule Rogai&Rogai are o ediţie din 1996 şi conţine o sinteză bine făcută a matematicii de liceu. Tabelele sunt mai puţine.
De altfel astfel de tabele (logaritmi, numere prime etc) sunt astăzi cam inutile deoarece pe orice telefon cu Android poate fi instalat programul Maxima (gratuit) care calculează  orice (numeric & simbolic) şi produce grafice 2d/3d precum Mathematica sau Maple [nu la fel de performant totuşi].

#3850
lovinf

lovinf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.04.2015
Da cartea asta are și o reeditare ( frații rogai, mihai și elefterie Formule și tabele matematice editura tehnica am avut aceasta carte și
are totuși clasicul tabel de logaritmi intr-o vreme in care aveam și calculator știintific ( poreclite azi de birou! ) din clasa a vi -a ( aveam unul
Modest cu litere sterse din consignație si habar nu aveam ce rezultate da pana in clasa a Vii-a cand am pus mana pe manuale de
A zecea si carți de biblioteca și m-am lamurit imediat.Azi am 16 videouri pe youtube ( unul in care propun memorarea a 250 de valori
A cate cinci cifre pentru a fi Calculatori( nu ca euler! Cica asta facea calcule mintale cu 25 de cifre) ( lovin florin logaritmi pe youtube) și vreau
Sa zic ca cunosc Matematica(nu atât cât mi-aș dori da ceva studii nefinalizate de Matematica am nivel facultate) Și cred eu ca
E o știința care promite multe.Da prima lucrare de control din clasa 6 a a fost aflați radical de zece cu cinci zecimale exacte(3.16227 cred ).

#3851
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru cei care vor matematica cu calculatorul eu incurajez folosirea Sage, posibil si online, ca un fel de "gmail pentru matematica" : https://cloud.sagemath.com/

Am folosit cam tot ce exista si asta de-a lungul timpului, din anii '90 - Sage a ajuns de ceva timp intr-un punct in care chiar ai tot ce-ti trebuie (chiar pentru chestii foarte avansate). Nu vorbim de pret pentru ca probabil pentru multi romani e mai usor sa "faca rost" de Maple sau Mathematica decit sa instaleze Sage-ul total gratis si open-source (nu ruleaza nativ pe Windows, nu ca e o problema o masina virtuala in ziua de azi). Dar chiar si functional Sage-ul e preferabil, la Maple sau Mathematica te scarpini nu stiu cit sa gasesti structurile normale pentru a face un program mai complicat (din punct de vedere al programarii nu al functiilor matematice folosite), macar Sage e python si practic orice problema de programare ai avea e deja rezolvata de altii (intr-un mod standard si pe care daca il inveti o sa-ti foloseasca si altundeva nu numai intr-un program anume proprietar pe care nu-l foloseste aproape nimeni).

#3852
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Pentru mdionis.
Uite o solutie elementara la problema cu patratul de latura a din patratul de latura 2a:
Attached File  Sol. elementara.jpg   10.1K   7 downloads
Aplici teorema sinusului in triunghiul AVG si obtii:
Attached File  AG.jpg   6.96K   7 downloads
Se arata apoi imediat ca aceasta expresie este mai mare sau egala cu asqrt2, ceea ce este imposibil, G aflandu-se intre A si O

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate